İnsanlar, arındırma ve tıbbi özellikleri nedeniyle çok eski zamanlardan beri ada çayı kullanmışlardır. Birçok insan dumanın bir alanı arındırabileceğine ve negatif enerjiyi kovabileceğine inanır. Bitki; ıslatıldığında, yakıldığında veya doğada koklandığında fevkalade terapi edici bir aroma yayar; ada çayı yakma uygulamasının bu kadar zengin bir gelenek hâline gelmesi şaşırtıcı değildir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ada Çayı Bulmak

 1. 1
  Yaşadığın yerde bir dükkândan bir demet veya dal ada çayı satın al. Ada çayını tekli yapraklar hâlinde de satın alabilirsin ancak önceden sarılmış dalların kullanımı biraz daha kolaydır.
  • Beyaz ada çayı geleneksel olarak Güneybatı Amerika'nın yerli halkları tarafından yakılagelmiştir ama diğer ada çayı türleri amaçlarına uygun olabilir.
  • Aktarlarda, bazı bakkallarda, sağlık ürünleri satan mağazalarda ve çiftçi pazarlarında; tütüncülerde veya tütsü satılan herhangi bir yerde kurutulmuş ada çayı bulabilirsin. İnternette “ada çayı demeti” araması yaparsan daha çeşitli seçenekler bulabilirsin.
  • Ada çayı törensel, kutsal bir üründür; onu yakma niyetin, ada çayının yetiştirilişi ve satıcının niyeti önemlidir. Bu gizli enerjiler insanlardan ada çayına ve ada çayından, arındırdığın alana geçebilir. Ada çayını aldığın yer konusunda bilinçli ol.
 2. 2
  Bulabilirsen yabani ada çayı topla. Ada çayı; Amerika, Asya ve Akdeniz'de çeşitli alt türler şeklinde doğal olarak yetişir. Sana yakın yerlerde yetişen çeşitler hakkında bilgi edin ve bitkiyi yabanda tanıyabilmek için bir botanik saha rehberine başvur.[1]
  • Sürdürülebilir, doğal uygulamalar kullan. Yabani ada çayını asla kökünden çekme ve tüm bitkiyi alma. Ada çayının gelecek yıllarda büyümeye devam etmesine izin ver. Bitkinin kendini sürdürebileceği kadarını bırak.
  • En uzun, en olgun sapları al ve gerisini bırak. Çok fazla tohum ve çiçeği sallayıp düşürmemeye dikkat et. Sapı yere mümkün olduğunca yakın kesmek için makas veya bıçak kullan.[2]
  • Özel bir mülkte veya bir millî park sınırları içinde ada çayı toplamadan önce izin iste. Yaşadığın yere bağlı olarak mahallende yetişen ada çayı bulabilirsin.
 3. 3
  Ada çayı yetiştirmeyi düşün. Bir bitki bahçen varsa tedariğin istikrarlı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için kendi ada çayı bitkini yetiştirmek isteyebilirsin.
  • Bahçendeki mevcut bir ada çayı bitkisinin tohumlarını serpebilir veya gömebilirsin. Onları sürekli olarak sula, büyümek için alanları olduğundan emin ol ve sabırlı ol.
  • Yerel bir fidanlıktan ada çayı tohumu veya bir ada çayı bitkisi satın alabilirsin.
  • İster canlı bir ada çayı fidanını ek ister kendi tohumunu yetiştir, bitkiye bahçene yerleşmesi için bolca zaman verdiğinden emin ol. Sabırlı ol. Bitkiyi öldürmeyeceğinden kesinlikle emin olana kadar ada çayı fidanlarından sap koparma.
 4. 4
  Ada çayını kurut. Bu, hava durumuna bağlı olarak yaklaşık bir hafta sürer. Ada çayını bir demet hâline getir, sıkıca bağla ve eşit şekilde kuruması için kuru bir yere as.
  • Ada çayını dışarıya asarsan geceleri içeri getirmeyi veya örtmeyi unutma. Ada çayı demetinde gece boyunca çiy oluşursa veya demet nemlenirse bu, kurutma sürecini zorlaştıracaktır.
  • Ada çayı yeterince kuruyunca, sıkıştırıldığında hafiften çıtırdar.
  • Ada çayını bir fırında veya mikrodalgada kurutma; bu, uçucu yağı demetten ayırır, bitkinin bozulmasını hızlandırır ve ada çayı yakmanın arındırıcı etkisini azaltır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Ada Çayı Yakmak

 1. 1
  Ritüelini planla. Bu ada çayını yakarak neyi başarmaya çalıştığına karar ver. Ada çayı yakmak antik, zengin bir uygulamadır ve kültürel geleneklerle doludur.
  • Niyetin gücü burada bütünün ayrılmaz bir parçasıdır. Ada çayını yakarken içinde evini arındırma niyeti barındırırsan bunun gerçekleşme olasılığı çok daha yüksektir. Bitkinin etkisini aklında tutman gerekir.
  • Belki evini negatif enerjiden arındırmak veya eski bir şifalı bitki geleneğiyle etkileşime girmek ve eski ayinleri yeniden canlandırmak istiyorsundur. Belki de onu sadece tütsü olarak yakmak ve evini hoş bir kokuya bürümek istiyorsundur.
 2. 2
  Ada çayının neler yapabileceğini anla. Faydaların çoğu manevi ve psikolojiktir ancak fiziksel bir yönü de vardır.
  • Manevi düzeyde: Birçok insan ada çayı yakmayı ve ada çayı ile tütsüleme yapmayı atalarının geleneğiyle bağlantı kurmak için kullanır. Ada çayının güçlü kokusunun negatif enerjiyi bir odadan, bir evden ve bir kalpten temizleyebileceği yaygın bir inanıştır.
  • Psikolojik düzeyde: Ada çayı yakma eylemi başlangıcı, çözümü ve yeni bir sayfa açmayı işaret edebilir. Nesillerdir süregelen ritüeli kabul ettiğinde ve yanan ada çayının gücüne inandığında kendini olumsuzluklardan arındırabilir ve gerçek huzuru bulabilirsin.
  • Fiziksel düzeyde: Ada çayı, yandığında havaya negatif iyonlar salar ve araştırmalar, negatif iyonlara maruz kalmanın depresyon oranlarında düşüşle ilişkili olabileceğini öne sürmektedir.[3]  Bu ilişkinin sağlamlığı hâlâ net değil ama en azından ada çayının herhangi bir olumsuz etkisi olduğuna dair bir kanıt olmadığını bil.
 3. 3
  Yakma alanını hazırla. Külü tutması için seramik bir tabak, bir kâse, bir tütsü tepsisi, bir kabuk veya başka bir kap koy. Kabı temiz kum veya verimli toprakla doldur.
  • Senin için önemi olan bir kap seç. Neredeyse her şeyi kullanabilirsin: En sevdiğin kahve fincanı, büyükannenin porselenlerinden bir parça, Hindistan yolculuğundan bir yapay fildişi kâse; töreni senin için daha anlamlı kılacak herhangi bir yadigâr.
  • Bazı Kızılderili kabileleri geleneksel olarak, su elementini temsil eden, temizlenmiş istiridye kabuklarında ada çayı yakmışlardır.[4]  Eski ayinlere hürmet göstermek istiyorsan büyük bir yarım istiridye kabuğu satın almayı veya kendi kabuğunu oymayı düşün.
  • Tahta, kâğıt, kauçuk veya yanıcı herhangi bir şey kullanmaktan kaçın. Yanında su bulundur ki alev kontrolden çıkarsa yanan ada çayını söndürebilesin.
 4. 4
  Başlamadan önce bir pencere veya kapı aç. Bu, ada çayı dumanına, evini negatif enerjilerle birlikte terk etmesi için yol gösterir.[5]
  • Ada çayı yakmayı planladığın herhangi bir odada bir pencere veya kapı aç. Dumanın ortamı arındırmasını istiyorsun; orada kalmasını değil.
  • Dumanın daha hızlı dağılmasını istiyorsan bir fan açmayı düşün. Keskin kokudan hoşlanmayabilirsin veya duman sinüslerini tahriş edebilir.
 5. 5
  Ada çayını yakma kabının içine koy. Ada çayını tutuşturmak için bir mum, kibrit veya çakmak kullan. Ada çayı birkaç saniye yansın, sonra ateşi söndür; korların duman salmasına izin ver.
  • Kuru ada çayı çok çabuk tutuşur. Dikkatli ol.
  • Ada çayının, korun duman salmaya devam etmesi için yeterince yandığından emin ol. Duman, ritüelin bitmeden kesilirse ada çayını dikkatlice tekrar yakabilirsin.
  • Dumanı yaymaya hazırsın.
 6. 6
  Her oda için niyetini belirle. Bir arınma duası okumayı düşün. Ada çayı yakmak, içindeki tüm pencereleri açmanın ve ışığın ruhuna girmesine izin vermenin ruhsal karşılığıdır; eylemini bu ışığa ada.
  • Mesela "Bu odayı, burada yaşayan insanlara uymayan veya onları desteklemeyen her türlü kirlilikten, olumsuzluktan ve başka şeylerden arındırıyorum.” de.[6]
  • Yeni doğmuş bir çocuk için bir oda hazırlıyorsan "Bu odayı tüm hayaletlerden ve karanlıklardan arındırıyorum. Bu odayı hayata, sevgiye, ışığa ve iyi olan her şeye adıyorum.” de.
 7. 7
  Dumanın odayı yavaşça doldurmasına izin ver. Her odada, her köşeye duman yayarak yürü; dumanın duvarlara, pencerelere ve tavana yayılmasına izin ver; dumanın havada kıvrılmasına, bukle bukle olmasına ve kendine doğru dönmesine izin ver. Negatif enerjinin dumanın kenarlarından uzağa, evinin dışına, hayatının dışına aktığını hayal et.
  • Pencereler, kapılar, dolaplar ve koridorlar gibi geçiş noktalarına konsantre ol. Sezgini kullan. Arındırdığın alana iyice dikkat edersen bazı alanların diğerlerinden daha fazla arındırmaya ihtiyacı olduğunu fark edebilirsin.
  • Çalışma alanları, mutfaklar, girişler gibi yoğun alanlara odaklanmayı düşün. Bir evcil hayvanın varsa onun alanını arındırmayı düşün ancak onu dumanla rahatsız etme.
  • İşin özü abartmamaktır. Alanı çok fazla dumanla doldurma, aksi takdirde hafif temizliğin boğucu bir kâbusa dönüşebilir.
  • Dumanı doğrudan solumamaya çalış; bu, akciğerlerine zarar verebilir
  • Bu işlem, eğer varsa duman alarmını devreye sokabilir. Ya duman yaymayı azalt ya duman dedektörlü odalardan kaçın veya ada çayı yakmadan önce dedektörünün pillerini çıkar.
 8. 8
  Ada çayı yakma seansından sonra tütsü yakmayı dene. Keskin ada çayı yang (erkek) yönü ile bilinir; tütsü de tamamlayıcı bir yin (dişi) enerjisi verebilir.
  • Ada çayı yakma ile tütsü yakma seansları arasında zil çalmayı ve el çırpmayı dene; bu, ruhsal arındırma etkisini güçlendirebilir.
 9. 9
  Ada çayını daha sık yakmayı düşün. Haftada en az bir kez ada çayı yakabilirsen uygulamanın evini hafiflik ve sükûnetle doldurduğunu fark edebilirsin.
  • Geleneksel ritüellere ne kadar sıkı sıkıya bağlı kalmak istediğine bağlı olarak, ada çayını her yaktığında tam bir tütsüleme töreni yapman gerekmez. Ada çayını tütsü yakar gibi rastgele yakmayı düşün.
  • Aileye katılan yeni bir üye, yeni bir evcil hayvan, yeni bir iş, yeni bir tutku gibi evindeki önemli değişiklikleri kabul etmek için ada çayı yakmayı düşün. Ada çayı yakma uygulaması, olmasını istediğin her şey olabilir. Önemli olan, ada çayının hayatını daha anlamlı hâle getirmene yardımcı olabileceğine inanmandır.
  Reklam

Uyarılar

 • Ada çayı dumanını doğrudan soluma.
 • Kuru ada çayı yakarken dikkatli ol; çabuk ve kolay tutuşur.
 • Ateşin kontrolünden çıkması ihtimaline karşı yanında su bulundur.
 • Arındırdığın alanları dumana boğma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 1.444 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.444 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam