Çoğu insan, seksi, sevdiği kişiyle arasındaki samimi bir bağ olarak görür. Ancak cinsellikleri hakkında daha açık olan, aşk ve ilişkiyle birlikte gelen duygusal yük olmadan eğlenmek isteyenlerin sayısı da artmakta. “Özgürce” yaşanan ilişkiler herkes için uygun olmasa da birine bağlanmadan biraz eğlenmek çoğu insan için mümkündür. Bu tür bir ilişki herkese uymaz; ama bunda bir sorun da yoktur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Aşık Olmaktan Kaçınmak

 1. 1
  Seks yapıyorsun diye illa âşık olman gerekmediğini bil. Seks yapmak ve âşık olmak iki farklı şeydir. İnsanların çoğu filmlerde, televizyonda ve hatta arkadaşlarından/ailelerinden; seksin mutlaka aşkla biteceğini görmüştür. Ancak aşk, zamanla gelişen karmaşık ve girift bir duygudur ve birini yalnızca fiziksel olarak değil duygusal ve sosyal açıdan tanıdıkça oluşur.
  • Orgazm olduktan sonra kadınlar oksitosin denen, "aşk hormonu" olarak da bilinen bir hormon salgılarlar ve bu hormon bağlanma ve aşkın hissettirdiklerine benzer şeyler hissettirir. Bu nedenle bir kişiye yönelik mantıklı düşünceler ne olursa olsun aşk ve seks genelde birbiriyle karıştırılır. [1]
 2. 2
  Romantik bir geçmişin olan insanlarla yatmaktan kaçın. Romantik veya cinsel bir ilişkiden sonra arkadaş kalmak zordur. Seksi işin içine tekrar sokmak aşk ve çekim duygularını mutlaka yeniden gün yüzüne çıkarır. Arkadaşların çiftlerden bir farkı cinsel bağın olmamasıdır. Cinsel hayatını alevlendirmek, istesen de istemesen de işin içindeki duyguları da alevlendirir.
  • Buna yakın arkadaşlarla yatmak da dâhildir; çünkü mevcut bağ seksle birleşince bir çiftten pek farkınız kalmaz. [2]
 3. 3
  İlişkide ne aradığını kendine sor. Biriyle neden seks yapmak istiyorsun? Biraz eğlenmek ya da yeni biriyle bir deneyim yaşamak mı istiyorsun yoksa yalnız mı hissediyorsun? İşe girişirken amacını bilmen gerekir; çünkü bu birine ne kadar bağlanacağında son derece etkilidir. İlişki sonrasında kafa karışıklığı yaşamamak için kendine karşı dürüst ol.
 4. 4
  Öylesine takılmalar herkese uygun değildir; ama bunda bir sorun da yoktur. Yattığın herkese âşık oluyorsan veya bir partner arayışındaysan öylesine bir takılma yaşamadan önce iki kere düşünmelisin. Yalnızca eğlenmek istiyorsan, bir ilişki istemiyorsan ve yeni şeyler denemeyi düşünüyorsan devam etmekte özgürsün. [3]
  • Birine bağlanmadan seks yapmak, yalnızca biraz eğlenmek ve cinsel isteklerini daha iyi tanımak istiyorsan daha kolaydır.
  • Yalnız olduğun için, yakın zamanda kalbin kırıldığı için veya canın yandığı için seks yapmak genelde istenmeyen bir çekime yol açar; çünkü hislerini yeni cinsel partnerinle telafi etmeye çalışırsın.
 5. 5
  Sınırlarını belirle. Otomatik olarak yakınlık sinyali veren şeyler var mı? Bazı insanlar gerçek bir ilişkiye çok yakın bir his verdiği için yalnızca takıldıkları partnerleriyle öpüşmekten kaçınırlar. Bazı insanlar işi pişirdikten sonra sarılmamayı tercih eder veya yabancılarla seks yapmazlar. Uyacağın sınırlarını gece çıkmadan önce belirle; böylece kendini ve kalbini fazla kaptırmaktan korunursun.
  • Birbirini tanımak için yapılan uzun konuşmalar, özellikle de samimi bir düzeyde olanlar (hedefler, endişeler/korkular, kişisel geçmiş) genelde aşka ve çekim hissine yol açar. [4]
  • Seks yaparken her zaman korun. [5]
 6. 6
  Aynı kişiyle her fırsatta seks yapma. Hislerinin daha ciddi bir şeye dönmesinden korunmak için ondan ayrı zaman geçir. Partnerinle ilişkini normalde de görüşecek kadar ilerlettiysen biraz değişiklik yap ki tek bir kişiye karşı derin hisler beslemiş olmayasın.
 7. 7
  İlişkide zevki öncelik al. İlişkiden sonra yanında kalma ve sarılma, buluşmaya çıkma veya gece geç saatlere kadar konuşarak vakit geçirme. Özgür kalmak istiyorsan, yalnızca fiziksel bir ilişki istiyorsan işi fiziksel düzeyde tutmalısın. Ayrılırken ikinizin de tatmin olmak dışında pek bir şey hissetmediğinden emin olarak partnerinle geçirdiğin zamanın tadını çıkarmaya odaklan. Yakınlık yerine doğrudan zevke yönelmek, ilişkinin daha derin hislere evrilmesini önlemekte hayati önem taşır.
  • Hediyeler, buluşmalar, yatıya kalmalar; bunların hepsi daha samimi hislere kapı açar. İyi hissettiren şeye odaklan ve mutluluğu yakaladıktan sonra ortamı terk et. [6]
 8. 8
  İlişki hedeflerini birkaç haftada bir tekrar değerlendir. Birine karşı hisler beslediğini mi hissediyorsun? Daha da önemlisi "Özgür" yaşam tarzını sevdin mi? Bazı insanlar, hemen zevk veriyor olsa da rastgele cinsel partnerlerle seks yapmayı içi boş, garip bulur ve tatmin olmazlar. İnsan sürekli evrilir, gelişir ve değişir; cinsel tercihler de buna dâhildir. [7]
  • Seksten sonra nasıl hissediyorsun? Partnerinin yanında kalmak istesen de gitmek zorunda hissediyor musun?
  • Daha kalıcı bir şey mi denemek istiyorsun? Kendine bir ilişki istemediğini söylediğin için özel bir şeyi terk mi ediyorsun veya bu kişiyi gerçekten sevmiyor musun?
 9. 9
  Rahatsız hissettiğin zaman ayrıl. Partnerinin sana sunduğu seks türü istediğin gibi değilse terk et. Aşksız seks yapmak her ikinizin de fiziksel yararı içindir ve bir kişi karşı tarafın sunduğuna ilgi duymuyorsa veya onu umursamıyorsa iki taraf da ilişkiyi bitirmekte özgürdür. Bunun romantik bir ilişki olmadığını unutma. Duygusal yükten veya kolayca kestirip attığın zaman karşı tarafın ne hissedeceğinden korkmana gerek yok.
  • "Sanırım daha kalıcı bir şey için hazır hissediyorum; ama aramızdaki bu şey de eğlenceliydi."
  • "Bunu sürekli yapmayı bırakmamızı tercih ederim."
  • "Seninle iletişimimi koparmayı hiç istemem; ama artık başkalarıyla görüşmek için hazırım.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
İstekli Partnerler Bulmak

 1. 1
  Cinsel kimyanızın tutup tutmadığına bakmak için eşin-dostunla, arkadaşlarınla veya arkadaşlarının arkadaşlarıyla sürekli flört et. Hayatın, işin, hedeflerin veya hayallerinden bahsederek derin mevzulara girmene gerek yok. Sıradan bir flört süreci genelde gülümsemeden, karşındakini hafifçe kızdırmaktan ve arada bir temasta bulunmaktan geçer. Karşılık verirse bu, muhtemelen sıradan bir takılmacaya dönüşebilecek bir uyum oluşuyor demektir. Flört ederken şu sinyalleri verebilirsin:
  • "İlişkilerden payıma düşeni aldım ve şu anda kesinlikle birine bağlanma arayışında değilim."
  • "Yalnızca eğlenmek ve hoş biriyle tanışmak için buradayım."[8]
 2. 2
  Amacını partnerine anlat. Takıldığın kişiye karşı en başından itibaren açık ve dürüst olmalısın. Böyle davranmazsan birinin senin vermek istediğinden fazlası için beklentiye girmesine sebep olabilirsin ki bu da tek taraflı bir ilişkiye yol açar ve bu kimse için iyi olmaz. Bu konuşma garip gelebilir; ama yapılacak en iyi şey açılmak ve istediğin şeyi söylemektir:
  • "Bir ilişkiye başlama veya biriyle çıkma arayışında değilim."
  • "Öylesine bir şey istiyorum; bir kız arkadaş/erkek arkadaş değil."
  • "Hadi basit ve eğlenceli bir şey yaşayalım."
 3. 3
  Arkadaş gibi davran; sevgili değil. Her ikiniz de hızlı bir takılmaca arayışındaysanız vıcık vıcık olmaya, aşırı sevecen veya sevimli davranmaya gerek yok. Arkadaşını öpmezsin veya ona işteyken çiçek göndermezsin; yani sıradan cinsel bir ilişkide bunu yapmamalısın. Ama birinin yanındayken utangaç, garip veya soğuk davranmana da gerek yok. Her şeye yönelik bir espri anlayışın olsun, birlikte olmanızın tadını çıkar ve işleri karmaşıklaştırma. Böylece her şeyi açığa vurabilirsin ve bastırılmış duygulardan veya sınırı aşmaktan kaçınmış olursun.
  • Birini ertesi gün tekrar gördüğün zaman kibar ve samimi davran; sarılıp merhaba demek çıkma teklifi etmek demek değildir. [9]
 4. 4
  Başkalarıyla da görüşüyorsan dürüst ol. "Yedekte" birden fazla partnerin varsa dürüst olmalısın. Birden fazla kişiyle görüşüyorsan partnerinin bunu bilmeye hakkı vardır. Ama bu duruma alınırsa veya özel olarak biriyle olmak isterse yollarınızı ayırabileceğinizi unutma. Özel olduğuna inanırsa ve onunla görüşmeye devam edersen ilişkinin daha ciddi bir şeye evrileceği düşüncesine kapılabilir.
  • Özel olmadığını açıkça belirtmek için önceki takılmaların hakkında komik, basit veya ilgi çekici hikayeler anlat.
  • "Şu an için özel biri olmak istemiyorum, umarım bunu sorun etmezsin."
 5. 5
  Takılmak isteyen insanlar bulmak için sıradan çöpçatan uygulamalarını dene. Tinder ve Grindr gibi uygulamalar, insanların yakınında bulunan ve sıradan ilişkiler arayan insanları bulmalarına yardım etmek için geliştirilmiştir. Uygulamaları telefonuna indirip hemen bir profil oluşturabilir ve yakınında yaşayan insanlarla neredeyse hemen konuşmaya başlayabilirsin.
  • Önce her zaman halka açık bir yerde buluş.
  • Kişisel veya finansal bilgilerini asla verme; ismin yeter de artar bile.
  • Buluşma yerine arabanla kendin gidip gel.
  • Biriyle buluşacağını, buluşma yerini ve ne zaman dönmeyi planladığını bir arkadaşına veya ailenden birine söyle. [10]
 6. 6
  Yalnızca tek bir taraf romantik hisler beslerse ayrıl. Sen veya partnerin âşık olmaya başlarsa ama diğer taraf hâlâ sıradan bir şeyler peşindeyse ilişkiyi bitirmen gerekir. "İdare etmeye" veya birini duygularından vazgeçip daha basit şeylere dönmesine ikna etmeye çalışmak asla işe yaramaz ve ne kadar birlikte kalırsan hisler o kadar güçlenir. Bunun sıradan bir şey olarak başladığını ve sıradan bir şekilde bitebileceğini unutma. Şunları söyleyebilirsin:
  • "Aramızdaki bu şey eğlenceliydi; ama biraz daha ciddi bir şey aramak istiyorum."
  • "Aramızdaki bu şey eğlenceliydi; ama şu anda ciddi bir şeye açık değilim ve başka insanlarla görüşeceğim."
  • Henüz ilk etaptaysanız "zararsız" olduğunu düşünsen bile hamle yapmaya veya flört etmeye çalışmayı bırak.

İpuçları

 • Öylesine seks yapma işinde en iyi rehberin sensindir. Rahatsız veya baskı altında hissedersen yoluna bak ve yeni bir şey dene. Zorlama yok.

Uyarılar

 • Her zaman korun. Seks yaparken rahat bir tavır sergilemek cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korunmamak anlamına gelmez.
 • Rastgele yabancılarla takılmak tehlikelidir. Her zaman karşındaki kişiyi öncelikle tanı ve bilinmeyen durumlardaysan yanında yakın bir arkadaşın olsun.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jessica Engle, MFT, MA
Ortak yazarlar :
İlişki ve Flört Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Jessica Engle, MFT, MA. Jessica Engle, San Francisco Bay Bölgesi’nde ilişki koçu ve psikoterapisttir. Danışmanlık Psikolojisi alanındaki Yüksek Lisans derecesini aldıktan sonra 2009 yılında Bay Area Dating Coach’u kurmuştur. Jessica ayrıca lisanslı bir Evlilik ve Aile Terapisti ve 10 yıldan fazla deneyime sahip lisanslı Drama Terapistidir. Bu makale 46.304 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 46.304 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?