Bu wikiHow makalesi, senin abdest almayı anlamana yardım edecektir. Abdest, namaz kılmadan önce gereklidir. Adımlar, aşağıda verilen sırayla tamamlanmalıdır ve her bir adım arasında uzun duraklamalar olmamalıdır.

Adımlar

 1. 1
  Abdest almak için niyet et. Niyet, Allah uğruna bir eylem gerçekleştirmenin İslami bir kavramıdır. Gerçekten abdest almak için, kendine yoğunlaşmalı, düşüncelerini durdurmalı ve yaptığın şeye ciddi bir şekilde odaklanmalısın.
  • Niyet yüksek sesle söylenmez ve kalpten yapılmalıdır; "Bismillah" (Allah adıyla) ifadesine odaklanmak, gerekli odaklanmayı başarmanın iyi bir yoludur. Bunu kendine yüksek sesle veya sessizce söyle, hangisi seni rahatlatırsa.
 2. 2
  Ellerini yıka. Sağ elini yıkamak için sol elini kullan. Bunu üç kez yap. Bundan sonra, sol elini üç kez yıkamak için sağ elini kullan. Parmaklarının arasını yıkadığından ve bileklerine kadar iyice yıkadığından emin ol. [1]
 3. 3
  Suyu ağzına al. Sağ elini kullanarak ağzına üç kez su ver. Yanaklarının içinde ve boğazında suyu çalkala. Ağzında kalan tüm yiyecekleri atmak için bunu iyice yap.
 4. 4
  Burnuna su ver. Sağ elinde suyu tutarak burnuna üç kez çek. Sol elini bir burun deliğini kapatmak ve ihtiyacın olduğunda dışarı üflemek için kullanabilirsin. Burnuna çok fazla su almadan ve kendini boğmadan keskin bir şekilde çek. Eğer burnuna su çekemiyorsan, parmaklarını ıslatabilir ve burun deliklerinin alt kısmına su koyabilirsin.
  • Bu ritüeli gerçekleştirmek için güvenli (temiz) su kullandığından emin ol; Dünyanın bazı sıcak bölgelerinde, su burun delikleri içine çekildiğinde, nadir fakat genellikle ölümcül bir beyin enfeksiyonu tipine yol açabilen bir amip türü olan “naegleria fowleri” içerebilir. Musluk suyu bile (genellikle üçüncü dünya ve gelişmekte olan ülkelerde) mikroplu olabilir; bu hastalığı önlemek için, bir dakika (daha yüksek kotlarda üç dakika) su kaynat ve burnunu su ile yıkayana kadar soğumaya bırak. [2]
 5. 5
  Yüzünü yıka. Ellerini sağ kulağından sola ve saç çizgisinden çeneye yayarak yüzünü üç kez yıka.
 6. 6
  Alt kollarını bileklerden dirseklere kadar yıka, hiçbir kısmını kuru bırakma. Bileğinden dirseğine, sağ kolunu sol elinle üç kez yıka ve sol kolunu sağ elinle üç kez yıka.
  • Eğer kolunda bir alçı varsa, yıkama yerine alçıyı mesh et. [3]
 7. 7
  Başını temizle. Bu "mesh" olarak bilinir. Islak ellerini kullanarak, başını alnından arkasına doğru, bir kez hafifçe sil (mesh et).
 8. 8
  Kulaklarının içini ve dışını ov. Aynı su ile kulağındaki tüm kıvrımları temizlemek için parmağını kullan. Kulağının arkasını temizlemek için başparmağını kullan. Bu adım da bir kez yapılır.
 9. 9
  Her iki ayağını da yıka. Ayak bileklerine kadar temizle ve suyun ayak parmaklarının arasından geçtiğinden emin ol. Serçe parmağını kullan ve parmak aralarında ne varsa çıkar. Sağ ayağınla başla ve her ayağını üç kez ovala.
 10. 10
  Sırayı ezberle. Abdest birbiri ardına (Tertip ile) yapılmalıdır, bu yüzden adımların sırasını bilmen önemlidir, böylece sırayı doğru bir şekilde takip edebilirsin. Sırada bir hata yaparsan, (Şafilere göre) abdeste tekrar baştan başlaman gerekir. [4]
 11. 11
  Abdest bittiğinde, şu duaları oku: “Eşhedü enlâ ilahe illalahu vahdehu lâ şerike leh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resülühü. Allâhümme’c-alnî mine’t-tevvâbîne ve’c-alnî mine’l mütetahhirin. Sübhânekellâhümme ve bihamdike. Eşhedü en îâ ilahe illâ ente estağ¬firuke ve etûbu ileyk.”
  • Anlamı, Allah’tan başka hakkıyla ibadete lâyık hiçbir ilah olmadığına, O’nun bir olduğuna ve ortağının bulunmadığına şehadet ederim. Yine Muhammed’in Allah’ın kulu ve rasulü olduğuna şehadet ederim. Allah’ım! Beni çokça tövbe edenlerden yap. Ve beni günah ve pisliklerden temizlenenlerden kıl. Ey Allahım başka ilah olmadığına şehadet ederim, senden af diliyor ve sana tövbe ediyorum."[5]
 12. 12
  Namazdan önce bozulmuş abdesti tekrarla. Abdesti bozan şeyler arasında, idrara çıkma, kusma, dışkılama, aşırı kanama ve gaz kaçırma gibi doğal akıntılar sayılabilir. Uyku da abdesti bozar. [6]
  • Cinsel ilişkiden sonra, tek başına abdest almak, namaz kılmak için yeterli değildir. Gusül olarak bilinen başka bir arınma şekli vardır.
  Reklam

İpuçları

 • Abdest almadan önce bağırsakları temizlemek ve idrara çıkmak yapmak her zaman daha iyidir. Böylelikle, abdest aldıktan sonra tuvaleti kullanma isteğine karşı koyabileceksin. Ayrıca namaza da daha iyi odaklanabilirsin.
 • Yukarıdaki adımları yapmak için suya ihtiyacın var, ancak su bulamazsan ya da hastaysan, Teyemmüm alabilirsin. Teyemmüm, toz, toprak veya kum ile yapılan bir arınma şeklidir.
 • Suyun sınırlı ise, tüm uzuvlarını üç kez değil, bir kez yıka.
Reklam

Uyarılar

 • Tüm mezhepler abdesti aynı şekilde almaz ve her mezhebin farklı yorumu vardır. Örneğin, Sünniler ve Şiiler, abdesti farklı bir şekilde alırlar ve Sünnilerin içindeki farklı mezhepler de, Kur'an ve Sünneti yorumlamalarına göre abdest için farklı hükümlere sahiptirler.
 • Tırnaklarda oje varken abdest alınmaz çünkü su tırnaklarına değmek zorundadır. Tırnak cilası yani oje, suyun tırnağa değmesini engelleyerek bariyer görevi görür..[7]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 112 kişi çalıştı. Bu makale 6.870 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 6.870 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam