Rüyaların insan yaşamı üzerinde oldukça güçlü etkisi olabilir. Rüyalar gelecekle ilgili umutları ve korkuları yansıtır, hatta geçmişi yeniden değerlendirmede yardımcı olur. İster bilinçli rüya görmek istiyor ol (yani uyurken rüyalarını aktif bir şekilde kontrol edebilme ve bu rüyaların farkında olma) ya da sadece daha güzel rüyalar görmeyi öğrenmek istiyor ol, istediğin rüyaları görmek için gün içinde ve yatmadan önce yapabileceğin birçok şey vardır.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Daha Güzel Rüyalar Görmek

 1. 1
  Erken uyu. Uyku ve Biyolojik Ritimler adlı dergi için 2011 yılında yürütülen bir uyku çalışmasında gece geç saatlere kadar uyanık kalan üniversite öğrencilerinin, erkenden yatıp uyuyan öğrencilere kıyasla daha tatsız rüyalar görmeye yatkın oldukları sonucuna varılmıştır. Daha güzel rüyalar görmek istiyorsan her gece en azından bir saat erken yatmayı dene ve bunun gördüğün rüyalar üzerinde olumlu bir etkisi oluyor mu, bak.[1]
  • Araştırma sonucundaki bu bulgu için muhtemel bir açıklama şudur: Stres hormonu kortizolün sabahın erken saatlerinde yani gece kuşlarının muhtemelen REM (hızlı göz hareketi) uykusunda olduğu saatlerde, rüya sırasında veya uyku sırasında salınmasıdır.[2]
 2. 2
  Beslenme biçimini kontrol altına al. Kâbusları tetikleyen birçok şey olabilir. Bunlara gece geç saatte bir şeyler atıştırma, alkol, kafein tüketimi veya sigara içmek dâhildir.[3] Sürekli olarak kâbus görüyorsan bunları tüketmeyi bırakmayı düşün ve uyumadan iki veya üç saat önce hiçbir şey yeme. Bu sayede yediklerinin sindirilmesi için yeterli zaman olacaktır ve daha huzurlu bir uykuya sahip olacaksındır.
  • Daha derin ve daha güzel rüyalar görmeyi kafana koyduysan öğle vaktinden sonra kafein tüketmekten kaçınmalısın. Ekstra enerjiye ihtiyacın olduğunu hissedebilirsin ama kafein uykuya dalmanı zorlaştıracaktır.
  • Uyumadan önce bir kadeh şarabın uykuya dalmanı kolaylaştıracağını düşünebilirsin ama bu, daha az huzurlu bir uyku çekmene sebep olacaktır. Bilinçli rüya görmek istediğinde uykun daha az huzurlu olursa bu durum, bilinçli rüya görmeni zorlaştıracaktır.
  • Yatmadan önce şeker tüketiminden de kaçın. Şeker seni aşırı şekilde uyarabilir ve uyanık kalmana sebep olabilir.
 3. 3
  Stresin üstesinden gel. Olumsuz rüyalar çoğu kez günlük yaşamda yaşanılan stresin veya kaygının yansımasıdır.[4] Yatakta uzanmış uykuya dalmaya çalışırken bu tür şeyleri düşünmemeye çalış. Bunun yerine kafanı boşaltmak için bir dakikanı ayır ve olumlu şeyler düşün. Dışarıdaki yaşamının daha az stresli olmasına ne kadar odaklanırsan iç yaşamın ve rüyaların o kadar sakin olacaktır.
  • Düzenli egzersiz yapmak stresi azaltmana, daha iyi rüyalar görmene ve daha çabuk uykuya dalmana yardımcı olabilir.[5] Uyku saatine yakın saatlerde egzersiz yapma çünkü bu seni uyanık tutabilir.
 4. 4
  Daha rahatlatıcı bir uyku vakti rutini edin. Bitki çayı içmek veya kitap okumak gibi yavaşça uykuya dalma veya rahatlama rutinine sahip olmak önemlidir. Bunları uykuya dalmadan önce yaptığında rüyalarının korkutucu veya rahatsız edici olma olasılığı daha azdır. Uykuya dalmana yardımcı olan yöntemi sen bul ve geliştirdiğin bu düzene bağlı kal. Yavaşça uykuya geçerken tüm stresli veya acı veren düşünceleri zihninden atmaya çalış.
  • Uyumadan önce şiddet içeren, korkutucu veya başka şekilde stres yapan filmleri ve dizileri izlemekten kaçın. Çünkü bunlar kâbus görmene sebep olabilir.[6]
  • Daha huzurlu bir uyku istiyorsan yatmadan en az yarım saat veya bir saat önce tüm görsel uyarıcıları kapat. Yani cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi zihnini kapatmanı ve daha huzurlu bir uyku çekmeni zorlaştıracak herhangi bir cihazı kapat.
 5. 5
  Yatak odana gül koy. Bilim insanları kadınların en az 30 gece, gece boyunca gül kokusuna maruz bırakıldığı bir rüya çalışması gerçekleştirdi. Bu çalışmanın sonunda kadınların normalden daha güzel rüyalar gördüğü bildirildi.[7] Gül kokusunun olumlu duyguları ortaya çıkardığına inanılıyor, dolayısıyla bu da daha güzel rüyalar görmeyi sağlıyor.
  • Gül kokulu yağlar, vücut losyonları veya mumlar da kullanabilirsin. Yangın riskini önlemek için uyumadan önce mumları söndürdüğünden emin ol.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Gün İçinde Bilinçli Rüya Görmek İçin Hazırlanmak

 1. 1
  Uykunu iyi al. Rüyalar, uyku döngüsünün bir fazı olan REM (hızlı göz hareketi) uykusu sırasında oluşur.[8] Uykunu iyi almıyorsan veya gece sık sık uyanıyorsan REM döngün kesiliyor olabilir. Düzenli olarak 7-9 saat uyuduğundan emin olman gerekir. Ayrıca her gece aynı saatte uyumalısın ki zihnin ve bedenin ne bekleyeceğini bilsin.
 2. 2
  Dikkatini rüyana ver. Çoğu insan, rüyalarının farkına varıp onları hatırlamayı öğrenmenin rüyaları kontrol edebilmenin ilk adımı olduğuna inanır.[9] Yatmadan önce, uyanmayı planladığını ve rüyalarını tamamen hatırlayacağını kendine hatırlat. Bu, zamanla dikkatini rüyalarına daha iyi verebilmen için bilinçaltını eğitecektir. Rüyalarını daha iyi hatırlamak için şu yolları kullanabilirsin:
  • Uyandıktan sonra kendine hangi rüyayı gördüğünü sor. Hemen yataktan çıkma çünkü çıkarsan ne olduğunu hatırlaman daha zor olacaktır. Bunun yerine yatakta kalıp rüyanın ayrıntılarına odaklan.[10] İnsanların rüyalarını "unutmalarının" bir sebebi de hemen kalkıp başka şeyler hakkında düşünmeye başlamalarıdır. Her sabah kendine bu soruyu sormayı alışkanlık hâline getir.
  • Rüyalarını not et. Bunu uyandıktan hemen sonra yap. Baş ucunda bir günlük ve kalem olsun ki rüyalarını unutmadan önce hızlıca yazabilesin. Bu sayede zamanla rüya düzeninin farkına varabileceksindir.[11] Rüyalarını not ederken ışıkları söndürdüğünden ve yatakta kaldığından emin ol. Alacakaranlık durumunda kalmak gördüğün rüyaları daha fazla hatırlamana yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Rüya görürken ve gün boyunca gerçeklik kontrolleri yap. Gerçeklik kontrolleri hem rüya görürken hem de uyanıkken gerçekleştirebileceğin testlerdir ve gerçek dünyayla rüya dünyasını ayırt etmene yardımcı olurlar. Uyku sırasında başarılı bir şekilde gerçekleştirilen gerçeklik kontrolü, rüyadaki benliğinin bulunduğu durumun farkında olduğun bir bilinçli rüya görmeni tetikleyebilir. Şu gerçeklik kontrolü testlerini yapmayı dene:[12] [13]
  • Uçmaya çalış. Bu açıkça yalnızca rüyada gerçekleşebilecek bir şeydir. [14]
  • Aynadaki yansımana bak. Yansıman karman çormansa, bulanıksa veya yoksa muhtemelen rüya görüyorsundur.[15]
  • Saati okumaya çalış. Rüyadaki saat görüntüsü de saati okuyabilmen için çok bulanık olacaktır. [16]
  • Parmağını şıklatarak lambanın düğmesini açıp kapat. Lamba düğmesi rüya dünyasında çalışmaz. Ayrıca zihninle ışıkları açıp kapatabiliyor musun, bak. Yapabiliyorsan demek ki rüya görüyorsundur.
  • Ellerine bak. Ellerinin yakından normal görünüp görünmediğine bak. Rüya görüyorsan normalden daha az veya daha fazla parmağın olduğunu görebilirsin.
  • Elektronik bir cihazı kullanmaya çalış. Bilgisayar ve telefon rüyada düzgün bir şekilde çalışmaz.
  • Ağzını ve burnunu kapatarak "nefes" alıp alamadığına bak. Nefes alabiliyorsan demek ki rüya görüyorsun.
  • Kalem gibi bir nesneyi eline (avcuna) koymaya çalış. Rüya görüyorsan kalem ya açıklanamayacak şekilde elinden geçer ya da elinin çevresinde, havada asılı kalır. Rüya görmüyorsan elinde bir kurşun kalem ucu işareti olacaktır.
  • Bir şeyi okumaya çalış. Birçok rüyada kelimeler değişken ve rastgele olacaktır.
 4. 4
  Rüyada olduğuna dair işaretlere bak. Rüyalarını kaydetme alışkanlığı edinirken gerçekten rüya gördüğünü belirten işaretleri aramaya başla. Bu gerçek yaşamında daha önce görmediğin bir ada gibi yinelenen bir görüntü, dişini kaybetmek veya hareket edemeyecek kadar başının dönmesi gibi yinelenen bir olay olabilir. Gerçekten rüya gördüğünü anlamanı sağlayan bağlantılara bak ve daha sonra bunları not et. Bu işaretleri bilmek rüya gördüğün gerçeğinin farkına varmanı sağlayamaya yardımcı olabilir. Çünkü bu işaretleri bildiğinde gerçeğin farkına kolayca varabileceksin.
  • Rüyandaki işaretlerden birinin farkına vardığında kendine aslında rüya gördüğünü söyleyebilirsin.
 5. 5
  Bilgisayar oyunu oyna. Bir psikolog, bilgisayar oyunlarının insanları alternatif bir gerçekliğe ve kendini kendi bedeninin dışından görmeye alıştırdığına ve hayal dünyasına dönüştüren beceriler olduğuna inanıyor.[17] Bu psikoloğun gerçekleştirdiği araştırmada, bilgisayar oyunu oynayan insanların bilinçli rüya görme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu ve bu rüyaları daha iyi kontrol ettikleri sonucuna varılmıştır.[18]
  • Yatmadan önce şiddet içerikli bilgisayar oyunları oynama çünkü bunlar kâbus görmene neden olabilir. Bu tekniği denemek istiyorsan yatmadan en az bir saat önce oyun oynamayı bıraktığından emin ol.
 6. 6
  Melatonin açısından zengin yiyecekler ye. Melatonin yaygın olarak bitkilerde, hayvanlarda ve mikroplarda bulunan bir hormondur. Melatonin güçlü bir antioksidandır. Ayrıca REM uykusunu artırdığı ve rüyaları daha canlı yaptığı gösterilmiştir. Diğerleri melatoninin insanların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Daha canlı bir şekilde rüya görmek, daha derin bir uykuya dalmak ve rüyalarını daha iyi kontrol etmek istiyorsan melatonin açısından zengin olan şu yiyeceklerden yemelisin:[19]
  • Kiraz
  • Yulaf
  • Badem
  • Ay çekirdeği
  • Keten tohumu
  • Turp
  • Pirinç
  • Domates
  • Muz
  • Akhardal
  • Siyah hardal
 7. 7
  Gün boyunca rüya görüp görmediğini kendine sor. İster bir sınıfta oturuyor ol ister e-postana bakıyor ol gününü geçirirken kendine "Rüya mı görüyorum?" sorusunu sormayı alışkanlık hâline getir. Bunu düzenli olarak yaparsan bu sayede, aslında rüya görüyorken kendine büyük ihtimalle rüya görüp görmediğini soracaksındır. Bunu yaparsan rüya gördüğünü fark edebilecek ve rüyalarını kontrol edip olmasını istediğin şeyi seçebilecek duruma geleceksindir.
  • Kendine rüya görüp görmediğini sormak uyanıklığını artırabilir, ayrıca büyük ihtimalle bilinçli rüya göreceksindir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Yatmadan Önce Bilinçli Rüya Görmek İçin Hazırlanmak

 1. 1
  Yatmadan önce meditasyon yap. Bilinçli rüya görmek için tamamen kendinin farkında olman ve normal yaşamınla ilişkili düşünceler tarafından dikkatinin dağılmaması gerekir. Yatakta uzanıp uykuya dalmaya çalışırken zihnini, dikkatini dağıtan düşüncelerden temizleyip uykuya dalmakta ve rüya hâline geçmekte olduğun gerçeğine odaklan.
  • Meditasyon, zihnini huzurlu bir uyku çekmeni engelleyecek tüm olumsuzluklardan temizlemene de yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Bilinçli rüyayı gözünde canlandır. Yatmadan önce rüyanda ne görmek istediğine karar ver.[20] Çevrendekilerin canlı bir görüntüsünü çizip görülmeye değer yerleri, sesleri ve kokuları dâhil etmeyi unutma. Kendini bu sahneye koy ve bu sahne içinde dolanmayı dene.
  • Dikkatini nefes almaya ve bu düşvari sahnede dolaşma hissine ver. Rüya görüyor olmasan da kendine "Rüyadayım" de. Uykuya dalana kadar bu gözünde canlandırma tekniğini yapmaya devam et.
  • En iyi sonucu almak için uygun konumu seç.
 3. 3
  Baş ucunda rüya işaretleri bırak. Uykuya dalmadan önce baş ucuna bir fotoğraf, sembol veya boş bir kâğıt parçası koy. Rüyasını görmek istediğin şeyi yansıtan bir şey al ve yatmadan önce onu yanına koy ki o, görmek istediğin rüyaya geçmene yardımcı olabilsin. Belirli bir kişi hakkında rüya görmek istiyorsan bu kişinin resmini baş ucuna koy. Bir konu bulmakta zorlanan bir ressamsan baş ucuna boş bir tuval koy.
  • Bu önlemi almak, uyumadan önce bu şeylerin tohumlarını zihnine ekeceğinden rüyanda görmek istediğin şeyleri görmeni sağlayabilir.
 4. 4
  Yatmadan önce kendini rüyalarını kontrol etmek için hazırla. Yatakta uzanıp uyku için hazır olduğunda kendine "Bu gece rüya görürken rüya gördüğümün farkına varmak istiyorum." gibi basit bir şey söyle. Bunu birkaç kere tekrarla ve gerçekleşmesi için tam anlamıyla odaklan. Bu, rüya gördüğünün farkına varman için içinde bulunman gereken düşünce yapısına geçmende yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Uyurken yatak odan tamamen karanlık olsun. Gerçekten rüyalarını kontrol etmek istiyorsan tamamen karanlık veya olabildiğince karanlık bir odada uyumalısın. Karanlıkta uyuduğunda melatonin seviyen yüksek olur, daha iyi bir rüya görme ve rüya hatırlama deneyimi yaşarsın. Tercihen, yataktayken gözlerini açtığında ve kapattığında gördüğün karanlık arasında hiçbir fark olmamalı. Loş ışıktan, çok ışık toplayan pencerelerden ve seni en karanlık ortamdan alıkoyacak diğer unsurlardan kaçın.[21]
 6. 6
  MILD tekniğini dene. Stanford Üniversitesi’nde Lucidity Institute’ü kuran Stephen LaBerge, bilinçli rüya görmeyi harekete geçiren en etkili teknik olarak adlandırılan MILD (Bilinçli Rüyaların Belleksel Başlatımı) tekniğini yarattı. Bunun için yapman gerekenler şunlar:[22]
  • Gece yatmaya gittiğinde kendine rüyalarını hatırlayacağını söyle.
  • Rüya görürken onun farkında olmaya ve onun bir rüya olduğunu hatırlamaya odaklan.
  • Bu rüya sırasında ne yapmak istediğini hayal et. Uçmak mı, dans etmek mi?
  • Rüya görürken farkına varmanın ve tamamen uykuya dalana kadar rüyaya yeniden girmenin son iki adımını tekrarla.
  • Bilinçli rüya görene kadar bu tekniği uygulamaya devam et.
 7. 7
  Kâbuslarından kurtul. Rüyalarını kontrol etmek ve kâbuslarından kurtulmak zor olsa da yapabileceğin bir şey var: Kâbusun alternatif bir sonu olduğunu gözünde canlandırabilirsin. Rüyanda sürekli evinizde korkutucu bir adam olduğunu görüyorsan onu etkisiz hâle getirdiğini veya onu tek başına bıraktığını hayal et. Bu korkunç rüya ne olursa olsun, onu hayal etmenin bir yolunu bul ki kazanan sen olasın ve kâbus geçip gitsin.[23]
  • Bunun hakkında yeterince yoğun bir şekilde düşünüyorsan bunu not al ve hatta yüksek sesle söyle. Böylelikle zihninin rüyaya yaklaşım şeklini yeniden programlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Rüyalarını Kontrol Etmek

 1. 1
  Rüya gördüğünün farkına vardığında rüyalarını küçük yollarla kontrol et. Bir gerçeklik kontrolü yapıp gerçekten rüyada olduğunu anlayınca sakin olmaya ve rüya gördüğün gerçeğinden dolayı çok heyecanlanmamaya çalış. Heyecanlanırsan büyük ihtimalle uyanacaksındır. Bunun yerine sakin ol ve rüyalarının dünyasına dalıp daha ayrıntılı bir şeyi kontrol etmeden önce küçük şeyleri kontrol etmeye başla.
  • Dikkatlice sahneyi değiştirmeye çalışmaya başlayabilirsin veya sadece rüyandaki alanda hareket edebilirsin. Bir şeylere dokunmaya başlayabilirsin ve küçük nesnelerin görünüp kaybolmasını sağlayabilirsin.
 2. 2
  Rüyalarının kontrolünü daha çok eline al. Rahat bir şekilde bilinçli rüya görebildiğinde ve rüyalarını iyice kontrol edebildiğini hissettiğinde rüyalarını kontrol etmeye çalışırken biraz daha büyük şeylere kalkışmaya başlayabilirsin. Uçmanı sağlayabilirsin, insanlara çağrı yapabilirsin, sahneyi tamamen değiştirebilirsin, çocukluğundaki bir yere dönmeye çalışabilirsin ve hatta zamanda seyahat edebilirsin. Bilinçli rüya görmeye daha da alıştıkça görmek istediğin rüyaları daha düzenli aralıkla görebileceksindir.
  • Uyandığında rüyanı kaydetmeyi unutma. Bilinçli rüya gördüğünün farkına vardığın noktayı not et ve yapabildiğin, yapamadığın her şeyi yaz. Bilinçli rüya görürken uçmak gibi hiçbir zaman yapamadığın bir şey varsa seni neyin alıkoyduğunu kendine sor.
 3. 3
  Belirli aralıkla kendine rüya gördüğünü hatırlat. Rüya görürken, bir rüyada olduğunun farkına vardığında kendine ara sıra rüya gördüğünü söylemelisin. Bunu yapmazsan aslında rüya gördüğünü unutabilirsin dolayısıyla meydana gelen her şeyin kontrolünde olduğunu hissetmeyeceksindir. Kendine rüyada olduğunu hatırlatmaya devam edersen rüya durumunu değiştirme ve kontrol etme konusunda daha yeterli hissedeceksindir.
 4. 4
  Uçmanı sağla. Bilinçli rüya görürken yapmayı deneyebileceklerinden biri uçmaktır. İlk başta uçamayabilirsin ama kendini uçmak için yavaş yavaş hazırlayabilirsin. Kendine, kendini uçmaya hazır olduğun düşüncesine getirmek için "Tamam, şimdi uçacağım" diyebilirsin. Hoplamaya, zıplamaya ve tamamen uçmadan önce bedeninle yukarı hareketi yapmaya başlayabilirsin. Bunu yaparken, daha rahat hissettiğinde uçana kadar yerden yukarıda durmaya başlayabileceksin.
  • Uçarken kendine karşı olma veya imkânı olan şeylerden dolayı şüpheye düşme. Şüpheye düşersen tamamen uçamayacaksındır. Alçalmaya başlarsan büyük bir şekilde hoplayıp veya zıplayıp tekrar havalan.
 5. 5
  Rüyanda bir nesneyi çağır. Oynamak veya elinde tutmak istediğin bir nesneyi veya başka bir şeyi de çağırmak isteyebilirsin. Bunu yapmak istiyorsan bunu nasıl mümkün kılabileceğin konusunda yaratıcı olman gerekir. Lezzetli bir kek istiyor olabilirsin. O zaman ilk olarak bir mutfakta veya bir restoranda olduğunu hayal etmelisin ki kek sana gelebilsin. Hiçbir şey yapmadan sadece keki düşünüyorsan sana gelmeyebilir. Ama kekin belirmesini sağlayabileceğin bir ortam yaratırsan kek o zaman senin ellerinde olacaktır.
 6. 6
  Sahneyi değiştir. Yeterince uğraşırsan rüyandaki sahneyi de değiştirebilirsin. Rüyada olduğunun farkına vardığında seni hayalindeki yere götürecek bir kapıyı açtığını hayal edebilirsin ya da istediğin sahneyi elde edene kadar mevcut sahnene yavaşça bölümler ekleyebilirsin. Çocukluğunun geçtiği evi hatırlamaya çalışıyorsan önce arka bahçedeki en sevdiğin ağacı, daha sonra verandayı, arka kapıyı çağır ve istediğin dünyayı oluşturana kadar buna devam et.[24]
  • Yatmadan önce, oluşturmaya çalıştığın bu sahnenin bir görüntüsünün veya fotoğrafının baş ucunda olması yardımcı olabilir. Baktığın en son şeylerden biri olduğuna emin ol ki zihnin macera için daha hazır olsun.
 7. 7
  Zamanda seyahat et. Bazı insanlar rüyalarında zamanda seyahat edebilir. Kendini kendi zaman makinene girerken veya yeni bir dünyaya açılan bir kapıyı açarken hayal edebilirsin. Bir şey işe yaramazsa başka bir şey dene. Hatta kendine "Şimdi zamanda seyahat edeceğim." diyebilirsin ve çok zorlamadan bunun gerçekleşmesi için odaklanabilirsin. Yaşamında gerçekten geri dönmek istediğin bir zamanı düşünerek uyumak yardımcı olur.[25]
  Reklam

İpuçları

 • Tamamen rüyanda görmek istediğin şeye odaklan, uykuya değil. Bu şekilde uyuman gerektiğini unutursun ve hiç uğraşmadan kendiliğinden uykuya dalarsın.
 • Bazı insanların bilinçli rüya görmeye kendiliğinden bir eğilimi vardır. Bu insanlar, bu bilinçli rüya hâline çok az bir çabayla veya hiçbir şey yapmadan erişebilirler. Diğer insanlar sonuçlarını görebilmek için çok uğraşmak zorunda kalabilir, dolayısıyla kendine zaman ver.
 • Genelde korkunç bir şey düşünürsen rüyan tatsız olacaktır. Huzur veren bir rüya hayal etmeye çalış.
 • Farkında olduğun bir durum içindeyken berraklığı kaybetmeye başladığını hissedersen ellerini ovuşturmaya veya etrafında dönmeye çalış.
 • Her gün gerçeklik kontrolü yap. Bunları gün boyunca uyumadığın zamanlar yaparsan bilinçaltını eğiterek, bunu rüya görürken de yapmanı sağlayabilirsin.
 • Bilinçli rüya tekniklerini düzenli olarak uygula. Bilinçli rüya alanına hâkim olmak yıllarını alabilir dolayısıyla kendine zaman ver.
 • Yatmadan önce meditasyon yapmayı dene. Böylelikle kendini sakinleştirebilirsin ve bilinçli rüya deneyimi yaşaman daha da kolaylaşır.
 • Yatmadan önce bile her zaman bu konuyu düşünmeye çalış!
 • Rüyan konusunda aşırı düşünme. Eğer aşırı düşünürsen büyük ihtimalle uyanırsın. Rahatla ve sakin ol.
 • Gün içinde yatağına oturma çünkü yatağını yalnızca uyku için kullandığında, zihnin yatağına yattığın vaktin uyku vakti olduğunu kaydedecektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam
 1. http://www.lucidity.com/NL11.DreamRecall.html
 2. http://www.scientificamerican.com/article/how-to-control-dreams/
 3. http://dailyinfographic.com/how-to-control-your-dreams-infographic
 4. http://www.scientificamerican.com/article/how-to-control-dreams/
 5. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/reality-checks.html
 6. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/reality-checks.html
 7. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/reality-checks.html
 8. http://www.livescience.com/17290-facts-dreams-nightmares.html
 9. http://www.livescience.com/17290-facts-dreams-nightmares.html
 10. http://dailyinfographic.com/how-to-control-your-dreams-infographic
 11. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/reality-checks.html
 12. http://www.social-consciousness.com/2012/09/lucid-dreaming-7-tricks-you-didnt-know.html
 13. http://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/dream5.htm
 14. http://www.scientificamerican.com/article/how-to-control-dreams/
 15. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/how-to-control-your-dreams.html
 16. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/how-to-control-your-dreams.html
 17. http://www.scientificamerican.com/article/how-to-control-dreams/
 18. http://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/dream5.htm
 19. http://www.reuters.com/article/2014/05/11/us-science-dreaming-idUSKBN0DR0IR20140511
 20. http://www.livescience.com/17290-facts-dreams-nightmares.html
 21. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/how-to-control-your-dreams.html
 22. http://dailyinfographic.com/how-to-control-your-dreams-infographic
 23. http://www.social-consciousness.com/2012/09/lucid-dreaming-7-tricks-you-didnt-know.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

Klare Heston, LCSW
Ortak yazarlar :
Klinik Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Klare Heston, LCSW. Klare Heston Ohio’da Klinik Sosyal Hizmet Görevlisi’dir. Sosyal Çalışmalar alanındaki Yüksek Lisana derecesini Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden 1983 yılında almıştır. Bu makale 135.263 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 135.263 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam