Hiç kimse saman gibi saçlar istemez ama ipek gibi saçlar vadeden çoğu saç bakım ürünü kadınlara yöneliktir. Eğer erkeksen ipeksi saçlara sahip olmak için saç bakım ürünleri reyonunda yumuşak bir şampuan, doğal bir saç kremi ve doğal bir saç yağı araman gerekecek. Saçlarını her gün durula ama sık yıkama ve kurutucu içerikleri olan şekillendirici ürünlerin yanına yaklaşma. Saçına nazik davranmak çabana büyük fayda sağlayacaktır. Takip edilen plan, saç tipine ve kalitesine göre değişebilir ama ipeksi saçlara sahip olmak, doğru yaptığın sürece gayet kolay olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Doğru Ürünleri Seçmek

 1. 1
  Yumuşak bir şampuan seç. Saçlarının ipeksiliğini korumak için temiz tutmalısın ama çok fazla da temiz olmamalı. Saçlarındaki doğal yağlar güçlü ve sağlıklı kalmasına yardım eder ama bu yağlar, kiri hapsedip saçlarının yağlanmasına ve kirlenmesine de neden olabilir. Saçını çok fazla temizlemek de yeterince temizlememek de ipeksi olmasına engel olacağı için ikisinin arasında bir denge kurmalısın, o yüzden yumuşak bir şampuan saç temizliği rutininin önemli bir parçasıdır.
  • Doğal içeriklerden yapılmış bir şampuan kullanmayı dene ve güçlü bir yapay kokusu olan şampuanlardan uzak dur. Bunlar saçları zamanla kurutur ve kendi doğal yağlarını üretme kabiliyetini etkileyebilir. İçindekiler kısmını oku ve paraben ve sülfat içeren şampuanları kullanma. Saçların kıvırcık ya da dalgalıysa sülfattan kaçınman özellikle önemlidir.
  • Çocuk değilsen bile çocuk ya da bebe şampuanları az sayıda içerik kullanarak saçlarının ipeksiliğini koruma konusunda oldukça etkili olabilir. Bunlar oldukça ucuz olmaları ve her yerde bulunmalarının yanı sıra genellikle saçlar ve gözleri için naziktir, o yüzden yaşın kaç olursa olsun etkili bir üründür.
 2. 2
  Doğal bir saç kremi de kullan. İpeksi saçlara sahip olmanın en iyi yollarından biri saçlarını yıkamasan bile düzenli olarak saç kremi kullanmaktır. Saç kremi saç uçlarının güçlenmesine yardım eder, saç tutamlarının güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar, saçlarının kırılmasını ve saç dokunu etkileyebilecek diğer saç sorunlarını engeller. Şampuanda olduğu gibi, yapay kokular ve boyalar içermeyen bir saç kremi ara.
  • Saçların kısaysa saç kreminin kafa derine gelmesini engelleyemeyeceksindir. Saçlarının ağırlaşmasını önlemek için yumuşak ve hacimlendirici bir saç kremi kullan.
  • Çoğunlukla erkeklere yönelik olsa da hem ikisi bir arada şampuan ve krem hem de vücut jeli ve şampuan kombinasyonlarından uzak dur çünkü bunlar saçına ayrıca bakım yapmana izin vermez ve uzun vadede kremin amacının tam tersine kurutucu etkileri olabilir. Bu ürünleri ayrı ayrı satın al.
 3. 3
  Doğal saç yağları kullan. Saçlarının doğal yağlılığına bağlı olarak saç temizliği rutinine saçlarına birazcık yağ sürmeyi eklemek iyi olabilir; bu, istediğin o ipeksi dokuyu yaratmanın yanı sıra saçlarını besleyip güçlendirmeye yardım edebilir. Sert saçlar çoğunlukla her gün ya da haftada birkaç kez saçlarını farklı yağlarla tarayarak tedavi edilir. Saça iyi gelen doğal yağlar arasında şunlar vardır:
  • Hindistan cevizi yağı
  • Zeytinyağı
  • Argan yağı
  • Susam yağı
  • Fas yağı
  • Hardal yağı
 4. 4
  Saç şekillendirici ürünlerden uzak dur. Saç jölesi, köpük ve sprey saçlarını yapıştırmanın ve saman gibi yapmanın en hızlı yoludur. Gerekirse saçlarını şekillendirmek için doğal yağlar ve bone kullan ve saç şekillendirici ürünlerden kaçın. Yapay şekillendirici ürünler kullanman gerekiyorsa gün bitince saçlarını iyice durula ve canlandırmak için doğal yağlarla nemlendir.
  • Çoğu şekillendirici ürün alkol içerir ve alkol saçının nemini emer ve doğal olarak nemli kalma yeteneğine zarar verir. Şekillendirici ürünler kullanarak vücudunun çalışmasına sekte vurma; bırak senin için çalışsın.
  • Eğer şekillendirici ürünleri kullanmayı çok istiyorsan doğal yağlarla ve balmumuyla yapılan wax ve briyantinleri dene. Bu ürünler saçını hem şekillendirmeni hem de nemlendirmeni sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Saçlarını Yıkamak

 1. 1
  Saçlarını her gün durula. En ipeksi saçlar için, saçlarının temiz ve yumuşak kalması amacıyla her günün sonunda kiri ve yağı gidermek gerekir. Temiz ve taze su kullanarak saçlarını durulamak doğal yağların sağlıklı etkilerini korumaya yardım eder ve saçlarının canlanmasını kolaylaştırır. Saçlarını her gün şampuanlamaya gerek yoktur ve böyle yapmak zamanla kurumalarına neden olur.
  • Duş alamazsan saçlarını ıslak bir tarakla taramak, hatta lavaboda durulamak bile temiz kalmalarını sağlamak için çok etkili bir yol olabilir. Her gün duş alıyorsan her seferinde şampuan kullanmana gerek yok.
 2. 2
  Saçlarını çok sık yıkama. Genellikle saçlarını üç günde birden daha sık yıkamamak en iyisidir. Saçlarının doğal olarak ne kadar yağlı olduğuna göre şampuanı daha sık ya da daha az kullanabilirsin. Bazıları için saçlarının temiz, parlak ve sağlıklı kalması için haftada bir kez yıkamak yeterliyken başkalarının iki günde bir şampuan kullanması gerekebilir.
  • Şampuanı tedbirli kullan; bezelye tanesinden daha fazla olmasın. Ellerini ıslat ve şampuanı ellerinde köpürttükten sonra saç uçlarına odaklanarak ve kafa derine doğru ilerleyerek saçlarına sür. Nazikçe masaj yap ve ılık suyla iyice durula.
  • Isı uygulamaları (örneğin saçını düzleştirme ya da fön çekme) yapmıyorsan ve saçların kuru değilse her gün yıkayabilirsin.
 3. 3
  Saç uçlarına saç kremi sür. Bazı insanlar saçların sağlığına ve yağlılığına bağlı olarak ipeksiliğini korumak için kremi şampuandan daha düzenli kullanabilirler; örneğin, şampuanı haftada bir kullanıp saç kremini haftada üç kez kullanabilirler. Saçlarını şampuanla yıkarken kullandığın tekniği kullan, sonra da ılık suyla iyice durula.
  • Her yıkamada şampuanın ya da kremin tamamını saçından çıkarman çok önemlidir. Saçların uzunsa bunları tamamen durulaman zordur ve bu yüzden saçların kuruduğunda vıcık vıcık ve yapış yapış olabilir ve bir kalıntı oluşabilir.
 4. 4
  Saçlarını havluyla kurut. Saçlarını duruladıktan, şampuanladıktan ya da kremledikten sonra havluyla mümkün olduğunca kurutup sonra kendi kendine kurumasına izin vermelisin. Saçlarını nazikçe ve yavaş yavaş kurutman güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar ve saçlarına ipeksi bir ışıltı verir.
  • Saçlarını doğrudan ısıttığı için kurutma ve sertleştirme eğilimi olan fön makinesini kullanmaktan kaçın. Saçlarını ısıtarak kurutma.
 5. 5
  Şampuanı kullandıktan sonra doğal saç yağını kafa derine masaj yaparak sür. Haftada birkaç kez şampuanı kullandıktan sonra yukarıda tarif edilen doğal saç bakımı ürünlerinden birini tarakla hafifçe saçına uygulamak iyi bir fikirdir. Hindistan cevizi yağını ve diğer doğal yağları ince dişli naylon tarağa sürüp bu tarakla saçlarını doğrudan tarayabilirsin ya da yağı ellerinle saç köklerine masaj yaparak sürüp sonra da aynı etki için tarayabilirsin.
  • Saç yağını haftada bir ya da iki defadan daha fazla kullanma, yoksa saçların doğal olmayan bir şekilde ağırlaşabilir ve daha çok kir çekebilir, bu da temiz kalmasını zorlaştırır. Saç yağını ya da toniğini tedbirli bir şekilde kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Şekillendirici Aletler Kullanmak

 1. 1
  Saçını her sabah tara. Saçlarını taramak ipeksi ve temiz kalması için kesinlikle gereklidir. Geceden kalma karmakarışık saçlara söz geçirmek daima zordur ve bu, saçının zarar görmesine, dokunduğunda sert ve kaba gelmesine yol açar. İnce dişli bir naylon tarak kullanarak her sabah saçını birkaç kez tara ve dolaşıklıkları açarak saçlarının sağlıklı ve ipeksi kalmasını sağla.
  • Saçların çok dolaşmışsa saçlarının açılmasına yardım etmesi için tarağa azıcık yağ sür. Biraz su da kullanabilirsin. Saçlarının gürlüğüne bağlı olarak özellikle de sert saçlar için fırçalamak daha uygun olabilir.
 2. 2
  Saç düzleştirici kullan. Saçların sertse ya da kıvırcıksa bir saç düzleştirici saçlarının ipeksi bir dokuya sahip olmasına yardım edebilir. Ama, saç düzleştiricinin ve ısı bazlı diğer uygulamaların saçlarına zarar verebileceğini unutma, o yüzden birkaç koruyucu önlem al:[1]
  • Saçını tamamen kuruyken düzleştir. Islak saç ısıdan kuru saça göre daha çok etkilenir.
  • Düzleştirmeden önce saçına ısıdan koruyucu bir sprey sık ya da krem veya serum sür.
  • Aynı saç tutamını birden fazla kez düzleştirme.
 3. 3
  Saçlarını fön makinesiyle kurut. Saçlarını fön makinesiyle kurutmak da ipeksiliğini korumasına yardım edebilir. Saçlarının fön makinesine çok fazla maruz kaldığı için kurumasını ya da ısıdan zarar görmesini engellemek için birkaç önlem alabilirsin:[2]
  • Fön makinesiyle kurutmadan önce saçlarını havluyla kurut. Bu kuruma zamanını kısaltabilir ve ısıya bağlı hasar riskini azaltabilir.
  • Fön makinesiyle kurutmadan önce saçlarını koruyucu bir serum sürüp tara.
  • Yumuşak ve ipeksi saçlara sahip olmaya çalışıyorsan saç kurutma makinesi kullanırken saçlarını bir kıl fırçayla nazikçe gerginleştir. Saç diplerinden uçlara doğru kurut.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Saçlarının Sağlığını Korumak

 1. 1
  Saçlarını düzenli olarak kestir. Kırık saçları kontrol altına almak ve saçlarının ipeksi kalmasını sağlamak için düzenli olarak kestirmek iyi bir fikirdir. Uçlarından aldırmak bile saçlarının güçlü kalmasına ve daha eşit bir şekilde uzamasına yardım eder. Sorunlarını teşhis edebilecek, yıl boyunca saçlarının ipeksi kalmasını istiyorsan sana ürünler ve farklı teknikler önerebilecek bir saç bakım uzmanına danışmak da iyi bir fikirdir.
 2. 2
  Saçlarını birazcık uzat. Aşırı kısa saçın ipeksi dokuda olması zordur; uzun saç ise bakım ve temizlik gerektirir. Eğer ipeksi saçlara sahip olmak istiyorsan saçının 2,5 ila 7,5 cm uzunlukta olması parmaklarını arasından geçirmeni ve istediğin şekli vermeni sağlar. Dağılacak kadar da uzun değildir.
 3. 3
  Saçını boyama. Kırlaşan saçları boyamak saçı yakıp kurutmanın en hızlı yollarından biridir. Saçı boyamak saçtaki doğal yağları kaybettirir ve saçın güçlü, sağlıklı kalmasını zorlaştırır. Sağlıklı saçlarının olması görünüşten ve renkten daha önemlidir, o yüzden saçındaki beyazları kabullen ve onlarla yaşamayı öğren.
 4. 4
  Güneşe daha az maruz kal. Güneş ışığı saçının rengini açar, kurutur ve sertleştirir. Eğer ipeksi saçlar istiyorsan saçına iyi bakman ve güneşte pişmesine izin vermemen gerekiyor. Güneşe gereğinden fazla maruz kalmaktan kaçın ve güneşte uzun süre kaldıysan saçına doğal yağlarla bakım uygula.
  • Uzun süre güneşte kalacaksan geniş siperlikli bir şapka tak. Kendini zararlı morötesi ışınlardan korumak için saçını şapkanın içinde tut ve güneşte kalma.
 5. 5
  Vitamin desteği al. Saç dâhil tüm vücudunu sağlıklı tutmak için temel besinleri ve vitaminleri sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak almalısın. E vitamini, C vitamini, biyotin, demir ve çinko saçın sağlığıyla ve doğasıyla doğrudan ilişkilidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalarla beslen ve gerekiyorsa vitamin takviyesi al.
  • Badem, havuç, muz, bitter çikolata, kabak çekirdeği ve fasulye filizi, saçı sağlıklı kılan bir diyete eklenmesi ideal gıdalardır. Bunlar vitaminlerin ve temel besinlerin tam kararında bir kombinasyonunu içerir.
  • 100 gram civarı kırmızı et yemek Keratin üretimini artırabilir. Bu protein saçlarının ve tırnaklarının sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Balık da saça parlaklık veren Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir.
  Reklam

İpuçları

 • Unutma ki saçların bir gecede uzamayacaktır. Sabırlı ol ve saçına iyi bak.
 • Yıkama döngüsünü her üç günde bir tekrarla. Saç yıkama döngüsünü uygula ya da uygulama, her duş aldığında saçını mutlaka durulamalısın.
 • Saçını kısa tutuyorsan hasar o kadar da önemli değildir. Saç biçimlendirme araçlarını ya da şampuanı gereğinden sık kullanmak saçını kurutabilir ve zarar verebilir. Ama düzgün kullanıldığında bunlar saça ipeksi bir doku da kazandırabilir.
 • Saçın çok gür ya da kıvırcıksa bakım için tarak ya da lastik uçlu fırça kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Herhangi bir saç uygulamasında aşırıya kaçmak saçının parlamasına değil de donuklaşmasına yol açabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Evan
Ortak yazarlar :
Patrick Evan Salon'un Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Evan. Patrick Evan, San Francisco’da bir kuaför salonu olan Patrick Evan Salon’un sahibidir. 25 yıldan fazla süredir saç stilisti ve kuaför salonu sahibidir. Patrick Evan Salon Allure dergisi tarafından San Francisco’daki En İyi Kuaför Salonu olarak değerlendirilmiştir. Bu makale 2.206 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.206 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam