İple tüy alma, çoğunlukla kaşların yanı sıra dudaklarda, yanaklarda ve çenede kullanılan geçici bir tüy alma tekniğidir. İsim, tüyleri kökünden çekmek için bükülen pamuk ipliklerinden türemiştir. Arapçada "bağlama" veya "khite" olarak da bilinir ve bazı bölgelerde giderek popüler hâle gelen eski bir Hint yöntemidir. İple tüy alma işlemi evde oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kaşlarını İple Almaya Hazırlanmak

 1. 1
  Kaşlarını iple almanın faydalarını öğren. Kulağa karmaşık gelse de, gerçekte öyle değildir. Kaşlarını iple almanın diğer yöntemlere göre birçok avantajı vardır.[1]
  • İple kaşları almak cımbızla koparmadan daha hızlıdır. Ayrıca cımbızla kaçırması muhtemel olan küçük tüyleri de alır. Ayrıca bazı insanlar iple tüy almanın ağda ve cımbızlamadan daha az acı veren bir yöntem olduğunu düşünür.[2]
  • Ağda yapmak cildi tahriş edebilir ancak iple tüy almada bu pek olası değildir. Ayrıca kaşlarını iple almak, evde ağda setlerini kullanmaktan daha hızlı ve daha ucuzdur. Bunun kendi başına nasıl yapılacağını öğrenirsen çok para biriktirebilirsin. İple tüy almanın maliyeti 1 liradan daha ucuza mal olabilir.
  • Birçok şehirde iple kaş alma hizmeti sunan salonlar vardır. Kendi başına yapabileceğinden emin değilsen bir profesyonele görün! Yanlış şekilde iple tüy almak kaşların kötü görünmesine neden olabilir. İple tüy alan profesyonellerin genellikle lisansları veya izinleri olması gerekir. Bununla birlikte, yapılan bazı çalışmalarda iple tüy almanın dermatolojik komplikasyonları bulunmuştur.[3]
 2. 2
  Doğru araçları topla. Kaşlarını iple almak için birkaç araca ihtiyacın olacak. Neyse ki, bunların hiçbiri çok pahalı değil ve eczanelerde bulunabiliyor. Zaten bunların çoğu veya tamamı evinde bulunuyor olabilir.
  • Bir kaş fırçası veya temiz bir kirpik tarağı satın al veya bunlar elinde yoksa ince dişli bir tarak bul. Yüz pudrası almayı düşün. Bu şart olmasa da, kaşları iple almayı kolaylaştıran bir yöntemdir.
  • Bakım makası gibi çok küçük makaslara veya dikiş setlerinde bulabileceğin küçük makaslara ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Doğru ipliği satın al. Kaşları almak için ihtiyacın olan en önemli araç budur. Burada kilit nokta yüzde 100 pamuklu dikiş ipliği almaktır.[4]
  • Ön kolunun uzunluğundan yaklaşık 8 santim daha uzun bir iplik parçasına ihtiyacın var. Diğer uzmanlar, ipliğin yaklaşık 40-60 cm uzunluğunda ve büyük ellerin varsa daha da uzun olması gerektiğini söylüyor. İp ne kadar az olursa kontrolü o kadar iyi olur. Kolayca kopmayacak bir iplik seç.[5]
  • Özellikle kaş kılların çok kalınsa içinde fazla sentetik lif bulunmayan bir iplik seç. Eğer yüzde 100 pamuklu iplik bulamıyorsan içinde yüksek oranda pamuk bulunan bir iplik seç. Tuhafiyelerde veya diğer mağazalarda bulduğun normal iplikleri kullanabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kaşlarını İple Almaya Hazırlamak

 1. 1
  Kaş şeklini dikkatli bir şekilde seç. Kaşlarını rastgele almamalısın. İstediğin şekli bulmak için biraz vakit ayır.
  • Kaşları doğal bir şekle sokmak için kalemle aşağıdaki 3 ölçümü al: Kaşın iç sınırını bulmak için burun köşesinden gözünün iç köşesine düz bir çizgi ölç; kaşın dış sınırını bulmak için burun kenarından gözün dış kenarına kadar ölç ve kaşın en yüksek kemerini bulmak için burnun dış kenarını göz bebeğine doğru ölç.
  • Bu çizgilerin dışını iple al. Bir kaş kalemi kullanarak kaşlarını tam olarak istediğin şekilde çiz ve doldur. Bu, iple alırken ‘çizgide kalmana’ yardımcı olacak ve çok fazla kıl almanı önleyecektir.
 2. 2
  Kaş kıllarını yukarı doğru tara. Kaş fırçası veya kirpik tarağını al ve kaş kıllarını yukarı doğru tara. Her seferinde kaşlarının bir bölümü üzerinde çalışmalısın.
  • Küçük bir makas al ve kılların birazını kes (fazla değil, sadece gördüğün en ince tüyleri). Sonra, kaşlarını aşağı doğru tara ve özellikle uzun ve öne çıkan kılları kes.
  • Kaş kıllarını normal yerlerine geri tara. Bu süreçte çok fazla kıl kesmemen çok önemli. Bunu son derece hassas şekilde yap. Kaşların ucundaki fazla kılları makasla kes.
 3. 3
  İpliği büyük bir halka hâline getir. Yüksek pamuklu dikiş ipliğini eline al. Tüyleri çıkarmak için pamuk ipliği kullanacaksın. İlk önce, ipi işlem için hazırlaman gerekir.
  • İpliği kendi üzerine katla. Bu nedenle bu kadar uzun olması gerekiyor. Esasen ipliği uzun bir ilmeğe dönüştürüyorsun.
  • İlmeği oluşturmak için ipliğin uçlarını birbirine bağla. Bunu yapmak için ipliğin ucuna bir düğüm atman yeterli. İplik her iki uçta da açılmamalıdır. Geniş ve sürekli bir halka oluşmalıdır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kaşlarını İple Almak

 1. 1
  İplik halkasını ortasından bük. Halkayı ellerinin arasında gererek başla. İpliği, baş ve işaret parmakların arasında gerilecek şekilde tut.[6]
  • Ellerini birkaç kez döndürmeden önce, avuç içlerin yukarıda olacak şekilde halka şeklindeki ipliğin her iki ucunun içine bir elini koy. Bazı uzmanlar 15 kez kadar yapmayı önerse de, iki kez döndürmek yeterli olabilir.
  • Sağ elini saat yönünde döndürerek ipliği altı veya yedi kez bükene ya da ellerin arasında yaklaşık 2,5 cm iç içe geçmiş iplik oluşana kadar döndür.
  • Bir elini saat yönünde, diğerini saat yönünün tersine çevir. Bu hareketin sonucunda ipliğin ortada bükülmesi gerekir. İple çevrili olan avucunu ve parmaklarını açtığında, ortasında bükülü ip bulunan bir iplik çemberi oluşturacaksın.
 2. 2
  İpliği test et. İpi her iki taraftaki halkaların içindeki baş parmakların ve işaret parmaklarınla tut, ardından sağ baş parmağını ve işaret parmağını ayır.
  • İpliğin kıvrımları sol eline doğru hareket etmelidir. Şimdi, sağ baş parmağın ile işaret parmağın arasındaki boşluğu kapat ve sol baş parmağın ile işaret parmağın arasındaki boşluğu aç.
  • Bu, bükülmüş iplikle tüyleri yakalayan ve çeken harekettir.
  • Kaşlarını iple almak için ellerini ve ipliği açıp kapatacaksın. İpi açtığında elin iplik halkasının içinde olmalı ki ipin bir kısmı elinin üstünde ve ipin diğer kısmı elinin altında olsun.[7]
 3. 3
  Kaşlarını iple almaya başla. Kaşları, kılların uzadığı yönün tersi yönde aldığından emin ol. Önce kılın uzama yönüne dikkat et.
  • İpliği, alınması gereken kaş kılının altına yerleştir. Kaşlarına kuru pudra uygulayabilirsin. Bu, ipliğin kılı çekmesini kolaylaştıracaktır.
  • Halkayı ve ipliği almak istediğin yerin tersi yönünde aç (sağ tarafa doğru almak için sol eli; sol tarafa doğru almak için sağ eli). İpin bükülmüş kısmını, alınması gereken kılın altına yerleştirmen gerekir. Halkaları açıp kapattığında, ipliğin bükülmüş kısmı kılı çekecektir.[8]
 4. 4
  Kılları iplikle yakala. Halkanın merkezini döndürdüğünde, bükülmüş iplikler kılı koparacaktır. Bu işte deneyimli olanlar ipliği ağızlarında tutarken diğer uçlarını iki eliyle de hareket ettirirler. Diğerleri ipliğin her iki ucunu farklı bir elde tutar.[9]
  • Bunu hızlı veya yavaş yapabilirsin. Bu, kılları çekmek için parmaklarını açıp kapama işlemidir. Çok deneyimli olanlar bu işlemi çok hızlı bir şekilde yapabilirler. Yine de başlangıçta acele etme.
  • Almak istediğin en yukarıdaki kıllardan başlayarak, ipliğin bükülü kısımlarını o kıllara hizala. Sağ parmaklarını yumuşak bir hareketle açarak bükülü kısmı aşağı doğru hareket ettir ve ardından sol parmaklarını açarak bükülü kısmı geri hareket ettir. Tüm istenmeyen tüyler alınana kadar çalışma bölgesinde yukarı ve aşağı hareket ettirmeden önce ipliğin bükülü kısmını dikkatlice hizalayarak bu hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru çalışmaya devam et.
  • Dudak ve çene kılları da iple alınabilir. Alnını aynı iplikle temizle. İşlemin sonucu 2 ila 3 hafta idare edecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı insanlar kıymıkları çıkarmak için iple alma tekniğini kullanır (eldeki kıymık için olmaz, zira bu işlem için her iki eline de ihtiyacın var).
 • İple alınan bölgeye makyaj yapmadan veya losyon sürmeden önce iki saat bekle. Gözeneklerin açık olacağından bakterileri onlardan uzak tutman gerekir.
 • İpliği kullanmakta zorlanıyorsan farklı iplik uzunluklarını denemek isteyebilirsin. Veya farklı marka bir iplik dene.
 • Temizlenen tüyleri yüzünden temizlemek için bir makyaj fırçası kullan.
 • Kolayca kopmayan herhangi bir tür dikiş ipi iş görecektir. Sağlamlığını denemek için ipi çok fazla çekiştirmekten kaçın.
Reklam

Uyarılar

 • Cildinin iplikler arasına sıkışıp da canını yakmaması için ipleri cilt yüzeyinin biraz üzerinde gezdir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Güçlü, pamuk dikiş ipliği
 • Bakım makası
 • Kaş kalemi
 • Kaş veya kirpik tarağı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam
 1. Videos provided by Hafsa

Bu wikiHow makalesi hakkında

Melissa Jannes
Ortak yazarlar :
Lisanslı Estetisyen ve Brezilya Ağdası Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Melissa Jannes. Melissa Jannes, tek çalışanlı, randevu ile çalışan ve kişiye özel dikkat sağlayarak hizmet veren, Philedelphia’daki Maebee's Beauty Studio’nun sahibi ve Lisanslı bir Estetisyen’dir. Melissa ayrıca, 47 ülkede 30.000 üzerinde spa profesyonelinin önde gelen ve tek kaynaklı tedarikçisi olan Universal Companies’in Ulusal Eğitmeni’dir. Estetisyen derecesini 2008 yılında Middletown Güzellik Okulu’ndan almış ve hem New York, hem de Pennsylvania’da lisansa sahip olmuştur. Bikini ağdası, 2012 yılında Allure Magazine’nin "Best of Beauty" ödülünü almıştır. Bu makale 9.248 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.248 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam