Adobe Illustrator, vektör grafiklerinin oluşturulmasında özelleştirilmiş bir grafik tasarım programıdır. Adobe Creative Cloud uygulama ailesinin bir parçasıdır. Photoshop'tan farklı olarak Adobe Illustrator, genellikle fotoğrafları düzenlemek ve değiştirmek için kullanılmaz. Ancak, bir görüntüden arka planı kaldırmak için kullanabileceğin birkaç teknik mevcuttur. Kullanılacak en iyi teknik, görüntünün karmaşıklığına bağlıdır. Bu wikiHow makalesi, sana Adobe Illustrator'da bir görüntüden arka planı nasıl kaldıracağını öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kırpma Maskesini Kullanmak

 1. 1
  Illustrator'ı aç. Illustrator'un simgesi sarı bir "Ai" yazısı şeklindedir. Adobe Illustrator'ı açmak için simgeye tıkla. Adobe Illustrator’ı indirmek ve kullanmak için Adobe Creative Cloud aboneliği gerekir. Adobe CC'ye bireysel abonelik, tek bir uygulama için aylık 132 TL’dir. Tüm uygulamalara bireysel abonelik aylık 333 TL tutarındadır. 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü buradan edinebilirsin. İşletmeler ve öğrenciler için farklı fiyatlandırma planları da vardır.
 2. 2
  Görseli Adobe Illustrator'da aç. Illustrator'da bir görüntüyü açmak için aşağıdaki adımları takip et:
  • Üstteki menü çubuğundaki Dosya seçeneğine tıkla.
  • Yeni bir görsel açmak için veya mevcut bir dosyaya bir resim eklemek için Yerleştir seçeneğine tıkla.
  • Açmak istediğin bir dosyayı seç.
  • seçeneğine tıkla.
 3. 3
  Görsele yakınlaş. Görsele yakınlaşmak için araç çubuğundaki büyüteçe benzeyen simgeye tıkla veya Z tuşuna bas. Görselin yakınlaştırmak istediğin alanına tıkla.[1] Bir fotoğraftaki bir görselin arka planını kaldırmak için fotoğrafın korumak istediğin kısmı etrafında kesin bir ana hat oluşturman gerekir. Bu düzeyde bir hassasiyet elde etmenin en iyi yolu Yakınlaştırma aracını kullanmaktır.
  • Üzerinde çalıştığın görsel tek bir şekil veya ana hat gibi daha basit bir şeyse bunun yerine Sihirli Değnek aracını kullan.
 4. 4
  Kalem Aracı'nı seç. Soldaki araç çubuğunda dolma kaleme benzeyen simgeye tıkla veya P tuşuna bas.[2] Bu araç, bir dizi tıklamayla şekiller ve ana hatlar oluşturmanı sağlar. Her tıklama bir "bağlantı noktası" atacaktır. Ek bağlantı noktaları atıldıkça, yeni noktayı öncekine bağlayan bir çizgi görünecektir.
 5. 5
  Ön plan nesnesinin kenarına bir kez tıkla. Bu, ilk bağlantı noktasını yerleştirecektir. Nihai hedef, görseldeki ön plan nesnesinin etrafını çevirmektir. İlk bağlantı noktası ile fare imleci arasındaki çizgiyi fark et.
 6. 6
  Ön plan nesnesinin kenarı boyunca başka bir noktaya tıkla. Böylece, bağlantı noktaları arasındaki bir çizgiyle etrafını çevirmek istediğin nesnenin kenarı boyunca başka bir bağlantı noktası yerleştirilir.
  • Eğri çizgiler oluşturmak: Kalem aracıyla eğri bir çizgi oluşturmak için bir bağlantı noktası yerleştirirken tıklayıp sürükle. Bu, çizginin fareyi sürüklediğin yönün tersine eğrilmesine neden olur. Bağlantı noktalarının geri kalanını oluşturduğunda eğri devam eder. Başka bir düz çizgi oluşturmak veya eğrinin yönünü değiştirmek için, başka bir bağlantı noktası eklemeden önce son bağlantı noktasına tıkla. Eğriler mükemmel değilse endişelenme. Bunları daha sonra ayarlayabilirsin.
 7. 7
  Görselin ön plan nesnesini izlemek için Kalem Aracını kullan. Görselinin ön plan nesnesinin etrafında eğri çizgilerle bir ana hat oluşturmak için tıklama veya tıklayıp sürükleme tekniğini kullanarak çizgi ve bağlantı noktaları oluştur.
  • Ekran dışı alanların görünür hâle gelecek şekilde görüntüyü hareket ettirmek için Boşluk tuşuna basabilirsin. Bu, görselin tamamını göremeyecek kadar yakınlaştığında yardımcı olacaktır. İmleç küçük bir ele dönüşecektir; bunu, görüntüyü herhangi bir yönde sürüklemek, Kalem aracıyla oluşan ana hattın sürekliliğini bozmadan diğer alanları görüntüye getirmek için kullan.
  • Eğer görseli engelleyen renkli boşluklar varsa sol üst köşedeki renkli kareye tıkla (Dolgu rengi). Renk dolgusunu kapatmak için üzerinde kırmızı bir çizgi bulunan beyaz kutuya tıkla.
 8. 8
  Ana hattı tamamlamak için ilk bağlantı noktasına (tekrar) tıkla. Nesne artık tamamen noktalı bir hat ile çevrelenmiştir.
 9. 9
  Ön plan nesnesinin etrafındaki ana hattı ayarlamak için doğrudan seçim aracını kullan. Beyaz fare imlecine benzeyen simgeye tıkla veya doğrudan seçim aracını seçmek için A tuşuna bas. Ana hattındaki bağlantı noktalarını hareket ettirmek için doğrudan seçim aracını kullanabilirsin. Bir bağlantı noktasına tıkladığında, bağlantı noktasından uzanan noktalı iki çizgi göreceksin. Bunlara "Bezier eğri tutamaçları" denir. Çizgilerinin eğrisini ayarlamak için doğrudan seçim aracıyla bezier eğri tutamaçlarına tıkla ve sürükle.
 10. 10
  Seçim aracına tıkla. Seçim aracı, nesneleri seçmek ve hareket ettirmek için kullanılır. Soldaki araç çubuğundan siyah fare imlecine benzeyen simgeye tıkla veya Seçim Aracını seçmek için V tuşuna bas.
 11. 11
  Görseli ve ön plan nesnesinin etrafındaki ana hattı seç. Hem görseli hem de görsel ana hattını seçmek için Shift tuşunu basılı tut ve görsele tıkla ve ardından nesnenin etrafında Kalem Aracını kullanarak oluşturduğun ana hatta tıkla.
 12. 12
  Ana hatta sağ tıkla ve Kırpma Maskesi Oluştur’u seç. Kırpma maskesi, ana hat içindeki ön plan nesnesi dışındaki her şeyi kaldıracaktır.
 13. 13
  Görselini kaydet. Adobe Illustrator, görüntüyü AI dosyası, EPS dosyası, SVG veya PDF olarak kaydedebilir.[3] EPS biçimi, hemen hemen tüm grafik uygulamalarında ve kelime işlem programlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Görüntüyü PDF olarak da kaydedebilirsin. Görselini kaydetmek için aşağıdaki adımları takip et:
  • Dosya’ya tıkla.
  • Farklı kaydet’e tıkla
  • "Dosya adı"nın yanına dosya için bir ad yaz.
  • Dosya biçimini seçmek için "Kayıt Türü"nün yanındaki açılır menüyü kullan.
  • Kaydet’e tıkla.
 14. 14
  Görseli PNG dosyası olarak dışa aktar.[4] PNG dosyaları, şeffaf arka planları destekleyen yüksek kaliteli web görselleridir. Bu dosya türü, 16 milyona kadar rengi destekleyebildiği ve şeffaf arka plana sahip görsellere izin verdiği için fotoğraflar için en iyi sonucu verir. Görüntüyü JPEG görüntüsü olarak da kaydedebilirsin, ancak bu biçim saydam arka planlara izin vermez. Görüntüyü dışa aktarmak için aşağıdaki adımları takip et:
  • Dosya’ya tıkla.
  • Dışa Aktar’a tıkla.
  • "Dosya adı"nın yanına dosya için bir ad yaz.
  • Dosya biçimini seçmek için "Kayıt Türü"nin yanındaki açılır menüyü kullan.
  • Kaydet’e tıkla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Görüntü İzlemeyi Kullanmak

 1. 1
  Görüntü İzleme'nin görselinde çalışıp çalışmayacağını belirle. Bu, yalnızca birkaç düz renge sahip görsellerde en iyi sonucu verir. Logolar ve karikatür görüntüleri bu teknikle oldukça iyi çalışacaktır. Fotoğraflar gibi çok renkli karmaşık görseller, Adobe Illustrator'da izlenemeyecek kadar karmaşık olacaktır. Bu görsellerde arka planı silmek için kırpma maskesini kullanmayı dene. Bir görselden arka planı kaldırmak için Photoshop'u da kullanabilirsin.
 2. 2
  Illustrator'ı aç. Illustrator'un simgesi sarı bir "Ai" yazısı şeklindedir. Adobe Illustrator'ı açmak için simgeye tıkla. Adobe Illustrator'u, indirmek ve kullanmak için Adobe Creative Cloud aboneliği gerekir. Adobe CC'ye bireysel abonelik, tek bir uygulama için aylık 132 TL’dir. Tüm uygulamalara bireysel abonelik aylık 333 TL tutarındadır. 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü buradan edinebilirsin. İşletmeler ve öğrenciler için farklı fiyatlandırma planları da vardır.
 3. 3
  Görselini Adobe Illustrator'da aç. Illustrator'da bir görüntüyü açmak için aşağıdaki adımları takip et:
  • Üstteki menü çubuğundaki Dosya seçeneğine tıkla.
  • Yeni bir görsel açmak için veya mevcut bir dosyaya bir resim eklemek için Yerleştir seçeneğine tıkla.
  • Açmak istediğin bir dosyayı seç.
  • seçeneğine tıkla.
 4. 4
  Seçim Aracı'na tıkla ve resmi seç. Seçim Aracı, soldaki araç çubuğunda siyah fare imlecine benzeyen bir simgeye sahiptir. Seçim Aracına tıkla veya V tuşuna bas. Ardından, seçmek için çalışma yüzeyindeki resme tıkla.
 5. 5
  Görüntü İzleme panelini aç. Görüntü İzleme penceresini açmak için aşağıdaki adımları takip et:[5]
  • Illustrator CC:
   • Üstteki menü çubuğundan Pencere’ye tıkla.
   • Görüntü İzleme’ye tıkla.
  • Illustrator'ın Eski Sürümleri:
   • Üstteki menü çubuğundan Nesne’ye tıkla.
   • Canlı İzleme’ye tıkla.
   • İzleme Seçenekleri’ne tıkla.
 6. 6
  Mod için "Renk" seçeneğini seç. Bunu yapmak için, "Mod"un yanındaki açılır menüye tıkla ve Renk seçeneğine tıkla.
 7. 7
  Görüntüdeki azami renk sayısını seç. Görselindeki azami renk sayısını ayarlamak için "Renkler"in yanındaki kaydırma çubuğunu kullan. Kaydırma çubuğunun yanındaki boşluğa renk sayısını da yazabilirsin. Görselinde çok fazla renk varsa bu işlem uzun zaman alabilir ve bilgisayarın tüm renkleri vektör nesnelerine dönüştüremeyebilir.
  • Adobe Illustrator'ın eski sürümlerinde, kaydırma çubuğunu ortaya çıkarmak için Azami Renkler seçeneğine tıkla.
 8. 8
  İzle düğmesine tıkla. Bu, panelin sağ alt köşesindedir. Bu, görseli tarar ve vektör nesnelerine dönüştürülebilecek ana hatlar oluşturur.
 9. 9
  Genişlet düğmesine tıkla. Bu, ekranın üst kısmındaki paneldedir. Bu, görselini vektör nesnelerine dönüştürür. Artık görseldeki farklı renklerin çevresinde ana hatlar görmelisin. Bunları Seçim aracıyla da seçebilirsin.
 10. 10
  Görselindeki nesnelerin grubunu çöz. Artık görselindeki şekiller vektör şekillerine dönüştürülmüş olur. Ancak, tek tek seçebilmek için görseldeki şekillerin grubunu çözmen gerekir. Görseldeki şekillerin grubunu çözmek için aşağıdaki adımları takip et:
  • Görseli seçmek için Seçim Aracı ile görsele tıkla.
  • Üstteki menü çubuğundan Nesne’ye tıkla.
  • Grubu Çöz’e tıkla.
 11. 11
  Seçim Aracıyla arka plan nesnelerini seç ve Delete tuşuna bas. Araç çubuğunda Seçim Aracı’na tıkla veya "V" tuşuna bas. Ardından arka planda bir nesneye tıkla. Nesneyi kaldırmak için Delete tuşuna bas. Arka planın tek renk ise, sadece arka plana tıklayıp Delete tuşuna basman gerekir. Arka planda daha fazla ayrıntı varsa birden çok nesneyi seçip silmen gerekebilir.
  • Birden fazla nesne seçmek için, seçmek istediğin tüm nesnelere tıklarken Shift tuşuna basılı tut.
  • Arka planda aynı renge sahip birden fazla nesne varsa Sihirli Değnek Aracını (kısayol tuşu Y) kullanarak aynı renkteki tüm nesneleri seçebilirsin. Bu, soldaki araç çubuğunda, ucunda kıvılcımlar bulunan bir değneğe benzeyen araçtır.
 12. 12
  Görseli kaydet. Adobe Illustrator, görüntüyü AI dosyası, EPS dosyası, SVG veya PDF olarak kaydedebilir.[6] EPS biçimi, hemen hemen tüm grafik uygulamalarında ve kelime işlem programlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Görüntüyü PDF olarak da kaydedebilirsin. Görselini kaydetmek için aşağıdaki adımları takip et:
  • Dosya’ya tıkla.
  • Farklı kaydet’e tıkla
  • "Dosya adı"nın yanına dosya için bir ad yaz.
  • Dosya biçimini seçmek için "Kayıt Türü"nün yanındaki açılır menüyü kullan.
  • Kaydet’e tıkla.
 13. 13
  Görseli PNG dosyası olarak dışa aktar.[7] PNG dosyaları, şeffaf arka planları destekleyen yüksek kaliteli web görselleridir. Bu dosya türü, 16 milyona kadar rengi destekleyebildiği ve şeffaf arka plana sahip resimlere izin verdiği için fotoğraflar için en iyi sonucu verir. Görüntüyü JPEG görüntüsü olarak da kaydedebilirsin, ancak bu biçim saydam arka planlara izin vermez. Görüntüyü dışa aktarmak için aşağıdaki adımları takip et:
  • Dosya’ya tıkla.
  • Dışa Aktar’a tıkla.
  • "Dosya adı"nın yanına dosya için bir ad yaz.
  • Dosya biçimini seçmek için "Kayıt Türü"nün yanındaki açılır menüyü kullan.
  • Kaydet’e tıkla.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 15.606 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.606 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam