İdeal bir dünyada hiçbir zaman şaplak atılmaz. Ancak bazı ebeveynler nadir durumlarda çocuklarının popolarına şaplak atmanın gerekli olabileceğini düşünürler. Bu makale şaplak atmayı desteklemeyi ya da bundan vazgeçirmeyi değil ancak ebeveynlere gerçekleri sağlamayı ve gerektiğinde çocuğuna en güvenli şekilde şaplak atman için doğru talimatları vermeyi amaçlamaktadır.

Şaplak atmak çok tartışılan bir konudur. Çocuk psikologlarının çoğu şaplak atmayı çocuklar için bir disiplin yöntemi olarak tavsiye etmez. Ancak bazı ebeveynler sana adalet, sevgi ve ilgiyle atılan şaplağın etkili bir disiplin tekniği olduğunu söyleyecektir. Şaplağın faydasına ilişkin kararı, yaşadıkları bölgenin standartları ve yasaları dâhilinde en iyi şekilde verecek olan, bir çocuğun ebeveynleridir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Şiddete Başvurmadan Disiplin Sağlamak

 1. 1
  Küçük başla. Hoşuna gitmeyen bir şey yaptığını görünce çocuğuna hemen şaplak atma. Önce onunla konuş ve gerekirse şiddete başvurmayan bir disiplin yöntemini dene. Çocuğuna şaplak atmaya karar verirsen buna diğer yöntemler başarısız olduktan sonra son çare olarak başvurmalısın.
  • Bazı araştırmalar göre, koşullu şaplak (2 ila 6 yaş arası bir çocuk daha hafif bir disiplin şekline karşı koyduktan sonra atılan hafif şaplak) ilk çare olarak başvurulan şaplaktan daha az risklidir.[1]
 2. 2
  Çocuğa sakin bir şekilde yaptığı şeyi neden yaptığını sor. Çocuk yaptığı şeyin yanlış olduğunu fark etmemiş olabilir veya sen olanları yanlış anlamış olabilirsin. Konuşmak ya çocuğun yaptığı şeyin neden yanlış olduğunu fark etmesini sağlayarak ya da çocuğun hiç de yanlış bir davranışta bulunmadığını fark etmeni sağlayarak durumu açıklığa kavuşturabilir.
  • Eğer sakinleşemeyecek kadar kızgınsan "Çok kızgınım, sakinleşmek için biraz zamana ihtiyacım var." diyebilirsin. Odadan çık ve biraz derin nefes al. Sonra geri dön.
 3. 3
  Çocukla davranışlarının sonuçlarıyla ilgili konuş. Daha büyük çocuklar davranışları üzerinde düşünüp bir şeyin neden yanlış olduğunu fark edebilirler. Ona, diğer insanların yaptığı şeyden dolayı nasıl hissettiğini veya davranışlarının nelere sebep olduğunu düşündüğünü sor. Şiddet içermeyen iletişim yolu kullanabilir ve "Sen ________ yaptığında ben ________ hissediyorum." gibi "ben" cümleleri kurabilirsin. Örneğin:
  • "Sence kız kardeşin oyuncağını kırdığını görünce ne hissedecek?"
  • "Seni dükkânda göremediğim zaman gerçekten korktum. Senin güvende olduğunu ve kaybolmadığını bilmem için yakınımda durman gerekiyor."
  • "Kakanı küvetten temizlemek zorunda kalınca sence baban nasıl hissetmiş olabilir?"
 4. 4
  Çocuğun gerçekten cezalandırılması gerekip gerekmediğini düşün. Her öğrenme fırsatı ceza gerektirmez.
  • Örneğin, çocuğun konuştuktan sonra farklı şekilde davranmak için azmetmeye başladıysa onu cezalandırmaya gerek yoktur; kendi kendine öğrenmiştir.
  • Bazen öğrenme fırsatına ihtiyacı olan kişi sen olursun. Belki çocuğundan çok fazla şey beklemiş veya onu sakin bir şekilde üstesinden gelemeyeceği stresli bir duruma sokmuşsundur. Çocuklar, olgun bir şekilde stresle başa çıkabilmek için gereken duygusal araçlara her zaman sahip olmazlar. Bu seferlik aldırmamaya çalış ve bir dahaki sefere çocuğunun sınırlarına daha fazla dikkat et.
 5. 5
  Gerekirse fiziksel olmayan sonuçlara bak. Olması gereken şeyi ona kesin olarak ve sabırlı bir şekilde anlat. Şaplak hiçbir zaman ilk çare olmamalıdır ve davranış bozukluğuyla başa çıkmanın başka yolları da vardır.[2] [3] [4] [5]
  • Kesin bir şekilde hayır de. Ona katı bir ses tonuyla kısa ve açık bir cevap ver. Örneğin, "İnsanların suratına kartopu atmıyoruz."
  • El çırp ve homurdan. Küçük bir çocuk için ellerini onu korkutacak kadar yüksek sesle çırp. Sonra kesin bir şekilde "hayır" de. Ancak çocuğunu çok korkutma yoksa öfke krizine girebilir veya sözle karşılık verebilir.
  • Mantıklı sonuçlar. Çocuğa yaptığı pisliği temizlemesini, kırdığı bir şeyi tamir etmesini veya tamir edemeyeceği şeyin parasını ödemesini söyle. Bu ona kendi hatalarını düzeltmesini öğretir (temizlemek veya parasını ödemek için çok küçükse bunu onunla birlikte yapabilirsin).
  • Bir seçenek ver. Çocuğa senin uygun gördüğün iki veya daha fazla seçenek arasından bir seçim yapması için izin ver. Örneğin, çocuğun giyinmeye karşı çıkıyorsa "İlk önce gömleğini veya pantolonunu giyebilirsin." de.
  • Telafi etme. Birine karşı yanlış yapmışsa çocuğuna bunu telafi ettir. Örneğin, oğlun kızına kötü bir şey söylemişse bunu onun için güzel bir şey yaparak nasıl telafi edebileceğini sor. Çocuğun düşünmekte zorlanıyorsa öneriler ver ("ona özel bir kart yapabilirsin." vb.).
  • Ara vermek. Ara, her bir yaş için yaklaşık olarak 1 dakika sürmelidir (2 yaş için 2 dakika gibi).
  • Ayrıcalıkların kaldırılması. Örneğin, çocuğun oynarken insanları itiyorsa şimdilik elinden oyuncağı al ve ona nedenini söyle.
 6. 6
  Sen çocuğuna kızarsan kendin için ara ver. Ebeveynlik zordur ve bazen bıkmak ve kızmak normaldir. Patlayacak gibi hissedersen sakinleşmek için odadan çık. Kafanı topladıktan sonra çocuğunu disipline edebilirsin.
  • Çocuğuna "Çok kızgınım, ne yapacağımı bilemiyorum! Hislerimle başa çıkabilmek için biraz ara vereceğim." de.
 7. 7
  İstediğini yapmakta zorlanan bir çocuğa yardımcı ol. Bazen çocuk bir kurala sık sık uymuyorsa bu zorluk çektiğinden dolayıdır (itaatsiz olmak istediği için değil). "__________ yapmak neden senin için bu kadar zor?" diye sor ve kurala uymakta neden zorlandığını açıklarken onu dikkatle dinle. Sonra yapması gereken şey konusunda ona yardımcı olabilmek için birlikte bir takım çalışması yapın.
  • Çocuğun odasını temizlerken zorlanıyorsa bunu onunla birlikte yapman faydalı olur.
 8. 8
  Çocukla bir dahaki sefere nasıl daha iyi davranabileceği konusunda konuş. Bazen çocuklar daha iyisini bilmedikleri için yaramazlık yaparlar. Çocuğa "Bunu nasıl daha iyi bir şekilde halledebilirdin?" diye sormayı veya bir dahaki sefere benzer bir durumla başa çıkabilmesi için bazı yöntemler önermeyi dene. Konuşmak, çocuğa gelecekte ne yapması gerektiğini anlamasında yardımcı olabilir.
  • Çocuk yaptığı şeyi bir dahaki sefere daha iyi yapmaya razı olursa o zaman onu cezalandırman gerekmeyebilir. Ya da yaptığı pisliği temizletmek veya adaletsiz davrandığı birinden özür diletmek gibi makul mantıklı sonuçlar uygula. Önemli olan onun öğrenmesidir ve ceza genelde öğrenmek için gerekli değildir.
 9. 9
  Çocuğun güzel davranışını öv. İyi davranışını takdir ettiğini ona söyle ve bundan dolayı iyi hissetmesini sağla. Bu, bunu daha sık yapması için onu motive eder. İyi övgü örnekleri şunlardır:
  • "Salıncak sırası beklerken ne kadar sabırlı olduğunu gördüm! Gerçekten çok iyiydin."
  • "Erkek kardeşinle çok güzel oyun oynadığını fark ettim. Onu daha iyi tanıdığın için ona artık vurmadığını gördüm. Büyüdükçe daha kibar bir insana dönüşüyorsun."
  • "Ayakkabılarını bu kadar çabuk giydiğin için sana teşekkür ederim! Şimdi parkta daha da fazla zaman geçirebiliriz çünkü sen erkenden hazırlandın."
 10. 10
  Ona iyi bir örnek ol. Çocuğun nasıl davranacağını seni izleyerek öğrenir. Çocuğunun dikkatini sana verdiğinden emin olmadığın zaman bile çocuğunun nasıl davranmasını istiyorsan öyle davran. Zamanla çocuğun senin alışkanlıklarını kapacaktır.
  • İkiyüzlülükten kaçın. Örneğin, çocuğuna şaplak atar ve sonra vurmanın yanlış olduğunu söylersen çocuğun şüpheci olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Şaplak Atmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Diğer tüm seçenekleri denedikten sonra şaplak atmayı düşün. Şaplak atmaya; ara verme, dışarı çıkma yasağı veya ayrıcalıkların reddedilmesi gibi fiziksel olmayan cezalar verildikten sonra son çare olarak başvurulmalıdır. Şaplak atacağını söylemeden önce çocuğuna şaplak atmak istediğinden %100 emin ol.
  • Şaplak atmak çoğu gelişmiş ülkede yasa dışıdır.
  • Bazı insanların, özellikle sert vurursan şaplak atmanın istismar edici bir davranış olduğunu düşündüğünü bil. Hiçbir zaman sert vurma, bir araç kullanma veya çocukta bere bırakma.
  • Şaplak atma yerine geçebilecek seçeneklerle ilgili araştırma yap.[6]
 2. 2
  Şaplak atmanın sonuçları üzerine yapılmış olan araştırmalar hakkında bilgi edin. Çoğu uzun süreli çalışma, şaplak atmanın davranışı düzeltmek yerine daha da kötüleştirdiğini göstermiştir. Şaplaktan sonra çocuklar kendilerini genelde reddedilmiş, gücenmiş ve sevilmemiş hissederler. Yanlış davranışlar yapmamayı öğrenmek yerine yakalanmamayı öğrenirler.[7] Şaplak atılan veya diğer bedensel ceza türlerine maruz kalan çocuklarda şu ihtimaller daha fazladır:[8] [9] [10] [11]
  • Beyinde daha az gri madde bulunması
  • Öğrenme bozuklukları yaşama
  • Anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık problemleri yaşama
  • Uyuşturucu veya alkol kullanma
  • Başkalarına karşı güvensizlik
  • Eşlerini dövme
  • Büyüdükçe cezai davranışlarda bulunma
  • Erken ölüm

  İpucu: Çocuğunun gelecekte bunları yaşamasını istemiyorsan şaplak atma konusunu tekrar düşün. "Şiddete Başvurmadan Disiplin Sağlamak" kısmındaki adımlar çocuğunun davranışlarını değiştirmek için daha etkili bir yöntem seçmene yardımcı olabilir.

 3. 3
  Şaplağın atılacağı özel bir yer seç. Diğerlerinin, özellikle arkadaşlar ve kardeşlerin önünde şaplak atmak çocuğun için son derece utanç verici olabilir. Bu, çocuğunun iyi davranışı öğrenmesi için ters etki yaratacak dargınlık hissi oluşturabilir. Özellikle çocuğunun çıplak poposuna şaplak atacaksan gizlilik önemlidir.
  • Şaplak atmak zaten serttir. Çocuğunu insanların önünde küçük düşürerek bunu daha da kötüleştirmek istemezsin.
 4. 4
  Hareketlerinin sonuçlarının şaplak olacağı konusunda çocuğunu uyar. Çocuk üzülebilir, kızabilir, gücenebilir, gerilebilir ve hatta panikleyebilir. Sonuçla ilgili kararlı olsan da bu tepkilere karşı anlayışlı olmalısın.
  • Şaplak atmadan önce, şaplak sırasında ve şaplaktan sonra ağlamak çok doğaldır ve asla cezalandırılmamalıdır.
  • "Ben sıfıra kadar sayana kadar onun saçını bırakmamış olursan sana şaplak atacağım." gibi son bir uyarı vermeyi dene. Bu, çocuğu korkutup davranışını düzelttirebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Şaplağı Atmak

 1. 1
  Şaplağı asla bir araçla değil açık elinle at. Açık bir elden başka herhangi bir şey kullanmak tehlikeli olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.
  • Kendini kontrol edebileceğini düşünmüyorsan odadan çık ve şaplak atma.
 2. 2
  Parmaklarından tüm yüzükleri çıkart. Bunlar çocuğunun canını yakabilir ve kendi ellerin için de tehlikeli olabilir. Hiçbir şeyin şaplağı engellemesini veya çocuğuna zarar vermesini istemezsin. Ayrıca çocuğunun kucağına uzanmasını rahatsız hâle getirebilecek eşyaları cebinden çıkart.
 3. 3
  Çocuğunu dizinin üzerine eğ. Otur, sonra çocuğu kucağına doğru çek. Külodun veya baksırın üzerinden ya da çıplak poposuna şaplak atmadan hangisini seçtiğine bağlı olarak çocuğun pantolonunu ve/veya iç çamaşırını indir. Çocuğundan ayağa kalkmamasını iste. Hazır olduğunda sana söylemesini iste.
 4. 4
  Bir elin sıkı bir biçimde sırtında diğeri ise poposunda olacak şekilde elini, kol ve bacaklarını gevşet. Çocuğunun kıpırdamamasına ve bacaklarının bir arada olmasına dikkat et.
  • Şaplak atma sırasında konuşma. Konuşmayı şaplak sonrasına bırak; sadece bitir.
 5. 5
  Hafif tokatlar at, asla sert vurma. Başarılı bir şekilde çocuğunu disipline etmek çok fazla güç gerektirmez ve çok sert vurmak yaralanma veya travmaya sebep olabilir. Ayrıca eylemin ifade ettiği şey verilen gerçek acı kadar önemlidir. Çok sert vurup vurmadığını anlamak için çocuğunun tepkilerini dinlemeye dikkat et.
  • Çocuğunu yaralamaktan kaçınmak için çocuğun cinsel organları, kuyruk sokumu kemiği ve böbreklerinden güvenli bir mesafede durmalısın.
 6. 6
  Sonrasında çocuğunu onayla. Ona, kötü seçimler yaptığı zaman bile onu her zaman seveceğini söyle. Onun sadece kötü bir karar vermiş olan iyi bir insan olduğunu düşündüğünü vurgula. Şaplak atmanın arkasını asla başka bir tür cezayla getirme; şaplağı anında af takip etmelidir.
  • Şaplak atmadan sonra çocuk kötü bir insan olduğunu veya onu sevmediğini düşünebilir. Bu yanlış düşünceler daha sonra daha da kötü davranışlara sebep olabilir.[12]
  • Eğer istemiyorsa şaplaktan sonra çocuğu sevgi göstermeye zorlama. Araştırmalar şaplaktan sonra çocuğa sevgi göstermenin kaygısını azalttığını değil daha da kötüleştirdiğini göstermiştir.[13] Çocuğun kafası karışabilir ve ebeveyninin ne yapacağı belli olmayan biri olduğunu düşünebilir. Şaplaktan sonra odasına koşup saklanmak isterse ona izin ver.[14] [15]
  Reklam

İpuçları

 • Çok sık şaplak atma. Çocuğuna her zaman şaplak atarsan büyük ihtimalle ona alışacaktır ve davranışı daha da kötüleşecektir. Bunun yerine çocuğuna şaplak atmaktan sıkıldığında onu biraz disipline etmek için eline hafifçe vur.
 • Çocuk disiplininde şaplak atmaya başlamak için en iyi yaş 4-5 yaşlarıdır. Daha küçük çocuklara şaplak atılmamalıdır. Çocuk mantıklı düşünmeye başlayacak kadar büyüdükten sonra ona vurmadan önce onu mantık yoluyla ikna etmeye çalışmalısın.
 • Cinsiyete bağlı olarak ceza değiştirmekten kaçın. Örneğin, yanlış davranışta bulunan bir kızla mantıklı konuşma yanlısı olur ancak bir erkek yanlış davranışta bulunduğunda hemen şaplak atmaya başvurursan bu adil olmaz. Bu, erkek çocuğun zaten hissettiği gücenme duygusunu daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, erkek çocuklarını da kız çocuklarıyla aynı şekilde disipline etmeye çalış.
 • Çocuğuna şaplak attığında çocuğunun neden şaplak atıldığını anladığından emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Hiçbir zaman hareket eden bir araçta, özellikle toplu taşıma aracında şaplak atma.
 • Herkesin içinde şaplak atmayı seçersen teknik olarak yasal olsa bile sana karşı çıkan insanlarla karşı karşıya gelebileceğini bil. Bu özellikle şaplak atmanın düşmanca olarak değerlendirildiği bölgelerde geçerlidir.
 • Asla kızgınken bir çocuğa şaplak atma.
 • Eğer çocuğunun okulu bedensel ceza uyguluyorsa ve çocuğuna okulda şaplak atılıyorsa çocuğa evde tekrar şaplak atma! Çoğu ebeveyn bunu yapar ancak bu adaletsiz bir çifte cezadır.
 • Evden çıkmama veya ara gibi herhangi bir ek ceza verme; şaplak atma yeterli bir cezadır.
 • Asla çocuğunun özellikle kafası ve gövdesi başta olmak üzere poposundan başka bir yerine şaplak atma.
 • Bu makale oldukça tehlikelidir.
 • Bedensel cezayı kısıtlayan veya yasaklayan tüm yasalara uy.
 • Şaplak atma, özellikle bir ergene veya çıplak popoya yapıldığında, cinsel taciz olarak değerlendirilebilir.
 • Ebeveyni değilsen ve ebeveynleri sana izin vermemişse çocuklara şaplak atma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Soyağacı Nasıl ÇizilirSoyağacı Nasıl Çizilir?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 182 kişi çalıştı. Bu makale 8.668 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 8.668 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam