Stresli ya da üzgün olduğunda ağlaman normaldir, ancak ağlamak istemediğin ya da ağlarken görünmek istemediğin bir durumdaysan, ağlamanı önleyebileceğin yollar mevcut. Bunu yapabilmek için, dikkatini seni üzen şeyden uzaklaştırarak ve daha olumlu bir şeye odaklanarak fiziksel ve zihinsel değişimler yapabilirsin. Eğer bu işe yaramazsa tekrar başka bir şeye odaklanmadan önce kendine biraz zaman tanımak ve biraz daha rahatlamak için bir süreliğine gözyaşlarını gizleyebilirsin. Ne olursa olsun, yaşadığın sürecin normal olduğunu ve yeniden iyi hissedeceğini unutma.

Steps

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Fiziksel Eylemlerle Ağlamanı Önlemek

 1. 1
  Nefes almaya odaklan. Ağlamak duygusal yoğunlaşmadan kaynaklanmaktadır ve nefes alıp vermenin rahatlatıcı etkileri ağlamanı önlemene yardımcı olabilir. [1] Belki de üzücü bir hatıran aklına geldi, terkedildin ya da hayatında üzücü bir şey oldu. Sakinleşmek ağlamaktan kaçınmanın önemli bir parçasıdır. Meditasyon halindeyken nefes alıp vermeye odaklanmak, hissetmekte olduğun duyguları kontrol altına almana ve iç huzurunu yeniden sağlamana yardımcı olabilir.[2]
  • Gözlerinin dolduğunu hissettiğinde, yavaşça ve derin derin burnundan nefes al ve aldığın nefesi yavaşça ağzından bırak. Bunu yapmak, ağlamanın kıyısındayken boğazında oluşan yumruyu hem yumuşatacak hem de duygu ve düşüncelerini dengeleyecektir.
  • 10’a kadar saymayı dene. Saydığın her bir sayıda burnundan nefes al. Sayıların arasındayken aldığın nefesi ağzından bırak. Saymak seni ağlamaya iten şeye değil sadece aldığın nefese odaklanmana yardımcı olur.
  • İçinde ağlama isteği uyandıran bir durumla karşılaştığında sadece bir kez derin bir nefes almak bile seni yatıştırabilir. Derin bir nefes al; aldığın nefesi bir süre tut ve daha sonra bırak. Bunu yaparken ciğerlerine doldurduğun ve dışarıya bıraktığın havaya odaklan. Aldığın bu derin nefes, yaşadığın üzüntünün kaynağıyla uğraşmadan önce bir süreliğine duraksamanı sağlayacak ve sana zaman kazandıracaktır.
 2. 2
  Gözyaşlarına hâkim olabilmek için gözlerini hareket ettir. Ağlayacak bir durumdaysan ama etrafındakilere hislerini göstermek istemiyorsan, gözlerini hareket ettirmek gözyaşlarına hakim olabilmen için sana yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar gözleri kırpıştırmanın gözyaşının akmasını durdurduğunu göstermektedir.[3] Gözyaşlarına hâkim olabilmek için gözlerini kırpıştır.
  • Gözlerini şaşı yap ya da birkaç kez döndür. Bunu tabii ki kimsenin seni izlemediğinden emin olunca bunu yapman iyi olur. Zihnini dağıtmasının yanı sıra - gözlerini şaşı yapmaya odaklanmalısın – bunu yapmak fiziksel olarak gözyaşlarının birikmesini engelleyecektir.
  • Gözlerini kapat. Gözlerini kapatmak ne olup bittiğini anlaman için sana vakit kazandıracaktır. Gözlerini kapatman ve derin derin nefes alman sakinleşmene ve ağlamamaya odaklanmana yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Fiziksel bir hareketle dikkatini dağıt. Ağlamanın kıyısındayken, zihni başka şeylerle meşgul etmek ağlamaktan kaçınmak için önemli bir adımdır. Bunu yapmanın bir yolu da fiziksel olarak dikkatini dağıtmaktır. [4]
  • Uyluk kaslarını sık ya da ellerini birbirine kenetle. Uyguladığın ve hissettiğin baskı, ağlamak istediğin sebepten seni uzaklaştıracak bir şiddette olmalıdır.
  • İster bir stres topu,bir yastık, gömleğinin bir kısmı ya da ister sevdiğinin birinin eli olsun; sıkacak başka bir şey bul.
  • Dilini üst damağına ya da dişlerine doğru bastır.
 4. 4
  Yüz ifadeni gevşet. Yüz ifadeleri duygularımızı etkilediği için, alnını kırıştırmak ya da kaşlarını çatmak ağlama eğilimini artırabilir. Ağlamaklı olduğunda, ağlamamak için nötr bir yüz ifadesi takınmaya çalış. Endişeli ve dertli bir görünüme bürünmemek için kaşlarını ve ağzının etrafındaki kasları gevşet.
  • Eğer uygunsa ya da bulunduğun ortamı birkaç dakikalığına terk etme imkanın varsa ağlamamak için gülümsemeyi dene. Bazı araştırmalar gülümsemenin kişinin olumsuz ruh halini tam tersine çevirebildiğini göstermektedir. [5]
 5. 5
  Boğazındaki yumruyu yok et. Gözyaşlarına hâkim olabilme aşamalarının en zor kısımlarından biri, ağlamanın hemen öncesinde boğazında oluşan yumrudan kurtulabilmektir. Stres altında olduğunda vücut stresi algılar ve vücuttaki otonom sinir sisteminin tepkilerinden bir tanesi de boğazın arka kısmından gırtlağa doğru uzanan kasların açılıp kapanmasını kontrol eden nefes borusu ağzının genişlemesidir. Nefes borusu ağzı genişleyince, yutkunmaya çalıştığında boğazında bir yumru varmış gibi hissedersin.[6]
  • Nefes borusu ağzının açılıp genişlemesinden kaynaklanan baskıyı hafifletmek için bir yudum su iç. Su içerek boğazındaki kasları rahatlatabilir ve sinirlerini yatıştırabilirsin.
  • Yanında su yoksa düzenli bir şekilde nefes al ve birkaç kez yavaşça yutkun. Nefes almak rahatlamana yardımcı olurken, yavaşça yutkunmak vücuduna nefes borusu ağzındaki kasları açmaya gerek olmadığı sinyalini verecektir.
  • Esne. Nefes borusu ağzı açılıp genişleyince boğazında yumru varmış gibi bir sertlik hissedersin. Esnemek boğaz kaslarını rahatlatır ve böylece boğazında hissettiğin sertliği azaltır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Ağlamanı Dikkat Değiştirme Yöntemi ile Önlemek

 1. 1
  Odaklanabileceğin başka şeyler düşün. Bazen dikkatini başka bir şeye yönlendirerek gözyaşlarının akmasını engelleyebilirsin. Mesela kafanda birkaç basit matematik problemi çözerek odağını değiştirebilirsin. Küçük sayıları toplamak ya da aklında bir zaman çizelgesi oluşturmak, seni üzen meseleden zihnen uzaklaşmana ve sakinleşmene yardım edecektir. .[7]
  • Buna ek olarak, sevdiğin bir şarkının sözlerini düşünmeyi deneyebilirsin. Şarkının sözlerini hatırlamak ve içinden sevdiğin şarkıyı söylemek, seni rahatsız eden şeyden zihnen uzaklaşmanı sağlayacaktır. Seni mutlu eden ya da güldüren bir şarkının sözlerini kafanda canlandırarak moralini yükselt.
 2. 2
  Komik bir şey düşün. Seni ağlatacak kadar üzücü bir durumla yüzleşmişken bunu yapmak zor gözükse de komik şeyler düşünmek gözyaşlarına hâkim olmana gerçekten de yardım edebilir. Komik bir anı, bir film sahnesi ya da bir fıkra gibi geçmişte gerçekten de çok güldüğün bir şeyi aklına getir. .[8]
  • Bu komik şeyi düşünürken gülümsemeye çalış.
 3. 3
  Güçlü bir birey olduğunu kendine hatırlat. Ağlamaklı olduğunda içsel bir motivasyon konuşması yapmak, ağlama isteğini bastırabilmene yardımcı olabilir. Üzülmenin doğal bir his olduğunu ama şu anda üzülmenin sırası olmadığını kendine söyle. Tam o anda neden ağlamaman gerektiğini – tanımadığın insanların önünde ağlamak istememen ya da birisine güçlü görünmek istemen gibi – kendine hatırlat. Daha sonradan acını yaşayabileceğini ama şimdilik içinde tutman gerektiğini kendine söyle.
  • Arkadaşları ve ailesi tarafından çok sevilen, harika bir insan olduğunu hatırla. Hayatında neler başardığını ve daha neleri başarmak istediğini düşün. Ama bunları düşünmek seni daha fazla ağlatabilir!!
  • Araştırmalar, olumlu içsel konuşmanın üzüntü ve endişeyi azaltmasının ötesinde sağlığa birçok yönden faydalı olduğunu göstermektedir. Olumlu içsel konuşma ömrünü uzatır, soğuk algınlığına karşı bağışıklığını artırır, depresyona girme ihtimalini azaltır, zor durumlarla başa çıkabilme kabiliyetini artırır ve kalp krizinden ölme riskini azaltır.[9]
 4. 4
  Zihnini başka şeylerle meşgul et. Ağlamak istemediğin bir durumdayken, seni üzen mesele üzerine düşünmek o anda kendine yapabileceğin en büyük kötülüktür. Zihni dağıtmak, ağlamaktan kaçınmak için geçici bir yoldur. Bu yüzden seni üzen meseleyle önünde sonunda yüzleşmek zorunda kalacağını da bil.
  • Bir süredir izlemek istediğin bir filmi (ya da çok sevdiğin eski bir filmi) aç. Eğer filmlerle aran yoksa, en sevdiğin kitabı eline al ya da en sevdiğin televizyon programının bir bölümünü aç.
  • Kafa dağıtmak için yürüyüşe çık. Doğayla iç içe olmak, kafa dağıtmak için harika bir yöntemdir. Dikkatini etrafındaki güzellikleri seyretmeye ver ve seni üzen meseleyi düşünmemeye çalış.
  • Egzersiz yap. Egzersiz yapmak vücudun endorfin hormonu salgılamasını ve üzgün olduğun zamanlarda kendini iyi hissetmeni sağlar. Ayrıca egzersiz yapmak neler hissettiğinden ziyade o anda yaptığın hareketlere odaklanmanı sağlar. [10]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sadece Birkaç Gözyaşıyla Atlatmak

 1. 1
  Gözündeki yaşlar için bahaneler uydur. Etrafındaki insanlar söylediğin beyaz yalanın farkına varacak olsalar bile, bunu yapmak yine de rahatlamana ve sakinleşmene yardımcı olabilir.
  • Berbat bir alerjin olduğunu söyle. Bu, gözyaşı için klasik bir bahanedir-- alerji gözlerde sulanmaya ve kızarıklığa sebep olur.
  • Esne ve daha sonra ‘’ Her esnediğimde gözlerim sulanıyor.‘’ gibi bir şey söyle.
  • Hastalanmak üzere olduğunu söyle. İnsan hastalanınca gözleri sulanır ve gözler cam gibi donuk ve parlak bir hal alır. Ayrıca hasta olduğunu söylemek bulunduğun ortamı terk etmen için güzel bir bahane olacaktır.
 2. 2
  Kimseye belli etmeden gözyaşlarını sil. Dayanamamış ve gözünden birkaç damla süzülmüşse, gözündeki yaşları kimseye belli etmeden silmek o anda yapabileceğin en iyi şeydir.
  • Gözüne bir şey kaçmış ve onu çıkarmaya çalışıyormuşsun gibi yap ve sonra gözünün iç alt köşesinden diğer kenarına doğru bir hareketle gözyaşlarını sil. İşaret parmağını gözünün iç köşesine hafifçe bastırmak gözlerini kurulamana yardımcı olacaktır.
  • Hapşırıyormuş gibi yap ve yüzünü dirseğinin iç kısmına yerleştir. ( Böylece gözyaşlarını kolunla silebilirsin.) Yalandan hapşıramazsan hareketi yaptıktan sonra ‘’ hapşırasım geldi ama olmadı’’ demen yeterlidir.
 3. 3
  Bulunduğun ortamdan uzaklaş. Ağlamaklı olduğun olumsuz bir durumdaysan ortamdan ayrıl. Tabii bunu kaçar gibi yapma. Seni üzen bir şey varsa bulunduğun yeri birkaç dakikalığına terk edebilmek için bir bahane uydur. Seni ağlatmak üzere olan şeyden bir adım uzaklaşmak, kendini daha iyi hissetmene ve gözyaşlarını kontrol etmene yardım edecektir. [11] Ortamdan uzaklaşarak hem bedenen hem de zihnen meseleden uzaklaşmış oluyorsun.
  • Ortamdan uzaklaşırken derin bir nefes al ve hızlıca bırak. Ağlama hissinin azaldığını göreceksin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Her Şeyi Akışına Bırakmak

 1. 1
  Ağlamana müsaade et. Bazen gözyaşlarını tutamazsın ve bu kesinlikle ayıp değildir. Ağlamak oldukça doğal bir eylemdir ve gerçekten ama gerçekten herkes ağlar. Anlık olarak ağlamaktan kaçınsan bile nihayetinde üzüleceksin. Yalnız kalabileceğin sessiz bir yer bul ve uzun uzun,doya doya ağla.
  • Ağlamak bedensel ve zihinsel sağlığına faydalı bile olabilir. Ağlamak vücudunda biriken toksinleri atmanı sağlar. Doya doya ağladıktan sonra daha mutlu hissettiğini ve yaşadığın stresin azaldığını fark edebilirsin. [12]
  • Güçsüzlüğün aksine, ağlamak zihnen güçlü olduğunuzun işaretidir.
 2. 2
  Neden ağladığını ya da ağlamak istediğini düşün. Seni ağlatan sebebin ne olduğunu düşünmeye zaman ayırmak önemlidir. Gözyaşlarının ardında yatan sebebi bulur bulmaz, bu sebebi daha iyi ve derinlemesine analiz edebileceksin ve kendini daha iyi hissedebilmen için bir çözüm ya da bir yöntem geliştirebileceksin. Ne olduğu ve neden ağlamak istediğin üzerine düşün. Buna yol açan belli bir durum ya da kişi var mı? Bir ayrılık ya da sevdiğin birinin ölmesi gibi üzücü bir şey mi oldu? Ya da gözyaşlarınla boğuşmak zorunda kaldığın başka bir sebep mi var? [13]
  • Gözyaşlarının nedenini tek başına bulamıyorsan, sana yardımcı olması için bir terapistle konuşmayı düşün. Çok fazla ağlıyor ya da ağlamaklı oluyorsan depresyona girmiş olabilirsin ve depresyondan kurtulabilmek için tedavi görmen şarttır. [14]
 3. 3
  Bir anı defteri ya da günlük tut. Hislerini yazmak, problemlerini çözmene ve kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır. En iyi sonuçlar için, her gün birkaç dakikanı duygu ve düşüncelerini yazmaya ayır. Anı defterini istediğin şekilde oluşturabilir ve istediğin her şeyi oraya yazabilirsin. [15]
  • Seni üzen kişi belliyse, ona mektup yazmayı dene. Neler hissettiğini yazman düşüncelerini yüz yüze söylemekten her zaman daha kolaydır. Mektubu ona vermeyecek olsan bile duygu ve düşüncelerini kâğıda dökmek kendini daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.
 4. 4
  Birisiyle konuş. Ağladıktan sonra yaşadığın süreç hakkında birisiyle konuşmalısın. Ağlamana yol açan sebebi yakın bir arkadaşına, ailenden birisine ya da bir terapiste anlat. Sözcükler ağzından döküldükçe - bir elin nesi var iki elin sesi var – konuştuğun kişi yaşadığın zorlukların üstesinden gelebilmen için sana yardım edecektir.
  • Birisiyle konuşmak yalnız olmadığının da farkına varmanı sağlayacaktır. Dünyanın tüm yükünü sırtında taşıyormuş gibi hissediyorsan birilerine anlat. Neler düşündüğünü ve neler hissettiğini anlamalarına fırsat tanı.
  • Konuşma terapisi depresyon, endişe, tükenmişlik hissi, sağlık problemleri, başkalarıyla iyi geçinememe gibi daha nice sıkıntılarla mücadele eden insanlar için oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Ağlamakla alakalı sıkıntın hala devam ediyorsa ya da yaşadığın sorunları kendini güvende hissedebileceğin bir ortamda birisiyle paylaşmak istiyorsan, bir terapiste başvurmayı düşün. [16]
 5. 5
  Sevdiğin şeylerle dikkatini dağıt. Sevdiğin etkinliklerin tadını çıkarmaya zaman ayırmak, zor durumlara karşı farklı bakış açıları geliştirmene yardımcı olacaktır. Her hafta hobilerinden birine zaman ayır. Çok üzgün olduğun için etrafında olup bitenlere hiçbir şekilde kendini tam anlamıyla veremeyecekmiş gibi hissediyor olsan bile, zamanla ağız dolusu gülebildiğinin ve gerçekten de eğlenebildiğinin farkına varacaksın.
  • Etrafını seni mutlu eden insanlarla donat. Doğa yürüyüşü, resim yapma gibi sevdiğin şeylerle eğlen. Partilere katıl ve yeni insanlarla tanış ya da arkadaşlarınla giyinip püslen ve başkalarından beklemeden partiyi sen düzenle. Etkinliklerin içinde kaybol; zamanı dolu dolu geçirmek, üzücü şeylere kafa yormamak için harika bir yöntemdir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir dost ya da ailenden birisinin sana sarılması teselli edici olabilir.
 • Kalabalığın içindeyken dişlerini gıcırdatmak, gözyaşlarını kontrol etmende sana yardımcı olabilir. Sakinleştikten sonra neden ağladığın ve seni kimin ağlattığını düşün.
 • Karşındakine neden kırıldığını sakin bir tavırla anlat.
 • Derin bir nefes al, gözlerini kapat, uzan ve rahatla.
 • Çocukluğunda yaşadığın huzur ve mutluluk verici bir şeyi düşün.
 • Duyguları kontrol altında tutabilmen için gerekli olan yöntemleri oku ya da bir başkasından öğren ve bu yöntemleri uygulamaya çalış.
 • Zihnini toparlamak için tek başına biraz vakit geçirebileceğin sessiz bir yer bul. Seni teselli edebilecek bir arkadaşını da yanına alabilirsin.
 • Dik durarak ya da dik oturarak kendini daha güçlü ve özgüvenli hissedebilir ve böylece gözyaşlarına hakim olabilirsin.
 • İnançlı biriysen dua et.
 • Gözyaşlarını tut.
 • Her şeyin bir hikmeti olduğunu ve tüm bunların seni gelecek adına daha da güçlendirdiğini kendine hatırlat.
 • Çikolata ya da yatıştırıcı başka bir şey ye.
 • En iyi arkadaşınla ya da ebeveynlerinden birisiyle konuş ve her şeyi anlat. Onlar seni mutlu edebilecektir.
 • Çok güçlü bağlar kurduğun arkadaşlara ya da bir aileye sahipsen ağlamaklı olduğuna dair kimsenin farkına varamayacağı işaret ve sinyalleri onlara göster. Onlar sana nasıl yardım edeceklerini bilirler. Ses tonundaki değişim ya da herhangi başka bir şey, durumunu fark etmelerini ve harekete geçmelerini sağlayacaktır.
 • En sevdiğin şarkıyı aç ve sadece dans et.
 • 1’den 20’ye kadar yavaşça ve düzenli bir ritimde say ve bir yandan da derin derin nefes alıp ver.
 • Vakit geç olmuşsa, uyumaya çalış. Uyumak seni ağlatan meseleyi unutmana ve kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır.
 • Gözlerin dolduysa gülmeye başla. "Çok saçma! Neden ağlayayım ki?" diye düşün ve muthemelen ağlamak yerine kahkahayı patlatacaksın.
 • Ailenden birisi, bir dostun, sınıftan bir arkadaşın, öğretmenin, aile hekimin, müdürün ya da iyi tanıdığın ve güvenebileceğin herhangi birisiyle konuş. Onlar seni yatıştırabilir ve rahatlatabilirler.
 • Azıcık ağladıysan etrafındakilere gözüne bir şey kaçtığını söyleyebilirsin.
 • Çok doluysan ve gözlerin yaşardıysa birkaç kez derin derin nefes al, hapşırmak zorunda olduğunu söyle ve hapşırabilmek için ışığa bak. İnsanlar gözlerinin hapşırma ihtiyacından dolayı sulandığını zannedeceklerdir.
 • Ağlayacak gibi olduğunu hissediyor ve gözyaşlarını tutamıyorsan; gözlerini ovuştur, çok yorgun olduğunu söyle ve esnemeye başla.
 • Boğazındaki yumrudan kurtulabilmek için yutkun.
Reklam

Uyarılar

 • Kendine ya da başkalarına zarar vermeyi düşünüyorsan acilen destek iste.
 • Etrafından ya da yakınlarından konuşabileceğin birisi yoksa profesyonel destek al. Okul rehber öğretmenine ya da bir terapiste git. Seni dinlemeye istekli birisi her zaman olacaktır. Ailenden biri olmasa da; güvendiğin bir yetişkinle konuşmak sana yardımcı olabilir.
 • Gizil depresyonun varsa ya da intihar etmekle etmemek arasında gidip geliyorsan, güvendiğin bir yetişkine neler hissettiğini dürüstçe anlat ve hangi yollarla destek ve tedavi alabileceğini araştır ve öğren. Yurtiçindeysen, bu konuda Ankara Üniversitesi Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurabilirsin. Kendini korumak için her ne gerekiyorsa yap!
 • İnsanın gözyaşlarını tutması sağlığa zararlıdır ve sindirim sisteminin bozulmasına ve tansiyon problemlerine bile neden olabilir. Gözyaşlarını tutmak hatta daha fazla duygusal problemlere yol açabilir. Yaşadığın üzüntüyü uzun bir süre içinde tutar ve ağlayarak kendini rahatlatmazsan, bu durum sinir krizi geçirmene bile neden olabilir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sandra Possing
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Sandra Possing. Sandra Possing, San Francisco Körfez Bölgesi'nde yaşayan bir yaşam koçu, konuşmacı ve girişimcidir. Sandra, zihniyet ve liderlik dönüşümüne odaklanan bire bir koçlukta uzmanlaşmıştır. Sandra, koçluk eğitimini Coaches Training Institute'den almıştır ve yedi yıllık yaşam koçluğu tecrübesine sahiptir. Los Angeles, California Üniversitesi'nden Antropoloji alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 91.777 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 91.777 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam