Aşırı Su Verilmiş Bir Bitki Nasıl Kurtarılır?

Bu Makalede:Aşırı Sulanmış Bitkiyi DeğerlendirmekAşırı Su Verilen Bitkilerin Bakımını YapmakAşırı Sulama Sonrasında Bitkileri Eski Haline GetirmekReferans

Şaşırtıcı bir şekilde, bitkilere aşırı su vermek, az su vermekten daha yaygın bir durum olabilir. Çoğu amatör bahçıvan tedbirin ayarını kaçırıp bitkileri aşırı sular. Çok fazla sulanınca bitki, oksijen de dâhil olmak üzere gaz değiş tokuşu yapamaz ya da besin maddelerini ememez. Neyse ki genellikle bu sorunu çözebilirsin. Bitkilerinin ne kadar zarar gördüğünü belirle, sonra da onları canlandırmak için aşağıdaki yöntemleri kullan.

Kısım 1
Aşırı Sulanmış Bitkiyi Değerlendirmek

 1. 1
  Bitkini güneşten gölgeye getir. Tamamen güneşte olan bitkiler bile aşırı sulanmış olabilir.
 2. 2
  Bitkinin rengini incele. Yaprakları açık yeşilse ya da sararmışsa bu, aşırı sulanma belirtisidir. Verdiği filizler yeşil değil de kahverengiyse bu da benzer bir işarettir.
 3. 3
  Saksının alt kısmına bak. Hiç drenaj deliği yoksa o zaman büyük ihtimalle bitkinin aşırı sulanma sorunu vardır çünkü suyun fazlası, saksının içinde kalıp kökleri boğar. Bitkiyi kurtarmak için delikleri olan yeni bir saksı alman gerekir.
 4. 4
  Toprağın rengine bak. Toprak yeşilse bu aslında aşırı miktarda suda yetişen su yosunudur. Yeni toprak alman gerekir.
 5. 5
  Bitkinin solup solmadığına ve hiç filiz vermediğinde dair işaretler ara. Bunlar, bitkinin aşırı sulanmaktan ölmeye başladığının işaretidir.[1]

Kısım 2
Aşırı Su Verilen Bitkilerin Bakımını Yapmak

 1. 1
  Bitkiyi gölgede tut. Aşırı su verilen bir bitkinin üst kısımları susuz kalır. Bitki daha yavaş kuruyacaktır ama bu, bitkinin aşırı strese girmesini engelleyecektir.
 2. 2
  Kökleri kenarlardan gevşetmeye çalışmak için saksının yanlarına hafifçe vur. Toprağın ya da bitkinin üst kısmını nazikçe tutup saksıdan dışarı çıkar.
 3. 3
  Bitkiyi yeniden bir saksıya ekmeden önce birkaç saat ya da yarım gün saksının dışında bırak. Bitkiyi fırın ızgara telinin üstüne koymak, havanın kökleri bir süre kurutmasını sağlayacaktır. Köklerin kahverengi olup olmadığına dikkat et. Sağlıklı kökler beyaz olur.
 4. 4
  Drenaj delikleri olan yeni bir saksı edin. Bitkiye, suyunu boşaltabileceği daha çok yer sağlamak için alt kısma biraz çakıl taşı ya da bitki taban örtüsü koy.
 5. 5
  Köklere zarar vermemeye özen göstererek üstünde su yosunu olan toprağı bitkiden ayır. Tekrar kullanılmaması için bu toprağı çöpe at.
 6. 6
  Köklerde aktif halde çürüme olup olmadığını belirle. Kökler kokmaya ve çürüyüp kompost benzeri bir şeye dönüşmeye başlarsa, yeniden ekmeden önce kökün bu kısımlarını kesmen gerekir. Yalnızca kesinlikle hastalıklı ve/veya çürüyen kısımları kes.[2]
 7. 7
  Bitkiyi yeni saksıya koy ve köklerin etrafındaki alanları yeni toprakla doldur.
 8. 8
  Dışarısı çok sıcaksa yaprakları nemlendir. Bu, toprağa aşırı su vermeden yaprakların biraz su almasına yardım eder.
 9. 9
  Toprağın üst kısmı kuruyana kadar bekle, sonra da hafifçe sula. Fazla suyun akması için saksının altına bir saksı altlığı koy.

Kısım 3
Aşırı Sulama Sonrasında Bitkileri Eski Haline Getirmek

 1. 1
  Bitkiyi sadece toprağın yüzeyi kuru olduğunda sula. Toprak tamamen kuruyuncaya kadar bekleme, yoksa bitkinin şoka girmesine neden olabilirsin. Her sulamadan önce yüzeyi test et.
 2. 2
  Bitkide tekrar yeni filiz görene kadar gübre koyma. Kök sisteminin, bu besin maddelerini emmesi için sağlıklı olması gerekir. Ayrıca, gübre, sağlıksız kökleri yakabilir.[3]
 3. 3
  Bitki, yeni filiz verdikten sonra sulama yaparken arka arkaya iki kere gübrele. Bu, bitki iyileşirken daha çok besin maddesi almasına yardımcı olacaktır.
 4. 4
  Bitki tümüyle iyileştikten sonra her 7 ila 10 sulamada bir gübrele.

İpuçları

 • Aşırı sulamayla ilgili sürekli sorun yaşıyorsan internetten ya da dekorasyon mağazasından bir nemölçer satın al. Nemölçeri toprağa sokunca sana toprağın kuruluk oranını gösterecektir. Yalnızca orada yazan değer toprağı sulaman gerektiğini gösteriyorsa sula.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Gölgelik bir yer
 • Drenaj delikleri olan bir saksı
 • Yeni saksı toprağı
 • Fırın ızgara teli
 • Sprey şişe
 • Gübre
 • Küçük budama makası
 • Nemölçer (isteğe bağlı)

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı.

Kategoriler: Ev ve Bahçe

Diğer dillerde:

English: Save an Overwatered Plant, Deutsch: Eine überwässerte Pflanze retten, Русский: спасти растения после избыточного полива, Italiano: Salvare una Pianta Annaffiata Troppo, Português: Salvar uma Planta Regada em Excesso, Español: salvar una planta con exceso de riego, Français: sauver une plante qui a été trop arrosée, Nederlands: Een plant redden die te veel water heeft gekregen, 中文: 挽救浇了太多水的植物, Bahasa Indonesia: Menyelamatkan Tanaman yang Kelebihan Air, 日本語: 水をやり過ぎた植物を復活させる, العربية: إنقاذ نبتة بعد الإفراط في ريها, ไทย: รักษาต้นไม้ที่ได้รับน้ำมากเกินไป, Tiếng Việt: Cứu cây trồng bị ngập úng, 한국어: 과습 식물 살리는 방법

Bu sayfaya 730 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?