Şifreli kilit; okul dolabın, spor salonu dolabın, bisikletin veya güvenli bir şekilde saklamak istediğin her şey için kullanışlıdır. Kombinasyonunu öğrendikten sonra bir şifreli kilidi açmak çok kolaydır; sola ve sağa birkaç kez döndürdükten sonra kilit açılır! Bir şifreli kilidin nasıl açılacağını öğrenmek istiyorsan aşağıdaki adımları izle.

Yöntem 1 / 3:
Şifreli Kilidini Satın Almak

 1. 1
  Bir şifreli kilit satın al. Şifreli kilitler çoğu nalburda, yapı malzemesi satan mağazada ve spor mağazasında bulunabilir. Hepsiburada, Gittigidiyor, Koçtaş, Tekzen ve Decathlon’da şifreli kilit bulunur.
 2. 2
  Kilidin arkasındaki etiketteki şifreyi bul. Çoğu zaman yeni şifreli kilidin, arkasında kilidinin şifresini belirten bir çıkartmayla gelir. Etiketi dikkatlice çıkar. Şifreyi bir yere yaz ve çıkartmayı at; başka birinin onu bulması ve bunun bir kilidin kombinasyonu olduğunu bilmesi ihtimaline karşı çıkartmayı etrafta bırakmasan iyi olur. [1]
  • Yeni kilit kombinasyonunu ezberlemeye başla. Bu, kilidi sürekli olarak açmanı kolaylaştıracaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Şifreli Kilidi Açmak

 1. 1
  Kilidin üzerindeki kadranı saat yönünde üç kez çevir. Kadranı sağa çevir. Bu, kilidi salar ve açmaya hazır olması için sıfırlar. [2]
 2. 2
  İşaretçi, kombinasyonun ilk numarasını gösterdiğinde döndürmeyi bırak. İşaretçi veya çizgi kadranın üstünde olmalı ve saat on iki pozisyonunu göstermelidir. Bu çoğu durumda kırmızı olur. Bu kilidin kombinasyonundaki ilk numara 36'dır, bu nedenle işaretçi o numarayı gösterdiğinde kadranı çevirmeyi bırakmalısın. [3]
 3. 3
  Bir tam dönüş için kadranı tekrar sola çevir. Saat yönünün tersine bir tam tur döndür, ilk sayıyı (36) geçtikten sonra ikinci numarada dur; bu durumda bu 10’dur. [4]
 4. 4
  Kadranı sağa çevir. Son olarak, kadranı tekrar saat yönünde çevir ve çıkartmadaki son numarada dur: 1[5]
 5. 5
  Kilidi aç. Kilidin üst kısmındaki kelepçeyi yukarı çek; kilit hemen açılmalıdır. Kelepçeyi kutup kilidi aşağı da çekebilirsin.
  • Açılmazsa işlemi baştan tekrarla. Tamburları kısmen devreye aldıktan sonra, tekrar denemeden önce kilidi temizlemelisin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Şifreli Kilidi Kilitlemek

 1. 1
  Kelepçeyi tak. Kelepçeyi, açık kısım deliğin üzerinde olacak şekilde döndür ve kilidin üstündeki açıklığa it.
 2. 2
  Kadranı döndür. Kadranı herhangi bir yönde üç tur döndür. Hangi numarada durduğunun önemi olmaz. Bu işlem tamburları ayıracak ve kilidi açmak istersen ilk numarayla baştan başlaman gerekecek.
 3. 3
  Test et. Kilidi veya kelepçeyi çekerek, kilitlendiğinden emin ol. Açılırsa tekrar kilitle.
  Reklam

İpuçları

 • Başaramazsan denemeye devam et. Er ya da geç yaparsın.
 • Kelepçeye (kilitlemek istediğin şeyi tutan U şeklindeki kısım) baskı uygulamak, kilidin mekaniğinde daha fazla sürtünme yaratır. Kelepçeyi rahat bırak; kilit sorunsuz bir şekilde açılır.
 • Kadranı numarayı tam olarak dokundurmak zorunda değilsin; kilidin iç aksamından tık sesi gelmeden önce yaklaşık iki sayı geride olabilirsin.
 • Ne kadar çok yaparsan o kadar kolaylaşır!
 • Birden fazla kez denemene rağmen kilidin açılmıyorsa çevirirken sert olup olmadığını kontrol et, sertse yeni bir kilide ihtiyacın olur.

Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir şifreli kilit
 • Kilidin ambalajını açacak bir şey

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir?

wikiHow

Evde Mum Nasıl Yapılır?

wikiHow

Havalı Bir İmza Nasıl Atılır?

wikiHow

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Kilitli Kapı Nasıl Açılır?

wikiHow

Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?

wikiHow

Oobleck (Ublek) Nasıl Yapılır?

wikiHow

Boraks Kullanmadan Pofuduk Slime Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?

wikiHow

Satranç Nasıl Oynanır?

wikiHow

El Yazısı Nasıl Geliştirilir?

wikiHow

Solitaire Nasıl Oynanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 54 kişi çalıştı.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 873 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam