Ağladıktan sonra gözlerimizin şişip kızarmasından hepimiz nefret ederiz. Neyse ki gözlerinin şişini azaltmanın en iyi yolu, biraz uzanıp gözlerine buz torbası koymaktır. Gözlerin ciddi biçimde şişmişse ya da sık sık şişiyorsa yaşam tarzında birkaç küçük değişiklik yapmanın faydası olabilir.

Yöntem 1 / 3:
Şiş Gözleri Tedavi Etmek

 1. 1
  Yüzünü soğuk suyla yıka. Acelen varsa ya da dışarıdaysan tuvalete gidip kendini biraz tazele. Bir yaprak kâğıt havluyu iki kez katlayıp kare hâline getir, sonra bunu soğuk suyla ıslat. Her bir gözkapağına on beşer saniye hafifçe bastır. Yukarıya bak, sonra kâğıt havluyu alt kirpiklerinin hemen altına yerleştir ve yine on beşer saniye hafifçe bastır. Cildinin kurumasını bekle. Eğer gerekirse tekrarla.
  • Gözlerini ovuşturma ya da sabun kullanma.
  • Bazı insanlar, 1 su bardağı (240 ml) buzlu suya 1 tatlı kaşığı (5 ml) sofra tuzu karıştırmayı tercih ederler. Tenin kızarmış ve tahriş olmuşsa bunu deneme.
 2. 2
  Gözlerini soğuk bir el beziyle ıslat. Yumuşak, havlı bir bezi buz gibi suyla ıslat. Suyunu sık, sonra da bezi katlayıp gözlerinin üzerine yerleştir ve on dakika kadar beklet. Soğuk su, gözlerinin etrafındaki kan damarlarını büzüp şişliği azaltacaktır.
  • Buz torbası ya da bir paket donmuş bezelyeden de benzer sonuçlar alabilirsin. Bir çorabın içini çiğ pirinçle doldurup dondurucuya koyarak da kendi buz torbanı yapabilirsin. Bu iş için büyük ve kalın sebzeler kullanma çünkü gözlerinin etrafını saramaz.
 3. 3
  Gözlerinin üstüne soğuk kaşık koy. Gözlerinin üstüne iyi uyan bir çift metal tatlı kaşığı al. Bunları yaklaşık iki dakika dondur ya da buzdolabında 5-10 dakika tut. Gözlerinin üzerine hafifçe bastırarak yerleştir. Kaşıklar ısınana kadar orada beklet.
  • Zamanın varsa altı adet kaşık dondur. Kaşıklar ısınınca yeni, soğuk kaşıklarla değiştir. Uzun süre soğuğa maruz kalmaktan oluşacak deri hasarını önlemek için, üçüncü çiftten sonra dur.
  • Şişliği azaltmak gözlerine soğuk çay poşetleri koymayı deneyebilirsin.
 4. 4
  Gözlerine hafif hafif vur. Yüzük parmağını kullanarak gözkapaklarının şiş yerlerine hafif hafif vur. Bu, kan akışını tetikleyerek biriken kanın oradan gitmesini sağlar.
 5. 5
  Burun kemerine masaj yap. Gözlerini kapat ve burnunun üst kısmına masaj yap. Burnunun sağındaki ve solundaki bölgeye, gözlüğün oturacağı yere odaklan. Bu, ağlarken meydana gelmiş olabilecek sinüs basıncını azaltabilir.
 6. 6
  Başını yükselterek uzan. Başını, vücudunun geri kalanından yüksekte tutmak için altına iki ya da üç yastık yerleştir. Boynun düz olacak şekilde uzan, gözlerini kapat ve rahatla. Kısa bir mola bile tansiyonunu düşürebilir.
 7. 7
  Soğutulmuş yüz kremi sür. Nemlendirici yüz kremini yaklaşık on dakika buzdolabına koy, sonra da nazik bir şekilde cildine sür. Soğuk, şişliği tedavi edecek, kremse cildini yumuşatıp aydınlatacaktır.
  • Özel göz kremleri tartışmalı. Bunların, normal yüz kreminden daha etkili olup olmadığı net değil.[1][2]
  • Koku ya da mentol içeren kremlerden uzak dur. Bunlar, cildini tahriş edebilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Gözlerin Şişmesini Engellemek

 1. 1
  Yeterince uyu. Gözlerin ağlamaktan şişse de diğer faktörler şişliğin ne kadar olacağını belirleyebilir. Gözlerinin şişliğini ya da göz torbalarını azaltmak için her gece en az sekiz saat uyu.
  • Çocukların, ergenlerin ve daha yaşlı yetişkinlerin uyku miktarı birbirinden farklı olabilir. Tavsiye için doktora danış.
 2. 2
  Susuz kalma. Gözlerinin etrafında tuz birikmesi, ödemi arttırıp gözlerinin şişmesine neden olabilir. Buna karşı savaşmak için bol bol su iç.
  • Tuz ve kafein tüketimini azalt çünkü bunlar vücudunu susuz bırakır.
 3. 3
  Alerjilerini tedavi et. Polenlere, toza ya da yiyeceklere karşı hafif alerjik reaksiyonlar göstermek, gözlerinin şişmesine neden olabilir. Seni kaşındıran, gözlerinin şişmesine neden olan ya da seni rahatsız eden yiyeceklerden kaçın. Bunlardan kaçınamadığında alerji önleyici ilaç al. Daha çok tavsiye için doktora git.
 4. 4
  Bir göz doktoruna git. Gözlerin sık sık şişiyorsa bunun altında yatan başka bir neden olabilir. Göz doktoru, gözlerini muayene edebilir, görüşünü kontrol edebilir ve göz yorgunluğunu azaltmak için gözlük ya da lens verebilir.
 5. 5
  Ekrana ve kitaba bakarken mola ver. Bilgisayara, telefona ya da kitaba bakarken her yirmi dakikada bir mola ver. Bu molalar boyunca gözlerini odadaki bir şeye odakla. Göz yorgunluğu, gözlerin şişmesinin en yaygın nedeni değilse bile yine de genel göz sağlığı için bunu yapman tavsiye edilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Ev Çözümlerini Değerlendirmek

 1. 1
  Çay poşetleri yerine soğuk el bezi kullan. Birçok kişi, şiş gözlerinin üstüne soğuk ve ıslak çay poşeti koyar. Bu, sırf soğukluktan dolayı işe yarar. Siyah çayın, yeşil çayın ve diğer bitki çaylarının etkili olduğunda ısrar edenler de var. Bunların çoğu araştırılmamıştır ama işe yaraması en muhtemel içerik olan kafeinin bile anlaşılan hiçbir etkisi yok.[3] El bezi muhtemelen aynı etkiye sahiptir ve bakteriyel enfeksiyon riski daha düşüktür.
 2. 2
  Yiyecek çözümlerinden uzak dur. Salatalık dilimleri, şiş gözler için en yaygın kullanılan tedavilerden biridir. Etkili olmasının tek nedeniyse salatalığın soğukluğudur. [4] Yiyecekten kaynaklanabilecek bakteriyel enfeksiyon riskini düşürmek için soğuk el bezi ya da buz torbası kullanmak en iyisidir.
  • Yiyecek tedavisi kullanıyorsan yıkanmış salatalık en güvenlisidir. Patates, yumurta beyazı, yoğurt ve asitli yiyeceklerden, örneğin limon suyu ya da çilekten uzak dur.
 3. 3
  Tahriş edici ilaçları gözlerinden uzak tut. Bazı ev çözümlerini, şiddetli ağrı ya da hasar riski yüzünden gözlerin etrafında kullanmak zararlıdır. Şiş gözleri, hemoroit kremiyle (Preparation H), ısıtıcı kremlerle (BenGay, Icy Hot) ya da hidrokortizonla tedavi etme.[5][6]
  Reklam

İpuçları

 • Makyajın varken ağladıysan, kulak temizleme çubuğunu makyaj temizleyicisine batırıp makyajını çıkar. Yanında makyaj temizleyicisi yoksa kâğıt havluya döktüğün sabun ve suyla temizleyebilirsin.
 • Alt gözkapağının içine sürülen beyaz göz kalemi, gözlerinin daha az kanlı gözükmesini sağlayabilir.
 • Şiş gözleri, parlatıcı kapatıcıyla ya da sıvı kapatıcıyla sıvı aydınlatıcıyı karıştırarak gizleyebilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Gözyaşlarını silmek, gözlerin şişkinliğini arttırabilir. Onun yerine mendili gözlerine hafif hafif bastır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?

wikiHow

Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Ayaktaki Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

wikiHow

Güneş Yanığından Sonra Derinin Soyulması Nasıl Önlenir?

wikiHow

Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Âdet Nasıl Başlatılır?

wikiHow

Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

wikiHow

Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?

wikiHow

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam