Hiç birine bir soru sormak isteyip onun cevap vereceğinden emin olmadığın oldu mu? "21 Soru" oyunu; birini tanımaya çalışıyorsan, birbirini daha iyi tanımak isteyen bir grup arkadaşa sahipsen veya hakkında daha çok şey öğrenmek istediğin bir sevgilin varsa oynanacak harika bir oyundur. "20 Soru" oyunundan farklı olarak, bu sorular kişisel olmak üzere tasarlanır ve (soru sorulan kişi oynamayı kabul ettikten sonra) tam anlamıyla ve dürüstçe cevaplanmalıdır.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Oyunu Anlamak

 1. 1
  Soruları cevaplaması için birini seç. Oyunun amacı birine (tek veya bir grup üyesi) hepsi dürüstçe cevaplanmak üzere 21 tane soru sormaktır. Bir süredir tanıdığın arkadaşlarınla oynanabilse de en iyisi çok iyi tanımadığın birini veya daha iyi tanımak istediğin birini seçmen olur.
  • Yeni tanıştığın veya duygusal olarak ilgilendiğin biri yoksa sorularını birini daha iyi tanımaya yönelik olacak şekilde ayarla.
 2. 2
  Ne bilmek istediğini belirle. Sorularını soracağın birini seçtikten sonra onun hakkında ne bilmek istediğini belirle. Bir arkadaş seçtiysen onun geçmişiyle ilgili bilgi sahibi mi olmak istiyorsun yoksa daha çok geleceğe dair planlarıyla mı ilgileniyorsun? Sevgilini seçtiysen geçmişte çıktıklarıyla ilgili bilgi sahibi olmak mı istiyorsun yoksa ilişkiniz hakkında ne düşündüğünü mü öğrenmek istiyorsun?[1]
  • Grupla oynuyorsan ne tür sorular sorulacağına grupça karar verebilirsiniz. Bu her hedefe uyarlanabilir ya da oyun için genel bir tema olabilir.
 3. 3
  Bir soru listesi hazırla. İki şekilde oynayabilirsin: İlkinde kişiler akıllarına gelen soruyu rastgele sorarlar. İkincisinde ise çift (ya da grup) oyuna her bir kişiye yöneltilecek olan belli bir soru listesi ile katılır.[2]
  • Önceden bir liste hazırlamak, herkes ne sorulacağını bildiği için ve muhtemelen soruları cevaplamayı kabul edecekleri için daha kolay olan seçenektir. Rastgele sormak daha eğlenceli bir seçenek olabilir ancak bunun fazla kişiselleşme ve uygunsuzlaşma riski bulunur.
 4. 4
  Ortamı göz önünde bulundur. Bu oyunu yabancılarla veya belirli bir ortamda tanıştığın tanıdıklarınla oynamaya karar verirsen sorularının bazılarını veya hepsini hazırlarken bu ortamı göz önünde bulundurmalısın.
  • Bir kitap kulübü veya yazarlar grubuyla oynuyorsan “En sevdiğin kitap hangisidir?” veya “Herhangi bir kitaptan kurgu bir karakter olabilsen kim olurdun?” gibi sorular sorabilirsin.
  • Dinî bir grupla oynuyorsan “Kuran'da en sevdiğin sure hangisidir?” veya “Dine karşı ilgin ne zaman başladı?” gibi sorular sormayı düşün.
  • Bir kafenin açılışında tanıştığın yeni biriyle oynuyorsan “Kahvenin yanında yemeyi en çok sevdiğin atıştırmalık nedir?” veya “Bir aylığına kahve içmeyi bırakmayı mı yoksa bir haftalığına duş almamayı mı tercih edersin?” gibi sorular sormayı düşün.
 5. 5
  Saygı göster. 21 Soru oyununu oynayan insanların çoğu bunu derine inen veya başka ortamlarda uygunsuz bulunan sorular sormak için kullansa da özellikle grupla oynanıyorsa soru sorulan kişinin mahremiyetine saygı göster. Bir şeyden kaçınmak veya yuvarlak cevap vermek isterse buna izin ver.
  • Bu oyunu oynarken altın kuralı akılda tutman iyi olur. Hedef olarak senin sıran geldiğinde sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de hedefe o şekilde davran.
 6. 6
  Sınırı aşan soruları belirle. Hiçbir durumda sorulmaması gereken bazı sorular vardır. Oyuna başlamadan önce sorulması çok düşüncesizce ve kaba olabilecek olan soruları belirle.[3]
  • Bu sorular, seks ve yakınlık gibi geniş kapsamlı kategorileri içerebilir veya “Hiç suç işledin mi?” gibi sorular da olabilir.
  • Ayrıca temaya bağlı kalarak sorulacak sorularla ilgili kılavuzlar da oluşturabilirsin. Örneğin, dinî bir gençlik grubunda 21 Soru oyununu oynuyorsan soruların en az yarısının dinî özellikte olması gerektiğini belirtebilirsin.
 7. 7
  Bir sorunun nasıl pas geçileceğine dair kuralları belirle. Birine cevap veremeyeceği kadar çok derine inen veya çok mahrem bir soru sorulmuş olabilir. Bu insanların üzülmesini önlemek için oyuna başlamadan önce bu durumlar için bir kural koy.[4]
  • Basit bir kural hedefin bu soruyu pas geçebileceği ancak bunun yerine başka bir soru sorulması gerektiği veya hedefin bu soruyu pas geçebileceği ancak bir sonraki hedefe soru sorma hakkını kaybedeceği şeklinde olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Grupla Oynamak

 1. 1
  “Hedef” sırasını belirle. Bir grupta birden fazla hedef ve birden fazla soru soran kişi olacaktır, bu yüzden kime ilk, ikinci, üçüncü ve sonrası olarak sıra geleceğine karar vermek için adil bir yöntem seç.
  • Sırayı belirlemek için zar atmak iyi bir yöntemdir. Herkes zar atar ve en düşük sayıyı atan ilk önce oynar, ardından ikinci en düşük sayıyı atan oynar vs.
  • Ayrıca kimin ilk oynayacağını belirlemek için “taş, kâğıt, makas” gibi bir şey de oynayıp her yeni oyundan önce bunu tekrarlayabilirsiniz.
  • Hedeflerin sırasına oluşturduğunuz daireye göre de karar verebilirsiniz. İlk kişi oynadıktan sonra onun solundaki bir sonraki hedef olur ve bu döngü herkes oynayana kadar devam eder.
 2. 2
  Sırayla soru sorun. Hedef ve sıra kararlaştırıldıktan sonra grubun her bir üyesi hedefe sırayla soru sormalıdır. Gruptaki kişi sayısına göre (üç tane soru soran kişinin olduğu bir grupta her bir kişi 7 soru sorabilir vs.) soruları paylaştırabilir veya dairede her bir kişi bir seferde bir soru sorabilir.
  • 21'e eşit şekilde bölünemeyecek sayıda insan varsa dairenin ortasına oturun ve birine sordurun. Diğer turda onun solundaki kişi soruları başlatabilir ve herkes ilk soruyu sorma şansına sahip olana kadar bu şekilde devam eder.
 3. 3
  Bir sonraki hedefe geçin. 21 sorunun hepsi sorulduktan sonra ya daha önceden belirlenmiş sıraya göre bir sonraki hedefe geçin ya da taş, kâğıt, makas yöntemiyle veya yazı, tura atarak yeni bir hedef belirlemek için bir dakika ara verin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
İki Kişiyle Oynamak

 1. 1
  Oyun öncesi ve sonrası için sınırları belirleyin. Sadece iki kişi oynuyorsa grupta olduğundan daha kişisel ve daha mahrem sorular sorabilirsiniz. Bu yüzden ikiniz de oyun öncesi (sınırı aşan sorular) ve oyun sonrası (“Soruları cevapladıktan sonra birbirimize şimdikinden farklı davranmayacağız.” gibi) için belirlenecek sınırları kararlaştırmalısınız.
  • Gerekli önlemler alınmazsa bu oyun arkadaşlıklara ve ilişkilere zarar verebilir. Gerçekten cevaplarını bilmek istemediğin soruları sorma.
  • Bir sorunun uygun olup olmadığından emin değilsen doğrudan sor ve oyun arkadaşına soruyu kabul etmesi veya başka bir tane istemesi için şans ver.
 2. 2
  İlk kimin oynayacağını seç. Sadece iki kişi varsa ilk hedefi seçmenin en kolay yolu yazı tura atmaktır. Yazı tura attıktan sonra ilk hedef sorularını tamamladıktan sonra sıranın sana geleceğini bil.
  • Bu oyunu bilgi toplamak amaçlı kullanma, hedef bitirdikten sonra oynamayı reddetme. Bu oyun her zaman eşit şartlarda oynanmalıdır.
 3. 3
  Sorularını sor. Hedefe daha önce kararlaştırdığınız sınırı aşan soruların listesini kılavuz olarak kullanarak 21 soru sor. Bir arkadaşınla oynuyorsan sana arkadaşınla, arkadaşlığınızla ve arkadaşının tercihleriyle ilgili daha fazla bilgi verecek sorular sor. Sevgilinle oynuyorsan hayatı, geçmişi, ilişkiniz ve ihtiyaçlarıyla ilgili sorular sor.
  • Bu oyun, birbirleriyle ilgili hızlı ve kolay bir şekilde daha fazla şey öğrenmek isteyen yeni çiftler için çok iyi bir olabilir.
  • Bu oyun yeni bir tanıdığınla arandaki buzları eritmek için de işe yarar ve derin veya mahrem sorulardan ziyade temel, birini daha iyi tanımaya yönelik olan sorulara odaklanmalıdır.
 4. 4
  Sıra sana gelince oyna. Soruların bittikten sonra sıra sana gelir. Sorduğun sorulara kendin için cevap ver ya da tamamen yeni soruları cevapla. Soru soran kişiye sana gösterdiği kibarlığı göster ve soruları dürüstçe, kısa ve öz olacak şekilde cevapla.
  • Bir soruyu cevaplamak konusunda kendini rahat hissetmiyorsan kibarca yeni bir soru iste. Bu oyun eğlenceli olmalıdır ve kızgınlığa veya kırgınlığa sebep olmamalıdır.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Soru Sormak

 1. 1
  Temel konuları kapsa. Başlangıçta en sevdiği renk, ilk hoşlandığı ünlü veya nerede büyüdüğü gibi temel sorular sor. Soran(lar) ve hedef arasında güven oluşturmak için ilk başta küçük, kolay sorular sormalısın.[5]
  • “En sevdiğin yaş hangisiydi?” , “Gitmeyi en çok sevdiğin yer neresi?” , “Okulla ilgili en sevdiğin şey neydi?” , “En çok hangi şekilde seyahat etmeyi seversin?” gibi “en sevilenler” soruları sor.
  • “_____ ne yapardın?” soruları sor. “Geçmişe dönebilsen hangi zaman dilimine giderdin?”, “Uçabilsen ne yapardın?”, “Ayaklarında el parmakları, ellerinde ayak parmakları olsa ne yapardın?” gibi sorular sorabilirsin.
 2. 2
  Sorularını zaten sorduğun soruların üstüne oturt. Temel sorularla temelini oluşturduktan sonra daha kişisel sorular sorabilirsin veya sormuş olduğun sorular ve bunlara aldığın cevapları baz alabilirsin.
  • Aldığın cevapları baz almak için “En büyük korkun örümcek. Peki örümcek basmış bir eve taşınmış olsan ne yapardın?” şeklinde cevabı alıp etrafında bir soru oluşturabilirsin.
  • Daha kişisel sorulara temel oluşturmak için “Geçmişte veya günümüzde en çok tanışmak istediğin kişinin Duygu Asena olduğunu söyledin. Bu kişi senin için neden bu kadar önemli?” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 3. 3
  Yaratıcı cevaplar gerektiren sorular sor. Bazı sorular basit olabilirken (“En sevdiğin film nedir ve neden?” gibi) bazıları biraz düşünmeni gerektirir. Ciddi sorular soruyor olsan bile hedefe cevaplanması biraz yaratıcılık ve pratik zekâ gerektirecek sorular sor.[6]
  • “Kuaförün başka kuaföre mi gider yoksa saçını kendisi mi keser?” veya “Bir ambulans birini kurtarmaya giderken yolda yanlışlıkla birini yaralasa sağlık görevlileri kimi kurtarmayı seçer?” gibi saçma sorular sor.
  • “Dünyanın sonu gelseydi ve sadece bir kişiyi kurtarabilseydin bu kim olurdu?” veya “İlişkin kötüye gitmeye başlasaydı onu kurtarmak için ne yapardın?” gibi ciddi sorular da sorabilirsin.
 4. 4
  Ailesi ve geçmişiyle ilgili sorular sor. İster bir arkadaşınla ister sevgilinle oynuyor ol her zaman diğer kişilerin ailesi ve geçmişiyle ilgili bir şeyler öğrenmeye başlayabilirsin. Ailesiyle ilgili sorular sormak oyun arkadaşının alışkanlıklarını ve geleneklerini öğrenmeni sağlayabilir ve geçmişiyle ilgili soru sormak kültürel farklılıklarını veya sahip olabileceği ilginç fikirleri anlamanı sağlayabilir.[7]
  • Aileyle ilgili “Seni kim büyüttü?”, “Sen büyürken aile bireylerin birbirine yakın mıydı?”, “Bayramlara özgü özel gelenekleriniz var mıydı?” gibi sorular sor.
  • Geçmişiyle ilgili “Atalarının kökenlerinin neresi olduğunu biliyor musun?”, “Büyürken hiç özel bayramlar kutladın mı?” gibi sorular sorabilirsin.
  • Aile ve geçmişe değindiğinde hassas olmayı unutma; ikisi de çok kişisel konulardır ve kibarlık ve açık görüşlülük gerektirir.
 5. 5
  Eski ilişkileri ve ilgilendikleriyle ilgili sorular sor. Geçmiş ilişkilerle ilgili soruların saçma, eğlenceli ve bilgilendirici olma olasılığı vardır. Geçmiş ilişkilerle ilgili ne tür sorular soracağına karar verirken oyunun havasını göz önünde bulundur. Oyun arkadaşınla olan bağlantını derinleştirmek için mi yoksa bir hafta sonu sıkıntıdan kurtulmak için mi oynuyorsun?[8]
  • Oyun arkadaşınla olan ilişkini derinleştirmek istiyorsan “İlk öpüştüğün kişi kimdi?”, “Şimdiye kadar çıktığın en güzel randevu neydi ve onu en iyi yapan şey nedir?”, “Hiç fantezin var mı?” gibi sorular sorabilirsin.
  • Saçma sorular soruyorsan “En acayip öpüşmen neydi?”, “Hiç hoşlandığın birinin suratına hapşırdın mı?”, “Sevgilinin önünde gaz çıkarman için ne kadar süre geçmiş olmalı?” gibi şeyler sorabilirsin.
 6. 6
  Hedefler ve tutkularla ilgili sorular sor. Hedefler ve tutkularla ilgili sorular sorarken biraz hassas olmalısın çünkü bunlara gülmemeli ve başkalarının hayallerini küçümsememelisin. Bu tür sorular sorarken kaygısız davranabilirsin ancak arkadaşının cevaplarıyla dalga geçmekten kaçın.[9]
  • Kaygısız soruların arasında şunlar bulunabilir: “5 yaşındayken büyüyünce ne olmak isterdin?”, “Kendini 10 yıl sonra nerede görüyorsun?”, “Bir gün ünlü olmayı umuyor musun?”
  • Daha ciddi hedef sorularının arasında şunlar bulunabilir: “Dünyada en çok istediğin şey nedir?”, “İstediğin kadar paran olsa ne yapardın ve neden?”
  Reklam

İpuçları

 • 21 Soru oyunu 20 Soru oyununu temel alsa da ikisi birbirinden çok farklıdır. 20 Soru oyununda insanlar sırayla soru sorarak bir nesnenin ne olduğunu bulmaya çalışırlar. 21 Soru oyununda ise insanlar birini daha iyi tanımak için sorular sorarlar.
 • Bir soruya cevap vermek istemezsen muhtemelen başkası da cevap vermek istemeyecektir. Cevaplamanda sakınca olmayan soruları sor.
 • Sıran gelince hedef olarak oynayarak adil ol.
 • Sorduğun soruları rahat karşıladıklarından emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Bu oyun birinin sırlarını açığa çıkarma veya patavatsızlık fırsatı değildir. Birini tanımanın eğlenceli ve ilginç bir yoludur.
 • Bu oyunu bir silah olarak veya hedefle bir tartışmanın ortasındayken kullanma. Söylediklerinizden dolayı ikiniz de pişman olabilirsiniz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 36.600 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 36.600 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam