Çevrim dışıyken sonra görüntülemek için bir İnternet sayfasını kaydetmen gerekiyorsa ya da kolayca başkalarıyla paylaşmak veya yazıcıya göndermek için bunun bir kopyasını almak istiyorsan sayfayı PDF dosyasına dönüştürmek işleri çok daha kolaylaştırabilir. Chrome ve Safari’de PDF dosyaları yaratmak için yerleşik araçlar bulunur, ama Firefox ya da Internet Explorer kullanıyorsan fazladan yazılıma ihtiyaç duyacaksın. Adobe Acrobat’a erişimin varsa en kapsamlı İnternet sayfası yakalama özelliğini orada bulabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Chrome

 1. 1
  PDF’ye dönüştürmek istediğin sayfayı aç. Bir İnternet sitesinin PDF’si oluşturulurken bazı unsurlar otomatik olarak değiştirilebilir. Bu değişiklikler İnternet sitesinin yazılımcısına bağlıdır ve genellikle senin kontrolün dışında gelişir.[1]
  • Bu yöntemle yalnızca hâlihazırda görüntülediğin sayfayı yazdırabileceksin ve site üzerindeki diğer sayfalara giden bağlantıları koruyamayacaksın. Tüm siteyi PDF dosyası olarak kaydetmek ya da her bir unsurun doğru yerde durduğundan emin olmak istersen 4. yönteme bak.
 2. 2
  Chrome Menü butonuna tıkla ve "Yazdır" seçeneğini seç.
 3. 3
  .Değiştir... butonuna tıkla ve "PDF olarak kaydet" seçeneğini seç. Bu, "Yerel Hedefler" kısmında listelenmiş olmalıdır.
 4. 4
  Seçeneklerini seç. PDF’yi oluşturmadan önce seçebileceğin birkaç seçeneğin bulunur.
  • Dikey ve Yatay yönelimlerden birini seçmek için "Düzen" açılır menüsüne tıkla.
  • PDF sayfalarının üstüne ve altına tarih, sayfa başlığı ve adres eklenmesini istemiyorsan "Üstbilgiler ve altbilgiler" onay kutusundaki işareti kaldır.
  • Herhangi bir arka plan görselini görüntülemek için "Arka plan grafikleri" onay kutusunu işaretle.
 5. 5
  .Kaydet butonuna tıkla. PDF dosyasını kaydetmek için bir isim ve konum seç.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Safari

 1. 1
  PDF’ye dönüştürmek istediğin sayfayı aç. Bu yöntemi kullandığında bazı unsurların değiştirildiğini fark edeceksin. Bu durum, web tasarımcılarının tarayıcıyı İnternet sayfasını belirli bir şekilde yazdırmaya zorlamasından kaynaklanabilmektedir.
  • Bu yolla yalnızca hâlihazırda ziyaret ettiğin İnternet sayfasının PDF’sini oluşturabileceksin. Tüm İnternet sayfasının PDF’sini oluşturman ya da tüm unsurları dâhil etmen gerekirse 4. yönteme bak.[2]
 2. 2
  Dosya menüsüne tıkla ve "PDF Olarak Dışa Aktar" seçeneğini seç. Bunun için OS X 10.9 (Mavericks) ya da daha sonraki bir sürüm gerekmektedir. Daha eski bir sürümü kullanıyorsan Dosya → "Farklı Kaydet" seçeneklerine tıkla ve sonra da dosya türü olarak PDF’yi seç.
 3. 3
  Dosyaya bir ad ver ve kaydetmek istediğin yeri seç. Sayfanın boyutuna bağlı olarak dosyanın oluşması için bir süre beklemen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
CutePDF (Herhangi Bir Windows Tarayıcısı)

 1. 1
  CutePDF’i indir. Internet Explorer ve Firefox’ta PDF dosyayı oluşturmak için yerleşik araçlar bulunmaz. Bunun yerine, gerçekten yazdırma işlemi yapmadan PDF dosyası oluşturan bir "sanal yazıcı" yüklemen gerekecektir. CutePDF bu sanal yazıcılardan biridir.
  • cutepdf.com/products/cutepdf/writer.asp adresine git ve "Free Download" (Ücretsiz İndir) ve "Free Converter" (Ücretsiz Dönüştürücü) seçeneklerine tıkla. Tıkladığında yüklenmesi gereken iki program indirilecek.
  • Bu yöntemle yalnızca hâlihazırda görüntülediğin sayfadan bir PDF oluşturabileceksin. Bağlantı verilen diğer tüm sayfalar da dâhil olmak üzere tüm İnternet sitesini kaydetmen gerekirse 4. yönteme bak.
 2. 2
  CutePDF’i yüklemeye başlamak için .CuteWriter.exe programını çalıştır. Yükleyici çeşitli tarayıcı araç çubuklarıyla birlikte paket hâlinde gelir. Bu yüzden ilk teklifte Cancel (İptal) butonuna, sonra da ortaya çıkan "Skip this and all remaining offers" (Bu teklifi ve tüm diğer teklifleri atla) bağlantısına tıklamayı unutma.
 3. 3
  CutePDF kurulumu tamamlandıktan sonra .converter.exe programını çalıştır. Tamamen otomatik ve reklamsız olduğu için bu kısımla ilgili herhangi bir seçeneği seçmene ya da reklam yazılımı konusunda endişelenmene gerek olmaz.
 4. 4
  PDF’sini oluşturmak istediğin İnternet sitesini aç. Artık CutePDF yüklü olduğu için bunu herhangi bir tarayıcıdan yapabilirsin.
 5. 5
  Yazıcı penceresini aç. Bu pencereyi Dosya ya da Firefox menüsünde bulabilirsin, ama bunu yapmanın en hızlı yolu Ctrl+P butonlarına basmaktır.
  • Firefox’ta Baskı Önizleme penceresindeki Yazdır... butonuna basman gerekecek.
 6. 6
  Yazıcını gösteren açılır menüye tıkla ve "CutePDF Writer" (CutePDF Yazıcı) seçeneğini seç. Yazdır butonuna tıkla.
 7. 7
  PDF dosyanı adlandır ve kaydet. Bir süre sonra, dosyayı adlandırmanı ve konum seçmeni sağlayan CutePDF Kaydet penceresi görünecek.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Adobe Acrobat Pro

 1. 1
  Dosya menüsüne tıkla ve "Oluştur"→ "Web Sayfasından PDF" seçeneklerini seç. Bunun için Adobe Acrobat’ın paralı sürümüne geçmen gerekir, ama çalışan bağlantılarıyla birlikte orijinal formatta sunucu üzerinde bulunan tüm sayfalar dâhil olmak üzere tüm İnternet sitesini kaydedebileceksin.
 2. 2
  PDF’ye dönüştürmek istediğin İnternet sitesinin URL’sini gir. Her şeyi kapsamasını istiyorsan site için en alt düzey adresi gir. Sitedeki tek bir sayfayı istiyorsan doğrudan onun adresini gir.
 3. 3
  Kaç düzey yakalamak istediğine karar ver. "Yalnızca Bunu Al" seçeneğini işaretleyip düzey sayısını gir ya da "Tüm Siteyi Al" seçeneğini işaretle.
  • 1. düzey yalnızca adres ziyaret edildiğinde açılan sayfadır. 2. düzey, başlangıç sayfasında bağlantısı olan tüm sayfaları içerir. 3. düzey ise 2. düzeydeki sayfalarda bağlantısı verilen tüm sayfaları içerir. İnternet sitesine bağlı olarak bunlar dosyanın çok büyük olmasına neden olabilir.
 4. 4
  Sitede kalmak için kutucukları işaretle. Birden çok düzeyle uğraşmaya başladığında, bağlantılar büyük ihtimalle İnternet sitesinin dışında kalacaktır. Yalnızca aynı alan adına dâhil olan sayfaları yakalamanı sağlayan "Aynı Yolda Kal" seçeneğini ya da yalnızca söz konusu web sunucusunda bulunan sayfaları yakalayabileceğin "Aynı Sunucuda Kal" seçeneğini seçerek bu sayfaları Acrobat’ın yakalamasını engelleyebilirsin.
 5. 5
  PDF ayarlarını değiştirmek için .Ayarlar... butonuna tıkla. Bu, gezinme için kullanılan yer imleriyle birlikte üst ve alt bilgileri de ayarlamanı sağlar.
 6. 6
  PDF dosyasını oluşturmak için .Oluştur butonuna tıkla. Yakaladığın düzey sayısına ve sitenin büyüklüğüne bağlı olarak, bu işlem birkaç dakika da sürebilir, çok uzun zaman da alabilir.[3]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı. Bu makale 1.232 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.232 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam