İnternet Bağlantısı Sorunları Nasıl Çözülür?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Basit ÇözümlerGelişmiş ÇözümlerReferans

Bu wikiHow makalesi ile İnternet ağındaki sorunları nasıl çözeceğini öğreneceksin. Bazı ağ sorunları yalnızca İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS'nin) tarafından çözülebilse de küçük ve orta ölçekteki ağ sorunlarını çözmek için evde uygulayabileceğin birçok adım vardır.

1
Basit Çözümler

 1. 1
  Bilgisayarını yeniden başlat. Bu, işe yaramaz bir öneri gibi görünebilir ama bilgisayarını yeniden başlatmak, çoğu zaman sorunların bir çoğunu çözmenin en kolay yoludur. Basit bir yeniden başlatma işlemi, bağlantı sorunlarına neden olabilecek bozuk ayarları temizler. Bu işlem işe yaramasa bile zaten sadece bir dakika kaybetmiş olursun.
  • Bilgisayarını yeniden başlatmak, genelde kapalıysa İnternet bağdaştırıcısını da açar.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarının kablosuz bağdaştırıcısının etkin olduğundan emin ol. Dizüstü bilgisayarların çoğunda kablosuz bağdaştırıcıyı açıp kapatan bir anahtar veya tuş bulunur. Yanlışlıkla tuşa bastığında bilgisayarının ağ bağlantısı kesilir. Kablosuz bağdaştırıcıyı yeniden açmak için anahtara veya tuşa bas.
  • Wi-Fi tuşuna basabilmek için Fn tuşunu basılı tutman gerekebilir.
  • Masaüstü bilgisayarda bu adımı atla.
 3. 3
  İnternet modemini ve yönlendiricini yeniden başlat. Bunu yapmanın en kolay yolu, hem modeminin hem de yönlendiricinin fişini çekip çıkarmak, birkaç saniye beklemek ve tekrar takmaktır. Bilgisayarını yeniden başlatmak gibi bu da, küçük İnternet sorunlarının çoğunu çözebilir.
 4. 4
  Ağında bir yumuşak sıfırlama işlemi yap. Yumuşak sıfırlama, yönlendiricinin ve modemin kendi ön belleklerini temizlemesine ve yenilemesine neden olur. Genellikle, yönlendiricinin önündeki veya yanındaki güç düğmesine basarak yumuşak sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsin.
  • Çoğu modemde de bu şekilde yumuşak sıfırlama yapılabilir.
  • Bazı durumlarda, yönlendiricinin sayfasını açıp "Gelişmiş" veya "Güç" seçeneklerinde bir yerde bulunan Sıfırla butonuna tıklayarak ağında yumuşak sıfırlama yapabilirsin.
 5. 5
  Ağında sert sıfırlama işlemi yap. Sert sıfırlama, yönlendiricinin ve modemin tüm ayarları unutmasına, ağı fabrika ayarlarına döndürmesine (fabrika ağı adı ve şifresi dâhil) neden olur. Sert sıfırlama yapmak için modemin arkasındaki "sıfırlama" düğmesini yaklaşık 30 saniye basılı tut, modemin yeniden başlatılmasına izin ver ve aynı adımı yönlendiricide uygula.
  • Çoğu durumda, "sıfırla" düğmesi modem ve yönlendiricinin arkasındaki girintili düğmedir. Bu düğmeye basmak için bir kalem veya ataç (veya benzeri) kullanman gerekir.
 6. 6
  Yönlendiriciye yaklaş. Bazen bilgisayarın veya akıllı telefonun, bağlantı için kontrol noktasından çok uzakta olabilir. Yönlendiricine yaklaş ve tekrar bağlanmayı dene.
 7. 7
  Sen ve yönlendirici arasında net bir görüş hattı olduğundan emin ol. İnternet'e bağlanan cihazdan yönlendiriciye, duvarlardan, cihazlardan, mobilyalardan veya benzeri eşyalardan geçmeden bir hat çekemezsen düzgün bir İnternet bağlantısını sürdürme ihtimalin azalır.
  • Düzgün ve sürekli bir İnternet bağlantısı sağlamanın en iyi yolu, İnternet'e bağlanan cihaz ile yönlendirici/modem arasındaki engel sayısını en aza indirmektir.
 8. 8
  Ethernet kullanmayı dene. Bilgisayarını veya konsolunu bir Ethernet kablosuyla yönlendiriciye veya modeme bağlamak, hem çalışırken İnternet'i hızlandıracak hem de sorunun İnternet'te veya donanımda olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.
  • Bilgisayarın doğrudan yönlendiriciye bağlıyken İnternet'e bağlanabiliyorsa sorun büyük ihtimalle bilgisayarının kablosuz çekim gücündedir.
  • Bilgisayarın İnternet'e doğrudan modeme bağlıyken bağlanabiliyorsa sorun büyük ihtimalle yönlendiriciden kaynaklanıyor olabilir.
  • Doğrudan modeme bağlıyken İnternet'e bağlanamıyorsan genel olarak modemde veya İnternet hizmetinde bir sorun vardır. Modemle ilgili sorunları çözmek için İnternet servis sağlayıcının teknik destek hattına başvurman gerekir.

2
Gelişmiş Çözümler

 1. 1
  Bilgisayarının DNS önbelleğini temizle. DNS önbelleği, İnternet sitelerine erişirken İnternet sitelerinin adreslerini kaydeder. Bu, aynı İnternet sitelerine daha sonra daha hızlı bir şekilde erişilmesini sağlar. Fakat İnternet siteleri adreslerini güncelledikçe DNS önbelleği zaman aşımına uğrayabilir ve bu da hatalara neden olabilir.
  • DNS önbelleğini temizlemek, özellikle İnternet sitesini başka bir tarayıcıda görüntüleyemiyorsan yüklenemeyen İnternet siteleri gibi sorunları çözecektir.
  • Akıllı telefon veya tablet gibi bir mobil cihazdaki DNS önbelleğini temizlemek için cihazı yeniden başlatman yeterlidir.
 2. 2
  Tarayıcının önbelleğini temizle. DNS önbelleğine benzer şekilde tarayıcının önbelleği, daha önce ziyaret edilen sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Fakat önbellek veri tabanının süresi dolduğunda hatalara neden olabilir.
  • Nispeten güncel kalmak için tarayıcının önbelleğini ayda bir kez temizlemeyi düşün.
 3. 3
  Farklı bir İnternet sitesi veya program dene. Ziyaret etmeye çalıştığın İnternet sitesinin şu anda kullanılamıyor olması veya kullanmakta olduğun programın devamlı sunucu sorunları yaşama ihtimali her zaman vardır. Bağlanıp bağlanamayacağını görmek için başka bir İnternet sitesini veya çevrim içi programı dene.
  • Mümkünse başka bir İnternet tarayıcısını da dene. Örneğin, Chrome ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsin ama Firefox sorunsuz çalışıyordur.
 4. 4
  Bağlantını onar. Bilgisayarında bağlantı sorununa neden olan bir yazılım sorunu olabilir. Hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda, sorunu gidermeyi denemek için kullanabileceğin dâhili onarım araçları bulunur:[1]
  • Windows - Win+R tuşlarına bas > ncpa.cpl yaz, > Tamam butonuna tıkla > ağ bağdaştırıcısına sağ tıkla > Tanıla butonuna tıkla > ekrandaki talimatları izle.
  • Mac - Apple menüsüne tıkla > Sistem Tercihleri... seçeneğine tıkla > seçeneğine tıkla > Bana Yardımcı Ol... seçeneğine tıkla > Tanıla seçeneğine tıkla > ekrandaki talimatları izle.
 5. 5
  Wi-Fi sinyalini artır. Karşılaştığın sorunlar sinyalle ilgiliyse bu, genellikle parazit ve mesafenin asıl neden olduğu anlamına gelir. Parazitleri en aza indirmek ve ağın kapsama alanını artırmak için yapabileceğin birçok şey var:
 6. 6
  Virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yap. Virüsler ve diğer kötü amaçlı bilgisayar yazılımları İnternet'e bağlanmanı engelliyor olabilir. Bilgisayarının virüsten koruma yazılımını kullanarak genellikle virüsleri ortadan kaldırabilirsin.
 7. 7
  İnternet servis sağlayıcına başvur. Bunların hiçbiri işe yaramazsa bu, kalan en iyi seçenektir. İSS'ne yaşadığın sorunları açıkla ve görevli birinin gelip sorunu incelemesini talep et.
  • Mümkün olduğunca sakin ve kibar olmayı unutma ve hayal kırıklığının acısını şirketten çıkarma.

İpuçları

 • Modem/yönlendirici aldığın İSS'lerin çoğu ücretsiz ağ tanılamaları ve onarımları gerçekleştirir.

Uyarılar

 • Ağını sıfırlamak, ağı düzeltmek için yapacağın son şey olmalıdır. Muhtemel ağ sorunlarının çoğunu çözecek olsa da İnternet'e bağlanan tüm cihazları yeniden ayarlamak zorunda kalman çok zahmetlidir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Fix Your Internet Connection, Español: arreglar tu conexión a internet, Русский: восстановить интернет связь, Português: Corrigir Problemas na Conexão com a Internet, Deutsch: Probleme mit deiner Internetverbindung beheben, Français: réparer sa connexion Internet, Bahasa Indonesia: Memperbaiki Koneksi Internet, العربية: إصلاح مشاكل الاتصال بالإنترنت, Nederlands: Je internetverbinding repareren, ไทย: แก้ปัญหาสัญญาณอินเทอร์เน็ต, Tiếng Việt: Khắc phục lỗi kết nối Internet, 中文: 修复互联网连接, 日本語: ネットワーク接続を修復する, हिन्दी: अपना इंटरनेट कनैक्शन ठीक करें

Bu sayfaya 775 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?