İyi biri olmak genellikle lafta kolay uygulamada zordur. Günlük yaşam, yabancılara gülümseyip "lütfen" ve "teşekkür ederim" deme zahmetine girmek zorunda olmadan da zaten yeterince zordur. Peki böyle davranmak neden gereklidir? Çünkü, iyi biri olmak insana kendini iyi hissettirir ve iyi ilişkiler kurmanın yolunu açar! Bu yeterli gelmediyse iyi biri olmanın istediğin şeyleri elde etmene de yardımcı olduğunu düşün. İnsanlara karşı iyi olursan onlar da sana yardım etmeye daha fazla eğilimli olur. İyi biri olmaya nasıl başlanacağını öğrenmek için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Günlük Yaşamda İyi Biri Olmak

 1. 1
  Diğer insanları tanı. Birinin yanından geçiyorken, bu kişi yabancı da olsa, onun varlığını sadece bir “Merhaba!, “Selam!” ya da “Nasılsınız?” diyerek kabul et. O kişiye doğru el sallaman veya başını sallaman bile onun varlığını kabul ettiğini gösterir. İnsanlara onları gördüğünü belli etmen hoş bir davranıştır; bu insanların kendilerini daha özel hissetmelerini sağlar. [1]
  • Kalabalık bir şehirde yürümeye çalışıyorsan yanından geçen herkese selam vermen zor olabilir. En azından otobüste veya uçakta yan yana oturduğun kişilere ya da yanlışlıkla sana çarpan kişilere karşı kibar ol.
  • Sabahları okula ya da iş yerine girdiğinde sınıf arkadaşlarına ve öğretmenlerine ya da iş arkadaşlarına "Günaydın" de. Kısa zamanda iyi biri olarak nam salacaksın.
 2. 2
  İyi bir dinleyici ol. İnsanlar seninle konuşurken onları dinle. Başkalarının fikirlerini ve hikâyelerini yok saymak hiç hoş bir davranış değildir. Aynen konuştuğun zaman sana zaman vermelerini onlardan bekleyeceğin gibi sen de onlara konuşmaları için zaman ver. [2]
  • Birinin kabalık yaptığını ve zorlayıcı davrandığını fark edersen asla elini ağzına götürme ya da yüzünü ekşitme. Kibar bir şekilde karşındaki kişinin konuşmasını bitirmesini bekle ve o konusunu bitirdiğinde konuyu değiştir.
  • İyi biri olmak başkalarının seni ezmesine izin vermek demek değildir. Sana kendini rahatsız hissettirmeye başlayan bir yabancıyla konuşuyorsan izin isteyip o kişinin yanından ayrılmanın bir sakıncası yoktur.
 3. 3
  İnce, kibar ve yardımsever ol. Her zaman görgü kurallarına uy ve lütfen ve teşekkür ederim de. Sabırlı, ilgili, gözlemleyici ve anlayışlı ol. Çok da tanımak istemediklerin de dâhil bütün insanlara karşı saygılı ol. Yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeyi teklif et. [3]
  • Önünde biri varsa “DEVAM ET!” demek yerine her zaman “Affedersiniz” demeyi unutma. İnsanlara öyle üzerine tükürdüğün toprak gibi muamele edemezsin. Onlar da senin gibi canlı varlıklardır. Sen o kişiye karşı saygılı olursan genellikle o da sana karşı saygılı olur.
  • Toplu taşıma aracındaysan ve yaşlı, engelli ya da hamile biri binerse onlara yer vermeyi teklif et. Bu oldukça kibar bir davranıştır.
  • Yardıma ihtiyacı olan birini görürsen, mesela düşürdüğü bir şeyi almaya çalışan birini ya da yüksek bir raftan bir şey almaya çalışan birini görürsen yardım et.
 4. 4
  Gülümse. İnsanlara gülümsemek ne kadar hoş biri olduğunu bilmelerini sağlar. Karşındaki kişinin gözlerine bak ve hafifçe veya kocaman gülümse, ne şekilde gülümsediğin fark etmez. Bu, karşılaşma için doğru atmosferi yaratır ve genellikle karşı taraf da gülümseyerek karşılık verir. Bu ayrıca karşı tarafın senin etrafında kendini rahat hissetmesine yardımcı olur. Karşı taraf gülümsemeyle karşılık vermezse belki de kötü bir gün geçiriyor olabilir. Bu, normaldir; iyi biri olmak olumlu bir karşılık almayı garanti etmez ama genellikle işe yarar. [4]
  • Sokakta gördüğün insanlara, alışveriş yaparken kasiyere, sabahları okula girdiğinde ya da birileriyle göz temasına geçtiğinde gülümse.
  • Ruh hâlin iyi olmadığında bile gülümse. Kötü bir ruh hâli içindeyken bile gülümseyebilirsin. Hem negatif enerjini neden başka insanlara da yayasın ki?
  • Kötü bir ruh hâli içindeysen ve insanları dinlemek istemiyorsan müzik dinlemeyi, resim çizmeyi ya da hoşlandığın başka bir şeyi yapmayı dene. Bu, insanlara karşı (istemediğin hâlde) kırıcı ve kaba davranmanı engeller.
 5. 5
  Empati kurmayı dene. Bu, kendini başkasının yerine koyma yeteneğidir. Empati doğuştan gelen bir şey değil, üzerinde çalışman gereken bir şeydir. Kendini bir kenara bırakıp “bu, ona ne hissettirir?” diye sor. Buradaki amaç "doğru cevabı" bulmak değildir. Bu daha ziyade, başkalarını kendinin önüne koyma eylemidir ki bu da daha düşünceli, ilgili ve nazik biri olmana yardımcı olur. [5]
  • Ayrımcılık yapma. Herkese eşit derecede iyi ol. Arkadaşlarına ve öğretmenlerine karşı nazik olmana rağmen havalı ve popüler olmayan kişilere karşı iyi değilsen aslında olduğun kadar iyi biri gibi görünemeyebilirsin. İnsanları ırk, yaş, cinsiyet, seksüalite, yetenek veya din açısından yargılama.
 6. 6
  Asla başkalarının arkasından kötü konuşma. Elbette, genel olarak insanları hiç eleştirmemelisin ama bazen birine yanlış bir şey yaptığını söylemenin sorun olmayacağı zamanlar vardır. Ancak bu, kişinin yanında olmadığı zaman değildir. İnsanların arkasından kötü konuşmak, herkesin senin o kişilere saygı duymadığını ve insanların yüzüne karşı başka arkasından başka davrandığını düşünmesini sağlar. İyi insanlar birinin arkasından konuşmanın asla kabul edilemeyeceğini ve bunun kişiyi dedikoducu biri olarak gösterebileceğini bilir.
  • Biriyle ilgili bir problemin ya da sorun varsa sor. Anlaşmazlıkları kibar ve kolay bir şekilde daha kontrol edilebilir hâle getirmek için bu anlaşmazlıkları dile getir.
 7. 7
  Sadece sana en yakın olan kişileri değil herkesi kolla. Arkadaşın için kapıyı tutman kibar bir davranıştır ama iyi biri olmak herkese karşı yardımsever ve iyi olmakla ilgilidir. Kaldırımda zorluk çeken kişiye elini uzat ve sınıf arkadaşının ya da iş arkadaşının elindeki kağıtlar yeri saçıldığında ona yardım etmeyi teklif et. Birinin doğum gününü organize etmeye yardım eden ya da cuma günleri içinden geldiği için poğaça getiren kişi sen olabilirsin. Sadece iyi biri olmak için iyi ol.
  • İnsanlara nasıl olduklarını sor. Rahatsız edici ya da müdahaleci olmadan insanlara hayatlarının nasıl gittiğini sormaya vakit ayır. Konuşmamak için direniyorlarsa onları istediklerinden daha fazla şeyler söylemeleri için zorlama.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Tanıdığın Kişilere Karşı İyi Olmak

 1. 1
  Pozitif ol. Arkadaşların sırf sohbet ortamı oluşturmak için senden tavsiye istediğinde negatif ya da eleştirel olma. Her durumun olumlu yanlarını bul. Onları neşelendir. Her durumun iki tarafı vardır: Olumlu taraf ve olumsuz taraf. İyi insanlar karşılarındaki kişilerin olayların olumlu yanlarını görmelerine yardım ederler. [6]
  • Arkadaşlarının başarılarını takdir et. Arkadaşın bir sınavda başarılı olursa ya da bir ödül kazanırsa onu tebrik et!
  • Arkadaşlarını öv. Saçını sevmeyen bir arkadaşın varsa saçının güzel olduğunu düşündüğünü söyle ya da gülümsemesinin ne kadar tatlı olduğunu söyleyerek övgüde bulun. Tam anlamıyla doğruyu söylemiyor olsan da iyi bir tutum sergilemiş olursun.
   • Yakın arkadaşınsa ona “saçın iyi görünüyor ama... yapsan nasıl olur?” diyerek saçını daha iyi gösterecek ufak bir değişiklik önerisinde bulunabilirsin.
  • İnsanlar bazen negatif enerjilerini atmaya ihtiyaç duyarlar. Onlar konuşurken pozitif ve anlayışlı olabilirsin. Çok fazla neşeli olman gerekmez; söylediklerinin tonunun arkadaşının sana anlatmaya çalıştıklarından çok alakasız olmadığından emin ol.
 2. 2
  Alçakgönüllü ol. Farklı ya da “tuhaf” kişileri hor görme eğiliminde misin? Başka insanlardan daha iyi olduğunu düşünmek hoş bir şey değildir. Sen bir bireysin ama herkesin kendine göre bir mücadelesi var ve insanların birbirine karşı iyi olmaları hayatı herkes için iyileştirir. Herkes eşittir ve ne kadar harika biri olduğundan bahsettiğin zaman diğer insanların kendilerini değersiz hissetmelerine sebep olursun. [7]
  • Böbürlenen ve egosu yüksek olan biri olma. Çok büyük bir şey başardıysan bu elbette gurur duyulacak bir şeydir ancak bu başarıyı elde etmende sana yardımı olan kişileri de tanıdığından emin ol.
  • İnsanları tamamen tanımadan onları yargılama. İnsanların dış görünüşlerine ya da konuşmalarına bakarak onlarla ilgili varsayımlarda bulunma. İlk izlenimlerin her zaman doğruyu yansıtmadığının farkında ol. Atalarımızın da dediği gibi kimseyi dış görünüşüne göre yargılama.
 3. 3
  Samimi ol. Birine sırf sana ayrıcalık göstersin diye iyi davranıyorsan bu iyi biri olmakla oldukça tezat bir durumdur. Yaptığın şey aldatıcı, sığ ve korkunç bir şeydir. Geriye dönüp baktığında her ne olursa olsun iyi bir insan olduğunu söyleyebilmek için iyi ol. Gerçekten öyle olmak istediğin için iyi insan ol. [8]
  • İkiyüzlü olma. Çok fazla övünme. İnsanlarla ilgili konuşma ve onları sırtından vurma. İnsanların yüzüne karşı iyi olmak onların güvenini kazanmana yardım eder. Bu güveni onların arkasından konuşursan kırarsın. Başka insanlarla ya da sevmediğin insanlarla ilgili asla dedikodu yapma. Bu, kötü bir karmadır ve seni iyi biri olarak değil sığ biri olarak gösterir.
 4. 4
  Gününü küçük iyiliklerle doldur. Tanımadığın bir öğretmen için kapıyı tutmak ya da sana her zaman iyi davranmayan birine gülümsemek gibi günlük küçük şeyler yap. Çok büyük bir şey gibi görünmese de uzun vadede bu tarz iyilikler yapmak senin daha iyi biri olarak görünmeni sağlayacaktır.[9]
 5. 5
  Paylaşmayı öğren. Paylaşmak tatlını ikiye bölüp yarısını küçük kardeşine vermek anlamına gelebilir. Bu aynı zamanda zamanın, alanın veya bilge sözlerin gibi daha büyük şeylerden vazgeçmen anlamına da gelebilir. Paylaşmak hayır kurumlarına yardım etmeyi ya da günlük küçük jestler yapmayı da içerebilir. Cömert olmak iyi olmanın bir parçasıdır. Verdiğinden fazlasını almamaya çalış ve mümkün olduğunda aldığından fazlasını ver.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sevdiğin İnsanlara Karşı İyi Olmak

 1. 1
  Yardım etmeyi teklif et. Annenin ya da babanın yapılması gereken bütün işleri yapmakta zorlandığını görüyorsan onlara yardım etmeyi teklif et. Enerjin ve ayıracak zamanın olduğunda başkalarını kendi önünde tut. Uzun vadede yaptığın iyilikler kesinlikle ödüllendirilecektir.
  • Senden yardım istenmesini bekleme. İnsanların yardıma ihtiyaç duydukları zamanları nasıl fark edeceğini öğren.
  • Yardım etmek için yaratıcı yollar bul! Kardeşlerinin ödevlerine yardım et, eşinin yeni bir proje veya fikir konusundaki görüşlerini dinle, ailene kahvaltı hazırla, köpeği yürüyüşe çıkar, kardeşini okula götür. Bunlar küçük görevler gibi görünse de çabaların takdir görecektir.
 2. 2
  Güvenilir ve itimat edilir biri ol. Aile bireylerine ve sevdiklerine karşı iyi olmanın bir parçası da ihtiyaçları anda yanlarında olmaktır. E-postalarına cevap ver, aradıklarında telefonunu aç, yapılan planlardan son dakikada vazgeçme ve karşındaki kişi senden kendisini dinlemeni istediğinde onunla konuşmaya zaman ayır.
  • Biri sana mesaj bırakırsa onu derhâl ara. İnsanları günlerce bekletmek hiç hoş bir davranış değildir.
  • Bir yerde olacağını söylediysen orada ol. Bir şey yapacağını söylediysen o şeyi yap. Sözünden dönmen insanların sana olan güvenini zedeleyebilir ve bu şekilde davranmak hiç hoş olmaz. Arkadaşlığına bağlı ol.
 3. 3
  Zor zamanlar geçiren insanların ulaşabileceği kişi ol. Kriz anında ya da duygusal bir dönemde üzüntü çeken arkadaşının canı yemek pişirmek ve tek başına yemek yemek istemez! Ona yemekle biraz kurabiye götür ve akşamı onunla geçir. Yakın bir arkadaşın yakın zamanda çok zor bir ayrılık yaşadıysa ayrıldığı kişiyle ilgili şeyleri temizlemesi konusunda yardım etmeyi teklif et, böylece arkadaşın bu işle tek başına uğraşmak zorunda kalmaz. En yakın arkadaşlar ve iyi insanlar işler kötü gittiğinde kaçmazlar; dik dururlar ve yardım eli uzatırlar. [10]
 4. 4
  Doğru olanı yap. Bazen iyi biri olmak o kadar da kolay olmaz. İyi olma yeteneğini test edecek olan bazı durumlarla karşı karşıya kalırsın. Bazen sevdiğin insanlar bile sözünde durmaz, yargılayıcı, egoist, bencil veya düpedüz ahmak olabilirler. Onların seviyesine düşmekten sakınmak zorundasın. Sırf sabrın test ediliyor diye iyi biriyken acımasız birine dönüşme.
  • Kızdığında ve hoş olmadığını düşündüğün bir şekilde davranacağını hissettiğinde kötü davranmak yerine bu hissini başka bir şekilde dışarı at. Koşuya çık, yastığı yumrukla ya da video oyunu oynayarak rahatla. Hareketlerin ve davranışların üzerindeki kontrol sendedir.
  • Her zaman sana nasıl davranılmasını istiyorsan insanlara o şekilde davranmayı unutma. Başkalarının itibarına tam anlamıyla saygı duyduğunda otomatik olarak daha fazla insan seni iyi, ilgili, güvenilir ve düşünceli biri olarak görecektir. Günün sonunda karşındaki kişi bunlardan hiçbirini paylaşmıyor olsa da görüşlerin, fikirlerin ve ihtiraslarından dolayı saygı görmek istersin. Aynı nezaketi başka insanlara göstermelisin.
 5. 5
  Bağışlayıcı ol. Kin tutma ve insanlar senden af diledikten sonra onları cezalandırmaya veya onlara kızmaya devam etme. Unutma ki, bağışlayıcı olmak öfkenin ve kıskançlığın düşüncelerine hükmetmeye devam etmesine izin vermek yerine anı unutmakla ilgilidir. Bu, karşındaki kişiye bir anda sırlarını verebileceğin anlamına gelmez. Bu sadece, karşındaki kişi senden samimi bir şekilde af dilemişse bu konuda kötü düşünmeyi bırakman anlamına gelir. Bunun yanında, affetmek iyi huylu olmanın önemli bir unsurudur. Kibar ve bağışlayıcı olursan insanlar sana saygı duyar.[11]
  • Karşındaki insan senden bağışlamanı istemese de sen bunu yapmayı dene ve yoluna devam et. Seni inciten ve özür dilemeyen biri için genellikle endişelenmene ve sinirlenmene değmez. [12]
  Reklam

İpuçları

 • Hayvanlara da iyi davran! Evcil hayvanları olduğu kadar doğadaki hayvanları da sev ve onlara saygı duy.
 • Başkalarının hatalarına gülme ve yaptıkları hataları acımasızca gündeme getirme. Şaka yapmanda sorun yoktur elbette ama sağduyulu ol ve bir şeye beraber gülmekle o şeyle dalga geçmek arasındaki farkı anla.
 • Arkadaşların sana karşı kaba davranıyorlarsa sen de onlara karşı kaba olma. Otur ve onlara sorunun ne olduğunu sor.
 • Biri sana bir sır verirse ve sen de bu sırrı hiç kimseye söylemeyeceğine söz verirsen sözünde dur ve bu sırrı sakla.
 • Arada sırada tepenin atması seni kötü biri yapmaz, özellikle de biri sana karşı acımasızca davranışlar sergiliyorsa. Kendini affet ve nihayetinde bir insan olduğunu hatırla. Bununla beraber, sebepsiz yere öfkeni başkalarından çıkarma.
 • İnsanlara dinleri ve etnik kökenlerinden dolayı asla farklı davranma. Karşındaki kişi kim olursa olsun ona her zaman iyi davranmalısın.
 • İyiliği içselleştir. Bir gün iyi olup ikinci gün vazgeçme; aksi takdirde insanlar senin rol yaptığını düşünür.
 • İyi olmak aynı zamanda doğru söylemek anlamına da gelir ama gerçekler karşındaki kişiyi incitecekse bunu ince bir şekilde söyle.
 • Öfke problemin olduğundan şüpheleniyorsan bir terapistle görüşmeyi düşün.
Reklam

Uyarılar

 • Çok iyi bir geçmişe sahip olmadığın birine gülümsemek ya da selam vermek ters tepebilir ve bu kişi senin sinsilik yaptığını düşünüp çok da hoş olmayan bir şekilde karşılık verebilir.
 • İyi olacağım derken enayilik etme. Uzlaşmak iyidir ama insanların sana adil şekilde davranmalarını bekle. Doğruları savunmaktan korkma ve birini savunmakta tereddüt etme. Sen birinin zamanına saygı duyarken karşındaki kişinin senin zamanına saygı duymadığını fark edersen olabildiğince saygılı bir şekilde kendini çek ve ortadan kaybol.
 • "İnsanların dışarıdan nasıl göründüğü değil aslında nasıl biri oldukları önemlidir” dendiğini duymuşsundur. Bu kısmen doğrudur ama biriyle sadece bir kez tanışırsın. İlk karşılaştığınızda barbarca davranırsan öyle tanınabilirsin. İlk karşılaşmada dostane davranışlar sergilersen insanlar seni iyi ve samimi biri olarak tanır.
 • İyi davranışlarının ve dostane ve uysal tutumunun kötüye kullanılmasına izin verme. Bu, seni incitebilir ve diğer insanların pişmanlık duymalarına sebep olabilir. Kibar bir şekilde kendi çıkarlarını koruyarak hem kendini hem de birçok insanı bu duruma düşmekten kurtarabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 321 kişi çalıştı. Bu makale 6.985 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 6.985 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam