Adobe Illustrator'da Çalışma Yüzeyi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Tek Bir Çalışma Yüzeyini Yeniden BoyutlandırmakBirden Çok Çalışma Yüzeyini Yeniden BoyutlandırmakÇalışma Yüzeyini Çalışmaya UydurmakReferans

Bu wikiHow makalesi Adobe Illustrator'da çalışma yüzeyi boyutunu nasıl değiştireceğini öğretir.

1
Tek Bir Çalışma Yüzeyini Yeniden Boyutlandırmak

 1. 1
  Dokümanını Illustrator’da aç. Açmak için Illustrator projesine çift tıkla. Çalışma yüzeyi boyutunu değiştirmek için projenin Illustrator’da açık olması gerekir.
 2. 2
  Yeniden boyutlandırmak istediğin çalışma yüzeyini bul. Sayfanın sağ kenarındaki Çalışma Yüzeyleri panelinden kendi çalışma yüzeyinin adını bul.
  • Eğer bu paneli görmüyorsan pencerenin (Mac kullanıyorsan ekranın) en üstündeki Pencere menü öğesine tıkla, ardından açılan menüden Çalışma Yüzeyleri’ne tıkla.
 3. 3
  "Çalışma Yüzeyi" simgesine çift tıkla. Bu, çalışma yüzeyi adının sağında artı işareti (+) olan kutudur. Bunu yaptığında bir pencere açılır.[1]
 4. 4
  Çalışma yüzeyinin genişliğini değiştir. Bunu yapmak için "Genişlik" metin kutusundaki sayıyı değiştir.
 5. 5
  Çalışma yüzeyinin yüksekliğini değiştir. Bunu yapmak için "Yükseklik" metin kutusundaki sayıyı artır ya da azalt.
 6. 6
  Tamam düğmesine tıkla. Bu düğme, pencerenin en altındadır. Böylece değişikliklerin kaydedilir ve çalışma yüzeyin yeniden boyutlandırılır.
  • Eğer çalışma yüzeyindeki çalışmanın boyutunu değiştirmen gerekirse söz konusu çalışmayı seç, ardından görünen noktalı çizgiye tıkla ve sürükle.

2
Birden Çok Çalışma Yüzeyini Yeniden Boyutlandırmak

 1. 1
  Dokümanını Illustrator’da aç. Açmak için Illustrator projesine çift tıkla. Çalışma yüzeyi boyutunu değiştirmek için projenin Illustrator’da açık olması gerekir.
 2. 2
  Yeniden boyutlandırılacak çalışma yüzeylerini seç. Sayfanın sağ kenarındaki "Çalışma Yüzeyleri" panelinde çalışma yüzeyleri listesini göreceksin; yeniden boyutlandırmak istediğin çalışma yüzeylerine tıklarken Ctrl (Windows) veya Command (Mac) tuşuna basılı tut.
  • Eğer Çalışma Yüzeyleri panelini görmüyorsan pencerenin (ya da Mac kullanıyorsan ekranın) en üstündeki Pencere menü öğesine tıkla, ardından açılan menüden Çalışma Yüzeyleri’ne tıkla.
 3. 3
  Shift+O tuşlarına bas. Böylece işaretlediğin çalışma yüzeyleri seçilecek ve Illustrator penceresinin en üstünde onların boyut değerleri açılacaktır.[2]
 4. 4
  Çalışma yüzeylerinin boyutlarını düzenle. Çalışma yüzeylerini yeniden boyutlandırmak için kullanmak istediğin boyutu sayfanın en üstündeki "G" (genişlik) veya "Y" (yükseklik) kutularına yaz.
  • Eğer her bir çalışma yüzeyindeki çalışmanın konumunu değiştirmen gerekirse söz konusu çalışmayı seç, ardından görünen noktalı çizgiye tıkla ve sürükle.

3
Çalışma Yüzeyini Çalışmaya Uydurmak

 1. 1
  Dokümanını Illustrator’da aç. Açmak için Illustrator projesine çift tıkla. Çalışma yüzeyi boyutunu değiştirmek için projenin Illustrator’da açık olması gerekir.
 2. 2
  Nesne’ye tıkla. Bu, ya Illustrator penceresinin en üstünde (Windows) ya da ekranın en üstünde (Mac) yer alır. Buna tıkladığında bir menü açılır.
 3. 3
  Çalışma Yüzeyleri’ni seç. Bu seçenek, açılan menünün en altındadır. Bir menü açılacaktır.
 4. 4
  Çalışma Yüzeyi Sınırlarına Sığdır’a tıkla. Bu seçenek, açılan menüde yer alır. Bunu yaptığında çalışma yüzeyi çalışmaya uyacak şekilde yeniden boyutlandırılır.[3]
  • Eğer birden fazla çalışma yüzeyi varsa tüm çalışma yüzeyleri yeniden boyutlandırılacaktır.

İpuçları

 • "Çalışma yüzeyi" "Çalışma alanı"ndan farklıdır. Çalışma alanı - ya da bazen "tuval" de denir - tüm çalışma yüzeylerini kapsayan boşluktur.

Uyarılar

 • Çalışma yüzeylerinin aksine, Illustrator’daki çalışma alanı 577 x 577 cm boyutuna ayarlıdır ve değiştirilemez.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Change Artboard Size in Adobe Illustrator, Español: cambiar el tamaño de la mesa de trabajo en Adobe Illustrator, Italiano: Ridimensionare la Tela in Adobe Illustrator, Русский: изменить размер монтажной области в Adobe Illustrator, Português: Alterar o Tamanho da sua Tela no Adobe Illustrator, Deutsch: In Adobe Illustrator die Größe des Artboards ändern, ไทย: เปลี่ยนขนาด Artboard ของ Adobe Illustrator, Bahasa Indonesia: Mengubah Ukuran Artboard di Adobe Illustrator, Français: redimensionner un plan de travail dans Adobe Illustrator, 中文: 在Adobe Illustrator程序里更改画板大小, Nederlands: Een tekengebied in Illustrator vergroten of verkleinen, 日本語: Illustratorでアートボードのサイズを変更する, Tiếng Việt: Chỉnh kích thước artboard trong Adobe Illustrator

Bu sayfaya 128 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?