Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?

Bu Makalede:BaşlarkenŞeker Hamurunu Açmak ve Kullanmak5 Referans

Pastanı şeker hamuru ile kaplamak istiyorsun, ama çok zor bir iş olduğunu mu duydun? Biraz zahmetli bir iş olabilir, ama düşündüğün kadar da zor değil. Biraz pratik ve beceriyle kolaylıkla pasta kaplayacak ve olağanüstü bir sunum hazırlayabileceksin.

Malzemeler

 • Pasta kreması
 • Şeker hamuru
 • Pudra şekeri
 • Kek ya da pasta tabanı

Kısım 1
Başlarken

 1. 1
  Pasta kremanı hazırlayıp bir kenara koy. Sonra kekin üstünü ve yan kenarlarını bir ip yardımıyla ölç. Uzun bir parça ipi kekin üzerine uzat ve kekin iki tarafına sarkıt. İpin tabağa değen kısımlarını kes. İpi al ve bir kenara koy. Bu ipi şeker hamurunu ölçmek için kullanacaksın.[1]
  • Çok katlı bir pasta yapıyorsan, her katı ayrı ölç.
  • Diğer pasta türleri için, üstteki en geniş kısmın enini ölç (bu ölçüm kare veya dikdörtgen bir pasta için çaprazlamasına olacaktır) ve sonra bunun üzerine yüksekliğin iki katını ekle.
 2. 2
  Pasta kekini bir spatula yardımıyla ince bir katman halinde pasta kreması ile kapla. Bu krema şeker hamurunun keke yapışmasını sağlar, bu yüzden kremanın kekin üstüne ve yanlarına sürüldüğünden emin ol. Kekin yüzeyini mümkün olduğunca pürüzsüz yapmaya çalış, herhangi bir çıkıntı görünecektir. Kek yüzeyinde herhangi bir delik veya çatlak olursa bunu krema ile doldur ve tekrar düzle. [2]
  • Bu aşamayı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için dönen süsleme tablası kullanmayı düşünebilirsin.
  • Ayrıca pasta kreması yerine hafif ve koyu ganaş veya kayısı reçeli kullanabilirsin.[3]
 3. 3
  Pastayı 30 dakika buzdolabına koy. Bu, pasta kremasının sertleşmesini sağlayacak. Eğer krema çok yumuşak olursa, şeker hamuru pastanın üstünden kayabilir.
 4. 4
  Geniş ve düz bir yüzeyi boşalt ve üzerine biraz pudra şekeri serp. Herhangi bir bozukluk şeker hamurunda iz bırakacağı için, yüzeyin düz olması gerekir. Çalışma yüzeyine hafifçe pudra şekeri serpilmesi hamurun yüzeye yapışmasına engel olur.
  • Eğer yaşadığın yer nemliyse, bir tutam nişasta ile bir tutam pudra şekerinden elde ettiğin karışımı kullan. Eğer kuruysa, o zaman ince bir tabaka katı yağ kullan.[4]
 5. 5
  Şeker hamurunu oda sıcaklığına getir. Bu işini kolaylaştırır. Yumuşaması için yaklaşık beş dakika yoğur, ama çok yumuşak ve yapışkan olmasın.
  • Biraz jel veya hamur gıda boyası katıp yoğurabilirsin. Ayrıca biraz da farklı aroma ilave edebilirsin. Sıvı gıda boyası kullanma.[5]

Kısım 2
Şeker Hamurunu Açmak ve Kullanmak

 1. 1
  Şeker hamurunu kabataslak bir pankek şekline gelinceye kadar ellerinle yassılaştır. Henüz çok inceltme. Eğer kare veya dikdörtgen bir pastayı kaplayacaksan, o zaman şeker hamurunu kare veya dikdörtgen şekil alıncaya kadar yassılaştır.
 2. 2
  Şeker hamurunu yaklaşık 0,65 ila 0,95 santimetre kalınlıkta oluncaya kadar oklavayla aç. Bu işlemi yaparken, her seferinde hamuru 180° döndürdüğünden emin ol. Bu, hamurun yuvarlak ve eşit ölçüde kalmasını sağlar. Hazırladığın hamuru kaldırma veya ters döndürme, bu onun yırtılmasına sebep olur.
 3. 3
  Şeker hamurunu bir parça ip ile ölç. Daha önce kestiğin ipi al ve hamurun üzerine ser. Hamur ip ile aynı ende veya birazcık daha geniş olmalı; ne de olsa hamurdaki fazlalıkları daha sonra kesebilirsin.
 4. 4
  Hamuru gevşek bir biçimde oklavaya al. Oklavayı hamurun bir ucuna koy ve hamuru da alarak ters yöne doğru yuvarla. Bu işlem, açılmış şeker hamurunu kekin üzerine geçirmene yardım edecek ve yırtılma şansını azaltacaktır.
  • Bu işlemi yapmadan önce, oklavaya pudra şekeri serp.
 5. 5
  Hamuru nazikçe pastanın üzerine yay. Elindeki oklavayı pastanın kenarlarından birine yakın olacak şekilde üzerine yerleştir ve diğer kenara doğru hamuru gevşeterek yuvarla.
 6. 6
  Hamuru pastanın üzerinde düzleştir. En üstten başla ve sonra parmaklarını kullanarak kenarlara doğru düzleştir. Pastanın üzerinde hiçbir kat izi, kırışıklık veya hava kabarcığı kalmadığından emin ol. Hamurdaki fazlalıkları kes. Bu işlem için bir bıçak veya pizza bıçağı kullanabilirsin. Mümkün olduğunca pastanın tabanına en yakın yerden kesmeye çalış.
 7. 7
  Şeker hamurunu düzleştirmeyi tamamla. Pastanı pürüzsüz ve profesyonel bir şekilde tamamlamak için, düz kenarlı bir bardak veya pasta düzleme aleti kullanarak pastanın yüzeyini "ütüleyebilirsin".
  • Pastana hafifçe sıvı yağ püskürterek ve tekrardan düzleştirerek parlaklık katabilirsin.
 8. 8
  Pastayı süslemeyi bitir. Pastanı olduğu gibi bırakabilirsin veya harf, sarmal ya da çiçekler gibi kremalı şekerlemeler kullanarak süslemeler ekleyebilirsin. Ayrıca pastana bir desen yapmak istersen, kabartmalı silikon jel kalıpları kullanabilirsin.
 9. 9
  İşte hazır!

İpuçları

 • Şeker hamurunu kullanmadığında kapalı tut ki kurumasın.
 • Kurumasını önlemek için, şeker hamurunu top haline getirip yağ ve plastik filmle sararak sakla.
 • Daha küçük bir pasta için, bir parça Marşmelov şeker hamuru kullan. Daha büyük veya çok katlı pastalar için, iki veya daha fazla kullanabilirsin. Fazla tahmin etmek her zaman daha iyidir.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İp
 • Oklava
 • Çalışmak için düz ve temiz bir yüzey
 • Bıçak veya pizza keseceği
 • Hamur düzeltme aleti (isteğe bağlı)

Makale Bilgisi

ÖNE ÇıKAN MAKALE

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 47 kişi çalıştı.

Kategoriler: Yemek ve Davetler

Diğer dillerde:

English: Fondant a Cake, Español: cubrir un pastel con fondant, Português: Cobrir um Bolo com Pasta Americana, Русский: покрыть торт мастикой, Italiano: Ricoprire una Torta con la Pasta di Zucchero, Français: décorer un gâteau avec de la pâte à sucre, Bahasa Indonesia: Menghias Keik dengan Fondant, Deutsch: Einen Kuchen mit Fondant überziehen, العربية: تزيين الكيك بعجينة السكر, Tiếng Việt: Phủ fondant lên bánh, ไทย: คลุมฟองดองเค้ก, Nederlands: Een taart bekleden met fondant, 한국어: 케이크에 퐁당 입히는 방법, 中文: 做翻糖蛋糕

Bu sayfaya 8.182 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?