İstenmeyen Siteler Yönlendirici Aracılığıyla Nasıl Engellenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Meraklı gözleri belli sitelerden uzak tutmak istiyorsan internet izleme programlarına para dökmene gerek yok. Şifrelenmemiş web sitelerini engellemek için yönlendiricinin ayarlarını kullanabilirsin. Engellemeye çalıştığın web siteleri şifrelenmişse, bu siteleri filtrelemek için OpenDNS gibi ücretsiz bir hizmetten yararlanabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Yönlendiricinin Engelleme Özelliğini Kullanmak

 1. 1
  Engellediğin site şifrelenmiş mi bak. Evlerde kullanılan çoğu yönlendiriciler şifrelenmiş (https://) web sitelere erişimi engelleyemez. Bir sitenin şifrelenmiş olup olmadığını sitenin adresinin sol tarafında bir kilit simgesi var mı diye bakarak anlayabilirsin. Engellemeye çalıştığın siteler şifrelenmişse bir sonraki bölüme geç.
 2. 2
  Yönlendiricinin ayarlar sayfasını aç. Engellemek istediğin siteler şifrelenmiş değilse bunları genelde yönlendiricinin dâhili araçlarını kullanarak engelleyebilirsin. Bunlara erişmek için, ağına bağlı bir bilgisayarın web tarayıcısında yönlendiricinin ayarlar sayfasını aç. Şunlar yaygın yönlendirici adresleridir:
 3. 3
  Yönlendiricinin oturum açma bilgilerini gir. Bu bilgileri hiç değiştirmediysen varsayılan yönetici hesabı bilgilerini gir. Çoğu yönlendiricide bu bilgiler kullanıcı adı için "admin" veya boşluk; parola için de "admin" veya boşluktur. Varsayılan oturum açma bilgilerini bilmiyorsan yönlendiricinin kullanma kılavuzuna bak.
 4. 4
  "URL Filtreleme" veya "Engelleme" bölümünü bul. Bunun bulunduğu yer yönlendiriciden yönlendiriciye değişir. "Güvenlik Duvarı (Firewall)" menüsünde veya "Güvenlik" bölümünde bulabilirsin.[1]
 5. 5
  Engellemek istediğin URL’leri ekle. Bağlı cihazlarında engellenmesini istediğin tüm URL’leri gir. https:// adreslerini engelleyemeyeceğini unutma; bu durum bu yöntemi bir hayli kullanışsız kılıyor. Tam koruma sağlamak için bir sonraki bölüme bak.
 6. 6
  Ayarlarını kaydet. Ayarlarını kaydetmek için "Kaydet" veya "Uygula" butonuna tıkla. Yönlendiricin ayarları uygular ve yeniden başlar; bu bir dakika kadar sürebilir.
 7. 7
  Ayarlarını test et. Ayarlarını kaydettikten sonra engellenenler listesine eklediğin sitelere girmeyi dene. Sitelere hâlâ erişebiliyorsan siteler muhtemelen şifrelenmiştir ve OpenDNS gibi bir hizmet kullanman gerekir (bir sonraki bölüme bak).
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
HTTPS Siteler İçin OpenDNS Kullanmak

 1. 1
  OpenDNS Home’un ücretsiz sürümüne kaydol. Ağındaki kullanıcıların belli web sitelerine erişmelerini engellemek istiyorsan OpenDNS kullanarak, siteleri yönlendiricinden engellemeye kıyasla çok daha başarılı olursun. Bunun sebebi evlerde kullanılan yönlendiricilerin çoğunun https:// web sitelerini engellememesidir; ayrıca şifreleme kullanan sitelerin sayısı her geçen gün artmakta. OpenDNS şifrelenmiş bu siteleri ağındaki herkes için filtreleyebilir.[2]
  • opendns.com/home-internet-security/ adresinden ücretsiz olarak kaydolabilirsin.
 2. 2
  Yönlendiricinin ayarlar sayfasını aç. Yönlendiricini OpenDNS’in, engellediğin siteleri işleme koyacak olan DNS sunucularını kullanması için ayarlıyor olacaksın. Bunu yapabilmek için yönlendiricinin ayarlar sayfasını bilgisayarının web tarayıcısında aç. Şunlar yaygın yönlendirici adresleridir:
 3. 3
  Yönlendiricinin yönetici hesabıyla giriş yap. Yönlendiricinin ayarlar sayfasını ilk açtığında oturum açman istenir. Oturum açma bilgilerini değiştirmediysen kullanıcı adı genelde "admin", parola da ya "admin" olur ya da boşluktur.
 4. 4
  "WAN" veya "İnternet" bölümünü bul. Bunu yönlendiricinin "Basit/Hızlı Ayarlama" bölümünde bulabilirsin.
 5. 5
  Otomatik DNS’i devre dışı bırak. Kendi DNS sunucularını girebilmek için çoğu yönlendiricide önce otomatik DNS’i devre dışı bırakman gerekir.
 6. 6
  OpenDNS sunucu adreslerini gir. İki adet DNS sunucu alanı görürsün. OpenDNS sunucularına yönlendirme yapan, aşağıdaki DNS adreslerini gir:
  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220
 7. 7
  Yönlendiricin için ayarları kaydet. Kaydet veya Uygula butonuna tıklayıp yönlendiricinin yeni DNS ayarlarıyla yeniden başlamasına izin ver. Bu bir-iki dakika sürebilir.
 8. 8
  OpenDNS panelinde oturum aç. opendns.com adresine git ve yeni hesabınla oturum aç. OpenDNS paneline yönlendirilirsin.
 9. 9
  "Settings (Ayarlar)" sekmesine tıkla ve ev ağının IP’sini gir. Ev IP adresini panel sayfasının en üstünde görebilirsin. Bu adresi "Add a network (bir ağ ekle)" alanına yaz. Böylece OpenDNS’in trafiğin ne zaman senin ağından geldiğini bilmesini ve siteleri buna göre engellemesini sağlarsın.
  • Ağını, OpenDNS’e kaydolduğun hesabına gönderilen bir e-posta mesajıyla doğrulaman gerekir.
 10. 10
  Settings (Ayarlar) sekmesinin "Web Content Filtering (Web İçeriği Filtreleme)" bölümünü aç. Burada ağında hangi içeriğin engelleneceğini belirlersin.
 11. 11
  Ön tanımlı filtreleme seviyelerinden birini seç (isteğe bağlı). Low (Düşük), Medium (Orta) ve High (Yüksek) güvenlik seçeneklerinden birini tercih edebilirsin. Engellemek istediğin bir sürü içerik varsa bu harika bir özelliktir ve OpenDNS bu listeleri düzenli olarak günceller.
 12. 12
  Engellemek istediğin belli siteleri "Manage individual domains (özel alan adlarını yönet)" listesine ekle. Bu listeye en fazla 25 web sitesi ekleyebilirsin. Her birinin "Always block (her zaman engelle)" olarak ayarlandığından emin ol.
 13. 13
  DNS önbelleğini temizle. Yeni ayarlarının etkin olması için DNS önbelleğini temizlemen gerekir. Bu, ağına bağlı her cihazda bir süre sonra otomatik olarak gerçekleşir; ama engellemeyi hemen yapmak istiyorsan önbelleği elle temizleyebilirsin.
  • Windows – DNS önbelleğini temizlemek için Win+R tuşlarına bas ve ipconfig /flushdns yaz. Filtreleme ayarlarını şimdi test edebilirsin.
  • Mac – İzlenceler klasöründen Terminal’i aç. DNS önbelleğini temizlemek için dscacheutil -flushcache yaz, ardından DNS hizmetini yeniden başlatmak için sudo killall -HUP mDNSResponder yaz. Muhtemelen yönetici parolasını girmen istenir.
 14. 14
  Ayarlarını test et. Yeni eklenen web sitelerine ağındaki cihazlardan erişmeyi dene. Web sitelerini doğru bir şekilde eklediysen OpenDNS Blocked Site (Engellenmiş Site) sayfasına ulaşıyor olman gerekir.
  Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam