Bir —veya birkaç— programın İnternet'e erişimini engellemek isteyebilirsin. Birinin bilgisayarının İnternet'e erişimini tamamen engellemek isteyebilir veya dikkatin dağılmadan bir çalışmayı tamamlamak için kendi İnternet erişimini geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsin. İşletim sisteminden bağımsız olarak İnternet erişimini devre dışı bırakmanın en kolay yolu, ağ arayüzü donanımını bilgisayardan kaldırmak veya bilgisayarın LAN kablosunu çıkarmak ya da kablosuz ağı kapatmaktır. Bilgisayarın kullanıcı arabiriminden İnternet erişimini devre dışı bırakmanın yazılım tabanlı yolları için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows Programları İçin Güvenlik Duvarı Erişimini Devre Dışı Bırakma

 1. 1
  Denetim Masası’na git. "Windows" tuşuna veya "Başlat" simgesine, ardından "Denetim Masası"na tıkla.
  • Eğer Windows 8 kullanıyorsan "charm menüsü"nün gözükmesi için fareyi ekranın sağ üst köşesine sürükleyebilir, ardından "Denetim Masası"na tıklayabilirsin. Alternatif olarak, C tuşuna basaken Windows tuşuna basılı tutup "Ayarlar"a tıklayabilirsin.[1]
 2. 2
  Güvenlik Merkezi’ni aç.
 3. 3
  Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını aç.
  • "İzin verilen uygulamalar" sekmesini aç.
  • İnternet erişimini engellemek istediğin programın işaretini kaldır.
  • Belirtildiğinde "Tamam" düğmesine tıkla.
 4. 4
  Programı aç ve İnternet'e erişmeye çalış. Seçimini kaldırdığın program artık Windows güvenlik duvarından geçememelidir, bu da İnternet erişiminin etkili bir şekilde engellendiği anlamına gelir. Diğer tüm programlar üzerinden İnternet'e erişebilmelisin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Windows'ta Belirli Bir Bağlantıyı Devre Dışı Bırakma

 1. 1
  Denetim Masası'na git. "Windows" tuşuna veya "Başlat" simgesine, ardından "Denetim Masası"na tıkla.
  • Eğer Windows 8 kullanıyorsan "charm menüsü"nün gözükmesi için fareyi ekranın sağ üst köşesine sürükleyebilir, ardından "Denetim Masası"na tıklayabilirsin. Alternatif olarak, C tuşuna basaken Windows tuşuna basılı tutup "Ayarlar"a tıklayabilirsin.
 2. 2
  "Ağ ve Paylaşım Merkezi"ne git. Ağ ve İnternet’in altında —kategoriye göre görüntülüyorsan— "Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle"ye tıkla. Kategori değil de simge görününümündeysen "Ağ ve Paylaşım Merkezi" üzerine tıkla.
 3. 3
  Wi-Fi bağlantısını vurgulamak ve seçmek için sol tıkla. Şimdi, vurgulanan Wi-Fi bağlantısına sağ tıkla ve "Devre Dışı Bırak"a tıkla. Bu, bilgisayarın bu Wi-Fi ağına erişimini engellemelidir, ancak devre dışı bırakmadıkça diğer bağlantıları engellemeyecektir. Bu ayar, diğer bilgisayarların Wi-Fi ağına giriş yapmasını engellememelidir.
  • Bu işlem tersine çevrilebilir. Ağ bağlantısını daha sonra etkinleştirmek istiyorsan Wi-Fi bağlantısına sağ tıklayıp "Etkinleştir"i tıkla.
  • Bu işlemi tamamlamak için yönetici ya da Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olman gerekir. Bilgisayarın bir ağa bağlıysa ağ ilkesi ayarları da bağlantıyı devre dışı bırakmanı engelleyebilir.
 4. 4
  Tüm ağ bağlantılarını devre dışı bırak. Windows'ta daha gelişmiş bir devre dışı bırakma işlemi için Başlat>Tüm Programlar>Donatılar'a git, Komut İstemi'ne sağ tıkla ve Yönetici Olarak Çalıştır'ı seç, gerekirse izin ver ve "mmc compmgmt.msc" (tırnak işaretleri olmadan) yaz ve enter tuşuna bas. Yüklenmesini bekle, ardından sol çerçevedeki Aygıt Yöneticisi'ne tıkla. Ağ Bağdaştırıcıları alt ağacını aç, burada listelenen tüm aygıtlara sağ tıkla ve Devre Dışı Bırak'ı seç. Şimdi garantiye almak için bilgisayarı yeniden başlat (bu isteğe bağlıdır).
  • Bunu geri almak için işlemi tekrarla, ancak Devre Dışı Bırak'ı seçmek yerine, Etkinleştir'i seç.
 5. 5
  Ebeveyn kontrol yazılımı kullanmayı düşün. Ayrıca, üçüncü taraf ebeveyn kontrol yazılımı kullanarak da İnternet erişimini devre dışı bırakabilirsin. Bu programlar, bir bilgisayarın erişebileceği siteleri sınırlamanı ve ayrıca İnternet'i kullanmasını tamamen engellemeni sağlar. Yazılımı doğrudan söz konusu bilgisayara yüklemen gerekir. Kullandığın programa bağlı olarak küçük bir kullanıcı ücreti ödemen gerekebilir, ancak çocuğunun İnternet'i onaylamadığın bir şekilde kullanmadığı konusunda için rahat olacaktır.
  • MacOS X'te, belirli hesaplar için İnternet'e erişimi engellemek üzere yerleşik ebeveyn denetimlerini yapılandırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sahte Proxy Sunucusu Kurmak

 1. 1
  Denetim Masası’ndan İnternet Seçenekleri’ne git.
 2. 2
  Bağlantılar sekmesine git ve Yerel Ağ Ayarları düğmesine tıkla.
 3. 3
  "Ayarları otomatik olarak algıla" kutusunun işaretini kaldır. Ardından, "Proxy sunucu kullan" kutusunu işaretle ve var olmayan bir proxy sunucunun bilgilerini gir. Bu, bir kullanıcı bir İnternet sitesini her açmaya çalıştığında Web tarayıcısını zaman aşımına uğratır.
 4. 4
  Bu yöntemin hatasız olmadığını bil. Bilgili bir kullanıcı ayarlara girip bunu düzeltebilir.[2]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
İnternet Açma/Kapama Uygulamaları

 1. 1
  Bir internet açma/kapama uygulaması kullanmayı düşün. İnternet erişimini tüm bilgisayar için geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorsan ancak bunu her yaptığında güvenlik duvarı ayarlarında gezinmek istemiyorsan bu programlar kullanışlı olabilir. Belki bazı işleri çevrim dışı yapmak istiyor ancak kendini İnternet'i kullanma olasılığından tamamen soyutlamak istemiyorsundur. Genellikle tüm siteleri veya yalnızca belirli siteleri devre dışı bırakmayı seçebilirsin.
 2. 2
  Toggle Internet komut dosyasını kullanmayı dene. Bu uygulama, bilgisayarının İnternet erişimini geçici olarak devre dışı bırakarak İnternet'ten “zorla” uzaklaşmana yardımcı olacaktır. Bu küçük komut dosyası, Windows bilgisayarında bir tıklamayla İnternet'i tamamen devre dışı bırakmanı sağlar. İnternet bağlantısını daha sonra istediğin zaman yine bir tıklamayla geri getirebilirsin. Başlamak için, Toggle-Internet.bat dosyasını masaüstüne indir.
 3. 3
  İnternet'i aç/kapa. Toggle masaüstü simgesine sağ tıkla. “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçtiğin anda İnternet bağlantın kesilecek. Daha sonra, yeniden bağlanman gerektiğinde, aynı dosyaya sağ tıkla ve önceki gibi yönetici olarak çalıştır.
  • Dâhilî olarak, komut dosyası yalnızca Ağ Bağdaştırıcısının (LAN bağdaştırıcısı veya Ethernet kartı olarak da bilinir) durumunu değiştirir, böylece İnternet'i senin için kapatır. Ağ Bağdaştırıcısını el ile devre dışı bırakman veya etkinleştirmen gerekiyorsa Denetim Masası -> Ağ ve İnternet -> Ağ Durumunu Göster -> Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin adımlarını takip et.
 4. 4
  Let Me Work'ü kullanmayı dene. Toggle Internet, tüm siteleri geçici olarak engeller, ancak Google Dokümanlar'a veya e-postana bağlı kalırken sadece rahatsız edici belirli İnternet sitelerine erişimi devre dışı bırakmak isteyebilirsin. Let Me Work komut dosyasını indir. Engellenmesi gereken sitelerin listesini belirlersin ve bu komut dosyası da, Windows HOSTS dosyasını bu siteleri geçici olarak kapatmak için değiştirir.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Yetkisiz programlar için her zaman Güvenlik Duvarı istisnalarını kontrol et.
 • İnternet erişimini devre dışı bırakmak, programların güncellemeleri indirmek veya herhangi bir veri göndermek için hiçbir zaman İnternet'e bağlanamayacağı anlamına gelir. İnternet'e bağlanması gereken bir programa ihtiyacın olmadığından emin ol.
 • Bunu yapmadan önce İnternet'ten kurtulmak istediğinden emin ol. Ancak, çoğu yöntemin geri çevrilebilir olduğunu unutma.
 • Linux'te, dağıtımının güvenlik duvarını İnternet erişimini engellemek için yapılandırarak İnternet'e erişimi kolayca devre dışı bırakabilirsin. Ubuntu tabanlı dağıtımlar genellikle "ufw" paketini güvenlik duvarı olarak kullanır.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer bir antivirüs yazılımın varsa istisnaları onun arayüzünden ayarlamalısın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 24.511 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 24.511 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam