Eğer bir şişeyle açacağın olmadan baş başa kalırsan asla korkma! Şişe açmak için bir ev eşyasından sokak kaldırımına kadar birçok şeyi kullanabilirsin! Hangi yöntemi kullanırsan kullan, şişeyi açarken kendini koruduğundan emin ol, özellikle de bu bir cam şişeyse!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 10:
Metal Tırtıklı Şişe Kapakları İçin

 1. 1
  Çevrende şişe kapağının yerleştirilebileceği tarzda uygun köşe, yarık, boşluk, delik ve şekiller olup olmadığını kontrol et.
 2. 2
  En kolay yöntem bir adet (güçlü) makas kullanmaktır. Makası aç ve şişeye paralele yakın olacak (şişeye doğru bakacak) şekilde ucunu kapağın tırtıklarından birine denk getir. Boşluğu genişlet ve kapak açılabilir hale gelene kadar diğer boşluklar için bunu tekrarla.
 3. 3
  Bir kaşık kullan (ne kadar büyük o kadar iyi), kaşığın sivri olan ucunu kapağın altına yerleştir, elini şişenin boynuna koy ve fırlat. Bu çakmakla açmaya benzer ama daha kolay ve hızlı bir yöntemdir.
 4. 4
  Şişeyi bir çakmakla açmayı dene. Düşündüğün kadar kolay olmayabilir ama inanırsan başarabilirsin. Düz kenarlı çakmaklar bu iş için en iyileridir.
  • Şişeyi sıkıca kavra, boynunu başparmağın kapağa denk gelecek şekilde tut. Parmakların şişenin boynunu sararken, işaret parmağın kapakta çakmağın genişliği için yer bırakmalıdır.
  • Çakmağı işaret parmağın ve şişenin kapağı arasına yerleştir, ilk parmak eklemine kadar olan kemiğin ortasını hedefle ve çakmak, parmak kemiğine dik şekilde gelsin.
  • Şişeyi daha sıkı tut, çakmağı sar ve parmağının üzerinde kaldıraç gibi kullan. Eğer şişeyi doğru tutarsan, kapak fırlayacaktır. Tutuşu doğru ayarlamak için birkaç kere daha denemekten zarar gelmez.
  • Burada önemli olan kaldıraç olarak kullanmak dışında (dokunmak gibi) engelleyici bir hareket yapmamaktır. İşaret parmağının en büyük kıvrımını dayanak noktası olarak kullan (dayanak noktasının ne olduğuna internetten bak ve Bic çakmağı kaldıraç olarak düşün, aşağıda görebilirsin). Bu yöntem, şişeye bağlı olarak, kapağı sesli, güçlü ve kolay bir şekilde birden havaya fırlatabilir (3 m). Kapağın kuvvetli bir şekilde fırlamasına karşılık gözlerine ve yüzüne dikkat etmelisin – bir şişe kapağı kalıcı hasar verebilir! Eski tarzda büyük boy Bic çakmaklar oval şekli ve boyutları ile kapağın alt kısmını az bir kayma ile iyice kavrayabilir.
 5. 5
  Otomatları dene. Bu kullanışlı olacaktır çünkü bu makinelerin bozuk para veren girintili bir bölmesi olur. Kapağı oraya sıkıştır ve sıkıca it. Sadece güçlü metal olanları kullan.
 6. 6
  Ev eşyalarını dene. Faydalı bir şey bulmaya çalışmak tam bir av olabilir:
  • Eğer doğru şekildeyse kemerler de işe yarayabilir. Yan tarafını kullanırsan bir spatula da işini görecektir.
  • Bir çatal da hızlı ve kolay bir yöntemdir. Çatalın dişlerinden birini kaldıraç gibi kullanarak, şişenin tırtıklarını birer birer gevşetebilirsin.
  • Çocuk patenleri de işe yarayacak başka bir eşyadır. Bu amaca en uygun patenler bıçağında oyuklar olan pahalı türlerdir. Ne yazık ki birçok insanda bu tür paten bulunmaz.
  • Otomobil emniyet kemerlerinin şekli şişe açmak için birebirdir. Ama bu yöntem önerilmez. Eğer içki arabaya dökülürse ve kenara çekilirseniz çok tuhaf bir sorguyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Metal tırnak makasları kapağın ucunu kıvırmak için kullanılabilir. Tırnak makasının kolunu olabildiğince geniş şekilde aç, bir ucunu kapağın altına sıkıştır ve yukarı doğru kaldır. Basınçlı havanın dışarı çıktığını duyacaksın. Kapak çıkana kadar çevirerek bu hareketi tekrarla.
  • Kapının açık olduğu tarafın aksi tarafındaki kapı kolunu kullan, açılı bir şekilde baskı uygula ve şişenin açılışını izle!
  • Bir patates soymakta kullandığımız tarzda bir soyucu işine yarayabilir. Boynunu tut, soyucuyu patates soyarkenkinin aksine, yukarı doğru eğri oluşturacak şekilde ters çevir. Eğriyi her bir köşenin altına getir ve birer birer kaldır. Eğrilecek fakat açılmayacaktır. Sonra soyucuyu al, yine ters bir şekilde köşelerden birine koy ve kapağı fırlat.
  • İki şişe al, böylece birini açabilirsin – bir şişenin kapağını diğeri için, yukarıda bahsettiğimiz çakmak yöntemindeki gibi kullan, ama dikkatli ol; eğer şişe kapağının yanını kullanmazsan, üsttekini açabilirsin.
  • Ucunda yüzük yeri olan teneke kutu açacakları da işe yarar. Tıpkı normal şişe açacağında yaptığımız gibi yüzüğü kapağın altına yerleştir.
  • Normal bir radyatörün kenarı etkili olacaktır ve içeceğinin bir kısmının dökülmesi sorun olmayacaktır. Kapağın kenarını radyatörün sivri ucuna yerleştir ve hızlı ve keskin bir şekilde çek.
  • (Çalamayacağın türdeki) otel askılarını da kullanabilirsin, şişeyi barın altına koy, kapağı askıya yerleştir (bara bağlı olduğu yer) ve normal açacakla yapacağın gibi aç.
  • Plastik kavanoz açacağı – şişenin etrafına sıkıca sar, çevir ve çek.
  • Bir çekiç bu iş için harikadır. Ters çevir, çatallı ucuyla kapağın kenarlarını kaldır ve tüm kenarlarda bunu yap. Eğer çekiç kullanıyorsan bu KOLAY ve çekici rahat kullanabiliyorsan güvenli olacaktır.
  • Bir şişeyi bilgisayar kağıdıyla da açabilirsin (ne kadar kalın o kadar iyi). Kağıdı katlayabildiğin kadar ortadan katla, sonra şişeyi çakmakla açıyormuş gibi benzer bir pozisyona getir. Katlanmış kağıdın ucunu sıkıca kapağın altına sıkıştır ve olabildiğince güçlü şekilde kaldırarak kapağı aç. Birkaç kere bunu denemen gerekebilir, her seferinde şişeyi döndürerek köşeleri gevşetmeye devam et. Bu yöntem kesinlikle çevrendekileri etkileyecektir, çünkü en zor şişe açma şekillerinden biridir. Ellerine dikkat et, kağıdı kapağın uçlarında tutarken eklemlerini kesmek çok kolaydır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 10:
Metalik Objeler

 1. 1
  Bir diğer iyi araç da zımba çıkarıcıdır. Bu aracın iki dişini kapağın altına yerleştir ve yukarı doğru çek. Bunu kapak tamamen açılana kadar birkaç kere denemekten zarar gelmez.
 2. 2
  Ayrıca, bir lamba ya da başka bir elektrikli aletin dişlerini de kullanmayı düşünebilirsin. Bu uçlar, kapağın altından kolayca kayar. Köşelerine çalış ve kolayca kapağı kaldır.
 3. 3
  Şişeyi bir kapı pervazının metal plakasına sokmayı dene. Kapıyı kapa ve şişeyi aşağı doğru çevir ve böylece hiç dökülme olmadan bu işi başarabilirsin. Halıda oluşabilecek bir leke ihtimali bu yöntemin iyiliğini azaltabilir.
 4. 4
  Alternatif olarak, şişenin kapağının ucunu (tercihen metal olan) herhangi bir kenara yerleştir. Avuç içinle vur. Tahta kenarlar kullanma, çünkü onları mahvedebilirsin.
 5. 5
  Bir nişan yüzüğü ya da sınıf yüzüğü de soda ya da bira şişesi açmak için ideal bir yoldur. (Uyarı: Altın evlilik yüzükleri bu yöntemde zarar görebilir – bunu yaparak eşinin gazabına uğrayabilirsin!) Şişeyi yüzük olmayan elinle tut ve yüzüklü elini avuç için aşağı bakacak şekilde şişenin üstüne yerleştir. Kapağın avuç içinden en uzak olan köşesine yüzüğü geçir, doğru baskıyla kapak çıkacaktır. Yüzüğün şekline bağlı olarak, yüzük parmağında bir ağrı hissedebilirsin ve çok fazla kapak açmak şişmeye de sebep olabilir, bu yüzden dikkatli ol. Eğer çok fazla acırsa ya da parmakların şişerse bunu yapmayı bırak.
 6. 6
  Kapağı, sivri kenarı olan metal herhangi bir şeyle açabileceğini unutma. Sadece şişeyi kapağın altına gelecek şekilde boynundan tut. Kaşık kolu, bıçak (keskin ucu dışa bakacak şekilde) ya da işine yarayacak ne varsa onu şişenin yanına getir. Kapağın altına tak ve yukarı kaldır. Eğer metal yeterince genişse eline acıtacak kadar baskı yapmaz.
 7. 7
  Bir şef bıçağının arkasını (yeterince geniş bıçağı olan bir tane seç ki keskin kısmı cildine denk gelmesin), yemek kaşığının tutma yerini, maşa, çelik bir kap, kapalı makas, zımba, tornavida, camcı spatulası, kokteyl filtresi tutacağı kullanabilirsin. Hatta bir araba anahtarı bile işe yarayabilir (nihayetinde), ama muhtemelen dişlerine çok kötü zarar verirsin. Eğer aracın son durumunu önemsemiyorsan bir tarak sapı, seramik bardak altlığı, uzaktan kumanda, çorba kaşığı, CD kabı… yani köşeli herhangi bir şey kullanabilirsin.
 8. 8
  Bir çift normal kelepçe iyi birer şişe açacağı olabilir ve iyi bir sohbet konusu da olur. Birinin kolunu (sallanan kısım) mandala doğru yerleştir ve ikinci kol ile yaklaşık 1.9 cm boşluk kalacak şekilde tut. Kolu kapağın üstüne denk getir ve ikinci kolu kapağın altına geçir. Kelepçeleri kapağı çıkarmak için kaldıraç olarak kullan. İyi kalitede bir kelepçe kullan yoksa bu süreç ucuz olanlara zarar verebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 10:
Lastik Bant Yöntemi

 1. 1
  Metal kapağın etrafına lastik bant sar.
 2. 2
  Yapabildiğin kadar güçlü şekilde döndür, eğer hala kapağı döndüremiyorsan ince bir bez ya da giysiyle sar ve tekrar dene.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 10:
Anahtar Yöntemi

 1. 1
  Şişeyi bir elinle sıkıca tut ve baş parmağın kapağın tırtıklarından birini itecek şekilde denk gelsin.
 2. 2
  Anahtarı diğer elinde tut ve başparmağınla şişe arasına yerleştir, böylece anahtar şişenin tırtıklarından birinin altına denk gelmiş olur. Altına denk getirene kadar farklı dişleri anahtarda dene.
 3. 3
  Başparmağının ucuyla anahtarı şişenin altına mümkün olduğunca sert bir şekilde bastırarak kapağı kaldırmak için anahtarı döndür.
 4. 4
  Bir tırtık kalktığında, şişeyi hafifçe döndür ve diğer tırtığı kaldır.
 5. 5
  Tüm tırtıklara bunu uygulamak için şişeyi çevirerek devam et. Devam ettikçe şişenin altındaki boşluk büyüyecek ve anahtarı kapağın altına sokmak kolaylaşacaktır.
 6. 6
  Yarısına geldiğinde anahtarı hareket ettirebiliyor olman gerekir, aynı tutuşla başparmağının ucunu kullanarak kapağı çıkar.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 10:
Şarap Şişesi Açmak

 1. 1
  Mantarı şişenin içine it. Bunu yapmak şarap mantara nüfuz etmiş olabileceğinden, eski şişelerde zor olabilir. Maksimum baskıyı uygulayabilmek için kör bir araç kullan. Eğer hiç dökülmemesini istiyorsan bu işlemi lavaboda yap. Kimse halıdan şarap lekesi temizlemeyi sevmez.

Yöntem 6
Yöntem 6 / 10:
Termal Genişletme Yöntemi (Çakmak)

 1. 1
  Bir maddeye ısı enerjisi uygulandığında partiküllerin çarpışma hızı artar ve birbirinden daha uzak yerlere giderler, bu yüzden maddedeki çekim güçleri zayıflamış olur. Böylece madde genişler. Termodinamiğin bu bilgisini uygulayarak, şişe kapağı (metalse) genişletilerek çıkartılabilir. Bir çakmağı şişenin kapağı etrafında gezdir, sonra da kapağı kaldıracak bir şey kullan (bıçak, tezgah, vb.) Bunu yapmak, kapağı tek başına çıkarmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır. Unutma, şişenin boynu geçici bir süre sıcak olabilir.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 10:
Bıçak Yöntemi

 1. 1
  Şişeyi, tabanından boynu aşağı bakacak şekilde tut (etiketini çıkar).
 2. 2
  Bir yemek bıçağını şişenin boynuna doğru getir (kör ucu önde olacak şekilde).
 3. 3
  Bıçağın kör kısmını şişenin boynundan aşağı kaydır, etiket bölgesinin başladığı cam çıkıntıya gelip ‘tık’ sesi çıkartana kadar buna devam et. Bunu tekrar et, biraz daha gücü artır, tekrar ve tekrar dene. ‘Tık’ sesi ‘çat’ sesine dönüşünceye kadar da tekrarla. Cam boyun kısmını temiz bir şekilde ayırdın ama mantar yerinde duruyor.
 4. 4
  Eldivenlerini giy, ayrılmış cam boyun kısmını çevirerek çıkart. Mantarın da bununla birlikte çıkması gerekir. Cam tozlarını lavabonun içine doğru üfle.
 5. 5
  Eğer mantar cam kısımla birlikte gelmediyse, camın ufalandığını ve keskin olabileceğini göz önünde bulundurup mantarı çıkarmak için bir pense (ya da benzerini) bulmalısın.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 10:
Çivi Yöntemi

 1. 1
  Tahta vidası gibi derin dişli bir vidaya, bir tornavidaya, bir çekice ve göreceli olarak şarap şişesinin üstüyle aynı yükseklikte bir kaldıraç yüzeyine ihtiyaç duyacaksın.
 2. 2
  Vidayı küçük bir kısmını (1.3 cm) dışarıda bırakacak şekilde mantarın ortasına vidala.
 3. 3
  Vidanın başını tutup mantarı dışarı çekmek için çekici (kaldıraç yüzeyinden faydalanarak) kullan.
  • Daha da iyisi, bir vidayı tamamen delene kadar mantarın içine vidala. Sonra şarabı mantarın içinden dök! İşte bu kadar, içebilirsin! Yavaş dökülebilir ama sorun değil. Eğer bir vida lazımsa, evindeki bir şeyin vidasını sök, işin bitince geri takarsın. Tüm şişeyi bitir ya da gerisini sonra içmek için üstünü çikletle kapat, seçim senin!
  Reklam

Yöntem 9
Yöntem 9 / 10:
Duvara Vurma Yöntemi

 1. 1
  Bir mutfak havlusu al ve şişenin tabanından biraz daha büyük olacak şekilde katla.
 2. 2
  Havluyu şişenin altına yerleştir, sonra havlunun yerinde durmasını sağlayacak şekilde tutarak, şişenin tabanını bir duvara vur. Şişenin hareketi şişenin en uzun ekseni yönünde ve duvara dik olmalıdır.
 3. 3
  Vuruşlarının gücünü artırarak bunu yapmaya devam et, mantar yavaşça şişeden çıkmaya başlayacaktır.
  • Eğer kullanabileceğin bir mutfak havlun yoksa, bunun yerine kalın bir lastik ayakkabı da kullanılabilir. Ayakkabını (ya da arkadaşınınkini) çıkar, şişeyi ayakkabının içine yerleştir. Şişe ayakkabının içine tam otursun. Şarap şişesini ayakkabının içinde sabit tutarak, ayakkabıyı mümkün olduğunca düz bir şekilde duvara vur. Birkaç iyi vuruştan sonra istediğin yere varmalısın.(Dikkat et: Mantar tamamen fırlayabilir ve şarap her yere dökülebilir. Gözün mantarda olsun, tutulabilecek kadar dışarı çıktığında vurmayı bırak ve elini kullanarak mantarı dışarı çek.)
  • Bu yöntem her şişede işe yaramayabilir ve bunu kullandığın zaman şarap biraz kabarcıklı olabilir. İçmeden önce, yapabilirsen bir kaç dakika açıkta bırakarak şaraba yatışması için zaman tanı.
  • ABD’de çok rastlanılan ahşap evlerde denenirse sorun yaşanabilir. Avrupa’da sıklıkla karşılaşılan tuğla evlerde iyi iş görür. Duvara bir alternatif kapı çerçevesi olabilir. Ama sağlam, düz bir yüzey olmalıdır.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 10:
Tel Örgü Yöntemi

 1. 1
  Tel örgülerin sonlarında ya da köşelerinde kalın metal halkalar bulunur. Bu halkalar, şişe açmak için ideal bir ağız görevi görebilir.
 2. 2
  Şişeye, kapağın kenarı halkanın ağzına gelecek ve şişenin boynu halkanın dış tarafına karşı baskı uygulayacak şekilde bir açı ver.
 3. 3
  Şişenin boynunu aşağı doğru hareket ettirerek diğer avcunla it. Kapak çıkana kadar buna devam et. Şişenin biraz güç kullanınca aşağıya ineceğini unutma, o yüzden düz tut. Ayrıca, kapak muhtemelen bir yere fırlayacak; bu yüzden kendini veya başkalarını incitmemeye dikkat et. Yeni açılan şişenin keyfini çıkar!
  Reklam

Uyarılar

 • Eğer şişeyi açmaya çalışırken kırarsan – eldiven giy (ya da başka koruyucu bir giysi) ve dikkatlice parçaları topla. Cam parçacığı kalmadığından emin olmak için o bölgeyi süpür. İçine parçalar düşmüş olabilir bu yüzden şişeden içme.
 • Alkol içerken cam parçalarla oynama.
 • Şişeyi dişinle açmaya çalışma, bu dişlerine zarar verebilir.
 • Ayrıca evde bir dolabın varsa kapağı (eğer doğru türde bir kolsa) kapağı dolabın kolunun alt kısmına yerleştir ve işte hazır!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 41 kişi çalıştı. Bu makale 60.045 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 60.045 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam