Ağladıktan sonra gözlerimizin şişip kızarmasından hepimiz nefret ederiz. Neyse ki gözlerinin şişini azaltmanın en iyi yolu, biraz uzanıp gözlerine buz torbası koymaktır. Gözlerin ciddi biçimde şişmişse ya da sık sık şişiyorsa yaşam tarzında birkaç küçük değişiklik yapmanın faydası olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Şiş Gözleri Tedavi Etmek

 1. 1
  Yüzünü soğuk suyla yıka. Acelen varsa ya da dışarıdaysan tuvalete gidip kendini biraz tazele. Bir yaprak kâğıt havluyu iki kez katlayıp kare hâline getir, sonra bunu soğuk suyla ıslat. Her bir gözkapağına on beşer saniye hafifçe bastır. Yukarıya bak, sonra kâğıt havluyu alt kirpiklerinin hemen altına yerleştir ve yine on beşer saniye hafifçe bastır. Cildinin kurumasını bekle. Eğer gerekirse tekrarla.
  • Gözlerini ovuşturma ya da sabun kullanma.
  • Bazı insanlar, 1 su bardağı (240 ml) buzlu suya 1 tatlı kaşığı (5 ml) sofra tuzu karıştırmayı tercih ederler. Tenin kızarmış ve tahriş olmuşsa bunu deneme.
 2. 2
  Gözlerini soğuk bir el beziyle ıslat. Yumuşak, havlı bir bezi buz gibi suyla ıslat. Suyunu sık, sonra da bezi katlayıp gözlerinin üzerine yerleştir ve on dakika kadar beklet. Soğuk su, gözlerinin etrafındaki kan damarlarını büzüp şişliği azaltacaktır.
  • Buz torbası ya da bir paket donmuş bezelyeden de benzer sonuçlar alabilirsin. Bir çorabın içini çiğ pirinçle doldurup dondurucuya koyarak da kendi buz torbanı yapabilirsin. Bu iş için büyük ve kalın sebzeler kullanma çünkü gözlerinin etrafını saramaz.
 3. 3
  Gözlerinin üstüne soğuk kaşık koy. Gözlerinin üstüne iyi uyan bir çift metal tatlı kaşığı al. Bunları yaklaşık iki dakika dondur ya da buzdolabında 5-10 dakika tut. Gözlerinin üzerine hafifçe bastırarak yerleştir. Kaşıklar ısınana kadar orada beklet.
  • Zamanın varsa altı adet kaşık dondur. Kaşıklar ısınınca yeni, soğuk kaşıklarla değiştir. Uzun süre soğuğa maruz kalmaktan oluşacak deri hasarını önlemek için, üçüncü çiftten sonra dur.
  • Şişliği azaltmak gözlerine soğuk çay poşetleri koymayı deneyebilirsin.
 4. 4
  Gözlerine hafif hafif vur. Yüzük parmağını kullanarak gözkapaklarının şiş yerlerine hafif hafif vur. Bu, kan akışını tetikleyerek biriken kanın oradan gitmesini sağlar.
 5. 5
  Burun kemerine masaj yap. Gözlerini kapat ve burnunun üst kısmına masaj yap. Burnunun sağındaki ve solundaki bölgeye, gözlüğün oturacağı yere odaklan. Bu, ağlarken meydana gelmiş olabilecek sinüs basıncını azaltabilir.
 6. 6
  Başını yükselterek uzan. Başını, vücudunun geri kalanından yüksekte tutmak için altına iki ya da üç yastık yerleştir. Boynun düz olacak şekilde uzan, gözlerini kapat ve rahatla. Kısa bir mola bile tansiyonunu düşürebilir.
 7. 7
  Soğutulmuş yüz kremi sür. Nemlendirici yüz kremini yaklaşık on dakika buzdolabına koy, sonra da nazik bir şekilde cildine sür. Soğuk, şişliği tedavi edecek, kremse cildini yumuşatıp aydınlatacaktır.
  • Özel göz kremleri tartışmalı. Bunların, normal yüz kreminden daha etkili olup olmadığı net değil.[1] [2]
  • Koku ya da mentol içeren kremlerden uzak dur. Bunlar, cildini tahriş edebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gözlerin Şişmesini Engellemek

 1. 1
  Yeterince uyu. Gözlerin ağlamaktan şişse de diğer faktörler şişliğin ne kadar olacağını belirleyebilir. Gözlerinin şişliğini ya da göz torbalarını azaltmak için her gece en az sekiz saat uyu.
  • Çocukların, ergenlerin ve daha yaşlı yetişkinlerin uyku miktarı birbirinden farklı olabilir. Tavsiye için doktora danış.
 2. 2
  Susuz kalma. Gözlerinin etrafında tuz birikmesi, ödemi arttırıp gözlerinin şişmesine neden olabilir. Buna karşı savaşmak için bol bol su iç.
  • Tuz ve kafein tüketimini azalt çünkü bunlar vücudunu susuz bırakır.
 3. 3
  Alerjilerini tedavi et. Polenlere, toza ya da yiyeceklere karşı hafif alerjik reaksiyonlar göstermek, gözlerinin şişmesine neden olabilir. Seni kaşındıran, gözlerinin şişmesine neden olan ya da seni rahatsız eden yiyeceklerden kaçın. Bunlardan kaçınamadığında alerji önleyici ilaç al. Daha çok tavsiye için doktora git.
 4. 4
  Bir göz doktoruna git. Gözlerin sık sık şişiyorsa bunun altında yatan başka bir neden olabilir. Göz doktoru, gözlerini muayene edebilir, görüşünü kontrol edebilir ve göz yorgunluğunu azaltmak için gözlük ya da lens verebilir.
 5. 5
  Ekrana ve kitaba bakarken mola ver. Bilgisayara, telefona ya da kitaba bakarken her yirmi dakikada bir mola ver. Bu molalar boyunca gözlerini odadaki bir şeye odakla. Göz yorgunluğu, gözlerin şişmesinin en yaygın nedeni değilse bile yine de genel göz sağlığı için bunu yapman tavsiye edilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ev Çözümlerini Değerlendirmek

 1. 1
  Çay poşetleri yerine soğuk el bezi kullan. Birçok kişi, şiş gözlerinin üstüne soğuk ve ıslak çay poşeti koyar. Bu, sırf soğukluktan dolayı işe yarar. Siyah çayın, yeşil çayın ve diğer bitki çaylarının etkili olduğunda ısrar edenler de var. Bunların çoğu araştırılmamıştır ama işe yaraması en muhtemel içerik olan kafeinin bile anlaşılan hiçbir etkisi yok.[3] El bezi muhtemelen aynı etkiye sahiptir ve bakteriyel enfeksiyon riski daha düşüktür.
 2. 2
  Yiyecek çözümlerinden uzak dur. Salatalık dilimleri, şiş gözler için en yaygın kullanılan tedavilerden biridir. Etkili olmasının tek nedeniyse salatalığın soğukluğudur. [4] Yiyecekten kaynaklanabilecek bakteriyel enfeksiyon riskini düşürmek için soğuk el bezi ya da buz torbası kullanmak en iyisidir.
  • Yiyecek tedavisi kullanıyorsan yıkanmış salatalık en güvenlisidir. Patates, yumurta beyazı, yoğurt ve asitli yiyeceklerden, örneğin limon suyu ya da çilekten uzak dur.
 3. 3
  Tahriş edici ilaçları gözlerinden uzak tut. Bazı ev çözümlerini, şiddetli ağrı ya da hasar riski yüzünden gözlerin etrafında kullanmak zararlıdır. Şiş gözleri, hemoroit kremiyle (Preparation H), ısıtıcı kremlerle (BenGay, Icy Hot) ya da hidrokortizonla tedavi etme.[5] [6]
  Reklam

İpuçları

 • Makyajın varken ağladıysan, kulak temizleme çubuğunu makyaj temizleyicisine batırıp makyajını çıkar. Yanında makyaj temizleyicisi yoksa kâğıt havluya döktüğün sabun ve suyla temizleyebilirsin.
 • Alt gözkapağının içine sürülen beyaz göz kalemi, gözlerinin daha az kanlı gözükmesini sağlayabilir.
 • Şiş gözleri, parlatıcı kapatıcıyla ya da sıvı kapatıcıyla sıvı aydınlatıcıyı karıştırarak gizleyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Gözyaşlarını silmek, gözlerin şişkinliğini arttırabilir. Onun yerine mendili gözlerine hafif hafif bastır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JoAnn Solomon
Ortak yazarlar :
Uzman Güzellik Danışmanı ve Ünlülerin Makyaj Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar JoAnn Solomon. JoAnn Solomon, ünlülerin makyaj ve saç sanatçısı, güzellik danışmanı ve New York'ta bir güzellik hizmeti olan JoAnn Solomon Beauty'nin kurucusudur. JoAnn, 15 yılı aşkın tecrübesiyle güzellik danışmanlığı ve yazarlığı, makyaj ve saç sanatı, ürün eğitimi ve yaratıcı yönetmenlik alanlarında uzmanlaşmıştır. Lisanslı bir güzellik uzmanı ve estetisyendir ve Airbrush Makeup sertifikasına sahiptir. JoAnn, Glamour Magazine ve Lipstick.com'da yer almıştır. Ayrıca Condé Nast, The List, Essence, Style Bistro, Family Circle ve Nylon Magazine'e güzellik konularında katkıda bulunmaktadır. Oluşturduğu görünümler editoryal, moda, televizyon ve kırmızı halı etkinliklerinde sergilenmiştir. Beyoncé Knowles, Dr. Joe Biden, Alicia Keys ve Quincy Jones, JoAnn'in ünlü müşterilerinden sadece birkaçıdır. Bu makale 141.753 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 141.753 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam