Bugünlerde herkesin birbiriyle iletişim kurmak için telefon mesajları ve e-posta kullandığı görülüyor. Bu nedenle özellikle el yazısıyla yazılmışsa iyi, eski moda bir aşk mektubunu nadir ve özel bir hediye hâline getiren bir şeyler var. Aşk mektupları; saklanan, tekrar okunan ve değer verilen hatıralardır. Sevdiğin birine verebileceğin en güzel hediyedir. Aşk mektubu yazmak zor değildir ancak gerçek hislerini ifade etmen biraz zaman alır ve derin düşünme gerektirir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Mektubu Yazmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Ortamı ayarla. Sana özel bir yere git ve kapıyı kapat. Gürültü, işini aksatacak elektronik cihazlar ve bölecek şeyler de dâhil mümkün olduğunca fazla dikkat dağıtıcıyı ortamdan çıkart. Mum ışığı veya müzikle sana ilham verecek bir ortam oluştur.
  • Belki sana sevdiğin kişiyi hatırlatan bir şarkı vardır. O şarkıyı bul ve düşünürken onu çal.
  • Bakmak için aşkının bir fotoğrafını da getirebilirsin.
 2. 2
  Hislerini derinlemesine düşün. Hepimizin sevdiği hakkında çok derin duygular hissettiği anlar vardır. Tüm dikkatinin o kişiye odaklandığı ve aşkınla tamamıyla bütünleşip içinde kaybolduğun an hissettiğin o hissi aklına getir. O anın fiziksel ve duygusal hislerini yaşayabildiğin kadar derinlemesine yaşa. Hislerinin tarifini ve hissettiklerini tarif etmek için aklına gelen her kelimeyi not etmeyi unutma.
 3. 3
  Sevdiğin kişiyi düşün. Ona bir sebepten dolayı âşık oldun. Onda seni ona çeken ve ona âşık olmanı sağlayıp orada tutan bir şey vardı. Onda takdir ettiğini bilmesini istediğin görünüş, kişilik, huy, mizah veya güçlü yanlar gibi özel nitelikler var. Ona onunla ilgili sevdiğin her şeyi, ona ve senin için yaptığı şeylere ne kadar değer verdiğini söyle.
  • Sevgilinin senin için ne ifade ettiğini düşün. En iyi arkadaşın mı? Ruh ikizin mi? Partnerinle ilgili beğendiğin ve taptığın her şeyin bir listesini yap.
  • Şimdi listendekileri kullanarak cümleler oluştur. “Ellerini tuttuğumda yumuşacık olmaları çok hoşuma gidiyor.” ya da “Bana bakıp her şeyin yoluna gireceğini söylemene bayılıyorum.” veya “Gülümsemen ve doğal gülüşün tüm günümü güzelleştirebiliyor.”
  • Sadece fiziksel özelliklere odaklanma. Bu, mektubun sığ ve eksik kalmasına sebep olabilir. Ancak mektubunda fiziksel çekimden tamamen kaçınmaman da gerekir çünkü o zaman da mektubun tensellikten fazla uzak gibi anlaşılabilir. Aşk mektupları uyumlu bir biçimde şehvetli ve saygılı olmalıdır; mutlaka erotik olmaları gerekmez.
 4. 4
  Rehberlik etmesi için anılarından faydalan. Sevgilinle muhtemelen birçok özel an yaşamışsındır. Sevgilinle sadece ikinizin paylaştığı bir geçmişiniz vardır. Bu tecrübelerin anıları ilişkinizi zenginleştirir.
  • İlk tanıştığınız veya kıvılcımların uçuştuğunu hissettiğin zamanın hikâyesini düşün. Geçmişte o kişiyle olmak istediğini bildiğin bir an vardı. Giydiği kıyafetten olayın gerçekleştiği yere ve ona yaklaşmak konusunda kendini ne kadar gergin veya kendinden emin hissettiğine kadar hikâyenin tamamını ve hatırladığın her şeyi yaz.
 5. 5
  Gelecek hakkında düşün. İlişkinizin bir geçmişi var ancak aşk mektubunda teşvik etmen gereken bir geleceği de var. Birbirinizden ayrıysanız tekrar bir araya geldiğinizde birlikte yapmak istediğin her şeyi anlat. İlişkiniz ciddiyse gelecekte birlikte yaşayacağınız hayata dair hedeflerin, hayallerin ve fantezilerinden bahset. Hepsini yaz.
 6. 6
  Dünyada son gününü yaşadığını düşün. Tarih boyunca birçok aşk mektubu cephedeki askerler tarafından yazılmıştır. Bu, yarına çıkmayacağını bilsen ne diyeceğine dair düşünmen için sana bir bakış açısı kazandırabilir. Her kelimeni anlamlı kıl ve utangaç olma.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Aşk Mektubunun Taslağını Hazırlamak

 1. 1
  Kabaca bir taslak yaz. Bu noktada dil bilgisi ve imlaya çok takılma. Önemli olan verdiğin mesajdır ve bunu yazınca mektubunun üzerinden geçip hataları düzeltebilirsin. Mektubun hislerine dair bir tür itiraftır ve bu noktada neleri neden hissetiğine dair tamamen dürüst ve açık olmaya odaklanmalısın.
  • Acele etme. Bu yazdığın ilk aşk mektubuysa bunu aklında bulundur. Her şey için bir öğrenme eğrisi vardır, bu nedenle biraz zorlanabileceğini ve hata yapabileceğini kabullen.
  • Hislerini ifade etmek için kendi sesini kullan. Başka birinin yazma veya konuşma tarzını taklit etme. Bu mesaj sana özgü olmalı ve sadece senin yapabileceğin şekilde partnerine erişmelidir. İçten olmalı ve kâğıda gerçek seni yansıtmalıdır.
  • Mektubu yazarken hem partnerini hem de ilişkinizin seviyesini aklında tut. Birine olan aşkını ilk defa ilan etmen kâğıtta muhtemelen 20 yıllık eşine mektup yazmandan biraz farklı olacaktır.
  • Mektubun bir yerinde aşkını belirtmeyi unutma. Sadece "Seni seviyorum." demen yeterli olur.
 2. 2
  En başından başla. Sevdiğine mektubu neden yazdığını söyle. Bunun bir aşk mektubu olduğunu hemen açıklamalısın. Neyin mektubu yazmana sebep olduğunu düşün. “Son zamanlarda seni ne kadar çok sevdiğimi çok düşünür oldum ve sana ne kadar değer verdiğimi bilmeni istiyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.[1]
  • Mektupta sevgilini aşağılama ya da kendini veya hislerini küçümseme. Kafa karıştırmaktan kaçınmak için hislerin ve söylediklerin hakkında kendine güven.[2]
 3. 3
  Gelişme kısmını yaz. Bu; anıların, hikâyelerin ve partnerinle ilgili beğendiğin her şeyin işine yarayacağı kısımdır. Sevgiline onunla ilgili neleri sevdiğini, onu neden sevdiğini, onun seni nasıl hissettirdiğini anlat ve ilişkinize özgü bir hikâyeyi hatırlat. Ona hayatını nasıl daha iyi bir hâle getirdiğini ve o olmasa hayatının ne kadar eksik olacağını söyle.
  • Aşk mektubunun hedefi, yüz yüzeyken yansıtmakta zorlandığın çok derin hisleri ifade etmektir. Bu fırsatı genelde söylediğinden daha fazlasını söylemek ve bunu daha derin bir seviyeye taşımak için kullan. Daha önce not aldığın fikirleri sana rehberlik etmesi için kullan.
  • Şiir yazmayan biriysen mektubuna en sevdiğin şairden bir şiir eklemeyi ya da söyleyeceğin şeyden daha fazlasını ifade eden bir alıntıyı dâhil etmeyi düşün. Çalmış ve partnerini senin yazdığına inandırmak için kandırmaya çalışmış gibi görünmemek için her zaman yazarı kaynak göster.
  • Aşırı duygusal olmak istiyorsan ol. Sadece özgün ol; partnerin seni seviyorsa mektubunu da sevecektir.
 4. 4
  Olumlu ol. Yazdığın her şey muhtemelen saklanacak. Mektupta olumsuz şeylerden söz açmaktan elinden geldiğince kaçın. Eleştirel ya da kararsız da olma. Bu, senin hatalarının üstünden geçip kötü geçmişi yeniden ele alma şansın değil, aşkına seni ne kadar iyi hissettirdiğini ve hayatının onunla ne kadar harika olduğunu söyleme şansındır.[3]
  • Mektubunu olumlu tutmanın iyi bir yolu şu anda nasıl hissettiğinden bahsetmendir. Tabii ki ona nasıl âşık olduğunu anlatan özel hikâyelerden bahsetmelisin ancak aynı zamanda partnerinin ona karşı hâlâ bu güçlü duyguları hissettiğini ya da bu duyguların daha da güçlendiğini bilmesini sağlamalısın.
  • “Şimdi, on yıl sonra, hâlâ bana her gülümsediğinde heyecanlanıyorum.” ya da “Şu an seni her zaman sevdiğimden daha çok seviyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 5. 5
  Bağlılığını tekrarla. Birlikte yaşamayı umduğun gelecekten bahset. Ona ilişkinizin senin için ne kadar önemli olduğunu ve uzun sürmesini ne kadar istediğini hatırlat. Ona ne derece bağlı olduğunu söyle ve sevginin, sadakatinin ve bağlılığının önünde hiçbir şey duramaz diye düşünüyorsan ona söyle. Sonsuzluğun senin için ne anlama geldiğini ve içinde partnerin de olunca nasıl göründüğünü tarif et.
 6. 6
  Mektubun kapanışını yap. Aşk mektubunu olumlu bir biçimde bitirmelisin. Aşkına karşı nasıl hissettiğini kısaca tarif eden bir ifadeyle bitirebilirsin. “Umarım bu gece rüyamda seni görürüm.” ya da “Hayatımın geri kalanını seninle geçirmek için sabırsızlanıyorum.” gibi bir şey yazabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Mektubu Bitirmek

 1. 1
  Güzel bir kâğıt ya da mektup kâğıdı seç. Ona dokunabileceği, hissedebileceği ve şanslıysan geceleri yastığının içine sıkıştırabileceği güzel bir şey ver. Sade (beyaz gibi), rahatlatıcı (krem rengi gibi) veya duyusal (cilt tonlu gibi) renkte bir kâğıda yazman en iyisi olur. Kaliteli bir kâğıt seçmen hoş bir dokunuş katar ve mektubu ne kadar özen göstererek yazdığını gösterir.
  • Mektup kâğıdın yoksa sade bir kâğıt ya da defter kâğıdı da işini görür. Mesajın onu yazdığın kâğıt türünden kesinlikle daha önemlidir.
  • Sıradan bir kâğıdı eskitebilir ya da eğlenceli bir şey yapmak istiyorsan kendi kâğıdını bile yapabilirsin.
  • Yazının oturaklı ve şık görünümlü olması için siyah ya da kahverengi mürekkep kullan. Ödev kontrolü yapıyormuş gibi görünmesine sebep olacak mavi, yeşil ve kırmızı gibi “öğretmen renklerinden” uzak dur.
 2. 2
  Yakın bir selamlamayla hitap et. Kişiye “sevgili”, “en değerli”, “güzel”, “biricik” sözleriyle veya uygunsa bir evcil hayvan ismi kullanarak hitap et. Zaten romantik bir ilişkiniz varsa ifadene sahiplik eki ekleyebilirsin (“Biricik Ayşem” gibi) ancak mektubu hislerini itiraf etmek için yazıyorsan bunu yapma; bu karşı taraf tarafından küstahça ve fazla sahiplenici olarak anlaşılabilir. Bunun yerine, “Sevgili Ayşe'ye” gibi daha mesafeli bir ifade kullan.
 3. 3
  Mektuba tarih at. Aşk mektubuna tarih at (gün/ay/yıl). Bu, aşkının değeri yıllar boyunca sürecek bir hatırası. Tarih önemlidir ve aşkını mektubu senden aldığı ana geri götürmeyi sağlayacaktır. Tekrar tekrar okunacağı kesindir, bu nedenle mektubuna yazdığın hayatının bu dönemindeki ifadelerden bazılarının sana daha sonra alıntı yapılmasına hazırlıklı ol.
 4. 4
  Aşk mektubunu tekrar yaz. Taslak mektubunu mektubunun son hâlini oluşturmak için kullan. Kâğıtta leke ya da işaret olmamasına ve el yazının okunabilir olmasına dikkat et. El yazısı bu noktada önemlidir, bu yüzden yazarken acele etme ve her harfi mümkün olduğunca güzel yaz. Sevgilin aşk mektubunu okuyabilmeli ve ona bakmak hoşuna gitmelidir.
 5. 5
  Mektubu imzala. Bu senin son vedan. Uygun kapanışların arasında “Seni Seven _____”, “Seni Hep Sevecek Olan _____”, “Sevgilerimle”, “Tüm Kalbimle” gibi ifadeler sayılabilir. Uygunsa daha kişisel bir hâle getirmek için bir evcil hayvan ismini, aranızda olan bir şakayı veya uzun zamandır cevap vermediğin bir sorunun yanıtını da buraya dâhil edebilirsin.
  • Biraz daha romantik olmak istiyorsan basit ama tutkulu bir biçimde veda etmeyi dene. "Ölümsüz bir aşkla" veya "Sonsuza kadar seninim" ifadeleri bu işi görür.
 6. 6
  Kişisel bir dokunuş yap. Mektuba aşkının fazladan bir simgesi olarak özel bir şey ekleyebilirsin. Bu çiçek yaprakları, sevdiği poşet çaylardan bir tanesi ve hatta bir kâğıda sıkılmış parfüm ya da kolonya bile olabilir. Ayrıca mektubun arkasına elini çizebilir veya kâğıtta rujlu öpücük izi bırakabilirsin.
 7. 7
  Mektubu bir zarfa koy. Mektubu yazılı tarafı içte olacak şekilde katla ve adres yazılı bir zarfa koy. Güzel bir etki için kâğıdına uygun bir zarf seçebilirsin. İstersen zarfı kendin yapabilir ya da notun kendisini bir zarf hâline getirebilirsin.[4]
  • Alternatif olarak, mektubu rulo yapıp güzel bir kurdele ya da iple bağlayıp kapatabilirsin.
  • Çiçekli bir pul gibi romantik bir pul, zarfına hoş bir süs olabilir. İstiyorsan pulu ters yapıştırıp mektup adetlerine göre "Seni seviyorum." anlamını verebilirsin.
 8. 8
  Aşkını şaşırt. Sevdiğinin dikkatini gerçekten çekmek istiyorsan mektubunu acele posta gibi özel bir yolla gönder. Sürpriz, mesajın değerini artırıp bu deneyimi sevgilin için daha duygusal ve hatırlanır kılabilir. Mektubu yastığın altına veya bir çekmeceye saklamayı ya da kahvaltıda veya akşam yemeğinde bir tabakta getirmeyi de seçebilirsin.[5]
  • Mektubunu göndermeden önce biraz beklemen iyi olabilir. Bitirdikten sonra onu bir kenara koy ve göndermeden önce kontrol et. Hata var mı diye bak ve içinde daha sonradan pişman olmayacağın hiçbir şey olmadığından emin ol. Sonra gönder ve sevgiyle yaptığın bu iş için tutkulu bir karşılık almaya hazırlıklı ol.
 9. 9
  Başka aşk mektupları yaz. Bunu bir kerelik bir olay olarak görme. Sevdiğin kişiye doğum günlerinde, yıl dönümlerinde, ayrı geçirdiğiniz zamanlarda veya özel bir sebep olmadan aşk mektubu yazmayı alışkanlık hâline getir. Bunu ne kadar fazla yaparsan aşk mektubu yazmak senin için o kadar kolaylaşır ve mektuplar da o kadar anlamlı olur.
  Reklam

İpuçları

 • Söylediklerin konusunda ciddi ol.
 • Aşk mektubu yazmada en önemli şey yazdıklarının içinden gelmesidir. İnternetten aşırı romantik alıntıları kopyalama ve mektubu arkadaşlarına ya da ailenden birine yazdırma. Bırak konuşmayı kalbin yapsın.
 • Mektubuna parfüm sıkarsan kâğıdı ıslatmamaya dikkat et!
 • Aşk mektupları, yıl dönümleri gibi özel günlerde ilişki "tazeleyici" olarak çok işe yarar.
 • Süslü bir değişiklik olarak mektubunu güzel yazı sanatıyla yaz. Bu, sadece söyleyeceğin şeyi daha fazla düşünmeni sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çok daha etkileyici görünür.
 • Mektubunu yazarken lafı dolandırma. Sadede gel; mektubun konusu partnerin için hissettiğin ölümsüz aşksa buna bağlı kal. “Köpeğinin tasmasına bayıldım, senin gözlerinin rengine çok uymuş.” gibi konuyla bağlantısız şeyler yazma.
 • Doğru olmayan şeyler uydurma! Özellikle bir aşk mektubunda yalan söylemek sadece ileride sorunlara yol açar.
Reklam

Uyarılar

 • Aşk mektuplarını herkesin senin kadar romantik bulmayacağını unutma. Mektubu alan kişi onu beğenmiş gibi görünmezse bunu kişisel olarak algılama. O senin aşkının bir simgesidir ve gerçek keyif karşılığında alacağın tepkide değil mektubu yazıp vermektedir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Seni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl BırakılırSeni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl Bırakılır?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 129 kişi çalıştı. Bu makale 7.432 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 7.432 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam