Biriyle sohbet başlatmak muhtemelen iletişimin en zor kısımlarından biridir. Bazı insanlarla anında konuşabilirken diğerleriyle konuşmanın sana çok zor geldiği zamanlar olabilir. Yine de endişelenme; hemen hemen herkesle iyi bir sohbet başlatmana yardımcı olacak bazı evrensel püf noktaları ve belirli kişilerle sohbet başlatabilmen için birkaç ipucu vardır. İyi bir sohbetin nasıl başlatılacağını öğrenmek istiyorsan aşağıdaki adımları takip et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Sohbet Başlatmak

 1. 1
  Kişiye onu umursadığını hissettir. Söylediği şeyleri umursadığını ve fikrinin senin için önemli olduğunu hissettirerek bir yabancıyı bir arkadaşa çevirebilirsin. Eğer kişi senin haddinden fazla konuştuğunu düşünürse anında keyfi kaçar. Bunun yerine vücudunu çevirip o kişiye doğru odaklan ve çok aşırıya kaçmadan göz teması kur. Kişiye yeterli kişisel alan ver ancak dikkatinin kişide olduğunu göster.[1]
  • Kişiye onun düşüncelerinin senin için önemli olduğunu hissettir. Bir konuyla ilgili konuşmaya başlarsa gerçekten konuşmak istediğin bir şeyle ilgili konuşmak yerine daha fazla soru sor.
  • Kişinin adının ne olduğunu öğrendikten sonra onu bir veya iki kere kullan.
  • İlk önce diğer kişi konuşursa dinlediğini göstermek için kafanı dikkatle salla.
 2. 2
  Kişiyi sorgulamadan sorular sor. Çoğu iyi sohbet soruyla başlar ancak konuştuğun kişi kendini bir polis merkezinde sorgulanıyor gibi hissetmemelidir. Kişiyi geri bildirim vermeden ve onunla gerçekten konuşmadan soru bombardımanına tutma. Hiçbir şey sorguya çekiliyormuş gibi hissetmekten daha kötü olamaz. Çok fazla soru sormak kişiyi sadece rahatsız eder ve sohbetten kaçmanın yollarını aramasına sebep olur.[2]
  • Çok fazla soru sorduğunu fark edersen bununla ilgili bir şaka yap. "Üzgünüm, röportaj bitti." de ve başka bir şeyden bahsetmeye başla.
  • Kişiye hayalleri ve arzularıyla ilgili sorular değil hobileri ve ilgi alanlarıyla ilgili sorular sor.
  • Komik bir şeyden söz et. Kişiye haberlerdeki kötü olayla ilgili ne düşündüğünü veya son zamanlarda ne kadar fazla mesai yapmak zorunda kaldığını sorma. Kişinin sohbetten zevk aldığı kadar sohbet konusundan da zevk almasını sağla.
  • Senin de bir şeyler paylaşıyor olmana dikkat et. İdeal olarak sen ve diğer kişi aynı miktarda bilgi paylaşıyor olmalısınız.
 3. 3
  Komik ol. Bu, tek kişilik bir komedi gösterisi yapman gerektiği anlamına gelmez ancak buzları eritmek için araya birkaç şaka sıkıştır ve ona komik bir hikâye anlat. Komik hikâye paylaşmanın başkalarının ne kadar açılmasını sağladığını görünce şaşıracaksın. Herkes gülmeyi sever ve gülmek insanları rahatlatır. Bu, gergin insanları rahatlatmak ve konuşturmak için güzel bir yöntemdir.[3]
  • Kişinin dikkatini çekmek için zekânı kullan. Hızlı hareket edebildiğini ve kelime oyunları, zekice şakalar ve genel şakalaşma konularında rahat olduğunu göster.
  • Çok iyi bir komik hikâyen varsa kısa olması şartıyla onu kullan. Daha önce denemediğin uzun bir hikâyeyi anlatma yoksa çuvallayabilirsin.
 4. 4
  Açık uçlu sorular sor. Açık uçlu sorular, cevap olarak evet veya hayırdan daha fazlasını gerektiren sorulardır. Açık uçlu sorular insanların ayrıntılara girmesini sağlar ve bu da sohbeti oluşturur. Kişiyi konuşturup sohbetin bir parçası hâline getirirsin. Açık uçlu sorular, evet hayır sorunlarının aksine sohbeti geliştirir.
  • Soruların yeterli derecede açık uçlu olmasına dikkat et. Kişiye hayatın anlamının ne olduğunu düşündüğünü değil Beşiktaş'ın bu sezon nasıl oynadığını düşündüğünü sor.
  • Ayrıca sohbet iyi gitmediği zaman bunu anlamalısın. Eğer kişi daha fazla karşılık gerektiren sorulara sadece evet hayır şeklinde cevap veriyorsa o zaman bu kişi seninle sohbet etmekle pek ilgilenmiyor olabilir.
 5. 5
  Ne yapmaman gerektiğini bil. İyi bir sohbeti gelişmeden bitirmenin birkaç yolu vardır. İyi bir sohbetin nasıl başlatılabileceğini öğrenmek istiyorsan başlangıçtan itibaren kaçınman gereken birkaç temel şey vardır.[4]
  • Fazla kişisel bilgileri açıklama. Yaşadığın acı verici ayrılık, sırtındaki tuhaf kızarıklık veya hayatında kimsenin seni gerçekten sevip sevmediğini merak etmeye başladığın gibi konulardan bahsetme. Bunları seni iyi tanıyan insanlara saklayabilirsin.
  • Kişiye tatsız bir karşılığa sebep olabilecek bir şey sorma. Kişinin kendisi sevgilisinden, kariyerinden veya sağlığından bahsetsin. Kişinin biriyle çıkıp çıkmadığını sorman ancak karşılığında son zamanlarda birinin onun kalbini kırdığını öğrenmen hoş olmaz.
  • Tüm zamanı sadece kendinden bahsederek harcama. Kendinle dalga geçip biraz kişisel bilgi vermen kişiyi rahatlatabilse de ne kadar harika biri olduğundan veya ertesi gün kahvaltıda ne yiyeceğinden bahsedip durursan kişinin ilgisi hemen dağılacaktır.
  • Dikkatini ver. Kişinin adını, mesleğini veya açıkladığı herhangi önemli bir bilgiyi beş dakika sonra unutma. Bu, kişinin onu hiç önemsediğini düşünmesine sebep olur. Kişi ismini söylediğinde hatırlama ihtimalinin artması için onu sesli olarak tekrar et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Farklı Durumlarda Sohbet Başlatmak

 1. 1
  Hoşlandığın biriyle sohbet başlat. Hoşlandığın biriyle yeni tanışmışsan ve iyi bir sohbet başlatmak istiyorsan orijinal, zekice ve merak uyandırıcı bir konu açarak ve biraz da flört ederek o kişinin anında senin çekimine kapılmasını sağlaman gerekir. Hoşlandığın biriyle sohbet başlatırken bir şeyi nasıl söylediğin ne söylediğinden daha önemlidir. Göz teması kurup vücudunu o kişiye doğru çevir ve ona dikkatini verdiğini göster. Hoşlandığın biriyle sohbet başlatmak için kullanabileceğin harika yöntemlerden bazıları şunlardır:[5]
  • Bir partideysen çalan müzikten bahset. Bu, müziği ikiniz de seviyor veya ikiniz de ondan nefret ediyor olsanız da sana hakkında konuşabileceğin bir şey verir.
  • Bir barda tanıştıysanız kişiden bir içki tavsiyesi iste. Sonra içkiyi seviyorsan onu onaylayabilir ya da yeterince iyi değilse kişiye şaka yollu takılabilirsin.
  • Kişinin boş zaman etkinliklerinden bahset. Çok ısrarcı olmadan hafta sonları ne yapmaktan hoşlandığını sor.
  • Mesleklerinizden bahsetme. Bu, ilgi uyandırmaz. O konuya sonra gelebilirsin.
  • Kişiye şaka yollu takıl. Dışarısı sıcaksa ve o bir kazak giyiyorsa nazikçe kızın kıyafet seçimine takıl.
  • Evcil hayvanlardan bahset. İnsanlar evcil hayvanlarından bahsetmeye bayılır. Senin bir evcil hayvanın varsa fotoğraflarını birbirinize bile gösterebilirsiniz.
 2. 2
  Olası bir arkadaşla sohbet başlat. Tanıştığın veya gördüğün biriyle anında arkadaş olma isteği hissedersen veya sadece bir arkadaşının arkadaşıyla takılıyorsan ve onu daha iyi tanımak istiyorsan bir röportajcı gibi görünmeden ona ilgi göstermeli ve onu güldürüp onun seni tanımayı istemesini sağlamalısın.
  • Olumlu ol. Hemen kendini küçümsemeye veya şikayet etmeye başlama; yerel spor takımının ne kadar iyi oynadığından (o kişinin spordan hoşlandığını düşünüyorsan) veya bulunduğun barı veya restoranı ne kadar sevdiğinden bahsetmek gibi olumlu bir sözle başlangıç yap.
  • Mahallenden bahset. İnsanlar yaşadıkları yerle ve orada yapmayı sevdikleri şeylerle gurur duyarlar, bu yüzden aynı mahallede yaşıyorsanız onun ne kadar harika olduğu üzerine bir bağ geliştirebilirsiniz. Sonra konuşmayı daha fazla kişiselleştirip daha önce yaşadığınız yerlerden bahsedebilirsiniz.
  • Kişiye eğlenmek için neler yaptığını sor. Belki ilgi alanlarınızdan bazılarının aynı olduğunu öğrenirsiniz.
  • Kendinden çok fazla bahsetme. Birbirinizden eşit derece bahsediyor olmanıza önem ver. Ayrıldığınızda o kişiyle ilgili yeni bilgiler edinmiş olmalısın.
  • Ortak arkadaşlarınız varsa kişiye ortak arkadaşınızı nereden tanıdığını sor. İkinizin de tanıdığı bir kişiyle ilgili komik hikâyeler anlatabilirsiniz.
 3. 3
  Bir iş arkadaşıyla sohbet başlat. Bir iş arkadaşıyla sohbet başlatmak olası bir sevgili veya arkadaşla sohbet başlatmaktan biraz daha zor olabilir çünkü bir çalışma ortamında aşılmaması gereken sınırlar vardır. Yine de ortamı olumlu tutup kişisel hayatlarınızdan yeterli derecede bahsederseniz hararetli bir sohbet edebilirsiniz.
  • İş arkadaşına ailesiyle ilgili sorular sor. Herkes ailesinden bahsetmeyi sever, bu yüzden kişiye rahat bir şekilde ailesinin nasıl olduğunu sor. İş arkadaşın fotoğraflar çıkartacak ve bir saniyede sana duymak istediğinden daha fazla bilgi verecektir.
  • Hafta sonunda neler yapacağından söz et. Birlikte çalışıyorsanız ikiniz de cuma günü işten çıkıp hafta sonunda eğlenceli veya dinlendirici bir şey yapmayı iple çekiyorsunuzdur. Çok fazla burnunu sokmazsan iş arkadaşın planlarını seninle paylaşmaktan mutluluk duyacaktır.
  • Ortak bir şikayet üzerine bağ kur. Trafikten, bozuk fotokopi makinesinden veya mutfakta kahve kreması kalmadığından bahset ve böylece ikiniz de bunun üzerine kafanızı sallayıp daha hararetli bir konuşmaya geçebilirsiniz.
  • İşten çok fazla bahsetme. İşle ilgili bir sorun olduğu için iş arkadaşınla sohbet başlatmıyorsan insan tarafını gösterip projelerin veya raporların yerine arkadaşların, ailen ve ilgi alanlarından bahsetmeye çalış. İş dışında kurabileceğiniz insanî bir bağlantı bul.
 4. 4
  Bir grup insanla sohbet başlat. Bir grup insanın tümüyle konuşmak biraz daha zor olabilir. Sohbet başlatmak için en güvenli seçenek ortak bir alan bulmaktır. Herkesi rahat ve konuşmaya katkıda bulunacak bir şeyleri var gibi hissettirmek zor olsa da konuları geniş ve hafif tutarak konuşmaya mümkün olduğunca fazla kişiyi dâhil etmelisin.
  • Kendinle alay et. Bu, özellikle seni tanıyan ancak birbirini iyi tanımayan kişilerle sohbet başaltıyorsan harika bir taktiktir. İnsanlar sana gülüp seninle dalga geçsinler, bu sayede ortak bir bağ oluşturma yolunda olurlar.
  • Bir veya iki kişi yerine gruba hitap etmeye çalış. Yorumunu özellikle bir kişiye yöneltirsen diğerleri kendilerini dışlanmış hissederler.
  • Başlıca şikayet konuları iyi bir sohbet başlatıcı olabilir çünkü bunlara herkes sahiptir. Kendi şikayet konularından biriyle ilgili bir hikâye anlatarak başlangıç yapabilirsin, diğerleri kesinlikle konuşmaya katılım göstereceklerdir.
  • Gruptaki insanların ortak noktalarının neler olabileceğini düşün ve bunlardan söz aç. İnce olmak zorunda değilsin. "Hey, siz ikiniz de Galatasaraylısınız. Dünkü maçı izlediniz mi?" diyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bir sohbeti bir tahterevalliye binmek gibi düşün. İkiniz de konuşmayı eşit şekilde paylaşmalısınız, bu yüzden diş macunu gibi sıkıcı bir şey üzerinde uzun süre boş laf yapma çünkü bu arkadaşını rahatsız eder. Ve eğer konuştuğun kişi sohbetteki tek konuşan kişiyse bununla ilgili bir şey söyle. Partilerde eğlenirsen moralin daha iyi olur.
 • Ses tonunun farkında ol. İyi bir sohbet çok yumuşak olmayan ancak çok da yüksek olmayan bir ses tonunda olmalıdır.
 • Sohbete kalkışmadan önce konuşabileceğin bir şeyler düşünmeye çalış. Bu, hoş olmayan sohbetlerden çıkmana da yardımcı olabilir.
 • Sohbete hükmetmen gerektiğini düşünme. Diğer kişinin de kendini açmasına müsaade et.
 • "Evet hayır" soruları sormaktan kaçın. Bunun yerine biraz düşünme gerektiren ve daha fazla açıklama yapılabilecek sorular sor.
Reklam

Uyarılar

 • Yakın arkadaşın olmayan birine daha kişisel bir soru sorarken bunu çok fazla kişiselleştirme. 'Tatilde ne yaptın?', 'Alışveriş merkezinde ne yapıyorsun?', 'Nerelisin?' veya 'Ailen nasıl?' gibi sorular sor.
 • Utanç verici veya uygunsuz olma ihtimali olan bir şeyden söz etme; bu uzun süren sessizliğe ve/veya herkesin utanmasına sebep olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 33 kişi çalıştı. Bu makale 4.740 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 4.740 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam