Eğer odana renk ya da incelik katmayı düşünüyorsan LED’ler iyi bir seçenektir. LED’ler elektrik konusunda bir deneyimin olmasa bile kolayca monte edebileceğin büyük rulolar hâlinde gelir. Başarılı bir montaj için önce biraz plan yapmalısın ki doğru uzunlukta LED’ler ve buna uygun güç kaynağı alabilesin. Ardından LED’leri satın aldığın konektörlerle ya da lehimleyerek birbirine bağlayabilirsin. Konektör kullanmak kolaydır ama şerit LED’lerle konektörleri kalıcı olarak birleştirmek için lehimlemek daha iyi bir seçenektir. Son olarak yapışkanlı sırtlarını kullanarak LED’leri yerlerine yapıştır ve prize takarak, yarattıkları atmosferin tadını çıkar.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
LED ve Güç Kaynağı Seçimi

 1. 1
  LED’leri asmayı planladığın alanı ölç. Ne kadar LED aydınlatmaya ihtiyaç duyacağını kabaca hesapla. Eğer LED aydınlatmayı farklı yerlere monte edeceksen her bir noktayı ayrı olarak ölç ki sonradan şeritleri kesebilesin. Ölçümleri birbiriyle toplayarak, satın alman gereken LED aydınlatmanın toplam uzunluğunu bul.[1]
  • Montajı her şeyden önce planla. Montajın yapılacağı yerin kaba taslak resmini çiz, ışıkları nereye yerleştireceğini ve bağlayabileceğin, yakınlardaki prizleri işaretle.
  • En yakın prizle LED aydınlatmanın konumu arasındaki mesafeyi hesaba kat. Boşluğu kapatmak için ya daha uzun bir şerit satın alabilir ya da bir uzatma kablosu kullanabilirsin.
  • LED şeritleri ve diğer malzemeler İnternet’ten satın alınabilir. Bunlar bazı mağazalarda, yapı marketlerde ve aydınlatma malzemesi satan yerlerde de bulunur.
 2. 2
  Hangi voltajla çalıştıklarını öğrenmek için LED’leri kontrol et. Şerit LED’lerin ürün etiketine ya da İnternet’ten satın alıyorsan web sitesine bak. LED’ler ya 12 ya 24 voltla çalışır. LED’lerinin uzun ömürlü olması için bu değerle eşleşen bir de güç kaynağı satın almalısın. Yoksa güç, LED’leri çalıştırmaya yetmeyebilir.[2]
  • Eğer birden çok şerit kullanmayı ya da LED’leri daha küçük şeritlere bölmeyi planlıyorsan genelde hepsini aynı güç kaynağına bağlayabilirsin.
  • 12 voltluk ışıklar çoğu konum için uygundur ve daha az güç harcar. Bununla beraber 24 voltluk olanlar daha parlaktır ve daha uzun şeritler hâlinde bulunur.
 3. 3
  LED şeritlerin maksimum güç tüketimini hesapla. Her LED aydınlatma şeridi belli bir watt ya da elektrik gücü tüketir. Bu da şeridin uzunluğuna göre değişir. Aydınlatmanın her bir metresinin kaç watt kullandığını öğrenmek için ürün etiketine bak. Sonra bu rakamı, monte etmeyi düşündüğün toplam uzunlukla çarp.[3]
  • Diyelim ki 1 metresi 16,9 watt harcayan bir aydınlatmadan 7,6 metre kullanacaksın. 7,6 metre x 16,9 watt = yaklaşık 128 watt.
  • Unutma ki ölçümler yaşadığın yere göre değişebilir. LED şeritlerin metre başına watt mı yoksa fut (30,18 cm) başına watt türünden mi satıldığını dikkatlice kontrol et.
  • Eğer ürün etiketinde şeridin toplam watt değeri verildiyse bunu şeridin toplam uzunluğuna böl. Örneğin 24 watt’lık şerit 3 metre uzunluktaysa: 24 / 3 = 8 watt/metre.
 4. 4
  Minimum güç kullanımını belirlemek için güç tüketimini 1,2 ile çarp. Çıkan sonuç, LED’lere güç sağlamak için güç kaynağının ne kadar güçlü olması gerektiğini gösterecektir. LED’ler beklediğinden biraz daha fazla güç kullanabileceğinden, toplama fazladan %20 ekle ve bunu minimum değer olarak al. Böylece, eldeki güç hiçbir zaman LED’lerin gereksiniminin altına düşmeyecektir.[4]
  • Örneğin 7,6 metrelik bir şerit için: 128 toplam watt x 1,2 = 153,6 watt. Güç kaynağı en aşağı 153,6 watt sağlamalıdır yoksa ışıklar yanmayacaktır.
  • Işıkların sürekli yanmasını garantiye almak için tahmine %20 ekle. 153,6 watt x %20 = 30,72 watt. Sonra 153,6 watt + 30,72 watt = 184, 32 toplam watt.
  • İnternet’ten satış yapan birçok satıcının sitesinde, uyumlu bir güç kaynağı almanı sağlamak için kullanışlı bir hesaplayıcı bulunur.
 5. 5
  Toplam güç tüketimini voltaja bölerek minimum amper değerini hesapla. Yeni şerit LED’lerini kullanmak için elzem olan son bir ölçüm var. Amper ya da amp değeri, elektrik akımının ne kadar hızlı yolculuk yaptığını ölçer. Eğer akım, uzun bir şerit LED’de yeterince hızlı hareket etmiyorsa ışıklar sönükleşecek ya da sönecektir. Amper değerini bir multimetreyle ölçebilir ya da biraz matematik yardımıyla tahmin edebilirsin.[5]
  • Diyelim ki 128 watt kullanan 12 voltluk LED’lerin var: 128 / 12 = 10,66 amper.
  • Şerit LED’leri test etmek için multimetrenin uçlarını LED’in bakır noktalarına dokundur. Multimetrenin amper ölçümü için A ayarında olduğundan emin ol.
 6. 6
  Güç ihtiyacına uygun bir güç kaynağı satın al. Artık LED’leri yakmak için en uygun güç kaynağını seçecek kadar bilgiye sahipsin. Daha önce hesapladığın maksimum güç değerini ve amperi kullanarak uygun bir güç kaynağı bul. Güç kaynaklarının en yaygın türü, dizüstü bilgisayarlarda kullanılanlara benzeyen dörtgen biçimli adaptörlerdir. Kullanması çok kolaydır çünkü tek yapman gereken, şerit LED’e bağladıktan sonra prize takmak. Modern adaptörlerin birçoğu, şerit LED’lere bağlantı için gereken parçalarla gelir.[6]
  • Farklı LED şeritlerine ayrı ayrı güç sağlamayı düşünüyorsan her biri için güç kaynağı satın al. Her birinin güç gereksinimini hesaplamayı unutma çünkü farklı olabilirler.
  • Eğer şiddeti ayarlanabilen ışıklardan satın aldıysan ayarlanabilen bir güç kaynağı seç. Güç kaynağıyla LED’ler arasına ayarlı bir anahtar da koyabilirsin.
  • Bir diğer seçenek de şerit LED’leri mevcut elektrik kaynağına, doğrudan bir güç kaynağıyla bağlamaktır. Bunun montajı zor ve potansiyel olarak tehlikelidir, o yüzden yardım için profesyonel bir elektrikçi çağır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Şerit LED’leri ve Güç Kaynaklarını Bağlamak

 1. 1
  Farklı şerit LED’leri birleştirmen gerekiyorsa hızlı bağlantı sağlayan konektörleri kullan. Soketli konektörler şerit LED’in ucundaki bakır noktaların üstüne geçer. Bu noktalarda artı ya da eksi işareti bulunur. Soketi her bir noktanın üstüne doğru tel gelecek biçimde konumlandır. Kırmızı teli artı (+) işaretli noktanın, siyah teli de eksi (-) işaretli noktanın üstüne getir.[7]
  • Bu konektörleri ayrıca satın alman gerekse de bunlar modern LED’leri monte etmeyi çok kolaylaştırır. Şerit LED’leri ya da güç kaynaklarını bağlamakta çok kullanışlıdır.
  • Eğer doğru konektörlerin yoksa ya da kullanmak istemiyorsan şeritleri birbirine lehimleyebilirsin de.
 2. 2
  Açıktaki telleri gizlemek için vidalı konektör kullan. Vidalı konektörlerde bazı LED’leri ya da aygıtları bağlamak için kullanılan tellerin gireceği açık yuvalar vardır. Hangi terminallerin artı ve eksi olarak işaretlendiğini görmek için konektörü kontrol et. Sonra her birine eşleşen teli tak. Bir yıldız tornavidayla terminal vidalarını saat yönünün tersine çevirerek telleri yerine sabitle.[8]
  • Vidalı konektörler genelde lehimlemede kullanılır ama aynı güç kaynağına ayarlı kısıcı ya da birden çok şerit LED bağlamada da faydalı olabilir.
 3. 3
  LED’i bir hızlı bağlantı konektörüyle güç kaynağına bağla. Güç kaynağının bir ucunda fiş olan uzun bir kablosu olacaktır. Şerit LED’lerin de bir ucunda benzer bir adaptör bulunur. Güç adaptörü, şerit LED’deki adaptör fişlerinden birine bağlanır. LED fişi kestiysen şeritin ucuna bağlanan başka bir hızlı bağlantı konektörü al.[9]
  • Eğer şerit LED’in hâlihazırda bir konektörü yoksa önce soketli bir konektör kullan, sonra bunu vidalı konektöre bağla.
  • Birden çok şerit LED’i tek bir güç kaynağına bağlamanın bir yolu, şerit bölücü kullanmaktır. Bunun bir ucunda şerit LED’ler için birkaç fiş bulunur. Diğer ucuysa güç kaynağının fişine takılır.
  • Şerit LED’lerini test et. Eğer hemen yanmazlarsa tüm artı ve eksi tellerin hizalanıp hizalanmadığına bak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Şerit LED’leri Birbirine Lehimlemek

 1. 1
  LED kontaklarına lehimlemek üzere kırmızı ve siyah güç kablolarını seç. Genellikle LED ışıklarının her biri ayrı bir tel gerektiren 2 kontağı vardır. Çapı 0,064 ila 0,102 cm olan teller kullan. Bağlamak istediğin her LED için ayrı siyah ve kırmızı tel al.[10]
  • Eğer tele konektör lehimliyorsan önce telleri bağlı mı diye konektörü kontrol et. Eğer telleri varsa ayrıca almana gerek kalmaz.
  • Bazı şerit LED’ler 4 taneye kadar tel kullanabilir. 24 voltluk olanları genelde siyah ve kırmızı yerine kırmızı, mavi, yeşil ve sarı tel kullanır ki bunu, LED’lerin üstündeki etiketli bakır noktalara bakarak bulabilirsin.
  • Unutma ki tel rengi ve büyüklüğü, nerede yaşadığına göre değişiklik gösterebilir. Ancak güç için genelde siyah ve kırmızı teller kullanılır.
 2. 2
  Tel sıyırıcı kullanarak her bir telin kılıfını 1,3 cm kadar sıyır. Kullanmayı planladığın telin ucundan ölç. Sonra teli aletin iki çenesi arasına sıkıştır. Tel kılıfını kesene kadar bastır. Tel kılıfını sıyırdıktan sonra kalan telleri sıyır.[11]
  • Yeni tel kullanıyorsan iki ucunu da sıyırarak teli lehimlemeye hazırla. Eğer teller zaten bir konektöre bağlıysa sadece boştaki ucu sıyırman yeterli.
  • Telin kılıfını keskin bir bıçakla da kesebilirsin ama tellere zarar vermemek için özen göster.
 3. 3
  Koruyucu malzeme kullan ve içeriyi havalandır. Lehim yaparken çıkan buhar, soluduysan tahriş edici olabilir. Korunma amacıyla bir toz maskesi tak ve yakındaki kapı ve pencereleri aç. Ayrıca gözlerini ısıya, dumana ve sıçrayan metale karşı korumak için emniyet gözlüğü tak.[12]
  • Isıya dayanıklı eldiven de takabilirsin ama bu, havya kullanma becerini olumsuz etkileyebilir.
  • Havyayı soğutup kaldırana kadar diğer insanları ve ev hayvanlarını bölgeden uzaklaştır.
 4. 4
  Havyanın 180 dereceye kadar ısınması için yaklaşık 30 saniye bekle. Bu noktada havya, bakırı yakmadan eritecek kadar ısınmış olacaktır. Havya ısınır, o yüzden dikkatli kullan. Isıya dayanıklı bir havya standına koy ya da ısınana kadar elinde tut.[13]
  • 30 ila 60 Watt’lık bir havya kullanmaya çalış. Bakırı eritecek ama muhtemelen yakmayacak kadar ısınacaktır.
  • Isınan havyadan gelen sıcaklık fark edilir olacaktır. Tekrar soğuyana kadar havyayı tutuşabilen yüzeylerden uzak tut.
 5. 5
  Tellerin uçlarını eriterek şerit LED’in bakır kontaklarına yapıştır. Kırmızı teli artı (+) işaretli kontağın, siyah teli de eksi (-) işaretli kontağın üstüne koy. Bunlar üzerinde teker teker çalış. Havyayı, açıktaki telin yanında 45 derecelik açıyla tut. Sonra, tel eriyip yerine yapışana dek hafifçe tele değdir.[14]
  • Eğer tellerin yapışmasını sağlamakta zorlanıyorsan ayrıca bakır lehim teli alabilir ve açıktaki telin üstünde eritebilirsin. Lehim, tellerin LED pedlerine iyice bağlanmasını sağlayacaktır.
 6. 6
  En az 30 saniye boyunca lehimin soğumasını bekle. Lehimlenmiş bakır genelde hemen soğur. Zaman dolunca elini şerit LED’e yaklaştır. Isı yayıldığını fark ediyorsan soğuması için biraz daha zaman ver. Soğuduktan sonra LED ışıklarını prize takıp test edebilirsin.
  • LED’lerin soğumasını beklerken havyanla uğraş. Soğuyana kadar ısıya dayanıklı bir standa daya, sonra da fişten çekip yerine koy.[15]
  • Işıklar yanmıyorsa bağlantıları kontrol et. Tellerin LED’e sıkıca tutunduğundan ve doğru bakır kontaklara bağlı olduğundan emin ol. Hâlâ yanmıyorlarsa yeni bir şeritle dene.
 7. 7
  Açıktaki tellerin üstüne ısıyla daralan makaron geçir ve kısa süreliğine ısıt. Makaron, açıktaki teli sararak koruyacak ve elektrik şoklarını önleyecektir. Nazik bir ısı kaynağı kullan; mesela düşük ayarda bir saç kurutma makinesi. Bunu makarondan 15 cm kadar uzakta tut ve yakmamak için ileri geri hareket ettir. Makaron 15 ila 30 dakika ısıtıldıktan sonra lehimlenen yerlere sıkıca yapışınca LED’leri evinde kullanım için yerlerine monte edebilirsin.[16]
  • Açıktaki teller, lehimlerken iyi bir iş çıkarmış olsan da hassastır. Uzun süre dayanacaklarından ve evde güvenle kullanılabileceklerinden emin olmak için onları sakla!
  • Isıyla daralan makaronları ısıtmak için bir ısı tabancası ya da başka bir alet kullanabilirsin. Alev kullanıyorsan bir şeyleri yakmamak veya eritmemek için büyük özen göster.
 8. 8
  Lehimleyeceğin tellerin diğer uçlarını öbür LED’lerle ya da konektörlerle birleştir. Lehimleme genelde ayrı şerit LED’leri birleştirmede kullanılır ve bunu, telleri en yakındaki şerit LED’lerin bakır kontaklarına lehimleyerek yapabilirsin. Teller, elektriğin iki şerit LED’den de geçmesini sağlar. Bunlar bir güç kaynağına ya da başka bir aygıta bağlı vidalı hızlı konektöre takılabilir. Eğer konektör kullanıyorsan telleri konektörün açıklıklarına yerleştir, sonra bir yıldız tornavidayla terminal vidalarını sıkarak yerine sabitle.[17]
  • Hızlı bağlantı konektörlerinin bazı türleri güç bağlantıları zaten yapılmış olarak gelir. Bu konektörleri kullanmak için tek yapman gereken telleri şerit LED’e lehimlemektir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yapışkanlı LED’leri Yerleştirmek

 1. 1
  Monte edeceğin yeri ılık suyla yıka, sonra silerek kurut. Temiz bir bezi ılık suya batır, sonra yüzeyi ovalayarak pisliklerden arındır. Geride kalabilecek kirler LED’lerin yapışmasını önleyebilir, o yüzden yüzeyi kirden ve sürtünme izlerinden tamamen arındırana kadar etraflıca temizle. Kalan nemi temiz ve kuru bir bezle sil ya da yüzeyi 30 dakika boyunca kurumaya bırak.[18]
  • İnatçı lekeleri, bezi ispirtoya batırarak silebilirsin. Alternatif bir temizleyici olarak eşit miktarda ılık suyla beyaz sirkeyi de karıştırabilirsin.
  • Hâlâ yüzeyi temizlemekte zorlanıyorsan yüzeye uygun özel bir temizleyici kullan. Örneğin, ahşap yüzeyler için bir ahşap temizleyici al.
 2. 2
  Şeritlerin arkasındaki yapışkanı açığa çıkar ve LED’leri bastırarak yerine yerleştir. LED ışıkları tıpkı çıkartma gibidir; o yüzden duvara asmaya hazır oluncaya kadar beklemelisin. En iyisi bunu azar azar yapmak. Yüzeyin bir ucundan başla, ilk LED ışığının arkasındaki kâğıdı çıkar. Yerini belirle, elinle bastırarak düzleştir, sonra şeridin geri kalanını yerleştirmeye devam et.[19]
  • Acele etme. LED’lerin doğru yerde olduğundan emin ol ki sonradan yerlerini değiştirmen gerekmesin.
  • Eğer şeritler yüzeye yapışmazsa yine temizlemen gerekebilir. Aksi takdirde montaj bandı, cırt cırt, montaj klipsi ya da ışıkları yerinde tutabilecek başka bir araç kullan.
 3. 3
  LED’leri şeritlerin üstündeki kesik çizgileri takip ederek kes. Makaradan sana gereken miktarda LED ışığını çıkar ve her birinin üstündeki kesik çizgileri bul. Bunlar genellikle her bir ışıkta 5 cm aralıkla bakır noktaların arasındadır. Bu hattı keserek şeridi zara vermeden LED makarasından ayır. Şeridin projen için yeterli uzunlukta olduğundan emin ol. [20]
  • Sadece belirtilmiş yerden kes. Başka bir yerden kesersen şerit çalışmayacaktır. Bakır noktalar buradadır, böylece şeridi başka bir şeye bağlasan da çalıştırabilirsin.
  • Unutma ki her kestiğin şerit LED’in güç kaynağına bağlanması ya da bir başka güç kaynağına takılması gerekir. Eğer bu süreci mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyorsan kesinlikle gerekmedikçe LED’leri kesme.
  Reklam

İpuçları

 • LED ışıkları farklı renklerde olur. Renk değiştiren RGB ışıkların yanı sıra farklı beyazlık düzeylerinde çalışan beyaz ışıklar da vardır.[21]
 • Ayarlı kısıcı anahtar gibi ek aygıtları çoğu LED ışığına bağlamak kolaydır. Bileşenler uyumlu olduğu sürece bunları güç kaynağına ve LED’e bağlayabilirsin.[22]
 • LED amplifikatörleri uzun aydınlatma şeritlerine güç sağlamada yararlıdır. Her bir aydınlatma şeridini amplifikatöre bağlayarak hepsinin yeterince güç aldığından emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Evin elektrik tesisatına LED’leri kendin bağlaman tehlikelidir. Bunu profesyonel olarak yapması için bir elektrikçi çağır.
 • Yanma riskinin yanı sıra lehim yapmak, eriyen metalden yayılan ve zararlı olabilen erimiş metal buharını da açığa çıkarır. Gerekli koruyucu malzemeleri kullanıp odayı havalandırarak gerekli önlemleri al.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Şerit LED’lerle Güç Kaynaklarını Bağlamak

 • Şerit LED’ler
 • Güç kaynağı
 • Hızlı bağlantı konektörü

Şerit LED’leri Birbirine Lehimlemek

 • Havya
 • Güç kabloları
 • Kablo soyucu
 • Koruyucu gözlük
 • Havya tutucu
 • Makaron kablo
 • Saç kurutma makinesi, ısı tabancası ya da başka bir ısı kaynağı

Yapışkan LED’leri Yerleştirmek

 • Ilık su
 • Temiz bez
 • Makas

Bununla İlgili wikiHow'lar

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tavandaki Küf Nasıl GiderilirTavandaki Küf Nasıl Giderilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırYılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.320 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.320 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam