Bu wikiHow, sana İnternetinin hızını ve kesintisizliğini nasıl artıracağını öğretir. İnternet hızını, servis sağlayıcının sana sunduğu hızdan daha yüksek hızlara çıkarman mümkün olmasa da, birçok kişi İnternet bağlantısını yeterli hızda kullanamamakta. Bazı genel düzeltmeler, donanım çözümleri ve yazılım güncellemeleri – buna bilgisayarının DNS ayarlarını değiştirmek de dâhil- sayesinde İnternet bağlantını daha yüksek bir hız için en uygun hâle getirebilirsin.

Kısım 1 / 5:
Genel Düzeltmeleri Uygulamak

 1. 1
  İnternet hızının düşmesine sebep olan şeyi bul. Aslında İnternetinin beklediğin şekilde performans vermemesinin sayısız nedeni olabilir, ancak sık karşılaşılan bazı sebepler şunlardır:[1]
  • Eskimiş yazılım veya donanım
  • Ağ üzerinde çok fazla bilgisayar veya mobil aygıt bulunması
  • Devam eden indirmeler
  • Duvarlar veya diğer cihazların sebep olduğu sinyal parazitleri
  • İnternet Hizmet Sağlayıcısı'ndan gelen düşük bağlantı hızı
 2. 2
  İnternet hızını kontrol et. İnternet Hizmet Sağlayıcısı’na belli bir hız seviyesi (Mbps) için para ödüyorsun; bu yüzden mevcut yükleme ve indirme hızlarını kontrol etmen, söylenen hızın ne kadarını aldığını öğrenebilmeni sağlar.
  • İnternet Hizmet Sağlayıcıları’nın çoğu İnternet paketlerini belli bir hıza “kadar” diyerek tanıtırlar, bu da söylenen maksimum hızın garanti edilmediği anlamına gelir.
  • Bilgisayarının indirme hızı, sana söylenen hızdan genelde biraz daha düşük olur. Eğer aldığın hız, sana söylenen hıza yakınsa İnternet Hizmet Sağlayıcısı ile problemin yok demektir.
 3. 3
  Aldığın hızı İnternet paketinin sunduğu hızla karşılaştır. Ne kadar hız için ödeme yaptığını öğrenebilmek için hizmet paketini kontrol et ve buradaki hızı mevcut hızınla karşılaştır. Eğer hız değerleri arasında çok fark varsa İnternet Hizmet Sağlayıcısı’nı araman gerekir.
  • İnternetinde uzun bir süredir değişiklik yapmadıysan, daha düşük fiyatlara daha hızlı İnternet hizmetleri bulabilirsin. Sana yakın olan tüm firmalara göz at.
  • Megabit/megabayt tuzağına düşme. İnternet Hizmet Sağlayıcıları reklamlarında megabit değerlerini kullanırlar, megabaytları değil. Bir megabyte’ta 8 megabit bulunur, yani eğer 25 megabit için ödeme yapıyorsan, mevcut transfer hızın saniyede 3 megabayt’tan biraz daha fazla olacaktır.[2]
 4. 4
  Bilgisayarın ve yönlendiricin arasındaki mesafeyi azalt. Eğer İnternet'e kablosuz bir yönlendiriciden bağlanıyorsan, yönlendiriciden uzaklaştıkça İnternet hızının düştüğünü göreceksin. Maksimum İnternet hızını alabilmek için yönlendiricine mümkün olduğunca yakın dur.[3]
  • Aşırı ısınmaya engel olmak için, yönlendiricinin ve bilgisayarının etrafında yeterli boş alan olduğundan emin ol.
 5. 5
  Bilgisayarın ve yönlendiricin arasında bir görüş alanı oluştur. Eğer yönlendiricinden gelen sinyal bir duvardan veya bir cihazdan (buzdolabı gibi) geçmek zorunda kalıyorsa sinyal gücü zayıflar. Temel kural, yönlendiricinin bilgisayarını veya mobil cihazını kullandığın yerden her zaman görülebiliyor olmasıdır.
  • Eğer yönlendiricin başka bir kattaysa hiç sinyal alamayabilirsin.
 6. 6
  Ağdaki cihazların sayısını azalt. Wi-Fi ağı da aynı bir otoban gibi yalnızca belli bir miktardaki trafiği yavaşlamaksızın kaldırabilir. Mümkünse yönlendiriciye bağlı olan tek cihazın bilgisayarın olduğundan emin ol, bu sana en iyi bağlantıyı sağlar.
  • İnternet erişimini tek bir bilgisayarla sınırlamak her zaman mümkün olmaz, ama kapalı oldukları halde internete bağlı olan akıllı TV, fazladan bir bilgisayar, oyun konsolu veya bunun gibi şeylerin (fazladan bir akıllı telefon veya tablet gibi) bağlantısını kesebilirsin.
 7. 7
  Wi-Fi yerine kablolu bağlantı kullan. Bilgisayarların çoğu Ethernet kablosuyla doğrudan yönlendiricinin arkasına bağlanabilir, bu da yönlendiricinin sinyal göndermesi ve bilgisayarın da bu sinyali alması süresince oluşan gecikmeyi ortadan kaldırır.
  • Eğer bir Mac bilgisayarın varsa bilgisayarını yönlendiriciye bağlamak için Ethernet kablosunu USB-C’ye dönüştüren bir adaptöre ihtiyacın olacak.
  • Mobil cihazlar (akıllı telefon ve tablet gibi) ise yönlendiriciye Ethernet kablosuyla bağlanamazlar.
  Reklam

Kısım 2 / 5:
Donanım Düzeltmelerini Uygulamak

 1. 1
  Donanımının ne kadar eski olduğunu öğren. Yönlendiriciler, modemler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler birkaç yıl sonra eskir. Eğer bu cihazlardan bir ya da birkaçı çok eski ise – daha doğrusu dört yıllık veya daha eski ise – sürekli olarak İnternet sorunları ile karşılaşırsın.[4]
  • Ne yazık ki eski teknolojinin tek çözümü yeni teknolojiye geçmektir.
  • Eski bir bilgisayara veya mobil platforma, yeni çıkmış bir işletim sistemi kurman da sorun yaratır.
  • Özellikle yönlendiricin veya modemin üç yıldan daha eskiyse, daha yeni bir modele geçmen gerekir.
 2. 2
  Yönlendirici ve modemini birkaç dakikalığına prizden çıkar. Bu yöntem, genellikle “güç-döngüsü” olarak bilinir ve yönlendiricinin dâhili ön belleğinin temizlenerek sıfırdan başlamasını sağlar. Yönlendiricin, yeniden başlatıldığında ayrıca daha az meşgul olan bir Wi-Fi kanalına geçiş yapar, ki bu da bulunduğun yere göre günlük olarak değişebilen bir şeydir.
  • Yönlendiricini, kendisini günlük olarak yeniden başlatması için ayarlar sayfasından programlayabilirsin.
 3. 3
  Yönlendiricinin aygıt yazılımını güncelle. Eskimiş yönlendirici yazılımları, yönlendiricinin sürekli olarak bağlantıda kalmasını engeller. Bu işlemin uygulanışı bir yönlendiriciden diğerine değişir, bu yüzden bunu yapabilmek için yönlendiricinin kullanma kılavuzunu okuman gerekir. Yine de normal şartlarda yönlendiricinin ayarlar sayfasına gidip Güncelle veya Aygıt Yazılımı Yükle butonlarına tıklayarak bunu yapabilirsin.
  • Bu yöntemi uygulamak, özellikle yeni bir yönlendirici aldıysan veya yönlendiricin bir ya da iki yıldan daha eskiyse önemlidir.
 4. 4
  Yönlendiricinin yerini değiştir. Çalışma alanın ve yönlendiricin arasındaki görüş alanı önemlidir, ama yönlendiricine yakın duran sinyal zayıflatıcı cihazlar varsa görüş alanının bir önemi kalmaz. Sinyal zayıflatıcı cihazlar; bebek telsizleri, mikrodalga fırınlar veya buzdolapları olabilir. Yönlendiricini bu cihazlardan oldukça uzak tutmaya çalış.
  • Yönlendiricin ayrıca nispeten yüksek bir yerde olmalı. Eğer yönlendiricin bilgisayarını, telefonunu veya tabletini kullandığın yükseklikten daha aşağıda bir yerde duruyorsa muhtemelen bağlantı sorunları yaşarsın.
 5. 5
  İnternete bağlı olan cihazları yeniden başlat. “Bir kapat aç” yöntemi, iş İnternet bağlantısına gelince aslında oldukça işe yarıyor; özellikle bu cihazlar birkaç gündür tamamen kapatılmadıysa.
 6. 6
  Bir Wi-Fi menzil artırıcı kullan. Wi-Fi menzil artırıcılar, yönlendiricinin Wi-Fi sinyalini alıp yükseltir ve Wi-Fi bağlantısının daha önceden ulaşamadığı yerlere ulaşmasını sağlar. Wi-Fi menzil artırıcıların fiyatları 150 TL'ye kadar çıkabilir, ama genelde yeni bir yönlendirici almaktan daha ucuza gelir.
  • Eğer fazladan bir alüminyum teneke kutun varsa kendi menzil artırıcını da yapabilirsin.
  • Seçtiğin menzil artırıcıyı satın almadan önce, bu cihazın senin yönlendiricinin modeli ile uygun olduğundan da emin ol.
 7. 7
  Yeni bir yönlendirici satın al. Daha önce de söylendiği gibi, eski teknoloji için yapılabilecek şeyler yalnızca bunlar. Eğer yönlendiricin veya modemin birkaç yıldan eskiyse, yeni bir cihaz almak İnternet hızını ve sinyal alımını neredeyse kesin bir şekilde artırır.
  • Herhangi bir cihaz satın almadan önce bu makalenin bir sonraki bölümüne göz attığından emin ol.
  Reklam

Kısım 3 / 5:
Yazılım Düzeltmelerini Uygulamak

 1. 1
  Bilgisayarını veya mobil cihazını güncelle. Cihazın eski değilse ve bu sebeple yavaşlamıyorsa; bilgisayarını, akıllı telefonunu ve tabletini her zaman en yeni işletim sistemine güncellemen gerekir. Bunun için aşağıdaki tercih ettiğin bir bağlantıya tıkla:
  • Windows
  • Mac
  • iPhone
  • Android
 2. 2
  Bilgisayarında antivirüs taraması yap. Zararlı yazılımlar veya virüsler bazen bilgisayarın İnternet erişimini engeller. Bir antivirüs yazılımı çalıştırmak, bilgisayarında bulunan zararlı programları tespit edip kaldırır.
  • Her şey sorunsuz gibi görünse bile aşağı yukarı haftada bir kez antivirüs taraması yapmak iyi olur.
 3. 3
  İnternet tarayıcını güncelle. Eski bir İnternet tarayıcısı, web sayfalarının yavaş yüklenmesine, videoların donmasına ve genelde İnternet bağlantısıyla ilişkilendirilen birçok soruna sebep olabilir. Bunu nasıl uygulayacağını öğrenmek için aşağıdaki konulara göz at:
  • Google Chrome’u Güncelle
  • Firefox’u Güncelle
  • Safari’yi Güncelle
 4. 4
  Tarayıcının ön belleğini temizle. İnternet sorunlarına neden olabilecek bir diğer tarayıcı sorunu da tarayıcının ön belliğidir. Bir web sitesini bir kez ziyaret ettikten sonra ön belleğe alınan bilgiler, o sitenin bir sonraki seferde daha hızlı açılmasını sağlar, ancak sitenin ön belleği ile tarayıcının kayıtları eşleşemezse bağlantı sorunları ve hatalar oluşabilir.
  • Ön belleği temizledikten sonra İnternet sitelerinin yüklenmesi biraz daha yavaş olur, bu normal bir şey.
 5. 5
  Tarayıcındaki araç çubuklarını sil. Tarayıcı performansının son bileşeni araç çubuklarıdır. Eğer tarayıcında araç çubukları veya eklentiler varsa, bunları silmek tarayıcının hızını artırır.
 6. 6
  Google Chrome veya Firefox kullan. Bu iki tarayıcı, genellikle rakiplerine göre daha hızlıdır ve Windows, Mac, iPhone ve Android gibi tüm platformlarda kullanılabilir.
 7. 7
  VPN kullanmayı dene. Özel Sanal Ağ’lar (VPN), harici sunucuları kullanarak İnternet Hizmet Sağlayıcısı’nın kısıtlamalarını aşmanı sağlar. İnternet Hizmet Sağlayıcısı herhangi bir kısıtlama veya daraltma uygulamıyorsa, bu yöntem genellikle İnternet hızını artırmaz. VPN kullanmak, İnternet Hizmet Sağlayıcısı’nın, İnternet hızını isteyerek kısıtladığı durumlarda işe yarar.
  Reklam

Kısım 4 / 5:
Windows’ta DNS Ayarlarını Değiştirmek

 1. 1
  Başlat’ı aç
  Image titled Windowsstart.png
  .
  Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 2. 2
  Denetim Masası’nı aç. Denetim masası yaz, Başlat penceresinin en üstündeki Denetim Masası'na tıkla.
 3. 3
  Görüntüleme modu olarak büyük simgeleri seç. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Görüntüle” başlığının yanındaki ifadeye tıkla ve açılır menüden Büyük simgeler'i seç.
  • Eğer “Görüntüle”nin yanındaki ifade “Büyük simgeler” ise bu adımı atla.
 4. 4
  Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne tıkla. Bu buton, Denetim Masası penceresinin en sağ köşesinde bulunur.
 5. 5
  Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’e tıkla. Bu bağlantı, pencerenin sol üst köşesindedir.
 6. 6
  Bağlantının özelliklerini görüntüle. Mevcut Wi-Fi bağlantısına tıkla, ardından pencerenin üstündeki Bu bağlantının ayarlarını değiştir'e tıkla.
 7. 7
  İnternet Protokolü Versiyon 4 (TCP/IPv4)’e tıkla. Bu, Özellikler penceresinin ortasındaki panelde bulunur.
 8. 8
  Özellikler’e tıkla. Bu butonu panelin altında bulabilirsin. Tıklayınca yeni bir pencere açılır.
 9. 9
  "Aşağıdaki DNS sunucusunu kullan" kutucuğunu işaretle. Bu kutucuk açılan pencerenin altına yakın bir yerdedir.
 10. 10
  Her bir kutucuğa yeni bir DNS adresi gir. OpenDNS veya Google sunucuları arasında yaptığın seçime göre bir adres gir:
  • Google — "Tercih edilen DNS sunucusu" metin kutusuna 8.8.8.8, "Alternatif DNS sunucusu" metin kutusuna da 8.8.4.4 yaz.
  • OpenDNS — "Tercih edilen DNS sunucusu" metin kutusuna 208.67.222.222, "Alternatif DNS sunucusu" metin kutusuna da 208.67.220.220 yaz.
 11. 11
  Tamam’a tıkla. Açılan pencerenin altında bulunur.
 12. 12
  Kapat’a tıkla. Pencerenin altında bulunur. Böylece ayarlarını uygulamış ve kaydetmiş olursun.
  Reklam

Kısım 5 / 5:
Mac’te DNS Ayarlarını Değiştirmek

 1. 1
  Apple menüsünü aç
  Image titled Macapple1.png
  .
  Ekranın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıkla. Açılır bir menü belirecek.
 2. 2
  Sistem tercihleri …’ne tıkla. Açılır menüde bulunur.
 3. 3
  ’a tıkla. Bu seçenek Sistem Tercihleri penceresinde yer alır. Tıklayınca yeni bir pencere açılır.
 4. 4
  Bağlantını seç. Sol taraftaki kenar çubuğunda mevcut Wi-Fi bağlantına tıkla.
 5. 5
  Gelişmiş…’e tıkla. Pencerenin altındadır. Tıklayınca bir pencere daha açılır.
 6. 6
  DNS’e tıkla. Pencerenin en üstünde bulunur.
 7. 7
  ’ya tıkla. Pencerenin sol alt köşesinde bulunur.
 8. 8
  Birincil DNS adresini gir. OpenDNS veya Google sunucuları arasında yaptığın seçime göre aşağıdakilerden birini uygula:
  • Google8.8.8.8 yaz ve Geri Dön’e tıkla.
  • OpenDNS208.67.222.222 yaz ve Geri Dön’e tıkla.
 9. 9
  Tekrar ’ya tıkla ve ikincil DNS adresini gir. İlk başta yaptığın seçime göre aşağıdakilerden birini uygula:
  • Google8.8.4.4 yaz ve Geri Dön’e tıkla.
  • OpenDNS208.67.220.220 yaz ve Geri Dön’e tıkla.
 10. 10
  Tamam’a tıkla. Ekranın altında yer alır. Böylece DNS ayarlarını kaydetmiş olursun.
 11. 11
  Uygula’ya tıkla. Ekranın altında yer alır. Böylece DNS ayarların ağına uygulanmış olur.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 79.064 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 79.064 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam