Bu wikiHow makalesi ile İnternet ağındaki sorunları nasıl çözeceğini öğreneceksin. Bazı ağ sorunları yalnızca İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS'nin) tarafından çözülebilse de küçük ve orta ölçekteki ağ sorunlarını çözmek için evde uygulayabileceğin birçok adım vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Basit Çözümler

 1. 1
  Bilgisayarını yeniden başlat. Bu, işe yaramaz bir öneri gibi görünebilir ama bilgisayarını yeniden başlatmak, çoğu zaman sorunların bir çoğunu çözmenin en kolay yoludur. Basit bir yeniden başlatma işlemi, bağlantı sorunlarına neden olabilecek bozuk ayarları temizler. Bu işlem işe yaramasa bile zaten sadece bir dakika kaybetmiş olursun.
  • Bilgisayarını yeniden başlatmak genellikle, kapalıysa İnternet bağdaştırıcısını da açar.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarının kablosuz bağdaştırıcısının etkin olduğundan emin ol. Dizüstü bilgisayarların çoğunda kablosuz bağdaştırıcıyı açıp kapatan bir anahtar veya tuş bulunur. Yanlışlıkla tuşa bastığında bilgisayarının ağ bağlantısı kesilir. Kablosuz bağdaştırıcıyı yeniden açmak için anahtara veya tuşa bas.
  • Wi-Fi tuşuna basabilmek için Fn tuşunu basılı tutman gerekebilir.
  • Masaüstü bilgisayarda bu adımı atla.
 3. 3
  İnternet modemini ve yönlendiricini yeniden başlat. Bunu yapmanın en kolay yolu, hem modeminin hem de yönlendiricinin fişini çekip çıkarmak, birkaç saniye beklemek ve tekrar takmaktır. Bilgisayarını yeniden başlatmak gibi bu da, küçük İnternet sorunlarının çoğunu çözebilir.
 4. 4
  Ağında bir yumuşak sıfırlama (soft reset) işlemi yap. Yumuşak sıfırlama, yönlendiricinin ve modemin kendi ön belleklerini temizlemesine ve yenilemesine neden olur. Genellikle, yönlendiricinin önündeki veya yanındaki güç düğmesine basarak yumuşak sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsin.
  • Çoğu modemde de bu şekilde yumuşak sıfırlama yapılabilir.
  • Bazı durumlarda, yönlendiricinin sayfasını açıp "Gelişmiş" veya "Güç" seçeneklerinde bir yerde bulunan Sıfırla butonuna tıklayarak ağında yumuşak sıfırlama yapabilirsin.
 5. 5
  Ağında sert sıfırlama (hard reset) işlemi yap. Sert sıfırlama, yönlendiricinin ve modemin tüm ayarları unutmasına, ağı fabrika ayarlarına döndürmesine (fabrika ağı adı ve şifresi dâhil) neden olur. Sert sıfırlama yapmak için modemin arkasındaki "sıfırlama" düğmesini yaklaşık 30 saniye basılı tut, modemin yeniden başlatılmasına izin ver ve aynı adımı yönlendiricide uygula.
  • Çoğu durumda, "sıfırla" düğmesi modem ve yönlendiricinin arkasındaki girintili düğmedir. Bu düğmeye basmak için bir kalem veya ataç (veya benzeri) kullanman gerekir.
 6. 6
  Yönlendiriciye yaklaş. Bazen bilgisayarın veya akıllı telefonun, bağlantı için kontrol noktasından çok uzakta olabilir. Yönlendiricine yaklaş ve tekrar bağlanmayı dene.
 7. 7
  Sen ve yönlendirici arasında net bir görüş hattı olduğundan emin ol. İnternet'e bağlanan cihazdan yönlendiriciye, duvarlardan, cihazlardan, mobilyalardan veya benzeri eşyalardan geçmeden bir hat çekemezsen düzgün bir İnternet bağlantısını sürdürme ihtimalin azalır.
  • Düzgün ve sürekli bir İnternet bağlantısı sağlamanın en iyi yolu, İnternet'e bağlanan cihaz ile yönlendirici/modem arasındaki engel sayısını en aza indirmektir.
 8. 8
  Ethernet kullanmayı dene. Bilgisayarını veya konsolunu bir Ethernet kablosuyla yönlendiriciye veya modeme bağlamak, hem çalışırken İnternet'i hızlandıracak hem de sorunun İnternet'te veya donanımda olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.
  • Bilgisayarın doğrudan yönlendiriciye bağlıyken İnternet'e bağlanabiliyorsa sorun büyük ihtimalle bilgisayarının kablosuz çekim gücündedir.
  • Bilgisayarın İnternet'e doğrudan modeme bağlıyken bağlanabiliyorsa sorun büyük ihtimalle yönlendiriciden kaynaklanıyor olabilir.
  • Doğrudan modeme bağlıyken İnternet'e bağlanamıyorsan genel olarak modemde veya İnternet hizmetinde bir sorun vardır. Modemle ilgili sorunları çözmek için İnternet servis sağlayıcının teknik destek hattına başvurman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Gelişmiş Çözümler

 1. 1
  Bilgisayarının DNS önbelleğini temizle. DNS önbelleği, İnternet sitelerine erişirken İnternet sitelerinin adreslerini kaydeder. Bu, aynı İnternet sitelerine daha sonra daha hızlı bir şekilde erişilmesini sağlar. Fakat İnternet siteleri adreslerini güncelledikçe DNS önbelleği zaman aşımına uğrayabilir ve bu da hatalara neden olabilir.
  • DNS önbelleğini temizlemek, özellikle İnternet sitesini bir tarayıcıda görüntüleyebilirken başka bir tarayıcıda görüntüleyemiyorsan yüklenemeyen İnternet siteleri gibi sorunları çözecektir.
  • Akıllı telefon veya tablet gibi bir mobil cihazdaki DNS önbelleğini temizlemek için cihazı yeniden başlatman yeterlidir.
 2. 2
  Tarayıcının önbelleğini temizle. DNS önbelleğine benzer şekilde tarayıcının önbelleği, daha önce ziyaret edilen sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Fakat önbellek veri tabanının süresi dolduğunda hatalara neden olabilir.
  • Nispeten güncel kalmak için tarayıcının önbelleğini ayda bir kez temizlemeyi düşün.
 3. 3
  Farklı bir İnternet sitesi veya program dene. Ziyaret etmeye çalıştığın İnternet sitesinin şu anda kullanılamıyor olması veya kullanmakta olduğun programın devamlı sunucu sorunları yaşama ihtimali her zaman vardır. Bağlanıp bağlanamayacağını görmek için başka bir İnternet sitesini veya çevrim içi programı dene.
  • Mümkünse başka bir İnternet tarayıcısını da dene. Örneğin, Chrome ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsin ama Firefox sorunsuz çalışıyordur.
 4. 4
  Bağlantını onar. Bilgisayarında bağlantı sorununa neden olan bir yazılım sorunu olabilir. Hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda, sorunu gidermeyi denemek için kullanabileceğin dâhili onarım araçları bulunur:[1]
 5. 5
  Wi-Fi sinyalini artır. Karşılaştığın sorunlar sinyalle ilgiliyse bu, genellikle parazit ve mesafenin asıl neden olduğu anlamına gelir. Parazitleri en aza indirmek ve ağın kapsama alanını artırmak için yapabileceğin birçok şey var:
 6. 6
  Virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yap. Virüsler ve diğer kötü amaçlı bilgisayar yazılımları İnternet'e bağlanmanı engelliyor olabilir. Genellikle bilgisayarının virüsten koruma yazılımını kullanarak virüsleri ortadan kaldırabilirsin.
 7. 7
  İnternet servis sağlayıcına başvur. Bunların hiçbiri işe yaramazsa bu, kalan en iyi seçenektir. İSS'ye yaşadığın sorunları açıkla ve görevli birinin gelip sorunu incelemesini talep et.
  • Mümkün olduğunca sakin ve kibar olmayı unutma ve hayal kırıklığının acısını şirketten çıkarma.
  Reklam

İpuçları

 • Modem/yönlendirici aldığın İSS'lerin çoğu ücretsiz ağ tanılamaları ve onarımları gerçekleştirir.
Reklam

Uyarılar

 • Ağını sıfırlamak, ağı düzeltmek için yapacağın son şey olmalıdır. Muhtemel ağ sorunlarının çoğunu çözecek olsa da İnternet'e bağlanan tüm cihazları yeniden ayarlamak zorunda kalman çok zahmetlidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.976 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.976 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam