Ebeveyn olmak hayatının en ödüllendirici ve tatminkâr deneyimlerinden biri olabilir, ama bu, kolay olduğu anlamına da gelmez. Çocukların kaç yaşında olursa olsun, işin hiçbir zaman bitmez. İyi bir ebeveyn olmak için, çocuklarına kendilerini değerli ve seviliyor olduklarını hissettirmen gerekir. Aynı zamanda yanlış ile doğru arasındaki farkı da onlara öğretmek durumundasın. Günün sonunda, en önemli şey çocuklarının iyi gelişebilecekleri ve kendine güvenen, bağımsız ve etrafını önemseyen yetişkinlere dönüşebilecekleri büyüme ortamını yaratmaktır. Nasıl iyi bir ebeveyn olunur bilmek istiyorsan, aşağıdaki 1. Adım'a bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Çocuğunu Sevmek

 1. 1
  Çocuğuna sevgi ve yakınlık göster. Bazen çocuğuna verebileceğin en iyi şey sevgi ve yakınlıktır. Sıcak bir dokunuş veya şefkatli bir sarılma, çocuğunu ne kadar önemsediğini ona gösterebilir. Mesele çocuğunsa, fiziksel bağlantıyı önemsememezlik yapma. Sevgini ve yakınlığını göstermek için işte bazı yollar:
  • Tatlı bir sarılma, küçük bir cesaretlendirme, takdir, onaylama ve hatta bir tebessüm, çocuklarının kendine güvenini ve iyiliğini büyük oranda etkileyebilir.
  • Onlara ne kadar sinirli olursa olsun, çocuklarına onları sevdiğini her gün söyle.
  • Sıkça sarıl ve öp. Çocuklarının, sevgi ve yakınlık ile rahat olmalarını doğumlarından itibaren sağla.
  • Onları şartsız sev. Senin sevgini ancak eğer çocuklarının senin istediğin kişiler olurlarsa kazanabilecekleri şeklinde bir zorlama yaratma. Onları her ne olursa olsun seveceğini bilmelerini sağla.
 2. 2
  Çocuklarını öv. Çocuklarını övmek, iyi bir ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Çocuklarının, başarılarından dolayı kendileriyle gurur duymalarını ve iyi hissetmelerini istersin. Dışarıdaki dünyada kendi başlarına ihtiyaç duyacakları güveni onlara vermezsen, o zaman çocukların bağımsız ve maceracı olmak için kendilerini yeteri kadar güçlü hissetmezler.
  • Çocuklarını en az, onlara yaptığın olumsuz yorumların üç katı kadar övmeyi alışkanlık haline getir. Çocuklarına yanlış bir şey yaptıklarında bunu söylemek önemli olsa da, kendileriyle ilgili olumlu bir his inşa etmek de o kadar önemlidir.
  • Eğer tam olarak anlayabilmek için çok küçüklerse, çocuklarını alkış ve bir sürü sevgi ile öv. Kendi kendine tuvalete gitmekten iyi notlar almaya kadar yaptıkları her şey için onları cesaretlendirirsen, böylece onların mutlu ve başarılı bir hayat sürmelerini de sağlarsın.
  • “Aferin!” gibi basma kalıp ifadelerden kaçın. Bunun yerine tam olarak neyin takdir edildiğini bilmelerini sağlayacak tanımlayıcı övgüler kullan. Örneğin, “Kız kardeşinle oyun oynarken sıra kapmak konusunda çok mükemmeldin” veya “Oynadıktan sonra oyuncaklarını temizlediğin için teşekkür ederim!” gibi ifadeler kullanabilirsin.
 3. 3
  Çocuklarını, diğer çocuklarla ve özellikle kardeşleriyle karşılaştırmaktan kaçın. Her çocuk bir bireydir ve eşsizdir. Farklılıklarını kutla ve her çocuğa, ilgi alanlarını ve hayallerini takip etme isteği aşıla. Bunu yapmak konusundaki başarısızlık, çocuğunda aşağılık duygusuna neden olabilir ve böylece senin gözünde hiçbir zaman yeteri kadar iyi olmayacakları fikrine kapılırlar. Eğer onların davranışlarını geliştirmelerini istiyorsan, çocuklarına kardeşleri gibi ya da komşunun çocukları gibi davranmaları gerektiğini söylemek yerine, hedeflerine kendi kendi tercihlerine göre ulaşmalarını anlat.
  • Bir çocuğu diğeri ile karşılaştırmak ayrıca çocuğun kardeşleriyle ile bir rekabet geliştirmesine de neden olur. Çocukların arasında rekabetçi değil, sevgiye dayalı bir ilişki geliştirmek istersin.
  • İltimastan kaçın. Anketler, birçok ebeveynin favori çocukları olduğunu, ama birçok çocuğun da kendisinin favori çocuk olmadığını düşündüklerini gösteriyor. Eğer çocukların kendi aralarında çekişiyorlarsa, taraf seçme, ama adil ve tarafsız ol.
  • Doğal doğum sırası eğilimlerini, her çocuğun kendisi için sorumlu olmasını sağlayarak atlat. Daha büyük çocuğu, daha küçük çocuğun sorumluluğunu almasını sağlamak, kardeş rekabetini körüklemektir. Buna karşın, kendi sorumluluklarını almalarını sağlamaksa bireyselliği ve özgüveni arttırır.
 4. 4
  Çocuğunu dinle. Çocuğunla iletişiminin iki yönlü olmasını sağlamak önemlidir. Çocuğun karşısında sadece kuralları koyan bir figür olmamalısın. Aksine problemleri olduğu zaman çocuklarını dinlemelisin. Çocuğuna ilgini ifade edebiliyor olmalısın ve kendini onların hayatına dâhil etmelisin. Öyle bir ortam yaratmalısın ki, çocuğun sorunu ne kadar büyük veya küçük olsa da, problemiyle ilgili sana gelebilmeli.
  • Her gün çocuğunla konuşmak için özel bir zaman dâhi ayarlayabilirsin. Bu, uykudan hemen önce, kahvaltıda veya okuldan sonra eve yürürken olabilir. Bu zamanı kutsal say ve telefonunu kontrol etmekten ve dikkatinin dağılmasından kaçın.
  • Eğer çocuğun sana bir şey söylemek zorunda olduğunu söylüyorsa, bunu ciddi bir şekilde ele aldığından emin ol. Eğer şimdi doğru zamansa, elindeki her şeyi bırak ve dikkatlice dinle veya gerçekten de dinleyebileceğin bir zamanı belirle.
  • Çocuğunun zekâsını azımsama. Çocukların, bir şeyler ters (ya da doğru) gittiği zaman paylaşmak için iç görüleri veya bunu hissetme gibi özellikleri vardır. Onların görüşlerini dinlemek için zaman ayır.
 5. 5
  Çocukların için zaman yarat. Fakat onları sıkmadığından ya da boğmadığından da emin ol. Birisini korumak ile onları inatçı taleplerinle hapsetmek arasında fark vardır. Çocuklarının beraber geçirdiğiniz zamanı, kendilerini senle zaman geçirmek zorunda oldukları hissine kapılmadan kutsal ve özel görmelerini istersin.
  • Her bir çocuğunla ayrı zaman geçir. Birden fazla çocuğun varsa, zamanını eşit şekilde bölmeye çalış.
  • Çocuğunu dinle ve ona saygı duy. Hayatlarında ne yapmak istediklerine saygı duy. Ama ebeveynin sen olduğunu unutma. Çocukların sınırlara ihtiyaçları vardır. İstedikleri gibi davranmalarına izin verilen ve her istekleri yerine getirilerek şımartılan çocuklar, yetişkin hayatlarında, toplumun kurallarına uymaları gerektiği zaman zorluk yaşarlar. Çocuklarının her istediklerine sahip olmalarına izin vermiyorsan, kötü bir ebeveyn DEĞİLSİNDİR. Hayır diyebilirsin, ama hayır dediğin için bir neden veya alternatif sunmalısın. “Çünkü ben öyle diyorum” geçerli bir neden değildir!
  • Çocuklarının ilgi alanlarına göre parka, eğlence parkına, müzeye veya kütüphaneye gitmek için zaman ayır.
  • Okul faaliyetlerine katıl. Çocuklarınla birlikte ödev yap. Okuldaki durumlarını öğrenmek için veli toplantılarına katıl.
 6. 6
  Önemli anlarda yanlarında ol. Yoğun bir mesain olabilir, ama bale resitallerinden lise mezuniyetine değin çocuklarının hayatlarındaki önemli anlarda orada olmak için elinden gelen her şeyi yap. Çocukların oldukça hızlı büyüdüklerini ve sen fark etmeden yuvadan uçacaklarını unutma. Patronun toplantıyı kaçırdığını bilebilir de bilmeyebilir de, ama çocukların yer aldıkları oyunda olmadığını kesinlikle hatırlayacaklardır. Çocukların için her şeyden vazgeçmen gerekmese de, en azından önemli anlar için yanlarında olmaya çalış.
  • Çocuğunun okuldaki ilk günü veya başka bir önemli an için çok meşgulsen, hayatın boyunca bunun pişmanlığını yaşayabilirsin. Ve çocuğunun, lise mezuniyetini anne veya babasının gelmedikleri bir an olarak hatırlamasını istemezsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İyi Bir Otorite Olmak

 1. 1
  Makul kurallar tatbik et. Her insanın mutlu ve verimli bir hayata evrilmesini sağlayacak kurallar koy. Kendi aklındaki ideal kişi için model kurallar koyma. Çocuklarının, kendilerini çok sıkışmış ve yanlış bir şey yapmadan hareket edemeyeceğini hissedeceği kurallar yerine gelişimine ve büyümesine katkı sağlayacak kurallar ve rehberler koy. İdeal olarak çocuğunun senden korkmak yerine seni sevmesi gerekir.
  • Kurallarını net bir şekilde belirt. Çocukların, yaptıklarının sonuçlarını iyi bilmeliler. Eğer bir ceza verirsen, nedenini ve hatayı anladıklarından emin ol. Eğer nedeni ve neden hatalı olduklarını açık bir şekilde ifade etmezsen, ceza istediğin cesaret kırıcı etkiye sahip olmaz.
  • Sadece makul kurallar koyduğundan değil, aynı zamanda bu kuralları makul şekilde tatbik ettiğinden de emin ol. Küçük yaramazlıklar için aşırı sert olmaktan veya komik şekilde sıkı cezalar vermekten kaçın. Ayrıca çocuğuna fiziksel olarak zarar verecek herhangi bir şeyden de kaçın.
 2. 2
  Sinirini mümkün olduğunca dizginlemeye çalış. Kuralları açıklarken veya uygularken, sakin ve makul olmak önemlidir. Çocuğunun, senden korkması veya dengesiz olduğunu düşünmesi yerine seni ciddiye almasını istersin. Açıkça bu, özellikle çocuğun yaramazlık yapıyor veya seni çileden çıkarıyorsa, zorlayıcı olabilir, ama sesini yükselteceğini düşünüyorsan, bir ara ver, kenara çekil ve çocuklarının birazdan sinirleneceğini bilmelerini sağla.
  • Bazen hepimiz sinirleniriz ve kontrolümüzü kaybederiz. Eğer pişman olduğun bir şey yapar veya söylersen, çocuğundan özür dilemeli ve hata yaptığını bilmelerini sağlamalısın. Eğer davranışın normalmiş gibi davranırsan, daha sonra seni taklit etmeye çalışırlar.
 3. 3
  İstikrarlı ol. Aynı kuralları her zaman tatbik etmek ve çocuklarının seni istisna yapman için manipüle etmesine direnmek önemlidir. Sırf çocuğun sinir krizi geçiriyor diye yapmaması gereken bir şeyi yapmasına izin veriyorsan, bu istisnai durum, kurallarının çiğnenebilir olduğunu gösterir. Kendi kendine bir seferden fazla, “Tamam, bir seferden bir şey olmaz...” diyorsan, bu durumda çocukların için daha istikrarlı kurallar idame ettirmek konusunda çalışman gerekir.
  • Çocuğun kuralların çiğnenebilir olduğunu hissederse, kurallara bağlı kalmak için bir teşviki kalmaz.
 4. 4
  Eşinle birlikte ortak bir cephe kur. Eğer eşin varsa, çocuğunun ikinizi birleşik bir cephe olarak düşünmesi önemlidir: Aynı şeylere aynı anda “evet” ya da “hayır” diyen iki insan. Eğer çocukların annelerinin her zaman evet ve babalarının her zaman hayır diyeceğini düşünürlerse, bu durumda bir ebeveynin “daha iyi” veya diğerine göre daha kolay manipüle edilebilir olduğunu düşünebilirler. Seni ve eşini bir olarak görmeliler ve böylece evinde bir düzen tesis edilir. Ayrıca sen ve eşin çocuk yetiştirme hususunda belli konularda anlaşamıyorsanız diye kendini zor durumda bulmazsın.
  • Bu, sen ve eşinin çocuklarla ilgili her konuda yüzde 100 anlaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Ama çocukların dâhil oldukları sorunları çözmek için birbirinize karşı olmaktansa beraber çalıştığınız izlenimi verir.
  • Çocukların önünde eşinle tartışmamalısın. Eğer uyuyorlarsa, sessiz bir şekilde tartışın. Çocuklar, ebeveynlerinin didiştiklerini duyarlarsa kendilerini güvensiz hissederler ve korkarlar. Ayrıca çocuklar birbirleriyle tartışmayı, ebeveynleri birbirleriyle nasıl tartışıyorlarsa öyle öğrenirler. İnsanların aynı fikirde olmayabileceklerini ve farklılıklarını barışçıl bir şekilde çözebileceklerini onlara göster.
 5. 5
  Çocuklarına düzeni öğret. Çocukların, evlerinde ve aile yaşantılarında bir düzen ve mantık olduğunu hissetmeleri gerekir. Böylece kendilerini güvende ve huzurlu hissedebilir ve hem evde hem de ev dışında mutlu bir hayat yaşayabilirler. Çocuklarına düzeni sağlamak için bazı öneriler şu şekilde:
  • Yatma saati ve ev hapsi gibi sınırlar çiz. Böylece sınırları olduğunu öğrenebilirler. Böyle yaparak, ebeveynleri tarafından sevildiklerini ve ilgi gördüklerini gerçekten de hissedebilirler. Bu sınırlara isyan edebilirler, ama içten içe endişeli ebeveynlerinin kendilerine rehberlik ettiklerini ve sevdiklerini bilmekten zevk alırlar.
  • Onlara iş veya “ev işleri” vererek sorumluluk duygularını geliştir ve bu işlere karşılık bir çeşit ayrıcalıklar (para, eve geç gelme, daha fazla oyun saati, vs.) ver. Bu işleri yapmazlarsa da "ceza" olarak, bu ayrıcalıkları geri çek. En küçük çocuk dahi bu ödül veya sonuç konseptini öğrenebilir. Çocukların büyüdükçe, onlara daha fazla sorumluluk ve bu işleri tamamladıkları veya görmezden geldikleri için daha fazla ödül veya ceza ver.
  • Neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğret. Eğer dini bütün biriysen, eğer ilgililerse çocuklarını gittiğin ibadet yerine götür. Ateist veya agnostik isen, olaylar hakkında ahlaki duruşu öğret. Her iki durumda da, ikiyüzlü olma veya çocuğunun “vaaz verdiğin” gibi davranmadığını söylemesine hazırlıklı ol.
 6. 6
  Çocuğunu değil, çocuğunun davranışını eleştir. Çocuğun yerine çocuğunun eylemlerini eleştirmen önemlidir. Çocuğunun, tek tip bir kişi olmaya takılmasındansa, istediği her şeyi davranışlarıyla başarabileceğini öğrenmesini sağlamalısın. Çocuğunun davranışlarını geliştirmek için gücün kendisinde olduğunu bilmesine izin ver.
  • Çocuğun, zararlı ve kindar bir şekilde yaramazlık yaparsa, ona bu davranışının kabul edilemez olduğunu söyle ve alternatifler öner. Şu şekildeki ifadelerden kaçın: “Yaramazsın.” Bunun yerine şunu söyleyebilirsin: “Küçük kız kardeşine kötü davranman oldukça kötü.” Davranışın neden kötü olduğunu da açıkla.
  • Yanlış bir şey yaptıklarını gösterirken, kendinden emin ama nazik ol. İnatçı ve ciddi ol, ama onlara beklentilerini anlatırken acımasız veya kötü olma.
  • Herkesin ortasında aşağılamadan kaçın. Eğer herkesin ortasında yaramazlık yaparsa, onu kenara çek ve gizlice azarla.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Çocuğunun Karakterini Yaratmasına Yardımcı Olmak

 1. 1
  Çocuklarına bağımsız olmayı öğret. Çocuklarına farklı olmanın normal olduğunu ve kalabalığı takip etmemenin normal olduğunu öğret. Onlara daha küçükken doğruyu yanlıştan ayırmayı öğret ve diğerlerini dinlemek veya takip etmek yerine kendi kararlarını (vermeyeceklerinden çok) vereceklerdir. Çocuğunun senin bir uzantın olmadığını unutma. Çocuğun, hayatını onun üzerinden yeniden yaşayacağın bir şans değil, senin bakımın altındaki bir bireydir.
  • Çocukların kendi kararlarını vermek için yeteri kadar büyüdükleri zaman, hangi müfredat dışı faaliyetleri yapmak veya hangi arkadaşlarıyla oyun oynamak istiyorlarsa seçmeleri yönünde onları cesaretlendir. Faaliyetin çok tehlikeli olmadığını veya oyun arkadaşının kötü etki yaratmadığını düşünüyorsan, çocuklarının kendi için kararlarını vermelerine izin vermelisin.
  • Bir çocuk aksi yaradılışta olabilir. Mesela o içe dönüktür, sense dışa dönük ve seçtiğin kalıplara ve stile uyum gösteremeyebilir. Bunun yerine kendi kararlarını verecektir.
  • Çocukların, kendi hareketlerinin (iyi ve kötü) sonuçları olduğunu öğrenmeleri gerekir. Böyle yaparak, onların iyi bir karar verici ve problem çözücü olmalarına yardımcı olursun ve böylece bağımsızlığa ve yetişkinliğe hazır olurlar.
  • Çocuklarının kendi kendilerine öğrenebilecekleri şeyleri rutin olarak sen yapma. Uyku saatinden önce onlara bir bardak su götürmek, uykuya daha hızlı dalmalarına yardımcı olmak için iyi bir yolken, bunu çok sıklıkla yaparsan her zaman beklerler.
 2. 2
  İyi bir rol modeli ol. Eğer çocuğunun akıllı olmasını istiyorsan, o zaman senin de çocuklarının adapte etmesini istediğin davranışlar ve karakterler ile senin koyduğun kurallara göre yaşaması için bir model çıkarmalısın. Sözlü açıklamalara ek olarak onlara örnekler göster. Çocukların, ezber bozmak için bilinçli ve çok güçlü bir çabaları yoksa, gördüklerine ve duyduklarına dönüşme eğilimi vardır. Mükemmel bir insan olman gerekmese de, çocuklarının yapmalarını istediğini yapmak için çaba göstermelisin ve böylece çocuklarına diğerlerine karşı kibar olmalarını söylerken, markette ateşli bir tartışmaya girmekten kaçınırken görürlerse, ikiyüzlü davranmamış olursun.
  • Hata yapmak gayet normaldir, ama özür dilemeyi bilmelisin veya çocuğunun davranışının doğru olmadığını bilmesini sağlamalısın. Şöyle bir cümle kurabilirsin: “Annen sana bağırmak istemedi. Sadece çok sinirliydi.” Bu, bir hata yaptığını görmezden gelmekten daha iyidir, çünkü böylece çocuğa bu davranışı model olarak alması gerektiğini gösterebilirsin.
  • Çocuklarına yardımseverlik mi öğretmek istiyorsun? O zaman kolları sıva ve çocuğunu huzurevine veya ücretsiz yemek dağıtan bir kuruluşa götür ve oradakilere yardım etmesini sağla. Neden yardımseverlik yapıyor olduğunu ona açıkla ve böylece onun da yardımsever olması gerektiğini anlamasını sağla.
  • Çocuklarına bir zaman çizelgesi dâhilinde ev işlerini yapmalarını ve sana yardım etmeleri gerektiğini öğret. Çocuklarına iş buyurma, ama yardımlarını iste. Sana ne kadar erken yardım etmeyi öğrenirlerse, daha uzun yardım etme isteğinde olurlar.
  • Eğer oğlunun ya da kızının paylaşmayı öğrenmesini istiyorsan, iyi bir örnek oluştur ve eşyalarını onlarla paylaş.
 3. 3
  Çocuğunun özel alanına saygılı ol. Onların senin özel yaşamına saygı duymaları için sen de onların özel alanlarına saygılı ol. Örneğin çocuğuna kendi odanın sınırlar dışında olduğunu öğretiyorsan, onların odaları konusunda sen de aynısını yap. Odalarına girdikleri zaman, hiç kimsenin çekmecelerin arasından onlara bakmayacağını veya günlüklerini okumayacağını hissetmelerini sağla. Bu, onlara kendi alanlarını bilmelerini ve diğerlerinin özeline de saygı duymalarını sağlar.
  • Eğer çocuğun seni eşyalarını karıştırırken yakalarsa, sana gerçekten de yeniden güvenmeleri oldukça uzun bir zaman alacaktır.
 4. 4
  Çocuklarını sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları konusunda cesaretlendir. Çocuklarının yiyebildikleri kadar sağlıklı gıdalar tükettiklerinden, çok egzersiz yaptıklarından ve her gece yeteri kadar dinlendiklerinden emin olmak önemlidir. Çocuklarının üstüne çok fazla gitmeden ve belli bir şekilde yemek yemeleri ve hareket etmeleri gerekiyormuş gibi hissettirmeden onları olumlu ve sağlıklı alışkanlıklara sahip olmaları için cesaretlendir. Sadece danışman ol, diktatör değil. Çocuklarının sağlıklı bir yaşamın anlamını ve önemini görmelerine yardımcı olurken, kendi kendilerine bu yolu seçmelerine izin ver.
  • Çocuklarının egzersiz yapmalarını cesaretlendirmenin bir yolu daha küçük yaşlarda bir spora yönelmelerini sağlamaktır. Böylece aynı zamanda sağlıklı olan bir tutku bulmuş olurlar.
  • Bir şeyin sağlıksız olduğu konusunda çocuğuna fazlasıyla açıklama yapıyorsan ve o da anlamıyorsa, bunu yanlış bir şekilde anlıyor olabilir ve sanki sen onu kınıyormuşsun zanneder. Bu bir kere olursa, seninle daha fazla yemek yemek istemeyebilir ve senin etrafında yiyince kendini kötü hissedebilir ve bu da abur cuburları senden saklayarak gizlice yemesine neden olur.
  • Sağlıklı yemek yeme alışkanlıklarını tatbik etmeye çalışırken, buna erken yaşlarda başla. Çocuklara ödül olarak şeker vermek kötü bir alışkanlık yaratabilir, çünkü büyüyünce bazıları kendilerini bu şekilde ödüllendirmek isterler ve bu da obeziteye neden olur. Küçükken onlara sağlıklı atıştırmalıklar vererek başla. Cips yerine balık kraker, üzüm, vs. ver.
  • Daha küçükken öğrendikleri yeme alışkanlıkları, ileride devam ettirecekleri olacaktır. Tabaklarındakini bitirmelerinde ısrar et ve her seferinde küçük bir porsiyon almalarını ve daha sonra her zaman daha fazlasını alabileceklerini öğret, ama tabaklarına koyduktan sonra yemeğin geri tencereye dönemeyeceğini de anlat.
 5. 5
  İş alkol tüketimine gelince ılımlı ve sorumlu olmaları konusunda ısrar et. Bu konu hakkında çocuklarınla küçük yaşta bile konuşabilirsin. Arkadaşlarıyla bir içkinin tadını çıkarmak için yeteri kadar büyük olmaları gerektiğini açıkla ve alkollü araç sürmemeleri gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu anlat. Bazen bu konuları erken tartışmamak, eğer durumun ciddiyetini anlamazlarsa, gizlice dışarı kaçmaya ve tehlikeli deneyimlere neden olabilir.
  • Çocukların, arkadaşlarıyla alkol almaya başladıkları yaşa geldikleri zaman, bu konuyu seninle konuşmaları yönünde onları cesaretlendir. Tepkinden korkmalarını ve örneğin senin gelip onları almalarını istemekten korktukları için sarhoşken araba kullanmak gibi pişman olacakları bir şey yapmalarını istemezsin.
 6. 6
  Çocuklarının hayatı kendileri için deneyimlemelerine izin ver. Onların adına kararları her zaman sen verme, çünkü yaptıkları seçimlerin sonuçlarıyla nasıl yaşayacaklarını öğrenmeliler. En sonunda kendileri için düşünmeyi öğrenmeleri gerekecek. En iyisi, sen daha yanlarındayken olumsuz sonuçları minimize etmeye ve olumlu sonuçları vurgulamaya başlamalarıdır.
  • Çocukların, kendi hareketlerinin (iyi ve kötü) sonuçları olduğunu öğrenmeleri gerekir. Böyle yaparak, onların iyi bir karar verici ve problem çözücü olmalarına yardımcı olursun ve böylece bağımsızlığa ve yetişkinliğe hazır olurlar.
 7. 7
  Çocuklarının kendi hatalarını yapmalarına izin ver. Hayat mükemmel bir öğretmendir. Eğer sonuçlar aşırı şiddetli değillerse, çocuklarını kendi hareketlerinin sonuçlarından kurtarmak için çok hızlı hareket etme. Örneğin kendilerini (küçük bir şekilde) kesmeleri acıtabilir, ama keskin nesnelerden neden kaçınılması gerektiğinden bihaber bırakmaktan iyidir. Çocuklarını sonsuza kadar korumayacağını ve hayat derslerini geç olmaktansa erken öğrenmeleri daha iyidir. Geride durmak zor olsa da, çocuklarını hata yaparlarken izle. Böylece uzun vadede her ikiniz de bunun faydasını görebilirsiniz.
  • Çocuk, bir hayat dersini kendi kendine öğrenirken "Sana demiştim" dememelisin. Bunun yerine çocuğunun olanlardan kendi sonuçlarını çıkarmasına izin ver.
  • İster büyük ister küçük çocuğun hata yaptığı zaman yanında ol. Her küçük meseleyi engellemektense, etkileri konusunda çocuğuna faydalı rehberlik sağlarsan, ona problem çözme ve zorlukların üstesinden gelme becerileri öğretirsin. Bu süreç boyunca destekleyici ve yardımcı ol ve her şeyi onlar için yapma veya gerçek dünyadan izole etme.
 8. 8
  Kötü alışkanlıklarından vazgeç. Kumar, alkol ve uyuşturucu çocuğunun mali güvenliğini tehlikeye atar. Örneğin sigara içmek çocuğunun ortamına her zaman sağlık tehlikesi getirir. Pasif içicilik çocuklarda solunumla ilgili hastalıklara neden olabilir. Ayrıca ebeveynlerin erken ölümüne de katkı sağlayabilir. Alkol ve uyuşturucu da sağlık tehlikeleri veya çocuğun ortamına şiddeti getirir.
  • Elbette ara sıra biraz şarap veya birkaç biranın tadını çıkarmak, sağlıklı alkol tüketimi ve sorumluluk sahibi davranışlar için model oluşturuyorsan, son derece normaldir.
 9. 9
  Çocuğundan makul olmayan beklentiler içerisine girme. Çocuğunun sorumluluk sahibi, olgun bir birey olmasını istemekle çocuğunu mükemmel olmaya veya senin idealindeki mükemmele uygun yaşamaya zorlamak arasında fark vardır. Çocuğunu mükemmel notlar almaya veya futbol takımındaki en iyi oyuncu olmaya zorlamamalısın, aksine iyi çalışma alışkanlıklarına sahip olmasını ve iyi spor adamlığı yapmasını cesaretlendirmelisin ve çocuğunun bu kapasiteye sahip olduğunu görmesi için çaba göstermesine izin vermelisin.
  • Sadece en iyisini beklediğin gibi davranırsan, çocuğun hiçbir zaman yeterli olmadığını düşünür ve süreçte isyankâr olabilir.
  • Çocuğunun hiçbir zaman yeterli olmayacağı endişesiyle korktuğu kişi olmak istemezsin. Çocuğun için takım lideri olmak istersin, inzibat çavuşu değil.
 10. 10
  Bir ebeveynin işinin hiçbir zaman bitmeyeceğini bil. Çocuğun mezuniyet kepini havaya savurduğu sırada, onu olacağı kişi haline gelmesi için biçimlendirdiğini ve yetirdiğini düşünürken, bunun gerçekten çok uzak olduğunu da göreceksin. Ebeveynlik, çocuğun üzerinde hayat boyu bir etkiye sahip olmak demektir ve kilometrelerce uzakta olsan da, çocuğuna ihtiyacı olan sevgi ve şefkati her zaman vermen gerekir. Çocuğunun hayatında günlük olarak sürekli olamasan da, çocuklarının her zaman onları önemsediğini ve her ne olursa olsun yanlarında olacağını bilmelerine imkan vermen gerekir.
  • Kaç yaşında olursa olsun çocukların tavsiyeni soracaklardır ve söylediğin şeylerden etkileneceklerdir. Yıllar geçtikçe sadece ebeveynlik tekniklerini geliştirmeyeceksin, ayrıca nasıl iyi bir büyükbaba ve büyükanne olunur onu düşünmeye başlayacaksın!
  Reklam

İpuçları

 • İyi bir ebeveyn olmak çocuğunun kendi kişiliğini göstermesini sağlar ve sen de onun ne sevip ne sevmediğini bulabilirsin. Onun gerçekten kim olduğunu bildiğini anlayarak kendine güveni artar.
 • Çocuğunun söylemek zorunda olduklarını dinle.
 • Çocuğunu sürekli cezalandırmak yerine iyi bir şeyler yaptığı zaman olumlu ifadeler kullan. Ona hiçbir zaman fiziksel zarar verme.
 • Çocuğuna disiplin vermen gerekiyorsa bunun gerçekten de gerekli olduğundan emin ol.
 • Eskiden yapmış olduğun hataları çocuğunla paylaşma, çünkü kendini seninle kıyaslayacak ve böylece kendinden daha azını umacaktır.
 • Hayatını çocuğun üzerinden yaşama. Kendi seçimini yapmasına ve hayatını nasıl istiyorsa öyle yaşamasına izin ver.
 • Arkadaşlarını yargılama. Bu, çocuğunun arkadaşlarını sevmediğini düşünmesine neden olur. Her zaman çocuklarının arkadaşlarına açık ol.
 • Çocuğuna karşı kabullenici ve destekleyici ol. Bunu yapmamak çocuğunu senden uzaklaştırabilir ve hatta alkol veya uyuşturucu istismarı gibi kötü alışkanlıklara neden olabilir.
 • Çocuğuna/çocuklarına karşı dürüst ol. Bir şeyler saklama çalışma, çünkü eninde sonunda bunu öğreneceklerdir.
 • Çocuğuna sinirliysen, kendini ve çocuğunu sakinleştir.
 • Çocuğunun önünde sigara içme, çünkü senin davranışını taklit edebilir ve yaşı küçükse bu ciddi bir problemdir.
Reklam

Uyarılar

 • Çocuklarını överken sonuçta olana değil, çabaya odaklan. Aksi halde bir övgü delisi yaratırsın.
 • Kültürünün, ırkının, etkin grubunun, ailenin veya diğer tanımlayıcı faktörlerin ebeveynlik davranışsal klişelerini sıkıca takip etme. Lütfen bir çocuğunu yetiştirmek için sadece bir yol olduğuna inanma.
 • Çocuğunu hiçbir zaman şımartma. Bu, inatçılık ve sorumsuz davranışlara neden olabilir.
 • Ebeveynlik, çocuk büyüdüğü zaman bitmez. İyi bir ebeveynlik hayat boyu süren bir roldür. Ama birer yetişkin olduklarında, hayatlarıyla ilgili verdikleri kararlar nihayetinde sonuçlarıyla birlikte kendi kararlarıdır.
 • Ebeveyn olmaktan korkma. Elinden gelenin en iyisini yap, onların arkadaşı ol, ama onların iş birlikçisi değil, ebeveyni olduğunu unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Hamile Olduğunu Nasıl AnlarsınHamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?
Reklam

Referanslar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kathy Slattengren, M.Ed.
Ortak yazarlar :
Ebeveyn Eğitmeni ve Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Kathy Slattengren, M.Ed.. Kathy Slattengren ebeveyn eğitmeni, koç ve Priceless Parenting'in kurucusudur. 20 yılı aşkın deneyimiyle Kathy ebeveynlerin çocuklarıyla güçlü, sevgi dolu bağlar kurmalarına yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır. Tüm dünyada binlerce ebeveyne Priceless Parenting'in İnternet üzerinden sağladığı dersler, sunumlar, koçluk ve kitaplar yoluyla yardımcı olmuştur. Minnesota Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri ve Psikoloji alanında lisans derecesine, Washington Üniversitesi'nden Eğitim ve ÖğretimTasarımı alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kathy, National Parenting Education Network (Ulusal Ebeveynlik Eğitim Ağı), US Alliance to End the Hitting of Children (Çocuklara Şiddeti Sonlandırma ABD İttifakı), International Society for Technology in Education (Uluslararası Eğitim Teknolojileri Birliği) üyesi ve Parent Learning Link'in (Ebeveyn Öğrenme Linki) kurucu üyesidir. Priceless Parenting ABC News, Komo News, King 5 News, National PTA, Parent Map ve Inspire Me Today'de yer almıştır. Bu makale 7.649 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 7.649 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam