Koyu renkli cilt, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için geliştirilmiş evrimsel bir özelliktir. Ancak birçok kültürel ve estetik nedenden dolayı cildinin daha açık renk olmasını isteyebilirsin. Güneşten uzak durarak ve vücuduna özen göstererek cilt rengini doğal ve aşamalı olarak açabilirsin. Bazı insanlar, diyetler ve beyazlatıcı kremlerle başarı sağlamıştır. Ama pahalı ve potansiyel olarak geri dönüşü olmayan işlemler yaptırmadan cildinin doğal rengini daha fazla açmakta güçlük çekeceğini unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Cildini Güneşten Korumak

 1. 1
  Morötesi ışınlara maruz kalmaktan kaçın. Ekvator'a yakın yerlerde yaşayan insanlar morötesi radyasyona daha çok maruz kalırlar, o yüzden hücreleri daha fazla melanin üretir. Bu fazla melanin, cildin kendisini hasardan korumasına yardım eden daha koyu renkli bir cilt pigmentasyonuna neden olur. Güneşten uzak durmak, cildin fazladan melanin üretmesine engel olur ve bu da pigmentin tekrar daha açık bir renk almasına yardım edebilir. Ama, cildin doğuştan koyuysa güneşten kaçınmanın pek bir faydası olmayacaktır.
  • Güneşten mümkün olduğunca uzak dur, özellikle de sabahın geç saatlerinde ve öğleden sonra.[1] Güneşin en parlak zamanında dışarıda olmak zorundaysan gölgede kalmaya çalış.
  • Kendini güneşten korumak için şemsiye taşı. Yağmurda kuru kalmanı sağlamak için üretilen sıradan siyah bir şemsiye, morötesi ışınların da %90’ını engelleyecektir.[2]
  • Güneş ışığının ve morötesi ışınların betondan, sudan, kumdan, kardan ve diğer yüzeylerden sektiğini unutma. Çevrene dikkat et!
 2. 2
  Güneş kremi sür. UVA (cildini yaşlandıran ışınlar) ve UVB (cildini yakan ışınlar) karşısında koruma sağlayan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullan.[3] GKF’si (güneş koruma faktörü) 30 ile 50 arasında olan bir güneş kremi bul. 50 GKF'den ötesi kayda değer şekilde daha etkili değildir, o yüzden en yüksek numarayı bulmakla uğraşma.[4]
  • Havanın daha soğuk olmasına rağmen, kışın da morötesi ışınlara maruz kalırsın. Güneş kremini yılın her günü kullan, özellikle de yüksek rakımlarda yapılan sporları seviyorsan.
 3. 3
  Koruyucu giysiler giy. Çoğu yazlık giysi (örneğin pamuklu giysiler) ölçülebilir miktarda bir güneşten koruma sağlamaz. UPF (morötesi koruma) değerine sahip kıyafetlere bak. Uzun kollu, boyu uzun ve yüksek yakalı giysiler seç. Güneş gözlüğü, eldiven ve geniş kenarlı şapka tak.
  • Güneş, D vitamini üretimi için gereklidir ama çoğu insanın giysiyle örtülmemiş şekilde 20 dakikadan daha fazla güneşte kalmasına gerek yoktur.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Cildine ve Vücuduna Bakmak

 1. 1
  Sağlıklı beslen. İşlenmemiş gıdalar, taze meyveler ve bol sebzeden oluşan dengeli bir beslenme, cildin için harikalar yaratabilir. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir cilt anlamına gelir! Sonuç olarak, sağlıklı bir ciltte kırmızı ve kuru bölgelerin, kusurların, sivilcelerin, cilt tonu dengesizliklerinin olması daha düşük ihtimaldir.
  • Her çeşit vitamini ve minerali alabilmek için her renkten meyve ve sebzeleri ye.
  • C vitamini bakımından zengin yiyecekler ye çünkü C vitamini, cildinin daha açık renk olmasına yardım edebilir. Ayrıca, cildin esnekliğini de arttırır çünkü vücudun kolajen üretmesine yardım eder.[6]
  • Antioksidanlar bakımından zengin olan yiyecekler ye. Bu, yaşlanma belirtileriyle, örneğin ciltteki donuklukla, renk bozulmasıyla ve kırışıklıklarla mücadele edebilir.[7]
 2. 2
  Su iç. Suyun da aşırısı kötü olabilir ama sağlığının yerinde olması için vücudunun ve cildinin yeterince su alması gerekir. Susadığında su iç, özellikle de egzersiz yapıyorsan. Cildinin su ihtiyacını karşılamak, kuru ve pul pul olmasını engelleyecektir; hatta "parlak" bir görünüme bile katkıda bulunabilir.[8]
 3. 3
  Düzenli olarak egzersiz yap. Kardiyovasküler egzersiz, kalbin ve akciğerlerin için harikadır ve dolaşıma da katkıda bulunur. Güçlü dolaşım, sağlıklı bir cilt için şarttır. Egzersiz, stresi de azaltarak kızarıklığa (örneğin, akneye ve egzamaya) yol açan sorunları hafifletebilir.
  • Gül hastalığı, sedef hastalığı ya da egzama gibi cilt hastalıkları olanlar, atakları önlemek için serin ortamlarda egzersiz yapmalıdırlar. Cildinin iyiliği için egzersiz yapmadan önce ve yaptıktan sonra nemlendir.[9]
 4. 4
  Cildini temiz tut ve nemlendir. Cildine bakmak için, yumuşak bir temizleyiciyle her gün yıka, haftada bir ya da iki kez soy ve her gün nemlendir. Cildini soymak, ölü cilt hücrelerini gidermeye yardım eder ve bu da cildinin daha taze ve daha temiz gözükmesini sağlayabilir. Kir, çoğunlukla cildin daha koyu renk gözükmesine katkı sağlayabilir.
 5. 5
  Cildine masaj yap. Egzersiz gibi, cilt masajı da sağlıklı bir dolaşımı destekler. Yatmadan önce, cildine bir losyonla ya da aloe verayla iyice masaj yapmak için birkaç dakikanı ayır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Ev Tedavileri ve Renk Açıcı Kremler Kullanmak

 1. 1
  Bronzluktan kurtul. Güneşe maruz kalan cilt, artan melanin üretimi yüzünden çoğunlukla daha koyu renklidir. Güneşten koyulaşan cilt katmanları kuruyup vücudundan döküldükçe bronzluk doğal olarak azalır. Morötesi ışınlara maruz kalmış bir cildin “rengini açamazsın” ama cildini nazikçe soyarak bu süreci kesinlikle hızlandırabilirsin. Cildini korumak için, haftada iki defadan fazla soyma.
 2. 2
  Cildini, bol laktik asit içeren yiyeceklerle tedavi et. Bu, kuru, pul pul olmuş ya da rengi koyulaşmış cildi rahatlatabilir. Bunları, ölü deri katmanlarını gidermek için krem ve cilt soyucu olarak kullan.[10] Yatmadan önce cildine ince bir tabaka hâlinde yoğurt sür ve 10 dakika sonra ılık suyla durula. Ya da birer yemek kaşığı yulaf ezmesi, domates suyu ve yoğurdu karıştırarak bir maske yap. Bunu cildine sür ve 30 dakika sonra durula.
 3. 3
  C vitamini tedavisi uygula. C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler, örneğin narenciye suları cildi soymaya ve koyu renkli lekelerin rengini açmaya yardım etmesi için doğrudan cilde sürülebilir. Yüzüne sitrik asit sürme ve cildini haftada bir defadan fazla sitrik asitle tedavi etme.[11] Narenciye suyunu cildine bir makyaj pamuğuyla sür ve 10 ila 20 dakika sonra durula.[12]
 4. 4
  Zerdeçal veya nohut unundan cilt rengini açıcı bir maske yap. Nohut ununu gül suyuyla ya da zerdeçalı salatalık suyuyla karıştırarak yoğun ama sürülebilir bir macun yap. Macun hazır olunca cildine sür. Kuruyunca ya da 30 dakika sonra durula.
 5. 5
  Cildini pirinç suyuyla ıslat. Bu, pirinci duruladıktan sonra kalan sudur. Renk açıcı bir etki için, çiğ bir patatesi de cildine sürebilirsin. 20 ila 30 dakika sonra ılık suyla durula.
 6. 6
  Ticari bir beyazlatıcı krem dene. Bu kremler, birçok güzellik ve kozmetik dükkânında satılır. Bunlar, cildindeki melanini azaltarak etkili olurlar ama cildini istediğin kadar açacaklarının bir garantisi yoktur.[13] Ticari kremleri kullanmadan önce doktorunla mutlaka konuş. Güvenli ve düzgün bir şekilde kullanmak için bütün talimatlara uy.
  • Birçok cilt rengi açıcı krem, etken madde olarak hidrokinon içerir. Güvenlik endişeleri yüzünden bazı ülkelerin bu maddeyi yasakladığını bil. Amerika Birleşik Devletleri’nde, %2’den daha çok hidrokinon içeren ürünler sadece reçeteyle alınabilir.[14]
  • Birçok ülkede cıvanın kozmetik ürünlerde kullanılması yasaklanmıştır. Bu ürünleri hâlâ İnternet’ten bulabilirsin ama bunlardan uzak durman en iyisidir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Makyaj ve Giysileri Kullanmak

 1. 1
  Fondöten ve kapatıcıyı temkinli kullan. Bu makyaj malzemeleri daha açık renk bir cilt görünümü yaratmaya yardım etmek için kullanılabilir. Ama, cildinden çok daha açık bir ton kullanmaya çalışırsan yapay bir görüntü oluşabilir. Onun yerine, cilt tonuna en iyi uyan tonu seç; hatta belki hafif daha açık bir ton seç çünkü cildinin daha açık renk olması için uğraşıyorsun. Küçük kusurları kapatmak için fondöten ya da kapatıcı kullan. Bu, makyajının geri kalanını yapman için sana boş bir tuval yaratır.
  • Cilt tonunu eşitlemeye ve kusurları ya da renk dengesizliği olan bölgeleri kapatmaya yardım etmesi için bir BB krem dene.
 2. 2
  Koyu renk oje, göz makyajı ve ruj kullan. Tırnaklarındaki, dudaklarındaki ve gözlerindeki koyu renkler, cildinle kontrast oluşturarak daha açık renk gözükmesini sağlayacaktır. Siyah, bordo, koyu mor, kırmızı, mavi, çivit mavisi ya da kobalt mavisini dene.
 3. 3
  Saçını boyamayı düşün. Koyu renk makyaj ve diğer aksanlar gibi, koyu renk saç da yüzünle ve boynunla kontrast oluşturacaktır. Bu, doğal solgunluğunu kısmen öne çıkarabilir ama kalıcı bir çözüm değildir. Cildinin hassas olması ve diğer boyalardaki daha sert kimyasallardan sakınmayı istemen durumunda kına bazlı birçok saç boyası da vardır.
 4. 4
  Koyu renkli giysiler giy. Pastel ya da açık renkli giysiler giyen açık tenli insanlar solgun gözükebilir. Koyu renkli giysiler hafif bir kontrast yaratabilir ve cildinin eskiye kıyasla daha açık renk gözükmesini sağlayabilir. Bunun ancak cildinin zaten bir hayli açık renk olması durumunda fark edilir bir etki yaratacağını aklında bulundur.
  Reklam

İpuçları

 • Sinekkaydı bir tıraş ya da ağda, cildinin daha açık renk görünmesine yardım edebilir. Koyu renk tüyler ve kirli sakal, cildinin daha koyu gözükmesine neden olabilir.
 • Düzenli olarak güneş kremi kullanıyorsan ve/veya güneşten uzak duruyorsan bir D vitamini takviyesi almalısın çünkü büyük ihtimalle sende bu vitaminin eksikliği olacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kimberly Tan
Ortak yazarlar :
Lisanslı Estetisyen ve Yetişkin Akne Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kimberly Tan. Kimberly Tan, San Francisco’da bir akne kliniği olan Skin Salvation’ın Kurucusu ve CEO’sudur. 15 yıldan fazla süredir lisanslı bir estetisyendir ve cilt bakımında yaygın olarak kabul edilen, bütünsel ve tıbbi ideolojilerde uzmandır. Face Reality Acne Clinic’de doğrudan Laura Cooksey’in alt kadrosunda çalışmış ve Retin-a’nın ortak yaratıcısı ve akne araştırmalarının öncüsü olan Dr. James E. Fulton ile bire bir çalışmıştır. Çalışmaları cilt tedavilerini, etkili ürünleri, bütünsel sağlıkta eğitim ve sürdürülebilirliği harmanlar. Bu makale 1.243 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.243 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam