Temalı partiler popülerdir ve çok eğlencelidir. Bir 80’ler partisine davet edildiysen ne giyeceğini kara kara düşünüyor olabilirsin. Neşeli ve havalı 1980’ler görünümünü ve hissini canlandırmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanarak ortama uyum sağlayabilir ve partideki en çok konuşulan kişi olabilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Kendi Kombinini Yapmak

 1. 1
  Kıyafetini biçimlendir. 80’ler birçok farklı tarzın olduğu deneysel bir dönemdi. Kadın giyim tarzı üstte bol, altta dar olacak biçimdeydi. Aşırı bol bir gömleğe genelde bir mini etek[1] ya da dar pantolon veya tayt eşlik ederdi.
  • Üstüne giyecek bol ya da altına giyecek dar bir şeyin yoksa ebeveynlerinin kıyafet dolabına bakmayı dene (gerçekten 80’lerden kalma kıyafetler bile bulabilirsin). Küçük kardeşlerinin sana küçük gelen, o yüzden dar olan kıyafetlerini ödünç alabilirsin.
 2. 2
  Vatka bul ya da yap. Kadın kıyafetlerinde vatkalar çok modaydı. Vatka ne kadar büyükse o kadar iyi. Eğer gömleğin vatkalı değilse içini bir şeylerle doldurmayı dene.[2]
 3. 3
  Renkleri karıştır ve birbirine uydur. 80’ler moda düşkünlerinin çoğu capcanlı ve cesur renk kombinasyonlarını tercih ederdi. Neon renkler çok modaydı.
  • Giysinin üstü ve altı uyumlu olsun ve kontrast renkler kullan. Örneğin parlak mavi pantolonu parlak sarı ya da pembe bir kemer ve koca koca küpelerle vurgulayabilirsin.
  • Parlak renklerde zıtlık ara. Eğer kıyafetinin altı ve üstü uyumlu değilse farklı parlak renkleri bir araya da getirebilirsin.[3] Hepsi birbirinden farklı ama çok parlak olan üç ya da dört farklı rengi bir arada kullan.
  • Bir mini eteğin altına parlak renklerde taytlar giyebilir, üstüne de farklı renkte tozluk geçirebilirsin.
 4. 4
  80’ler punk görünümünü dene. Bir diğer yaklaşım da daha çok siyah ve kot içeren 80’ler punk görünümü.
  • En az iki farklı kot giysi giymeyi dene. Erkekler genelde kot pantolon ve ceket giyerdi.[4] Kadınlarsa kot ceketle kot mini etek giyerdi. Hem kadınlar hem de erkekler genelde kot ceketin altına dar bir gömlek giyerdi.
  • Kotla danteli kombine et. Dantel bir bluzun altına taşlanmış kot pantolon ya da kot mini etek giymek klasik bir 80’ler görüntüsüdür. Birbirinden çok farklı materyaller arasındaki zıtlık, 80’ler tarzının vazgeçilmez özelliklerindendir.
 5. 5
  Eşofman giy. Eşofmanlar 1980’lerde de çok gözdeydi. Ne var ki bunlar günümüz eşofmanlarından çok daha uyumluydu.
  • Bol eşofman altı ve aynı renkte bir ceketi spor ayakkabıyla birleştirerek kusursuz bir 80’ler görüntüsü elde edebilirsin. Bulması zor olsa da kadife ya da pelüş eşofman takımları daha da iyi olur.
  • Atletik kıyafetlere bir diğer yaklaşım da unutulmaz 80’ler kadın spor giyimidir: dansçı mayosu, tayt ve tozluk. Hepsinin birbirine zıt ve parlak renklerde olması daha da iyi olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Eski Kıyafetler Bulmak

 1. 1
  İkinci el kıyafet mağazasına git. Harika 80’ler tarzı kıyafetler bulmanın en iyi yolu, 80’lerden kalma orijinal kıyafetler bulmaktır. İkinci el kıyafet dükkânları çılgınca ve modası geçmiş tarzlar için adeta birer hazine olabilir; o yüzden ilk olarak buraları ziyaret etmelisin.
 2. 2
  Bir zamanlar popüler olan belli kıyafetleri ara. Araman gereken bazı ünlü 80’ler kıyafetleri şunlar: Members’ Only marka ceketler, şalvar pantolonlar,[5] taşlanmış ya da boyanmış kotlar, üstünde büyük logolar olan tişörtler, mini etekler, tozluklar, ayağa geçen taytlar, tulumlar ve kot ceketler.
 3. 3
  80’lerde popüler olan materyalleri ara. Farklı materyalleri bir araya getirmek 80’lerde çok modaydı. Deri, kot, kadife, pelüş ve dantel içeren kıyafetler bulmaya çalış. Görsel bakımdan tezat oluşturan malzemeleri bir araya getir.
  • Çılgın baskılar ve capcanlı renkler ara.
  • İkinci el kıyafet dükkânındaki yaşça büyük insanlara, seçtiğin kıyafetlerin 1980’lere ait gibi görünüp görünmediğini sor.
 4. 4
  Yaşça büyük akrabalarına 80’lerin kıyafetlerini sor. İnsanların çatı katlarında ya da bodrumda neler sakladığına inanamazsın. 1980’lerde onlu yaşlarının sonunda ya da 20’lerinin başında olan (1960’ların ortalarında doğmuş) aile üyelerine veya komşularına sana ödünç verebilecekleri eski kıyafetleri olup olmadığını sor.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Saçına Şekil Vermek

 1. 1
  Saçın ya kocaman olsun ya da hiç olmasın. 80’ler demek kabarık saçlar demekti.[6] Düz saçlı insanlar genellikle perma yaptırarak saçlarını kalıcı olarak kıvırcıklaştırırdı. Ancak saçını bir fırça, saç spreyi ve biraz da sabır sayesinde kabartarak geçici olarak büyütebilirsin.[7]
 2. 2
  Saçını kıvırcık ya da dalgalı yaptır. Tost saç maşası, yüksek ısıyla saçını kıvıran özel bir tür saç maşasıdır. Saç kıvırma zaman alıcı olabilir ama sana kesinlikle 80’ler havası kazandırır ve en düz saçı bile hacimli hâle getirir. Saçını saç maşasıyla dalgalandırıp ellerinle kabartarak ve saç spreyi uygulayarak da daha hacimli görünmesini sağlayabilirsin.[8]
 3. 3
  Aslan yelesi yap. Aslan yelesi daha ziyade erkek saç tarzı olarak düşünülse de (Country tarzda müzik yapan ünlü şarkıcı Billy Ray Cyrus örneğinde olduğu gibi) 80’lerde hem erkekler hem de kadınlar saçlarını aslan yelesi yapardı.
  • Saçını aslan yelesi biçiminde kesmek istemiyorsan bir parti malzemeleri dükkânından bu tarz peruk bulabilirsin. Uzun saçlı bir peruğu aslan yelesi olacak biçimde de kesebilirsin.
  • Herkese saç tarzının “önünün ciddi, arkasının eğlenceli” olduğunu söyle.
 4. 4
  Yandan atkuyruğu yap. Saçın ister düz olsun ister kıvırcık, yandan atkuyruğu klasik bir 80’ler saç tarzıdır. Ne kadar büyük, o kadar iyi. O yüzden saçını kıvırcıklaştırabilirsen ya da yandan atkuyruğu yapmadan önce kabartabilirsen daha da orijinal görünecektir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Aksesuarlarla Görünümünü Süslemek

 1. 1
  Eldivenlerin parmaklarını kes. Parmaksız eldivenler özellikle kot ve dantel kullanılan punk görünümle bir araya geldiğinde çok popülerdi.[9] Dantel eldivenler daha iyi olur ama her türden eldiven iş görür.
 2. 2
  Büyük küpeler tak. Küpelerin birbiriyle eşleşmesi gerekmiyor. Hem erkeğin hem kadının birbirinden farklı iki tane büyük küpe takması çok popülerdi.[10] Küpeler kıyafetinle uyumlu ya da zıt renklerdeyse daha da iyi! Eğer kocaman, renkli veya tüylü küpelerden yoksa altın halka küpeler de iş görür.
 3. 3
  Büyük kolyeler tak. Üst üste tak. Üst üste bir sürü farklı ve büyük kolye takmak, 80’ler punk görünümü elde etmeni kolaylaştırır. Kalın zincirler ve boncuklar da çok modaydı ve haç takmak da sık görülen bir şeydi. Kolyelerin sayısı ne kadar fazlaysa o kadar iyi. Aynı zamanda birbirine zıt metallerden yapılmış iri halhallar ve bileklikler de takabilirsin.
 4. 4
  Kocaman güneş gözlüğü tak. Plastik çerçeveli büyük güneş gözlükleri 80’li yıllarda çok popülerdi; kapalı mekânda ya da geceleri bile takılırdı. Parlak çerçeveli ucuz çocuk güneş gözlükleri popüler 80’li yıllar güneş gözlüklerine çok benziyor. Altın çerçeveli gözlükler de popülerdi ve parti malzemesi satan dükkânlarda bulunabilir.[11]
 5. 5
  80’lerin makyajlarını uygula. Klasik 80’ler makyajında koyu renk ruj (hem kadınlar hem de punk erkekler için!) ve çok parlak renklerde far kullanılırdı.[12] Farı kaşına varıncaya kadar tüm göz kapağına sürebilirsin. 80’li yılların bazı ünlüleri aynı anda birden çok renkte far sürerek iki ya da üç farklı renk bloğu yapardı.
 6. 6
  Ter bandı tak. Saçının (özellikle de aslan yelesi saç kesiminin) üstüne takacağın geniş bir ter bandı sana 80’ler görüntüsü kazandıracaktır. Bu aksesuar en iyi 80’ler spor kıyafetleriyle uyumludur: ya kadife eşofman takımı ya da mayo, tayt ve tozluk kombinasyonu.
  Reklam

İpuçları

 • Kostüm için herhangi bir şey eksikse onun yerine benzer başka bir şey kullan. Mesela tozluk yoksa diz boyu çorap giyebilirsin.
 • Çılgın ve eğlenceli ol, ilgi çek. Neon pembe giy, koyu kırmızı ya da mor ruj sür.
 • 80’ler görüntünü abart. 80’ler partisinin amacı eğlenmek ve gülünç olmaktır.
 • Parlak tırnak cilaları ve özellikle de hepsi aynı renk floresan tırnaklar. Turuncu, sarı ya da yeşil olabilir. Renklerin kıyafetlerinle uyuşması gerekmez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 30 kişi çalıştı. Bu makale 6.279 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 6.279 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam