İster yeni bir ilişkide ol ister beşinci yıl dönümüne yaklaşıyor ol, ilişkideki rolünü geliştirmek için yapabileceğin birçok şey vardır. İyi bir kız arkadaş olmak için partnerine karşı açık ve dürüst, onun istek ve ihtiyaçlarına karşı destekçi olman ve ona olan sevgini ve şefkatini göstermeye istekli olman gerekir. Sağlıklı bir ilişkinin tadını çıkarmak için kendi bağımsızlığını da sürdürmek amacıyla çaba sarf etmen gerektiğini unutma.

Yöntem 1 / 3:
Açık Olmak

 1. 1
  İlk günlerde çok açık olma. Bir ilişkide yakınlaşmak, birbirinizi tanımanız ve birbiriniz için doğru insanlar olduğunuza inanmanız için yeterli alan olduğundan emin olmakla ilgilidir. Eğer ilişkinde erkenden, bir şeylerin aslında olduğundan daha fazlasını "yapmaya" kalkışırsan vakitsiz acelecilik partnerini korkutabilir ve 'aranızdakini' mahvedebilir. Bunun yerine sabırlı ol, sağlam ve kalıcı bir ilişkinin zaman aldığını anla. İyi bir kız arkadaş olmak istiyorsan aşağıdakilerden kaçın:[1]
  • Partnerini ilişkinizin adını koymak için erkenden zorlama. Birkaç buluşmadan sonra kız arkadaş veya erkek arkadaş etiketi koymana gerek yok. Aksi takdirde, bu kararın kendi kararı olmadığını hissetmesine sebep olabilir. Sabırlı ol ve flört etmek, sevgili olmak, ciddi düşünmek gibi tanımlamaların ne zaman konuşulması gerektiğiyle ilgili kendisinin karar vermesine izin ver. Eğer ikiniz uyumluysanız ilişkiniz yakında gelişecektir.
  • Yakın arkadaşları ve ebeveynleriyle tanışmadan önce, evlilik veya aile kurma hakkında konuşmaya başlama. Bu tür sorunları zamanından önce ortaya atmak, başlangıçtan itibaren gerilim yaratabilir ve verimli ve özenli bir ilişkiyi durdurabilir, hatta sona erdirebilir.
  • Ona gösteriş yapma veya onu etkileme gereği hissetme. Ona hiçbir şey kanıtlamana gerek yok. Sadece onu dinlemeye, ona karşı dikkatli olmaya ve ilgi alanlarınızı paylaşmaya hazır olmalısın.
 2. 2
  Dürüst ol. Partnerine karşı dürüst olman her şeyden önce çok önemli olmakla birlikte kendine karşı dürüst olman da aynı derecede önemlidir. Aşırı tepki verirsen veya bir hata yaparsan hatalarını kabul edip özür dileyebiliyor olmalısın. Kendini savunmasız veya üzgün hissediyorsan duygularını kelimelere dökmeden önce kelimeleri seçebilir ve bunları ona onu suçlamadan anlatabilirsin.[2]
  • Buradaki en önemli şey, duyguların hakkında mümkün olduğunca açık olmandır. Örneğin, seni rahatsız eden bir şey yapar veya söylerse onu suçlamadan veya değişmesini istemeden bu durumun seni nasıl etkilediği konusunda açık ol.
  • En başta sağlam bir iletişim kurarsanız bu ilişkinin devam edip etmeyeceğini veya boşa çıkıp çıkmayacağını çok geçmeden anlarsın.
 3. 3
  Ne düşünüyorsan söyle. Partnerininkiyle çelişecek olsa bile isteklerini, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini söylemekten korkma. Sen onu sadece memnun etmek için orada değilsin ve bunun için orada olmamalısın. Ayrıca kendi ihtiyaçların, arzuların ve yaşama yaklaşımınla kendin olduğunu göstermek, seni bir insan olarak tanıma ve anlama konusunda partnerini sana karşı ilgili tutacaktır. Ne düşündüğünü söyleme konusunda rahatsan partnerin de aynı şekilde rahat olacaktır.[3]
  • Başkasının görüşlerine veya yaşam tarzına hiçbir şekilde saldırmadan kendini ifade etmeyi unutma. Kendine güvenme stratejilerini kullanarak ve onun duygularını da dikkate alarak aynı zamanda hem alçak gönüllü hem de açık sözlü olabilirsin.
 4. 4
  Kendin ol. Sadece onu etkilemek için sahte bir 'sen' oluşturma. Farklı tipte bir kızı tercih edeceği düşüncesi genellikle seni kışkırtabilir ama bu genellikle sadece söylenen veya önerilen şeylerden ufak parçaları bir araya getirip çıkarımda bulunmaktır ve büyük ihtimalle yanlış olabilirsin. Ne de olsa hayalindeki o kusursuz kişiyle değil, seninle sevgili olmak istiyor. O daha zayıf, daha uzun, daha güzel, daha sessiz vs. olduğunda daha iyi olacağın konusunda ısrar ettiği için kendinle ilgili şeyleri değiştirmeye gerçekten hevesli hissediyorsan bu, uyumlu olmadığınızı gösteren iyi bir göstergedir.
  • Sana eziyet verici ve ısrarcı bir şekilde bunları söylüyorsa o zaman bu, sevgi değil, seni kontrol etmeye çalışmaktır.
  • Eğer paylaşmıyorsan onun ilgi alanlarını paylaşıyormuş gibi davranma. Başlangıçta bunu yapmak eğlenceli ya da "güvenli" gelebilir ancak onun sevdiği şeyleri senin aslında sevmediğini öğrenmesi ona çok acı verir. Kendi hayatında, senin gelecekteki rolün hakkındaki düşüncelerini aslında gerçek olmayan bir şeye dayandırıyor olabilir ve bu ikinizi de yaralayabilir.

Yöntem 2 / 3:
Destekleyici Olmak

 1. 1
  Onun ilgi alanlarına alaka göster. Ne yapmaktan ve ne hakkında konuşmaktan hoşlandığını hatırla. Onun hobilerini seviyormuş gibi davranmak zorunda değilsin ama en azından neden bu hobiyi çok sevdiğini anlamaya çalış. Bir müzik grubunu seviyorsa neden sevdiğini anlamaya çalış. Eğer şakacı ve çocuksu olmayı seviyorsa bunun onun için sadece bir stres atma yolu olabileceğini unutma. Ona özgü birey olma biçimini kabullenirken kendin hakkında da daha fazla şey öğreneceksin ve bunun sonucunda, hayatının geri kalanını bu kişiyle geçirip geçiremeyeceğini anlamış olacaksın.[4]
  • Onun ilgi alanlarının hepsine ilgi duymana gerek yok. Beyzbol izlemekten hoşlanıyorsa ama bu senin ilgini çekmiyorsa ve izleyemiyorsan bunda da bir sorun yoktur.
  • Sadece ilgi alanları hakkında sorular sormak ve onun için önemli olan şeyler hakkında konuşmak yeterli olabilir.
 2. 2
  Takım olarak hareket etmeyi öğren. Herhangi bir sağlıklı ilişkide olduğu gibi, küçük veya büyük bir anlaşmazlık yaşandığında bu anlaşmazlıktaki payını deneyimleyeceksin. Kendine karşı dürüst olmayı unutma ve gereğinden fazla bencillikten kaçınmaya çalış. Duygusal bir beraberlik, bir takım çalışmasıdır ve ortak yaşamı esas alan bir ilişkidir; bir tarafın verici olduğu ve diğerinin yeteri kadar verici olmadan sadece aldığı tek taraflı bir çıkar ilişkisi değildir. Bir takımda, birbirinizin ardını kollarsınız, birbirinize zarar vermezsiniz ve başka insanların önünde birbirinize açıkça sevgi ile muamele edersiniz.[5]
  • Zor zamanlarda takım yaklaşımı, problemleri duygusallığa daha az bağlı bir şekilde ele almanız konusunda yardımcı olabilir. Çünkü sorunu bir tarafın düzeltmesini beklemek yerine onu düzeltmek için ikiniz de sorumluluk alırsınız.
  • Bağın tek bir şey etrafında döndüğü "tek yönlü" bir ilişkiden kaçın. İlişkiye çeşitlilik ve farlılık getirerek ilişkinizi güçlendirin. Birlikte farklı ve yeni şeyler deneyin. İlişkiler birlikte eğlenmek, birlikte öğrenmek ve birlikte büyümekle ilgilidir.
 3. 3
  Onu eleştirdiğinden daha fazla ona iltifat et. Onun hakkında söylediğin her şey bir eleştiri veya saldırıdan ibaretse seni görmeyi dört gözle beklemeyecektir ve seninle birlikte olmayı yeniden düşünmeye başlayacaktır. Aynı şekilde, sadece partnerin olduğu için onunla her zaman aynı fikirde olmana gerek yok. Kibar olmak olgun ilişkilerde daha iyi bir stratejidir. Sınırlar oluşturmak ve uzlaşmak, öğrenmek ve benimsemek açısından önemli ilişki stratejileridir.[6]
  • Sana doğru geldiğinde mantıklı bir eleştiri getirebilsen de söylediğin her olumsuz şey için onun hakkında en az dört olumlu şey söylemelisin.
  • Sırf kötü bir ruh hâlinde olduğun veya bir şeyler düzgün gitmediği için onu durmadan azarlama.
 4. 4
  Uzlaşmayı öğren. İyi bir kız arkadaş olmak istiyorsan o zaman istediğini elde edemediğin için kavga etmek veya öfkelenmek yerine uzlaşmayı öğrenmelisin. İyi bir şekilde uzlaşabilmek için bir durumu, diğerinin bakış açısını anlarken hem sakince hem de mantıklı olarak tartışabilmek zorundasın. İhtiyacın olduğunu düşündüğün şeye kör bir şekilde odaklanmak yerine sevgilinin nasıl düşündüğünü anlamaya çalış.[7]
  • İşler istediğin gibi gitmediği zamanlarda sırf sen çok kızgınsın ve üzgünsün diye partnerin kendi fikrinde ısrar etmek yerine geri adım attığı için her istediğini elde edebilen bir kız olmak istemezsin.
 5. 5
  Birbirinize alan tanıyın. Partnerini desteklemelisin ama onun yanında olmadığında ruhen "orada" olabilmelisin. İyi bir kız arkadaş olmak istiyorsan kendi işini yapmak, kız arkadaşlarınla takılmak ve partnerini görmek için zaman ayırmalısın.[8] Yanında olmasan bile onu düşündüğünü ve desteklediğini bilmeli. Birbirinizden ayrı olduğunuz andan itibaren kendini güvensiz hissediyor ve ilişkinin gücünden şüphe ediyorsan o zaman bir sorunun vardır.
  • Arkadaşlarıyla sadece bir gece geçirmek istiyorsa müdahale etmeye çalışmak yerine partnerine destek vermelisin. Sevgilinin, arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve sensiz takılmak için zaman ayırmasına müsaade etmek önemlidir.
  • Eğer onun tüm zamanını almaya ve tüm dikkatini üzerinde toplamaya hakkın olduğunu düşünüyorsan nasıl saplantılı bir kız arkadaş olunmayacağını öğrenmelisin. Aşırı koruyucu bir kız arkadaş olma. İzlendiğini hissetmeden dışarı çıkabiliyor olmalı.
  • Her şey için sana ihtiyacı olmadığını ve hem bir çift olduğunuzu hem de ayrı insanlar olduğunuzu unutma. O, biraz boşluğa ihtiyaç duyduğunda bunu kişisel algılama, ne için olduğunu anla. Kendini yenilemesi ve başka insanlarla farklı ilgi alanlarını paylaşması için zamana ihtiyacı vardır. Ama senin, onun için her zaman orada olduğunu bildiğinden emin ol.

Yöntem 3 / 3:
Sevecen Olmak

 1. 1
  Sevecen ol. Sevgini göstermenin çeşitli yolları vardır. Bazıları sevgisini diğerlerine kıyasla daha açık bir şekilde gösterir ve buna yaklaşım şeklin, kişisel olarak sevgini ne kadar açık bir şekilde göstermek istediğine bağlı olacaktır. Sevgi ile yakınlık birbirine yakındır ama aynı değildir. Sevgi, bu kişiyi umursadığını açıkça göstermektir ve gündüz veya gece herhangi bir saatte, herkese açık olarak veya özel olarak gösterilebilir.[9] El ele tutuşmak, koluna dokunmak, yanaktan hızlıca öpmek, sarılmak, saç okşamak, destekleyici kelimeler söylemek, başkalarının önünde onun ne kadar harika biri olduğunu söylemek vb. gibi önemsediğin insana sevgini nasıl göstermekten hoşlandığını düşün.
  • "Tontiş" veya "Boncuk" gibi evcil hayvan isimleri, partnerine olan sevgini göstermenin sevimli bir yoludur. Ancak bunu abartmamaya çalış. Partnerine, özellikle de halk arasında, "Bay Ayıcık" olarak seslenirsen sabrını fazlasıyla zorlamış olursun. Her şeyden önce iyi iletişim, tüm ilişkilerin çok önemli bir parçasıdır. Bu yüzden senin ondan ne kadar hoşlandığını bildiğinden emin ol.
  • Düzenli olarak yazılan sevgi dolu mesajlar ve e-postalar bir artı olabilir ama bunu aşırı derecede yapmak bunaltıcı olacaktır ve sen de ilgi meraklısı gibi görünebilirsin. Bu tür şeyler ona aşırı ilgi duyduğunu gösterir ve bunun sonsuza dek sürmesini istersin ama onu korkutacak kadar fazla üstüne gitme!
 2. 2
  Karşı konulmaz ol. Karşı konulmaz olmaktan korkma. Çoğu insan bir kız seksi, şık ve kendinden emin olduğunda onu karşı konulmaz bulur. Güven, kendi bedeninle mutlu olmak demektir. Kendini kabulleniyorsan ve kendi değerinle ilgili kendini güvende hissediyorsan özellikle çaba sarf etmeden bu enerjiyi etrafa yayacaksın. Tarzın değilse kendini çok popüler olmaya, şen şakrak bir kişiliğe sahip olmaya zorlaman gerekmez. Bunun yerine, kendine iyi bakıp onun ilgisine değer olduğuna güvenerek en iyi seni sergile.[10]
 3. 3
  Ona hediye ver. Bir ilişki içindeyken, birbirinize küçük hediyeler vermek eğlencelidir. Herkes hediye almayı ve partnerinin ona çok şey ifade ettiğini göstermek için hediye vermeyi sever. Bunu fazla abartma. Sevgi dolu hissettiğinde ona bir hediye ver ve onun senin için ne kadar önemli olduğunu bilmesini iste. Onun sevgisini satın almaya çalıştığını düşünmesini istemezsin.[11]
  • Ona el emeğiyle bir şey yap. Kâğıttan bir çiçek, gösterişli bir kalp, kişiliğini yansıtan yaratıcı bir şey... Böylece ona her baktığında seni düşünecek ve gülümseyecek. Müzikle ilgileniyorsan veya bir enstrüman çalıyorsan ona bir veya iki şarkı çalmaktan çekinme (kendi yazdığın bir şarkıyı çalarsan artı puan alırsın). Şarkına ait özel bir videoyu YouTube'a ekle.
 4. 4
  Kıskanma. Aşk dolu olmalısın ama partnerin başka bir kızla konuştuğunda, hatta ondan bahsettiğinde gözünü kan bürüyecek kadar değil. Hiçbir şey sevgilinin keyfini evrende başka kadınların var olduğu düşüncesine dayanamayacak kadar güvensiz bir kız arkadaştan daha hızlı kaçırmaz. Gördüğün her kızın ne kadar çirkin veya sinir bozucu olduğu hakkında konuşmak yerine partnerinin kız arkadaşlarına iyi davranırsan partnerin seni daha çok takdir edecektir.[12]
  • Arkadaşlarıyla dışarıdaysa diğer kızlarla konuşmadığından emin olmak için her iki saniyede bir mesaj atma. Bu, yalnızca partnerinin ona ne kadar az güvendiğini görmesine sebep olur.

İpuçları

 • Onu değiştirmeye çalışma. Sadece sevdiğin şeyleri bilmesini sağla. Eğer seni seviyorsa bir dahaki sefere bunu yapmaya çalışacaktır. Hayatını birlikte geçirmeyi düşündüğün kişiden çok farklıysa bunun yerine o kişiyi bulmayı ve bu ilişkiyi bir öğrenme hediyesi olarak görmeyi düşün.
 • Partnerini savun. Sadakat ve destek göstermek, bir ilişkinin gücünü inşa etmenin çok önemli bir parçasıdır.
 • Karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında konuştuğunuzdan ve bunları bir çift olarak çözdüğünüzden emin ol. Sen onunla ilgilenip onu şımarttığın gibi o da seninle ilgilenmeli ve seni şımartmalı.
 • Hiç kimsenin ve elbette partnerinin sana hayatını nasıl yaşayacağını söylemesine izin verme. Sana baskı yapmasına izin verme. Bunun yerine, talep ettiği şeylerin senin üzerindeki etkisi de dâhil olmak üzere yaşananlarla ilgili açık ol. Aynı şekilde, ona hayatını nasıl yaşaması gerektiğini de söyleme.
 • Tüm ilişkilerin farklı olduğunu ve herkesin farklı zevkleri olduğundan iyi bir kız arkadaş olmanın evrensel bir yolu olmadığını anla.
 • Çok aceleci olma! Onu rahatsız eden şeyleri yapması için onu zorlama.
 • Partnerine güvendiğinden emin ol. Güvenemezsen o zaman bu konu üzerinde çalışmak isteyebilirsin. Güven, bir ilişkinin temel kilit noktalarından biridir ve güven sağlandığında aranızdaki bağ gelişecektir.
 • İlişkin henüz yeniyse partnerini hiçbir şey için zorlama. Aksi takdirde, sadece kullanılıyormuş gibi hissedebilir.
 • Sürdüremeyeceğin bir yalan ağına takılacağın için partnerine yalan söyleme. Dürüst ol. Ama o sana her zaman yalan söylüyorsa intikam almaya çalışma. Bunun yerine onunla bu konuyu konuşmayı düşün.
 • Partnerin seni yapmak istemediğin bir şeyi yapmaya zorluyorsa veya seni kontrol etmeye çalışıyorsa muhtemelen ayrılma zamanı gelmiştir. Seni kontrol etmesine izin verme.

Uyarılar

 • Kıskançlık çok tehlikeli bir duygudur. Onu bilerek kıskandırma. Bu sonuçta uzun vadede güvene zarar verir.
 • Görünüşün hakkında güvensiz olma. Eğer seninle çıkıyorsa senin çekici olduğunu düşünüyordur.
 • Mevcut partnerini geçmişteki partnerinle kıyaslama. Şu anki partnerinin daha iyi olduğunu göstermeye çalışıyor olsan bile hiç kimse bu tür kıyaslamalardan hoşlanmaz. Mevcut partnerin ve daha önceki partnerin tıpatıp aynı değil ve sen de onları birbiriyle kıyaslama hakkına sahip bir yargıç konumunda değilsin. Bunun yerine mevcut ilişkinin sana neler kattığını düşün.
 • Asla arkadaşlarıyla flört etme! Arkadaşları sana ne kadar çekici gelirse gelsin onun hayatındaki tek insan olduğu konusunda güven vermen gerekir. Onlarla flört etme ihtiyacı hissedersen bu, tek eşli bir ilişkiye hazır olmadığını gösterir.
 • Partnerine ne yapacağını görmek için gizli testler yapma. Bu küçük düşürücüdür, saygısızdır ve haksızdır. Ayrıca onun bunu sana yapmasını istemezsin. Aynı şey, partnerini seks konusunda zorlamak konusunda da geçerlidir.
 • Asla yalan söyleme. Sadece dürüst olma, aynı zamanda her şeye açık ol. Garip olsa bile hiçbir şeyi söylenmemiş bırakma. Çünkü bu, gelecekte ilişkinde sorunlara yol açabilir. Eksik bilgi vererek yalan söyleme diye bir şey var. Bazen şüpheleri gidermek için bir şey söylemen gerekir ve bunu ona söylemezsen yanlış şeyler düşünmesine neden olursun.
 • Can sıkıcı olma. Can sıkıcı olmak; sürekli aramak, arkadaşlarıyla zaman geçirdiğinde sinirlenmek, seninle daha fazla zaman geçirmesi için onu rahatsız etmek, mızmızlanmak, sürekli başkaları hakkında şikâyet etmek, her zaman onaylanmayı istemek (örneğin cümlelerini her zaman "Sence de böyle değil mi?" sorusuyla bitirmek) gibi şeylerdir.
 • Sorun etmediğini söylemediği sürece telefonuna bakma. Aynısı senin için de geçerli.
 • Yapıcı eleştiri ile olduğundan farklı davranmasını istediğin için karşındaki kişinin karakterini tahrip eden eleştiri arasındaki farkı bil.
 • Bazen kendine biraz alan açmak isteyecektir; dolayısıyla bunu isterse kırılma.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkek Nasıl Baştan ÇıkarılırBir Erkek Nasıl Baştan Çıkarılır?
Kendini Bir Kıza Nasıl BeğendirirsinKendini Bir Kıza Nasıl Beğendirirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mark Rosenfeld
Ortak yazarlar :
Flört ve İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Mark Rosenfeld. Mark Rosenfeld, kadınlara hizmet sunan bir flört ve ilişki koçudur. 2015 yılında Make Him Yours'u kurmuştur. Mark, insanların harika ilişkiler bulmasına, birbirlerini cezbetmelerine ve bu ilişkileri sürdürmelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır. Style Magazine, Thought Catalog, Elite Daily, News.com.au ve The Good Men Project'te yer almıştır. Mark'ın flörtle ilgili videoları 60 milyondan fazla kez izlenmiş ve “Make Him Yours – Beating the Odds of Modern Dating” adlı kitabı piyasaya çıktığında Amazon'da en çok satanlar arasına girmiştir. Bu makale 11.876 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 11.876 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?