İstatistikte aralık, bir veri kümesinin en yüksek ve en düşük değeri arasındaki farkı temsil eder. Aralık, bir dizideki değerlerin nasıl dağıldığını gösterir. Aralık yüksek bir sayıysa serideki değerler birbirinden çok uzaklaşır; aralık küçük bir sayı ise serideki değerler birbirine yakındır. İstatistiksel aralığı nasıl hesaplayacağını bilmek istiyorsan aşağıdaki adımları uygulaman yeterli olacaktır.

Adımlar

 1. 1
  Veri kümesindeki öğeleri listele. Bir kümenin aralığını bulmak için önce kümenin tüm öğelerini listelemelisin. Böylece en yüksek ve en düşük sayıları belirleyebilirsin. Tüm öğeleri yaz. Bu kümedeki sayılar: 20, 24, 25, 19, 24, 28 ve 14.[1]
  • Sayıları artan sırada listelersen kümedeki en yüksek ve en düşük sayıyı belirlemek daha kolay olabilir. Bu örnekte, küme şu şekilde yeniden düzenlenecektir: 14, 19, 20, 24, 24, 25, 28.
  • Kümenin öğelerini sırayla listelemek kümenin modunu, ortalamasını ya da medyanını bulmak gibi başka hesaplamalar yapmana da yardımcı olabilir.
 2. 2
  Kümedeki en yüksek ve en düşük sayıları belirle. Bu durumda kümedeki en küçük sayı 14 ve en büyük sayı ise 28'dir.[2]
 3. 3
  Veri kümesindeki en küçük sayıyı en büyük sayıdan çıkar. Artık kümedeki en küçük ve en büyük sayıları belirlediğine göre, tek yapman gereken bu sayıları birbirinden çıkarmak. Kümenin aralığı olan 14'ü elde etmek için, 28'den 14’ü (28 - 14) çıkar.[3]
 4. 4
  Aralığı net bir şekilde göster. Aralığı bulduktan sonra, aralığı açık bir biçimde göster. Böyle yaparak medyan, mod ya da ortalamayı bulmak gibi küme için yapılması gerekebilecek diğer istatistiksel hesaplamaları aralık değeri ile karıştırmaktan kaçınabilirsin.[4]
  Reklam

İpuçları

 • Herhangi bir istatistiksel veri kümesinin medyan değeri, veri dağılımı açısından aralığı değil, veri kümesinin "ortasını" temsil eder. Bu nedenle, belirli bir veri kümesine ait medyanı, 2'ye bölünen aralık olarak ya da aralığın uç noktalarının ortası olarak varsaymak cazip gelse de durum genellikle böyle değildir. Doğru medyanı bulmak için, veri öğelerini sırayla listelemelisin, ardından listenin ortasındaki öğeyi belirlemelisin. Bu öğe medyandır. Örneğin, 29 öğeden oluşan bir listen varsa 15. öğe, sıralı listenin hem üstüne hem de altına eşit uzaklıkta olacaktır; dolayısıyla değeri aralıkla ne kadar ilişkili olursa olsun 15. öğe medyandır.
 • "Aralığı" cebirsel terimlerle de yorumlayabilirsin, ancak önce cebirsel fonksiyon kavramını ya da herhangi bir sayı üzerinde yapılan bir dizi işlemi kavraman gerekiyor. Fonksiyonun işlemleri herhangi bir sayı, hatta bilinmeyen bir sayı üzerinde gerçekleşebildiğinden, bu sayı çoğunlukla "x" adlı harf değişkeni ile temsil edilir. Tanım kümesi, o bilinmeyen sayı için değiştirebileceğin tüm olası girdi değerlerinin kümesidir. Öyleyse bir fonksiyonun aralığı, tanım kümesi değerlerinden birini girdikten ve fonksiyon tarafından tanımlanan tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra elde edebileceğin tüm olası sonuçların kümesidir. Ne yazık ki, bir fonksiyonun aralığını hesaplamanın tek bir yolu yoktur. Bazen fonksiyonun grafiğini çizmek ya da birkaç değeri hesaplamak, net bir şablonun ortaya çıkmasını sağlar. Olası çıktı değerlerini ortadan kaldırmak veya aralığı belirten veri kümesini daraltmak için, fonksiyonun tanım kümesi hakkında sahip olduğun bilgiyi de kullanabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Referanslar

 1. [David Jia. Akademisyen. Uzman Görüşmesi]. 14 Ocak 2021.
 2. David Jia. Özel Öğretmen. Uzmanla Görüşme. 14 January 2021.
 3. David Jia. Özel Öğretmen. Uzmanla Görüşme. 14 January 2021.
 4. https://www.mathsisfun.com/data/range.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Jia
Ortak yazarlar :
Özel Öğretmen
Bu makaledeki ortak yazarlar David Jia. David Jia; Los Angeles, California merkezli özel bir öğretmenlik şirketi olan LA Math Tutoring’in kurucusu olan bir özel öğretmendir. 10 yılı aşkın öğretmenlik deneyimi olan David, her yaş grubundaki ve sınıftaki öğrencilere çeşitli dersler vermesinin yanında üniversiteye giriş danışmanlığı yapar ve öğrencileri SAT, ACT, ISEE gibi sınavlara hazırlar. David SAT’ta matematikten 800 tam puan, İngilizceden 690 puan aldıktan sonra, İşletme bölümünden lisans derecesi aldığı Miami Üniversitesi’nden Dickinson Bursu kazanmıştır. Ek olarak, Larson Texts, Big Ideas Learning ve Big Ideas Math gibi ders kitabı üreticilerinin çevrim içi videolarında öğretmen olarak çalışmıştır. Bu makale 1.105 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 1.105 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam