Restoranda servis edilen buzların şeffaf, fakat evde buz kalıplarından çıkardıklarının bulanık ve beyaz olduğunu hiç farkettin mi? Genel olarak buz, suyun içinde çözünen gazlar dışarı çıkamayıp ufak kabarcıklar hâlinde kaldığında veya büyük kristaller oluşamadığında mat bir hal alır.[1] Bu yüzden saf olmayan bulanık buz, şeffaf ve saf olana göre çok daha zayıftır ve çok çabuk erir. "Buz hastaları" herhangi bir restorana gitmeye gerek kalmadan evde "kaliteli" buz yapmanın birkaç farklı yolunu buldular. Evde şeffaf buz küpleri yapmak için bu yöntemleri dene.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Kaynamış Su Yöntemi

 1. 1
  Saf su kullan. Bu yöntem donma aşamasına geçmeden önce suyun içindeki hava ve mineralleri mümkün olduğunca çıkarmayı amaçlar. Önceden damıtılmış su ile başla. Filtrelenmiş şişe su veya ters ozmos ile arıtılmış herhangi bir su işe yarar.[2]
 2. 2
  Suyu iki kere kaynat. Kaynatmak sıvının içindeki kabarcıkların yok olmasını sağlar, böylece su molekülleri dondurucuda birbirlerine daha sıkı yapışırlar.
  • Suyu ilk kez kaynattıktan sonra soğumaya bırak. Daha sonra tekrar kaynat.
  • Tozlanmaması için soğumaya bıraktığın suyun üzerini kapalı tut.
 3. 3
  Suyu buz kalıbına veya dilediğin başka bir kalıba dök ve toz parçacıkları gelmesin diye üzerini streç film ile kapla. Kalıba dökmeden önce suyun biraz soğuduğundan emin ol, yoksa plastik kabı eritirsin. Eğer gerçekten herkesi etkilemek istiyorsan küp veya top şeklinde çok büyük şeffaf buzlar yap. Kokteyli tek bir büyük buz ile içmenin keyfi başkadır.
 4. 4
  Buz kalıbını dondurucuya koy. Donması için birkaç saat beklet.
 5. 5
  Kalıbı çıkar ve buzları nazikçe boşalt.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yukarıdan Aşağı Dondurma Yöntemi

 1. 1
  Ufak bir soğutucu çantası al. Pikniğe giderken yiyecek ve içecekleri soğutmak için kullandığın türden normal bir soğutucu yeterli, fakat dondurucuna sığacak boyutta olmalı. Soğutucu çanta buz küplerini izole ederek onları yukarıdan aşağıya doğru donmaya zorlayacak.
 2. 2
  Buz kalıbı veya kullandığın diğer bir kalıbı soğutucu çantasının içine yerleştir. Kapağını açık bırak. Eğer mümkünse büyük buz yapan kalıplar ya da bir kaç tane küçük silikon veya plastik kap kullan.[4]
 3. 3
  Buz kalıplarına su doldur. Bu yöntemi savunanlar musluk suyunun da damıtılmış su kadar iyi sonuç verdiğini iddia ediyorlar.
 4. 4
  Soğutucu çantasının içine buz kalıplarının etrafını saracak kadar su dök. Kalıpların etrafını kaplayan su yalıtım yaparak soğuk havanın yandan ve alttan buz küplerini dondurmasını engeller.
 5. 5
  Soğutucu çantayı dondurucunun içine kapağı açık olarak koy. Dondurucunun çok yüksek ayarda olmadığından emin ol; -3°C ila -8°C arası yeterli. Soğutucuyu 24 saat donmaya bırak.
 6. 6
  Soğutucu çantanı dondurucudan al ve buz bloğunu içindeki donmuş buz kalıpları ile birlikte dikkatlice çıkar. Buzun üst kısmında çok ince bir buğulu tabaka oluşmalı, fakat diğer kısımlar tamamen şeffaf olmalı.
 7. 7
  Kalıpların etrafındaki buzları kopar ve buz küplerini ayır.
 8. 8
  Üst kısımdaki buğulu tabakanın erimesi için bir dakika kadar dışarıda bırak. Artık sağlam ve kristal görünümlü büyük buz küplerin var.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yüksek Sıcaklıkta Dondurma Yöntemi

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Aşağıdan Dondurma Yöntemi

Önceki yöntemlerin aksine, bu yöntem şeffaf ve ilk sefer yaptığın haricinde çatlaksız buz küpleri yapmak için süper hızlı bir yoldur. Suyu buz kalıbına direkt musluktan doldursan bile işe yarar. Aşağıdan yukarıya doğru dondurarak hava kabarcıkları tamamen yok edilebilir. Bu yöntem buz kalıbının tabanını çok soğuk bir yüzey ile temas ettirerek yapılabilir.[5] Alt tarafta temas hâlinde bulunan şeyin sıvı olması daha iyidir çünkü böylece alttaki ısı ileten kısmı hızlı bir şekilde tamamen kaplayabilir. Bunun için kullanabileceğin uygun sıvılardan biri tuzlu sudur.

 1. 1
  Bir kâseyi suyla doldur ve donmasını engellemek için tuz ekle, sonra da dondurucuya koy. Kâseye az miktarda su koymamaya dikkat et, yoksa donma işleminden açığa çıkan ısı, daha buz küpleri donmadan tuzlu suyun 0°C’ye çıkmasına yol açar. Dondurucu ne kadar soğuksa, tuzlu suyun donmasını engellemek için tuz yoğunluğu da o kadar yüksek olmalı. Hep ayarladığın dereceye göre ne kadar tuz koyman gerektiğini tecrübe ile öğreneceksin.
 2. 2
  Çok soğuk olması için tuzlu suyu dondurucuda en az 3 saat beklet.
 3. 3
  Biraz su kaynat ve mikroskobik baloncukların yok olması için suyu soğumaya bırak.
 4. 4
  Buz kalıbındaki suyun üstten donmasını önlemek için tuzlu su kasesini dondurucudan çıkar.
 5. 5
  Bir buz kalıbını suyla doldur ve normal sudan daha yoğun olan tuzlu su ile dolu kâsenin üzerinde yüzdür. Sonunda çatlaksız, içinde hava baloncukları olmayan güçlü bir buz elde edersin, çünkü donma işlemi sırasında kapalı kalmış bir su bölümü olmaz.
 6. 6
  Buzların erimemesi için kalıbı dondurucuya koy.
 7. 7
  Tekrar şeffaf buz yapmak istediğinde ilk adımı atlamak için tuzlu su dolu kâseyi tekrar dondurucuya koy.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer dondurucuna sığacak kadar küçük bir soğutucu çanta bulamazsan üzeri kapaklı, kendinden yalıtımlı buz kalıplarından satın alabilirsin.
 • Suyu kaynatırken alüminyum yerine paslanmaz kap kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Kaynar suyla çalışırken dikkatli ol. Plastik buz kalıplarına dökmeden önce suyun soğumasını bekle.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı. Bu makale 10.777 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 10.777 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam