İster ünlü ister politikacı ister MySpace yıldızı veya tanınmış bir yazar ol halkın gözünde olmaktan rahatsız olabilirsin. Şöhret, güçlü bir benlik duygusunu ve yaşamın ile halk arasındaki sağlam sınırları koruyarak ele alınabilecek birçok zorluk ve sorumlulukla birlikte gelir. Kendi iyiliğine özen göstermeye devam ederken ününü daha büyük bir iyilik adına kullanmak için bu adımları izle.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Şöhret Tuzaklarıyla Başa Çıkmak

 1. 1
  Şöhretinin doğası üzerine düşün. Ünlü olmak aranan bir pozisyon olduğundan şöhretin seni nasıl etkilediğini gerçekten değerlendirmek zor olabilir. Şöhretin zorlukları ve etkileriyle başa çıkma isteği suçluluk duyulacak bir şey değildir; ünlü olmak bir ayrıcalık olsa da hâlâ ele alınması gereken tuzakları var. Popülerliğinin gerçekten ne zaman artmaya başladığı ve bu noktadan bu yana nasıl değiştiğini günlüğe kaydetmek için biraz zaman ayır. İşte sorgunu yönlendirmeye yardımcı olacak bazı sorular:
  • Ünlü olduktan sonra yakın ilişkilerinde herhangi bir değişiklik fark ettin mi?
  • Başkaları tarafından onlara farklı davranmakla suçlandın mı?
  • Yaşadığın önemli kişilik değişiklikleri var mı?
 2. 2
  Günlük yaşamın sağlıklı alışkanlıklarını devam ettir. Yakın zamanda ünlü olduysan yeni başarın ve görünürlüğün karşısında bunalmış olabilirsin. Yalnızca ihtiyaç duyduklarında değişmelerine izin vererek (yeni sorumluluklara ve taahhütlere göre) düzenli rutinlerini sürdürmeye çalış. Yalnız zaman geçirmek, iyi yemek yemek, dinlenmek, egzersiz yapmak ve diğer sorumlulukları yerine getirmek gibi stres için sağlıklı ortamları kullanmaya devam et. Hayat kaotik hissettirdiğinde bu aklını başında tutacaktır.
  • Bu alışkanlıkları sürdüremediğinde bağımlılık, kendinden şüphe duyma ve dolaşma tutkusu gibi olumsuz şöhret olasılıklarına kapılma riski çok daha yüksektir.[1]
  • Özellikle gençsen ve hâlâ okul çağındaysan ününün odaklandığın tek şey olması yerine hayatının başka bir unsuru olmasına izin ver.[2] Başarın konusunda heyecanlı ve tatmin olmuş olsan bile hayatındaki denge sizi şarj etmeye devam edecek ve uzun vadede iyi bir rol model olmanı sağlayacaktır.
 3. 3
  Yargılamaları ve eleştirileri kişisel algılamamayı öğren. Belki de şöhretle ilgili en büyük zorluk, insanların sende görmek istedikleri her şeyi görmeye çalışmasıdır. Bu, bir ünlü olarak eleştirmenlerin ve medya seslerinin her türden görüşü ortaya atabileceği bir kişi olduğun anlamına gelir.[3]
  • İnsanların işin ve karakterin hakkında tamamen farklı fikirlere sahip olacağını ve bunun ünlü olmanın gerçekliği olduğunu kabul et. Oyunun bir parçası olarak eleştiriyi içselleştirmek yerine gülünç hâle getirerek kabullenme geliştir.
 4. 4
  Sıkı bir iç daire tut. Unutma, yakın çevren sadece işlerini yöneten ya da patronluk taslayabileceğin insanlar olmamalıdır. Seni besleyen yakın, karşılıklı dostları elinde tut. Başarına dayanmayan bu gerçek ilişkiler, seni kamusal kişiliğinden ziyade kendine bağlı tutmak için önemli olacaktır.
  • Şöhret yakın ilişkilerini teste tabi tutabilir ve bu hazırlıklı olman gereken bir şeydir. Hayatındaki bazı insanlar kariyerin hakkında çok olumlu ve heyecanlı olacak ve diğerleri zamanın için kıskanç ve rekabetçi olabilir.
  • Sevdiklerinle bire bir görüşmeler yaparak, her bir kişiye hedeflerini, değerlerini ve büyük başarının olduğu zamanlarda ilişkin için niyetlerini açıklayarak zaman geçir.
 5. 5
  Seni ünlü yapan sanata yakın dur. Ünlü olmak kendi başına zaman alan bir iş olabilir, bu yüzden onun tuzaklarında kaybolmadığından emin ol. Bunun yerine, takdir edilmeni sağlayan hediyelere odaklanmaya çalış. Unutma ki artık kendine göre bir figür olsan da hayranlarına gerçekten ilham veren bu özel katkılardır.
  • Müziğin veya trend makyaj eğitimlerin yerine şöhreti korumaya çalışırsan kendini başarının heyecanını sürdürmeye çalışırken bulursun. İşinin seni heyecanlandırmasına izin ver ve hayranların ve seni takdir eden kişiler, kamu imajız için yaptığın işin ötesinde bunları takdir etmeyi öğrensin.
 6. 6
  Egonu kontrol altında tut.[4] Yeteneklerin, dünya ile paylaşman için sana verilen bir hediyedir. Gurur duy ve onlardan zevk al aklını başında tut. İktidarı seven yanımız için kendimizi diğerlerine kıyasla şişirilmiş görmek çok baştan çıkarıcı olabilir. Bu tutum, farkında bile olmadan insanlara kötü davranmana neden olabilir.
  • Elde ettiğin tüm fırsatları takdir etmeyi unutma; onları hafife alma! Şöhret deneyiminden yararlanabilecek kişilere yardım etmeye hazır ol.
  • Bir ünlü, bir dergiden makyajsız veya rötuşsuz fotoğraflarını çekmesini isteyecek kadar ileri gitti, böylece insanlara mükemmellik imajının gerçek değil, sadece bir imaj olduğunu gösterebilirdi.[5]
  • Dahası, bir sanatçı ya da aktör yerine ünlü olmaya çalışmak, gelişen sanatsal vizyonuna yakın kalmanı çok zorlaştıracaktır.
 7. 7
  Beklentilerini sınırla. Toplumumuz, yaşanması mümkün olmayan kahramanları için standartlar belirler ve ardından onları bu standartları korumadıkları için eleştirir ve yargılar. Kusursuz olmadığını unutma ve halkın olmanı beklediği her şey olmak zorunda değilsin. Kendin için standartlarını korumaya çalış; bunlar, şöhretin getirdiği özel sorumlulukların ek kabulüyle, ünlü olmadan önceki standartlarına oldukça benzer olabilir.
  • Özellikle birçok sanatçı hassas insanlar olduğu için bu standartları içselleştirmek ve başkalarının olmanı istediği kişiye uymak kolay olabilir.[6]
  • Bir oyuncuysan oynadığın karakterle aynı gerçek hayat kişiliğine sahip olmadığın için insanları üzmenin ek zorluklarıyla da karşılaşabilirsin. Bu, röportajlar sırasında veya sosyal medyada karakterinden ne kadar farklı olduğunu ele alarak çözülebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Özel Hayatını Ayrı Tutmak

 1. 1
  Özel hayatı ve kamusal hayatı ayırmanın neden zor olduğunu anla. Dikkat çekmek isteriz ancak dikkat çektiğimizde kendimizi açık ve savunmasız hissedebiliriz. Şöhret beraberinde belirli özgürlükleri getirirken, anonimlikle gelenler sınırlı hâle gelebilir. Herhangi bir şeyin fazlası senin için zararlı olabildiği gibi, şöhretini de kontrol altında tutman gereken çok iyi bir şey olarak gör.
 2. 2
  Değerlerini geliştir. Günlüğe kaydederek veya yakın arkadaşlarınla konuşarak kendini tanımaya zaman ayır. Bu, kendinden şüphe duymamana yardımcı olacaktır. Halkın gözünde olmak seni imajın ve davranışların konusunda aşırı bilinçli hâle getirir ve bu genellikle yoğun bir güvensizliğe yol açabilir.[7]
  • Bazı aktörler terapide başarılıdır. Orada, şöhretin zorluklarıyla karşı karşıya kaldığında üzerinde durabileceğin net ve sağlam bir temel elde edebilirsin.
  • İlgili kamusal konulardaki duruşunu bilmek de röportajlarda önemli bir varlık olacaktır. Güçlü değerlerin varsa insanlar senin fikrini sorduğunda söyleyecek hiçbir şeyin kalmaz. Bu, sahte bir adım atmak veya tartışmalı bir şey söylemek için daha az yer bırakacaktır.
 3. 3
  Kendine sınırlar koy. Şöhretin yüksek talepleri nedeniyle, içine girmeye meyilli olduğun durumlarda kendini "hayır" demeye ihtiyaç duyarken bulacaksın. Örneğin bir etkinliğe katılırsan sorularını ne kadar süre alacağını veya daha sonra insanların sizinle konuşmasını isteyip istemediğini netleştir. Gündemi nazikçe belirleyerek, diğerleri de aynı şeyi yapacaktır. Bu, planlarını netleştirmemek ve ardından hevesli hayranlarla sohbetlerden kaçınmaktan çok daha iyidir.
  • Kişisel hayatınla ilgili soruları cevaplamak zorunda olmadığını ve bazı ünlülerin bunu yapmamayı bir kural hâline getirdiğini unutma.[8]
 4. 4
  Google'da adını arama dürtüsünü azalt. Adını Google'da aramaktaki sorun, yüksek övgü ve aşırı hakaretlerden oluşan bir kokteyl içecek olmandır. İnsanlar olarak, insanların hakkımızda söyledikleri olumsuz şeylere odaklanma eğilimindeyiz çünkü reddedilme ve sosyal dışlanmaya karşı çok duyarlıyız.[9] Google’da dikkatli bir şekilde arama yap ve ne yaparsan yap olumsuz basın üzerine kafa yormaya çok fazla zaman harcama.
 5. 5
  Sosyal medyayı stratejik olarak kullan. Sosyal medyayı tanıtımının büyük bir parçası yapmaya karar verirsen gönderdiğin her şeyin politik olarak doğru olduğundan emin ol. Tartışmalı ifadeler, insanlara kişiliğini, senin ve hayatının diğer samimi ayrıntılarını tartışmak için harika bir neden verecektir. Çok geçmeden, yaptığın veya söylediğin ifadenle çelişen bir şey bulacaklar ve sana ikiyüzlü diyecekler. Büyük bir sosyal medya varlığıyla bu tür incelemelerin bazen kaçınılmaz olduğunu unutma.
 6. 6
  Ünlü olmayan insanlarla çık. Ünlüler havuzunun dışındaki biriyle çıkarak yoğun dedikoduları ve kişisel yaşamına halkın ilgisini çekmekten kaçınabilirsin. Ünlü olmayan biriyle ilişki içinde olmak, aynı zamanda dışarıdan birinin şöhret perspektifi sayesinde aklını başında tutmana da yardımcı olacaktır.
  • Alternatif olarak, büyük etkinliklere kendi başına da gidebilirsin. İlişkilerini takip eden medyaya duyarlıysan ki bu oldukça zor olabilir, flört hayatını tamamen kişisel tutmaya çalış.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Hayranlarla Başa Çıkmak

 1. 1
  Başkalarının şöhreti nasıl gördüğünü anla. Uzun zamandır ünlüysen veya genç yaşta çokça tanınıyorsan başkalarının ünlü olmakla ilgili ne düşündüğünü anlamak senin için zor olabilir. Ünlü olmadan önce ünlüler ve yaşam tarzları hakkında ne düşündüğünü hatırlamaya çalış. Bunu bilmek, başkalarının sana nasıl davrandığını anlamana yardımcı olur, böylece daha nazikçe yanıt verebilirsin.
  • Örneğin, ergenlik öncesi dönemdeki çocukların gelecek için diğer tüm olasılıkların üzerinde şöhrete değer verdikleri bildiriliyor. Bu, bu yaş grubu için imrenilen bir rolün olduğu ve deneyiminin gerçeklerini çok ilgilenen gençlerle paylaşma fırsatın olduğu anlamına gelir.
 2. 2
  Hayranlarına sakin bir nezaketle hitap et. Sadece bir yanlış adım, sert bir sözcük veya düşüncesiz bir eylemle imajını olumsuz etkilemek çok kolaydır. Bir hayranla (veya bir grup hayranla) arkadaş olmak için bir veya iki dakika ayır; halka açık bir yerdeyken bir dereceye kadar açıklık sağlarsan çoğu özel zamanına saygılı olacaktır. Ortaya çıkacak kaçınılmaz karışık fikirlerin nedeniyle birçok hayran sevdikleri ünlülerin aslında iyi olduklarını görünce hoş bir şekilde şaşırıyor.
  • Bireysel hayranlarla konuşurken imajını korumayı veya itibarını güçlendirmeyi düşünme. Birlikte anın heyecanını paylaşarak onlarla empati içinde konuşmaya çalış.
  • Örneğin senden daha genç bir hayranla karşı karşıya kalırsan soğukkanlı ve mesafeli davranman uygun olmaz.
  • Yorum bölümlerinde ve sosyal medyada hayranlara yanıt verirken, yanıtlarını kısa ve neşeli tut. Bu sorumluluğu senin yerine başka biri üstlenirse eğlenceli ve kaygısız bir ifade sürdürdüğünden emin olmak için bu kişiyi kontrol ettiğinden emin ol.
 3. 3
  Sorumluluğunu kabul et. Ünlü olmak, insanları ciddi bir şekilde etkileme sorumluluğunun olduğunu kabul etmek demektir. Bu ezici bir farkındalık olabilir ve egonu şişirmek için bir bahane olmamalıdır. Tıpkı bir çizgi roman kahramanı gibi sorumluluk, üzerinde nüfuz sahibi olduğun dünyaya saygı duymak demektir. Kişisel gündemini zorlamamaya çalış; başkalarının faydalanacağı, yapabileceğin şeyler için kendinin dışında düşün.
 4. 4
  Şöhretle gelen sesi kucakla. Hayranlarına önem verdikleri şeyler hakkında konuşmaları için ilham vermek için ününü kullan. Üzerinde çok sayıda göz olduğu için hayranlarını bir şeyleri başarmaları için motive edebilir ve daha genel olarak daha büyük bir iyilik için çalışmanın önemini vurgulayabilirsin. Kendini güçlü hissettiğin nedenlere dikkat çekmek için yıldız gücünden yararlan.
  • Örneğin, yeni doğan çocuklarının fotoğraflarının haklarını bir hayır kurumuna bağışlamak için satan ünlü çifti ele alalım. Basınla sohbet ederken bir hayır kurumu etkinliği hakkında bilgi yaymak bile büyük bir fark yaratabilir.
  • Ayrıca, hayatının bölümlerinden konuşma noktaları çıkararak önemli konuları da gündeme getirebilirsin. Birisi "Eğitimine nasıl ayak uyduruyorsun ve aynı zamanda YouTube kişiliğini nasıl sürdürüyorsun?" veya benzer bir şey sorarsa arkadaşlarına yardımcı olabilecek popülerlikle ilgili tavsiyeleri paylaşma fırsatın olur.
 5. 5
  Fırsatçılar için tetikte ol.[10] Fırsatçılar, dernek veya mali kaynakların aracılığıyla popülerliğine erişmek için senin bir ilişki veya çalışma ortaklığı arayan kişilerdir. Tanımadığın biri senden onu şöhretine dâhil etmeni istiyorsa ve işin kendisiyle ilgilenmiyor gibi görünüyorsa dikkatli ol.
  • Mali durumun üzerinde güçlü ve sorumlu bir tutuma sahip olmak, sana ne tür düzenlemelere girmeyi göze alabileceğin ve alamayacağın konusunda iyi bir fikir verecektir.
   • Mali durumunun farkında olmak, almak istediğin ve onsuz yapabileceğin işler hakkında karar vermeyi de kolaylaştırabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Markanı oluştur. Ünlü bir kişi olarak kişisel markan hayati derecede önemlidir. İnsanların seni bu şekilde tanımasına izin vermek faydalıdır. İtibarını ve kişisel markanı korumak ve sürdürmek için ne gerekiyorsa yap.
 • Daima mütevazı kal. Ünlü olmadan önce olduğun kişi olarak kal.
 • Her aşamada kendini savunmaya hazır ol. İşler kontrolden çıkarsa emrinde harika bir hukuk ekibi bulundur.
Reklam

Uyarılar

 • Hayatının tehlikede olduğunu hissetmen durumunda kendine güvenlik tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Trudi Griffin, LPC, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin Wisconsin’de Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Marquette Üniversitesi’nden Klinik Zihinsel Sağlık Danışmanlığı alanında almıştır. Bu makale 1.910 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.910 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam