Sönmüş bir şişme yatakta yatmak berbat bir gece geçirmenin garantisidir. Ama patladı diye şişme yatağını atman gerekmiyor. Şişme yataktaki patlağı bulup yamamak kolaydır; bu, ucuz bir yama kiti ve evdeki malzemelerle yapılabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kaçağı Bulmak

 1. 1
  Şunu unutma ki tüm şişme yataklar doğal olarak hava kaçırır. Çarşafı söküp delik aramaya başlamadan önce hiçbir şişme yatağın havayı sonsuza dek tutmadığını bil. Delik olsun ya da olmasın yatağı zaten tekrar şişirmek zorunda kalacaksın.
  • Örneğin, soğuk hava yatağın küçülmesine yol açar. Gece ev soğudukça şişme yatağın muhtemelen havanın soğumasıyla birlikte yumuşayacaktır. Şişme yatağın yakınlarındaki bir ısıtıcı bu sorunu önleyebilir.
  • Şişme yatakların satın alındıktan sonra “gerilmesi” gerekir. İlk birkaç şişirmende, şişirdikten hemen sonra yatak yumuşadıysa sakın paniğe kapılma. Yatak kısa sürede uyum sağlayacaktır.
 2. 2
  Kaçak var mı diye bakmak için şişme yatağı tamamen şişir. Eğer birkaç dakika sonra yatak ciddi miktarda inerse muhtemelen bir kaçak vardır. Şişirirken yatağın üstüne otur. Yatak senin ağırlığın altında 2,5-5 santimden daha fazla inmemelidir.
  • Kaçak olup olmadığından hâlâ emin değilsen yatağı gece boyu şişmiş durumda bırak ve üstüne ağırlık yapması için birkaç ders kitabı koy. Eğer sabahleyin gereğinden fazla inmiş görürsen yatakta kaçak var demektir.[1]
  • Kaçağı ararken yatağın şişmiş olması gerekir. Eğer yatağın yumuşamaya başladığını hissedersen deliği aramadan önce yatağı tekrar şişir. Yatağın içindeki hava basıncı ne kadar yüksek olursa hava çıkışı da o kadar kuvvetli olacak ve saptaman kolaylaşacak.
 3. 3
  Havayı hapseden valfi kontrol et. Elini valfin üstüne koyup hava akımı var mı diye bak. Valf genelde hava pompasının yanı başındadır ve yatağı söndürmek için kolayca çıkarabileceğin bir tıpaya benzer. Ne yazık ki yatağın evde onarması zor olan tek parçası da budur.
  • Valf kırılmışsa ya da hava kaçırıyorsa yenisini istemek için üretici firmayı ara.
 4. 4
  Kaçak var mı diye bakmak için yatağı yan çevir ve büyük, sessiz bir odada duvara daya. Deliklerin ve kaçakların büyük kısmı şişme yatağın alt kısmında gerçekleşir çünkü insanlar yatağın altında kazara bir şeyler unutur. Yatağın altını incelemek için, yatağın tamamen şişmiş ve yan duruyor olması gerekli. Kaçak ararken yatağı kolayca çevirebileceğin, döndürebileceğin ve hareket ettirebileceğin kadar yer olmalı.
 5. 5
  Kulağını yatağa 5-10 cm kadar yaklaştır ve tıslama sesi var mı diye dinle. Kulağını yavaşça yatağın tüm yüzeyinde gezdir ve kaçan havayı duyabileceğin kadar da yakın tut. Kaçağı bulduğunda bu, birinin “sssss” sesi çıkarması gibi ince bir tıslama olacak.
  • Yatağın altından başla, sonra yanları dene ve bir şey bulamazsan ön yüzüne bak.
 6. 6
  Bir şey bulamazsan elinin tersini ıslatıp bu işlemi tekrarla. Yataktan kaçan hava suyu hemen buharlaştırarak elinin üşümesine yol açacaktır. Islattığın elini yatağın yüzeyinden 5-10 cm yüksekte tutarak tüm yatağın yüzeyinde gezdirerek küçük sızıntıları ara.
  • Dudaklarını yalayarak da hava kaçağını sezebilirsin çünkü dudakların vücudunun en hassas yerlerindendir.
 7. 7
  Kaçağı hâlâ bulamadıysan sabunlu su kullan. Kimi üreticiler bunun yatağın küflenmesine yol açabileceği konusunda uyarıda bulunsa da sabunlu su hâlâ kaçakları bulmanın en iyi yollarındandır. Tıpkı bir çocuğun sabun baloncuğu üflemesi gibi, ince bir sabunlu su katmanı yaratacaksın ve şişme yatak da delikten hava "üfleyerek" sızıntının yerini belli edecek. Bunun için yapman gerekenler şöyle:
  • Küçük bir kovayı suyla doldur ve birkaç damla (1 tatlı kaşığı) sıvı bulaşık deterjanı ekle.
  • Sünger kullanarak, yatağın yüzeylerini sabunlu suyla sil.
  • Valf civarından başla, sonra birleşim noktalarını, yatağın altını ve üstünü kontrol et.
  • Baloncukların çıktığını gördüğünde kaçağı buldun demektir.[2]
  • İşin bitince temiz bir süngerle sabunu sil.
 8. 8
  Kaçağı bir kalemle ya da boya kalemiyle işaretle. Yatağı söndürdüğünde kaçağı tekrar bulman neredeyse imkânsız olacak. Kolayca onarabilmek için, sızıntının olduğu yeri işaretle.
  • Eğer sabunlu su yöntemini kullandıysan hemen bir havluyla sızıntının civarını kurula ve kalemle işaretle.
 9. 9
  Yatağı tümüyle söndürüp kurula. Deliği bulup işaretledikten sonra yatağın tüm havasını boşalt. Kaçağı bulmak için sabunlu su yöntemini kullandıysan bir havluyla yatağı kurula ve çalışmaya başlamadan önce en az 1-2 saat boyunca güneşte beklet.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir Yama Kiti Kullanmak

 1. 1
  Bir yama kiti al. Neredeyse her doğa malzemeleri dükkânının kamp kısmında yama kiti bulabilirsin. Bunlar içinde yapıştırıcı, zımpara kâğıdı ve çadır, bisiklet lastiği ve şişme yataklar için yamalar bulunduran küçük, ucuz kitlerdir. Eğer acelen varsa ve delik küçükse bisiklet için yapılmış küçük bir lastik yaması iş görecektir.
  • Bestway, Intex gibi bazı firmaların İnternet’ten satın alabileceğin özel şişme yatak tamir kitleri vardır.
  • Yamanın plastiğe ya da vinile uygun olduğundan emin ol.
 2. 2
  Yatağı tümüyle söndür. Yamanın altından hava gelmesini ve yapıştırıcıyı mahvetmesini istemezsin; o yüzden bir sonraki adıma geçmeden önce yatağın tüm havasını boşalt.
 3. 3
  Deliğin civarındaki yumuşak keçeyi zımparala. Eğer delik, yatağın üst kısmındaysa yamanın yapışmasını sağlamak için buradaki yumuşak kaplamayı sökmen gerekecek. Tel fırça ya da zımpara kâğıdı al ve sızıntının etrafında plastikten başka bir şey kalmayana kadar keçe kaplamayı hafifçe aşındır.
  • Bazı yatak üreticileri bu yumuşak kaplamaya “kumaş görünüşlü yüzey” diyorlar.
 4. 4
  Sızıntının etrafındaki bölgeyi temizle ve kurula. Sabunlu su ya da azıcık izopropil alkolle kaçağın olduğu bölgeyi temizle ki deliğin etrafında hiç toz, kir ya da döküntü kalmasın. Devam etmeden önce bölgeyi iyice kurula.
 5. 5
  Yamayı, delikten kabaca bir buçuk kat büyük olacak biçimde kes. Deliği iyice kapatması için yamayı delikten her yönde en az 1 cm artacak biçimde kes. Eğer yamalar önceden kesilmişse deliğin etrafını 1-2 cm kadar kaplayan bir tanesini kullan.
 6. 6
  Yamayı üretici talimatlarına uyarak uygula. Tüm yamalar şu iki yöntemden biriyle uygulanır. Ya çıkarma gibi basitçe yapıştırırsın ya da önce özel bir yapıştırıcı sürüp sonra yapıştırman gerekir. Öyle ya da böyle, talimatlara uy ve düzgün biçimde yamayı uygula. Yapıştırdıktan sonra “mükemmel” olması için söküp tekrar yapıştırma. Yama, deliği tamamen kapattığı sürece işe yarayacaktır ve söküp tekrar yapıştırmak yamanın yapışkanlığını azaltır.
 7. 7
  Yamanın üstüne eşit bir basınç uygulayarak iyice bastır. Yamayı yapıştırdıktan sonra sıkıca tutunması için 30 saniye ya da daha uzun süreyle baskı uygula. Avucunun içiyle yamanın üstüne bastır ya da yatağa iyice yapışması için yamayı oklavayla düzleştir.
 8. 8
  Yamayı 2-3 saat kadar kurumaya bırak. Basınç uygulaması için yamanın üstüne ağır ve düz bir nesne koymak da iyi olur. Yapıştırıcı kurumadan yatağı şişirmeye çalışma.
 9. 9
  Yatağı şişir ve kaçak var mı diye bak. Kulağını yamaya yaklaştırıp kaçan havanın sesini duyabiliyor musun diye dinle. Eğer yatakta kimsenin yatması gerekmiyorsa yatağı gece boyu şişmiş hâlde bırak ve sabah havanın kaçıp kaçmadığını yine kontrol et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Deliği Yama Kiti Olmadan Kapatmak

 1. 1
  Unutma ki kendin yap çözümleri garantiyi geçersiz kılabilir. Birçok üretici yalnızca yama kiti kullanılmasını ya da yatağın tamir için kendilerine gönderilmesini istiyor. Kendi yapacağın yamalar etkili olsa bile yatağın garantisini geçersiz kılabilir, o yüzden riski bilerek hareket et.
  • Tamir bandı geçici bir çözüm olabilir. Kısa vadede etkili olsa da tamir bandının yapışkanı plastiğe kalıcı olarak tutunacak türden değildir ve er ya da geç kuruyup düşer.
  • Deliği asla sıcak zamkla tamir etme. Sıcak zamk hemen her durumda şişme yatağı eritecek ve deliğin büyümesine yol açacaktır.
 2. 2
  Eğer kaçak, yatağın üst kısmındaysa deliğin etrafındaki yumuşak keçeyi zımparalaman gerekiyor. Bu tüylü yapı konfor sağlasa da yamanın ya da yapıştırıcının deliğin etrafına tümüyle tutunmasını önleyecek ve uygulamadan kısa süre sonra yamanın sökülmesine yol açacaktır. Bir tel fırça ya da zımpara kâğıdıyla keçe kaplamayı hafifçe zımparala ki sızıntının etrafında yalnızca plastik kalsın.[3]
 3. 3
  İnce ve esnek plastikten, mesela duş perdesinden bir kare kes. Eğer piyasada satılan yamalardan yoksa ya da alamıyorsan evdeki eşyalardan da bir yama yapabilirsin. Muşamba ve duş perdesi çok işe yarar ve kolayca istediğin büyüklükte kesebilirsin.[4]
  • Kestiğin kare, deliği kapatacak ve her yönde 1 cm artacak kadar büyük olmalı.
 4. 4
  Kendi yaptığın yamayı güçlü bir yapıştırıcıyla yapıştır. Deliğin üstünü en azından yama büyüklüğünde yapıştırıcıyla bolca kapla. Bunu çocuğunun kırtasiye yapıştırıcısıyla yapmaya sakın kalkışma. Güçlü ve dayanıklı bir yapıştırıcıya ihtiyacın var. Örneğin Japon yapıştırıcısı, KrazyGlue ya da Gorilla Glue.[5]
 5. 5
  Yamayı yapıştırıcının üstüne bastırıp orada tut. Güçlü ve eşit bir basınç uygulayarak yamayı yapıştırıcıya bastır. Yamayı parmaklarınla düzelt ve kenarlarından taşan fazla yapıştırıcıyı dikkatlice sil.
 6. 6
  Yamanın üstüne ağır bir nesne koy ve 6-8 saat sonra kontrol et. Ağır kitaplar, ağırlıklar ya da benzer ağır nesneleri yamanın üstüne koy ki yapıştırıcı kururken basınç uygulasın. Kontrol ettiğinde yama, yatağa sıkıca yapışmış olmalı.
  Reklam

İpuçları

 • İlk olarak hasarın yaygın olarak görüldüğü yerlere bak. Mesela birleşim noktaları, şişkin odacıklar ya da pompa civarındaki vinil çatlakları.
 • Bu teknikler birleşim noktaları civarında da kullanılabilir ama buralara yama yapıştırmak genelde daha zordur. Daha fazla yapıştırıcı kullan ve yamayı, yapıştıracağın yere oturacak biçimde kes.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sprey şişesi
 • Su ve sabun
 • Keçeli kalem
 • Yama kiti
 • Zımpara kâğıdı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı. Bu makale 36.414 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 36.414 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam