Çatlak, kuru ya da acıyan dudaklar, kuru ve soğuk havalarda yaygındır. Kronik olarak çatlak olan dudaklar daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir ama çatlak dudaklar genellikle ev çözümleri kullanarak tedavi edilebilir. Dudaklarını eskisi gibi nasıl yumuşak ve esnek yapabileceğini öğrenmek için ilk adımı ve gerisini oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Çatlak Dudakları Ev Çözümleriyle Tedavi Etmek

 1. 1
  Bol sıvı al. Günde 8-10 bardak su içmek idealdir. Vücudun susuz kaldığında bunu ilk gösteren dudakların olur. Ne kadar su, o kadar iyi!
  • Suyu tek seferde değil de gün boyu sürekli iç. Bunun faydasını dudaklarında anında göremezsin!
 2. 2
  Dudaklarını yalama ya da onlarla oynama. Dudakların çatlayınca, dudaklarını sürekli yalama ya da yeme isteğine karşı koy. Bu iki yaygın alışkanlık, durumu kötüleştirmekten başka işe yaramaz. Dudaklarını yalamak, geçici bir rahatlık sağlayabilir ama tükürük, buharlaşırken dudaklarını kurutur. Dudaklarının derisiyle oynamaksa kanamaya, enfeksiyona ya da uçuklara yol açabilir.
  • Dudaklarını yalama ya da yeme isteği duyarsan, onun yerine hemen dudak balmı sür.
  • Bir şeyler içtikten ya da ağzını yıkadıktan sonra dudak balmını yeniden sür.
 3. 3
  Dudaklarına peeling yap. Herhangi bir merhem sürmeden önce, bir peeling yöntemi kullanarak ölü deriyi yok et. Bu, taze deriyi ortaya çıkarır ve dudaklarının iyileşmeye başlamasına yardım eder. Dudaklarını çok sert ovuşturma; durumu kötüleştirebilir. Nazikçe masaj yap. Dudaklarına, vücudunun başka yerlerine peeling yapmak için kullandığın aynı şeylerle peeling yapabilirsin. Aşağıdakilerden birini dene:
  • Tuz ya da şeker peeling’i kullan. Tuz ya da şekeri dudaklarına sür ve dairesel hareketlerle masaj yaparak ölü deriyi temizle (birazcık zeytinyağına eklediğin şekeri de peeling olarak kullanabilirsin). Dudakların yumuşacık ve yenilenmiş olacaktır.
  • Bir peeling fırçası kullan. Bu durumda kullanılacak en kolay fırça, diş fırçan olabilir! Sadece temiz olduğundan emin ol. Başka herhangi bir küçük, yumuşak kıllı fırça da olur. Ölü deriyi temizlemek için fırçayı dairesel hareketlerle dudaklarına sür.
  • Sabun bazlı bir peeling kullanma. Mikro granüllü yüz temizleme jelleri ya da diğer sabun bazlı peeling’ler, dudaklarını daha çok kurutabilir.
 4. 4
  Merhem sür. Çatlak dudaklarını tedavi etmek için kullandığın reçetesiz merheme ya da dudak balmına dikkat et. Çoğunun içinde kafur ya da vazelin gibi, dudaklarının geçici olarak daha iyi olmasını sağlayan ama aslında dudaklarını çok daha fazla kurutan ve dolayısıyla seni sürekli bunlardan sürmek zorunda bırakan maddeler vardır.
  • Balmumu, karite yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da başka bir doğal nemlendirici içeren ve pek başka bir şey içermeyen bir dudak balmı ara. İsmini söyleyemediğin upuzun bir içerik listesi olan dudak balmlarından alma.
  • Başka doğal maddeler de içeren E vitaminli ya da gliserin bazlı bir merhem de faydalı olabilir.[1]
  • Dudaklarını nemlendirmek için ruj kullanmaktan kaçın. Ruj, dudaklarını çok kurutabilir, o yüzden altına koruyucu bir merhem sürmen gerekir. Bazı durumlarda, ruja ya da birçok ruj formülünde bulunan 40 numaralı kırmızı boyaya karşı alerji geliştirebilirsin. Bu olursa ruj, dudaklarını tahriş edebilir, hatta döküntüye bile neden olabilir.
 5. 5
  Yağ sür. Ultra nemlendiricili bir dudak tedavisi için, dudaklarına birazcık yağ sür. Bu, dudaklarını yumuşatıp nemlendirirken daha fazla zarar görmelerini de engeller. Kabuklu yemişlerin yağlarından ve tohum yağlarından yapılan doğal nemlendiriciler kullan. İşte bunlara bazı örnekler:
  • Hindistan cevizi yağı
  • Badem yağı
  • Jojoba yağı
  • Zeytinyağı
  • Kakao ya da karite yağı
  • Kuşburnu yağı
 6. 6
  Dudakların acıyorsa onları rahatlat. Dudakların çok çatladığı için gülmek bile canını yakıyorsa, daha iyi olmalarını sağlayacak bir ev çözümüyle onları rahatlatmayı dene. İşte birkaç öneri:
  • Dudaklarına her gün yaklaşık 10 dakika bir salatalık dilimi sürmenin de etkili olduğu biliniyor.
  • Dudaklarına aloe vera jeli sürmenin rahatlatıcı etkisi olabilir.
  • Dudaklarına biraz bal sürmek, onları nemlendirir ve daha iyi olmalarını sağlar.
  • Hindistan cevizi ya da karite yağı gibi doğal yağlar içeren kokusuz bir dudak balmını dudaklarına bolca sür.
 7. 7
  Ticari cilt tedavilerini aşırı derecede kullanmaktan kaçın. Bunlara kozmetikler ve yoğun kokulu dudak balmları dâhil. Bunlar, cildini kurutabilir.
  • Mutlaka her zaman etiketi oku ve içerik listesindeki kokulara ve parfümlere bak. Bunlar, cildini yakabilir ya da tahriş edebilir ve böylece potansiyel olarak dudaklarını daha kötü yapabilir.
 8. 8
  Florürsüz diş macunu kullanmayı dene. Bazı insanların florüre alerjisi vardır ve bu, sadece dudaklarını etkilemez, ağzın içinde başka tahrişlere de neden olabilir. Diş macununu değiştir ve bak bakalım bir değişiklik fark edecek misin.
 9. 9
  Evinde ya da ofisinde bir hava nemlendiricisi kullan. Kışın iç mekanları ısıtmak, havanın kurumasına neden olur. Bir hava nemlendiricisi kurmayı dene. Bu, odadaki havayı ve nihayetinde dudaklarını nemlendirir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Çatlak Dudakların Altında Yatan Nedenleri Tedavi Etmek

 1. 1
  Beslenmeni gözden geçir. Beslenmende ihtiyaç duyulan vitaminlerin miktarını daha sağlıklı şeyler yiyerek ya da vitamin hapları gibi takviyeler alarak arttır.
  • Dudaklarını yalama isteğini arttıran tuzlu yiyecekler yemekten kaçın. Tuz miktarı yüksek bir beslenme ve tuzlu atıştırmalıklar, dudaklarını çok kurutur!
  • Benzer şekilde, seni dudaklarını yalamaya sevk eden kafeinli içeceklerden uzak dur.
  • Meşrubatlar özellikle sorunludur çünkü hem kafein hem tuz içerir. Bunların yerine başka içecekler tercih et.
 2. 2
  Ağzın açık uyumamaya ya da nefes almamaya çalış. Sabah kuru ve çatlak dudaklarla uyanıyorsan, bunun nedeni uyurken ağzının açık olması olabilir. Tüm gece ağzına girip çıkan hava, dudaklarını kurutabilir. Uyuma pozisyonunu değiştirmenin faydası olup olmayacağına bir bak.
  • Kuru ve çatlak dudaklara, burnun tıkalıyken ağzından nefes almak da neden olabilir. Mümkün olduğunca burnundan soluyabilmek için burun kanallarını temizlemeye çalış.
  • Bunun sorumlusu, sporda kullanılan koruyucu ağızlık, diş tedavisinde kullanılan sabitleyici ya da ağzının açık kalmasını gerektiren diğer nesneler olabilir.
  • Ağzın açık uyumanı engelleyemiyorsan, yatmadan önce iyi bir merhem sür.
  • Kendini sık sık ağzın açık uyurken buluyorsan ve kendini dinlenmemiş hissediyorsan, bunun altında yatan bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için doktorunla konuş.
 3. 3
  Dudaklarını, kurumalarına neden olan ortamlardan koru. Sert bir rüzgârda dudaklarını korumasız bırakmak, onlara zarar verebilir. Çok kuru bir yerde zaman geçirmek, dudaklarının kuruyup çatlamasına neden olabilir. Bu işin sorumlusu bulunduğun ortamsa, dışarı çıkarken dudaklarını korumak için ekstra önlem alman gerekir.
 4. 4
  Güneşin verdiği zararı tedavi et. Tıpkı cildinin geri kalanı gibi, dudakların da güneşten zarar görebilir. Evet, dudakların güneşten yanabilir ve bu canını çok acıtır! Yanan derinin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için güneşten zarar gören dudaklarını aloe vera sürerek tedavi et.
  • Güneşin zararını önceden önle, tedavi etmek zorunda kalma! Önlemek için, dudaklarını daima güneşten koruyucu, örneğin güneş koruma faktörlü bir dudak balmı kullan. Güneşten koruma faktörünün en az 15 olmasına dikkat et.
 5. 5
  Sorunun sigara ya da sakız çiğneme olup olmadığını anla. Dudaklarına düzenli olarak değdirdiğin her şey, durumlarını etkileyebilir. Sigaradaki, sakızlardaki ve işlenmiş atıştırmalıklardaki kimyasallar, dudaklarının kuruyup çatlamasına neden olabilir.
 6. 6
  Vitamin eksikliğinin söz konusu olup olmadığını belirle. Belirli vitaminler, cilt ve dudak sağlığını korumak için çok önemlidir. Bu vitaminler, A, B, C, B2 (Riboflavin eksikliği) ve E vitaminleridir. Dudaklarının çatlamasını önlemek için bu vitaminlerden yeterince aldığından emin ol.
 7. 7
  Bir ürün içeriğine karşı hassas ya da alerjik olup olmadığını öğren. Birçok çatlak ve kuru dudak, kozmetiklerin ve cilt bakım ürünlerinin içeriğine verilen negatif tepkilerin bir sonucudur. Bazı ürünleri çok fazla kullanmak, iyileştirecekleri sorunu daha da azdırmalarına neden olur.
  • Sodyum loril sülfat içermeyen bir diş macunu kullan. Sodyum loril sülfat, çoğu diş macununda bulunan köpürtücü maddedir; ağız yaralarını ya da ülserlerini ve çatlak dudakları daha da kötü yapabilir.
 8. 8
  Bunun, ilaçlarının yan etkisi olup olmadığını öğren. Bazı ilaçlar, yan etki olarak dudakların kuruyup çatlamasına neden olurlar. Eğer bu durum, yeni bir ilaç kullanmaya başlamanla ortaya çıktıysa doktoruna bu ihtimali sor.
 9. 9
  Daha ciddi durumları düşün. Yukarıdakilerden hiçbirisi acıyan dudaklarının nedeni gibi durmuyorsa, daha ciddi sorunların bir belirtisi de olabilir. Dudaklarının acımasının, görünüşte alakasız bir hastalıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsan, bir doktora danış. Bazı olası hastalıklar şunlar olabilir:
  • Diyabet. Diyabetin varsa, ya da ailende diyabet geçmişi varsa, dudak ağrının nedeni bu olabilir.
  • Kawasaki Hastalığı. Kronik biçimde kuru dudakların nedeni olan ciddi ama nadir bir kan hastalığıdır.
  • Sjögren Sendromu. Gözyaşı kanallarına ve benzer bezlere zarar verebilen bir tür otoimmün hastalıktır. Bu, göz kuruluğu, ağız kuruluğu ve mukoza zarı kuruluğuna neden olur. Ayrıca, ciddi derecede çatlak dudakların yaygın bir nedenidir.
  • Makrositoz. Ortalama alyuvar boyutunun tehlikeli boyutlara kadar büyümesine neden olan bir kan hastalığıdır.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ağızda çıkan HSV 1, HIV ve diğer hastalıklar, kronik biçimde çatlak dudakların altta yatan nedeni olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Dudaklarına Hindistan cevizi yağı sürmeyi dene.
 • Dudaklarındaki ölü deriyi ısırma; bu, durumu daha kötü yapar. Onun yerine, ölü deriyi temizleyip dudak balmını sürebilmen için bir merhem kullan.
 • Badem yağı kullanmayı dene. Dudaklarını rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Seçtiğin çözümü gece yatmadan önce kalın bir tabaka hâlinde sür, böylece yemene, içmene, öpüşmene engel olmaz.
 • Dudaklarına dokunmaktan kaçın, yoksa acırlar.
 • Zeytinyağıyla şekeri karıştırarak dudak peeling’i yap.
 • Bir salatalığı dudağına 5 ila 20 dakika boyunca sür.
 • Sana iyi gelen ilaçlı bir dudak balmı sür.
 • Dudak nemlendiricisini ya da dudak balmını, dudaklarını birbirine sürerek yayma. Onun yerine, nazikçe parmağını kullan ve dudakların kuru gelirse daha fazla dudak balmı sür.
 • Vazelin kullanmayı da deneyebilirsin. Dudaklarını rahatlatır ve pürüzsüzleştirir.
Reklam

Uyarılar

 • Dudaklarını asla tırnak törpüsü ya da sert bir fırça gibi sert aşındırıcılarla ovalama.
 • Herhangi bir tıbbi durumun teşhisi için daima bir doktora danış, özellikle bu sorun ev tedavisiyle makul bir süre içinde geçmezse. Dudaklar söz konusu olduğunda, büyük ihtimalle en iyi değerlendirmeyi yapacak kişi bir dermatologdur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Margareth Pierre-Louis, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatoloji Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Margareth Pierre-Louis, MD. Dr. Margareth Pierre-Louis board onaylı bir dermatoloji ve dermatopatoloji uzmanıdır, doktor girişimcidir ve Minneapolis, Minnesota'daki Twin Cities Dermatology Center'ın ve Equation Skin Care'in kurucusudur. Twin Cities Dermatology Center klinik dermatoloji, kozmetik dermatoloji ve teletıp yoluyla her yaştan hastayı tedavi eden kapsamlı bir dermatoloji kliniğidir. Equation Skin Care; kanıta dayalı, doğal cilt bakım ürünlerinde en iyisini sağlamak için kurulmuştur. Dr. Pierre-Louis Biyoloji alanında lisans ve Duke Üniversitesi'nden İşletme yüksek lisans derecesine, Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi'nden Tıp Doktoru derecesine sahiptir. Minnesota Üniversitesi'nde Dermatoloji asistanlığını ve St. Louis'teki Washington Üniversitesi'nde Dermatopatoloji uzmanlığını tamamlamıştır. Dr. Pierre-Louis; dermatoloji, kutanöz cerrahi ve dermatopatoloji alanlarında American Boards of Dermatology and Pathology tarafından verilen board onayına sahiptir. Bu makale 44.787 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 44.787 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam