AdBlock Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Bir Tarayıcıda AdBlock’u veya Adblock Plus’ı Devre Dışı BırakmakHerhangi Bir İnternet Sitesinde AdBlock’u Devre Dışı BırakmakHerhangi Bir İnternet Sitesinde Adblock Plus’ı Devre Dışı BırakmakCep Telefonunda Adblock Plus’ı Devre Dışı Bırakmak

Bu wikiHow makalesi ile AdBlock’u ve Adblock Plus’ı, hem belirli bir sitede hem de tüm tarayıcıda geçici olarak nasıl devre dışı bırakacağını öğrenebilirsin. AdBlock yalnızca bilgisayara indirilebilen bir uzantıdır. Simgesi, üzerinde beyaz bir el simgesi bulunan dur işaretinden oluşmaktadır. Adblock Plus ise hem bilgisayara hem de telefona indirilebilen bir programdır. Simgesi, üzerinde "ABP" yazan dur işaretinden oluşmaktadır.

1
Bir Tarayıcıda AdBlock’u veya Adblock Plus’ı Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  İnternet tarayıcısını aç. AdBlock’u veya Adblock Plus’ı yüklediğin tarayıcı olmalıdır.
 2. 2
  Tarayıcının "Uzantılar" sayfasını aç.
  • Chrome - işaretine tıkla, Diğer araçlar seçeneğini seç ve Uzantılar seçeneğine tıkla.
  • Firefox - işaretine tıkla, ardından Eklentiler seçeneğine tıkla.
  • Edge - işaretine tıkla, ardından Uzantılar seçeneğine tıkla.
  • Safari - Safari seçeneğine, ardından Tercihler... seçeneğine ve daha sonra Uzantılar sekmesine tıkla.
 3. 3
  AdBlock veya Adblock Plus seçeneğini bul. Uzantılar listesinde, devre dışı bırakmak istediğin reklam engelleme yazılımının adını bul.
  • Microsoft Edge’de bu listede bulunan AdBlock veya Adblock Plus seçeneğine tıkla.
 4. 4
  AdBlock’u veya Adblock Plus’ı devre dışı bırak. Bunu yapmak için:
  • Chrome – AdBlock’un veya Adblock Plus’ın sağ tarafında bulunan "Etkin" kutucuğundaki onay işaretini kaldır.
  • Firefox – Reklam engelleme yazılımının sağ tarafında bulunan Devre Dışı Bırak seçeneğine tıkla.
  • Edge - Reklam engelleme yazılımının menüsünde bulunan mavi "Açık" düğmesine tıkla.
  • Safari – Sayfanın solunda bulunan "AdBlock" veya "Adblock Plus" kutucuğundaki onay işaretini kaldır.
 5. 5
  Tarayıcıyı kapatıp yeniden aç. Bu sayede yaptığın değişikler onaylanacak ve tarayıcına uygulanacak. Seçtiğin reklam engelleme yazılımı, sen yeniden etkinleştirmeye karar verene kadar devre dışı kalacak.

2
Herhangi Bir İnternet Sitesinde AdBlock’u Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Tarayıcıyı aç. Seçtiğin İnternet sitesinde AdBlock’u devre dışı bırakmak istediğin tarayıcı olmalıdır.
 2. 2
  İnternet sitesini aç. AdBlock’u devre dışı bırakmak istediğin İnternet sitesini aç.
  • Mesela Wikipedia sitesinde AdBlock’u devre dışı bırakmak için www.wikipedia.com sitesini açman gerekir.
 3. 3
  Tarayıcının "Uzantılar" bölümünü aç. Çoğu tarayıcıda eklediğin uzantıların simgelerini görebileceğin bir bölüm vardır. Açmak için:
  • Chrome – pencerenin üst sağ tarafında bulunan işaretine tıklayarak açılır menünün açılmasını sağla. AdBlock simgesi, açılır menünün üst kısmındadır.
  • Firefox – AdBlock simgesini Firefox sayfasının üst sağ köşesinde görüyor olmalısın.
  • Edge – Eğer sayfanın üst sağ köşesinde AdBlock yoksa işaretine tıklayıp Uzantılar seçeneğini seç, ardından AdBlock seçeneğine ve en son "Düğmeyi adres çubuğunun yanında göster" seçeneğine tıkla. Böylelikle AdBlock adres çubuğunda görünür.
  • Safari - AdBlock simgesi, Safari sayfasının üst sol kenarında, adres çubuğunun solunda olmalıdır.
 4. 4
  "AdBlock" simgesine tıkla. Simgesi, üzerinde beyaz bir el simgesi bulunan kırmızı dur işaretinden oluşmaktadır. Tıkladığında açılır menü belirir.
 5. 5
  Bu alan adındaki sayfalarda çalışma seçeneğine tıkla. Bu seçenek, açılır menünün alt tarafına yakın bir yerdedir. Tıkladığında ekranda bir açılır pencere belirir.
 6. 6
  AdBlock’un devre dışı bırakıldığı sayfaları ayarla. Yok sayılan site çeşidi sayısını artırmak için "Site" kaydırma çubuğuna tıkla ve çubuğu sağa doğru sürükle. "Sayfa" kaydırma çubuğuna tıklayıp onu sağa doğru sürüklemek, AdBlock’un sitedeki tüm sayfaların yerine belirli sayfaları yok saymasını sağlayacaktır. (Kaydırma çubuğunu sağa doğru sürükledikçe alan adlarının belirlilik düzeyi artacaktır.)
  • Her sitede ayarlama yapmana gerek yoktur.
 7. 7
  İstisna seçeneğine tıkla. Pencerenin alt sağ köşesindedir. Tıkladığında değişikliklerin kaydedilecek ve AdBlock, seçtiğin site ve/veya sayfalar için devre dışı bırakılacaktır.

3
Herhangi Bir İnternet Sitesinde Adblock Plus’ı Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Tarayıcıyı aç. Belirli bir İnternet sitesinde AdBlock Plus’ı devre dışı bırakmak istediğin tarayıcı olmalıdır.
 2. 2
  İnternet sitesini aç. AdBlock Plus’ı devre dışı bırakmak istediğin İnternet sitesini aç.
  • Mesela Wikipedia sitesinde AdBlock’u devre dışı bırakmak için www.wikipedia.com sitesini açman gerekir.
 3. 3
  Tarayıcının "Uzantılar" bölümünü aç. Çoğu tarayıcıda eklediğin uzantıların simgelerini görebileceğin bir bölüm vardır. Açmak için:
  • Chrome – pencerenin üst sağ tarafında bulunan işaretine tıklayarak açılır menünün açılmasını sağla. AdBlock Plus simgesi, açılır menünün üst kısmındadır.
  • Firefox – AdBlock Plus simgesini Firefox sayfasının üst sağ köşesinde görüyor olmalısın.
  • Edge - Eğer sayfanın üst sağ köşesinde AdBlock Plus yoksa işaretine tıklayıp Uzantılar seçeneğini seç, ardından AdBlock Plus seçeneğine ve en son "Düğmeyi adres çubuğunun yanında göster" seçeneğine tıkla. Böylelikle AdBlock Plus adres çubuğunda görünür.
  • Safari - AdBlock Plus simgesi, Safari sayfasının üst sol kenarında, adres çubuğunun solunda olmalıdır.
 4. 4
  Adblock Plus simgesine tıkla. Simgesi, üzerinde "ABP" yazan kırmızı dur işaretinden oluşmaktadır. Tıkladığında açılır menü belirir.
  • Adblock Plus simgesine sağ tıklama.
 5. 5
  Bu sitede etkinleştirildi seçeneğine tıkla. Açılır menünün üst tarafındadır. Tıkladığında AdBlock Plus, ilgili İnternet sitesinde devre dışı bırakılacaktır.
  • Adblock Plus’ı bu sitede yeniden etkinleştirmek için tekrar Adblock Plus simgesine tıkla ve ardından menünün üst tarafında bulunan Bu sitede devre dışı bırakıldı seçeneğine tıkla.

4
Cep Telefonunda Adblock Plus’ı Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Adblock Plus’ı aç. Adblock Plus uygulamasına dokun. Simgesi, üzerinde "ABP" yazan dur işaretinden oluşmaktadır.
  • Adblock Plus, Android cep telefonları için mevcut değildir.
  • Adblock’un cep telefonu uygulaması yoktur.
 2. 2
  "Ayarlar" simgesine dokun. Simgesinde İngiliz anahtarı ve tornavida vardır, ekranın alt tarafında bulunur. Dokunduğunda Ayarlar sayfası açılır.
 3. 3
  Yeşil "Adblock Plus" düğmesine dokun. Bu seçenek, ekranın üst tarafındadır. Dokunduğunda beyaza dönecektir . Sen yeniden etkinleştirene kadar Adblock Plus koruması devre dışı kalacaktır.

İpuçları

 • Tarayıcının "Uzantılar" sayfası açıkken uygun seçeneğin yanındaki Sil veya Kaldır düğmesine tıklayarak AdBlock’u veya Adblock Plus’ı tarayıcıdan kaldırabilirsin.

Uyarılar

 • Bazı İnternet sitelerinde sitenin içeriğini görebilmek için reklam engelleyici yazılımı/yazılımları devre dışı bırakman gerekir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Disable AdBlock, Español: deshabilitar AdBlock, Deutsch: Adblock deaktivieren, Português: Desativar o Adblock, Italiano: Disattivare AdBlock, Русский: отключить Adblock, 中文: 禁用 Adblock, Français: désactiver AdBlock, Nederlands: AdBlock uitschakelen, Bahasa Indonesia: Menonaktifkan Adblock, العربية: تعطيل إضافة مانع الإعلانات آدبلوك, हिन्दी: ऐडब्लॉक (AdBlock) को निष्क्रिय करें, Tiếng Việt: Tắt Adblock, ไทย: ปิดการใช้งาน AdBlock, 한국어: Adblock을 비활성화 하는 법, 日本語: AdBlockを無効にする

Bu sayfaya 7.557 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?