Ağız çevresinde görülen koyu lekelerin çok farklı sebepleri olabilir. Gerçekten çok can sıkıcı olan bu lekeleri yok etmek neyse ki genellikle mümkündür. Koyu lekelerin oluşmasının altında yatan sebepleri bulduğunda sana uygun olan tedavi yöntemini de seçebilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kararmanın Sebeplerini Bulmak

 1. 1
  Ağız çevresindeki koyu lekelerin neden kaynaklandığını anla. Bu lekeler cildi koyulaştıran melaninin cildin belli bölgelerinde yüksek miktarda bulunmasından kaynaklanır. Melanin artışı vücudun içinden veya dışından tetiklenebilir. Bu duruma hiperpigmentasyon denir. Melanini tetikleyen şeyler arasında güneşe maruz kalma, melazma ve cilt iltihabı sayılabilir.
  • Güneş lekeleri: Güneşe maruz kalan bölgelerde koyu lekelerin ortaya çıkması aylar hatta yıllar alabilir. Bu lekeler ortaya çıktıktan sonra, tedavi olmadığın sürece genelde kendiliğinden yok olmaz. Bu pigment değişimi derinin yüzeyine yakın yerde bulunduğu için krem ve maskelerle tedavi uygulaman mümkündür. Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek ve var olan lekelerin daha kötü bir hâl almasının önüne geçmek için her gün mutlaka güneş kremi kullan.
  • Melazma (Gebelik Lekesi): Bu koyu renkli, simetrik lekeler doğum kontrolü veya hamilelik döneminde gelişen hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Bu hormonal değişikliğe ek olarak bir de güneşe maruz kalındığında bu koyu lekeler yanaklarda, alın bölgesinde ve üst dudakta ortaya çıkar. Bu hiperpigmentasyon türü tedavi edilse bile çok kolayca tekrar ortaya çıkma eğilimi gösterir.
  • İltihap sonrası hiperpigmentasyon: Cilt yanığı, sivilce veya diğer cilt aşınmaları sonrası ciltte koyu lekeler oluşabilir. Bu, özellikle daha koyu tenli kişilerde yaygın olsa da herkeste görülebilecek bir durumdur. Bu durumda, melanin cildin çok derinlerindedir ve koyu lekelerin kaybolması altı ila on iki ay sürebilir.[1]
 2. 2
  İklim şartlarını değerlendir. Ağız çevresindeki deri soğuk mevsimlerde daha kuru olur. Bazı kişiler bu bölgeyi tükürükle ıslatarak bölgenin daha da kararmasına sebep olurlar. Güneşli havada çok fazla dışarıda kalmadıysan ağzının çevresindeki bölgeyi çok fazla ıslatıyor olabilirsin. [2]
 3. 3
  Ağız çevresindeki derinin ince olduğunu bil. Bu, cildin renginin bozulmasına, cilt kuruluğuna ve ağız çevresinde kırışıklıklar oluşmasına sebep olabilen bir durumdur. Bu sorunlar derinin çok derinlerinde olmadığı için muhtemelen invazif bir tedavi görmen gerekmeyecektir. Ciltteki renk bozukluğundan, tedavi görerek ya da cildi soyarak kolayca kurtulabilirsin.
 4. 4
  Dermatolog ile görüş. Ağız çevresindeki koyu lekelere sebep olan şeyin ne olduğundan emin değilsen bir dermatolog sorunun teşhisini koyup sana uygun bir tedavi önerisinde bulunabilir. Ciltteki renk değişiklikleri deri kanseri veya başka ciddi problemlerin habercisi olabilir. Bu yüzden, her ihtimale karşı bir doktora görünüp şikâyetlerini bildirmen akıllıca olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kremler, Arındırıcılar ve Reçeteli İlaçlar

 1. 1
  Peeling ürünleriyle her gün cildini arındır. Peeling, ölü deriyi soyup zamanla ağız çevresindeki koyu bölgelerin yok olmasını sağlayacaktır. Kimyasal ya da fiziksel peeling kullanabilirsin. Kimyasal peelingler, fiziksel peelingler gibi cildi uyararak cildi daha kötü bir hâle sokma eğiliminde olmadığı için koyu bölgelerin tedavi edilmesinde kimyasal peelinglerin tercih edilmesi daha iyi olabilir.
  • Kimyasal peelingleri ve cilt arındırıcıları kozmetik mağazalarında, marketlerde ve banyo ve vücut bakım ürünleri satılan mağazalarda bulabilirsin. Bir ürünü almadan önce ürünle ilgili yapılan yorumları oku. Bazı ürünler akne ve diğer cilt sorunlarını tedavi etmeye yönelik ürünler olabilir; bunlar da genellikle derin bir cilt temizliği sağlamak için asit ve diğer kimyasalları içerir.
 2. 2
  Reçetesiz satılan cilt beyazlaştırıcı kremlerden kullan. Nemlendirici cilt rengi açıcı ürünleri eczanelerde ve kozmetik dükkanlarında bulabilirsin. C vitamini, kojik asit (bazı mantar türlerinden elde edilir), arbutin (ayı üzümünden elde edilir), azelaik asit (buğday, arpa ve çavdarda bulunur), meyan özütü, niasinamid ya da üzüm çekirdeği özütü içeren kremleri kullan: bu maddeler cildinin melanin üretmesine sebep olan tirozinaz enzimini engellemeye yardım eder. Kremi ince bir tabaka hâlinde ağız çevresine uygula. Talimatları uygula ve cilt beyazlatıcı ürünleri üç haftadan fazla kullanma.[3]
  • Kojik asit çok bilinen bir tedavi yöntemidir ancak hassas ciltleri tahriş edebilir. Dikkatli ol.
  • Çölyak hastalığın varsa ya da gluten intoleransın varsa buğdaydan elde edildiği için azelaik asit kullanmaktan sakın.
 3. 3
  Reçeteli bir krem kullanmayı düşün. Lekelerin kaybolmuyorsa dermatoloğun hidrokinon gibi maddeler içeren kremler verebilir. Hidrokinon, pigment yapıcı hücreleri kısıtlayarak cildinin tirozinaz üretimini yavaşlatır. Pigment üretiminin azalmasıyla beraber koyu lekeler hızla kaybolmaya başlar.
  • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hidrokinon ile kanser arasında bir bağlantıya işaret eder ancak araştırmalarda hayvanlar bu maddeyle beslenip kanlarına bu madde enjekte edilmiştir. İnsanlara uygulanan tedavi topikal uygulama aşamasında tutulur ve hiçbir araştırmada insanlarda toksisite oluştuğu ifade edilmez. Birçok dermatolog da kanserle hidrokinon arasında bir bağlantı olduğunu reddeder. [4]
  • Birçok hastanın cilt renginde açılmalar birkaç gün içinde fark edilir ve altı hafta içinde en iyi sonuçlar alınmaya başlanır. Tedavi sonrasında ciltteki açık tonu korumak için reçetesiz satılan kremlere geçiş yapabilirsin.
 4. 4
  Lazer tedavisini dene. Fraksiyonel lazer gibi lazer tedavileri, derinin yüzeye yakın bölgelerinde görülen renk bozulma sorunlarına karşı en uzun süre dayanan ve en etkili yöntemdir. Buna rağmen, lazerle leke tedavisi her zaman kalıcı bir yöntem değildir. Alınacak sonuç genetiğine, UV ışınlarına maruz kalmana ve cilt bakımı alışkanlıklarına bağlıdır. Ayrıca, lazerle tedavi diğer tedavi yöntemlerinden daha pahalı bir yöntemdir.
 5. 5
  Glikolik ya da salisilik asit peelingi yapmayı dene. Dermatoloğun cilt altında bulunan zarar görmüş hücrelere ulaşmak ve bu hücreleri tedavi etmek için bu peelingleri tavsiye edebilir. Bu tedavilerin kalıcı olmadığını unutma. Koyu lekelere genetik olarak yatkın olmana ve UV ışınlarına maruz kalma oranına bağlı olarak lekelerin birkaç hafta ya da birkaç yıl sonra tekrar ortaya çıkabilir. Güneşe maruz kalma, dışarı çıkmadan önce güneşi kremi kullan ve tedavinin sonuçlarının daha uzun sürmesi için koyu leke tedavisine çok geç olmadan başladığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Doğal Çözümler

 1. 1
  Limon suyuyla cilt rengini aç. Küçük bir kaba bir limonun 1/4’ünü sık ve 1 yemek kaşığı yoğurt veya bal ile karıştır. Gözeneklerin açılması için yüzünü ılık suyla yıka. Limon karışımını kalın bir şekilde koyu bölgelere yaydıktan sonra maskenin kurumasını bekle. Yüzünü ılık suyla temizle.
  • 2 yemek kaşığı limon suyu ve şekere batırdığın bir makyaj pamuğunu da kullanabilirsin. Koyu renkli bölgeleri pamukla 2-3 dakika ovduktan sonra suyla durula.
  • Daha yoğun bir uygulama için ikiye böldüğün bir limonu koyu renkli bölgeye sık. 10 dakika beklettikten sonra yıka.
  • Limon kullandıktan sonra güneşe çıkma. Bu uygulamayı UV ışınlarına maruz kalmayacağın bir zamanda, yani geceleyin uygula.
  • Limon suyu yüzünün tamamına uygulandığında sadece koyu lekelerini değil yüzünün tamamının rengini açar.
 2. 2
  Aloe Vera kullan. Koyu lekeler için aloe vera jeli ya da aloe vera özü kullan. Bu, cildini nemlendirerek iyileşmesine yardımcı olacaktır. Aloe vera özellikle cildin güneşten dolayı kararmışsa çok faydalı olacaktır.
 3. 3
  Rendelenmiş salatalık ile yeşil limon suyunu karıştır. Eşit miktarda salatalık ve yeşil limon suyu kullanarak koyu bölgeleri kapatacak kadar bir karışım hazırla. Karışımı ağız çevrene yay ve 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durula. Bu tedavi cildinin iyileşmesine yardımcı olabilir. [5]
 4. 4
  Un ve zerdeçal maskesi kullan. 2 yemek kaşığı un, 1/2 tatlı kaşığı zerdeçal ve yarım bardak yoğurt kullanarak bir macun hazırla. Bu macunu koyu lekelerin üzerine sür. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıka. [6]
 5. 5
  Yulaf peelingi kullan. 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 tatlı kaşığı domates suyu ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu iyice karıştır. Cildini bu karışımla 3-5 dakika ov. 15 dakika sonra yıka.
  Reklam

İpuçları

 • Hiperpigmentasyon bazı ilaçların alımından sonra, alerjik reaksiyonlardan dolayı ya da yaralanmalar sonrası da oluşabilir. Pigmentasyon yeni bir diyete başladığında, yeni bir ilaç ya da yeni bir cilt bakım ürününü kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkarsa doktorunu ara.
 • Cildini nemlendirmeyi ihmal etme.
 • Nazik ol. Cilde peeling uygularken ağız çevresinde tahriş ya da yara oluşmasına sebep olabilirsin.
 • Cilde peeling uygulamak ilk seferde canını acıtabilir ama zamanla buna alışırsın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kaveri Karhade, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Kaveri Karhade, MD. Dr. Kaveri Karhade San Francisco Körfez Bölgesi’nde bulunan, board onaylı bir lazer, medikal ve kozmetik dermatologdur. Uzmanlık alanları akne ve saç dökülmesidir. Enjeksiyonlar, lazerler, ameliyat ve diğer kozmetik tedaviler konusunda ileri derecede eğitimi vardır ve tıp dergilerinde kapsamlı araştırmaları yayımlanmıştır. Michigan Eyalet Üniversitesi’nden lisans, Michigan Tıp Fakültesi’nden tıp doktorluğu (MD) derecesini almıştır. Stajını New York Tıp Fakültesinin İç Hastalıkları bölümünde, asistanlığını da Brown Üniversitesi Tıp Fakültesinin Dermatoloji bölümünde tamamlamıştır. Dr. Karhade, Amerikan Dermatoloji Akademisi ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği üyesidir. Bu makale 128.330 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 128.330 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam