İnternet sayfalarının yüklenmesi eskisinden daha mı uzun sürüyor? İndirme hızı alman gereken hızın altında mı? Konu İnternet bağlantı hızı olduğunda birçok etken vardır. Neyse ki, performansını iyileştirmek için yapabileceğin birçok şey var ve etkilerini birkaç dakika içinde görebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Donanımı, Ağı ve Bağlantıyı Kontrol Etmek

 1. 1
  Hız testi yap. Donanım ve bilgisayar ayarları ile cebelleşmeye başlamadan önce mevcut hızının ne olduğunu kontrol et ve bunu İnternet paketinin hızı ile karşılaştır. İnternet üzerinde çok çeşitli hız testi siteleri bulunuyor; Google’da "hız testi" araması yap ve üstteki seçeneklerden birini seç.
  • Farklı testler farklı sonuçlar verecektir. Hatta aynı hız testi sitelerinden bile farklı sonuçlar elde edebilirsin. Bu, test sunucularının konumu ve bağlantını paylaşan kişi sayısına bağlıdır.
  • Birkaç test yap ve bunların ortalamasını al.
  • Testi çalıştırmak için Flash’ın yüklü olması gerekebilir.
  • Eğer seçenek sunulursa bulunduğun konuma en yakın test sunucusunu seç. Bu, en doğru sonucu almana yardımcı olacaktır (speedtest.net sitesinde test sunucusu, ping değerine göre otomatik olarak seçilir).
 2. 2
  Aldığın hizmet ile sonucu karşılaştır. Alman gereken hızı servis sağlayıcından öğren. Servis sağlayıcının belirttiği hızlar "olası en iyi" hızlardır ve bu değerleri sürekli olarak alamayabilirsin, özellikle de kablosuz bağlantı kullanıyorsan.
  • İnternetini uzun süredir yükseltmediysen daha az paraya daha iyi hızlar alabilirsin. Şirketler genellikle daha iyi fırsatlar hakkında bilgilendirme yapmaz, bu yüzden üye olurken mevcut olmayan yeni hizmetler olup olmadığını kontrol et. Bölgendeki tüm sağlayıcıları kontrol et.
  • Megabayt ile megabitin farkını bil. Bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS'ler) bağlantı hızının reklamını megabayt değil, megabit olarak yapar. Bir megabaytta (MB) 8 megabit (Mb) vardır, yani saniyede 25 megabit (Mbps) ödüyorsan, gerçek azami aktarım hızı saniyede 3 megabayttan (Mbps) fazladır. Test sonucun Kbps cinsinden ölçüldüyse ölçümünü Mbps cinsinden elde etmek için bu sayıyı 1000'e böl.
 3. 3
  Modemini resetle. Modemini yeniden başlatmak, eski verilerin temizlenmesine ve modem ayarlarını İnternet servis sağlayıcısından yeniden sağlayarak bazı ağ sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. Gerekirse, modemin İSS'den yazılım güncellemelerini otomatik olarak indirecektir.
 4. 4
  Parazit kaynaklarını kontrol et. Kablosuz bir modem kullanıyorsan bazı cihazlar parazit nedeniyle bağlantını etkileyebilir. Kablosuz modemler farklı özellikte olabilir; 802.11 b, g ve n (2,4 GHz) veya 802.11 a (5,8 GHz). Kablosuz bağlantını etkileyebilecek cihazlar, 2,4 GHz aralığında çalışan mikrodalgalar ve cep telefonlarıdır. Paraziti en aza indirmek için, telefonunun mobil verisini kapat ve bağlantıyı kullanırken mikrodalga fırını kablosuz cihazlardan ve modeminden uzaklaştır.
 5. 5
  Kota sınırına ulaşıp ulaşmadığını kontrol et. Bazı İnternet sağlayıcılarında kota uygulaması vardır. İnternet kotası, bir ay boyunca indireceğin ve yükleyeceğin bilgi miktarını sınırlar. Buna "adil kullanım kotası" denebilir. Hesap sayfana giriş yap veya aylık kotanı geçip geçmediğini öğrenmek için müşteri hizmetlerini ulaş. Kotanı aştığında, çoğu zaman faturalandırma süresinin geri kalanında hızın azalır veya faturana ek ücret yansıtılır.
 6. 6
  İnternet servis sağlayıcını ara. Bazen, kötü bağlantı problemin sadece servis sağlayıcısı tarafından çözülebilir. Genellikle evine bir teknisyenin gelmesine gerek kalmadan modeminin sinyal seviyelerini okuyarak bağlantında bir problem olup olmadığını söyleyebilirler. Gerekirse, altyapılarını kontrol etmek için evine veya bölgene bir teknisyen göndereceklerdir. Sorun senden kaynaklanıyorsa servis ücreti talep edebilirler, bu nedenle önce telefon veya İnternet üzerinden sorun gidermeyi denemek önemlidir.
 7. 7
  Ağındaki tüm cihazları kontrol et. Ağındaki başka biri video izliyor veya büyük boyutlu dosyalar indiriyorsa muhtemelen bant genişliğinin önemli bir kısmını kullanıyordur. Modeminin İnternet arayüzüne aşina isen belirli IP adreslerinden veya servislerden gelen trafiğe öncelik vermek ve başkalarının veri hacmini sınırlamak için Ağ İletişimi Hizmet Kalitesi (QoS) ayarlarını bulabilirsin. Aksi takdirde, o kişilerden bağlantıyı yavaşlatmamalarını iste.
 8. 8
  Kablosuz modeminin veya bilgisayarının yerini değiştir. İnternete bir kablosuz modem üzerinden bağlıysan zayıf sinyal, hızın düşmesine ve bağlantı kopmalarına neden olabilir. Mümkünse modemini bilgisayarına yaklaştır veya bilgisayarı modeme daha yakın bir yere taşı veya daha iyi sinyal iletimi için modemi bir dolabın üstüne yerleştir.[1]
  • Arada sırada sıkıştırılmış hava ile modemindeki tozları temizle. Bu, modeminin aşırı ısınmasını engelleyerek istikrarlı çalışmasını sağlayacaktır.
  • Aşırı ısınmayı önlemek için tüm elektrikli bileşenlerinin düzgün bir şekilde havalandırılmasını sağla.
 9. 9
  DSL kullanıyorsan hat ayırıcıyı kontrol et. DSL'i etkinleştirdiğinde, telefon hattını dikdörtgen hat ayırıcı üzerindeki bir girişe takarsın. Diğer tarafta, 1’i telefonun, 1’i de modemin için 2 hat çıkar. Sabit hat üzerinden bir DSL bağlantısı kullanıyorsan en iyi sinyal hızını elde etmek için yüksek kaliteli hat ayırıcı kullan.
 10. 10
  Hava durumunu kontrol et. Uydu İnternet kullanıyorsan İnternet bağlantın rüzgar, şiddetli kar, yağmur ve şimşekten ya da statik ve diğer elektriksel parazitlerden etkilenebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Bilgisayarı ve Ağı En İyi Duruma Getirmek

 1. 1
  Haftada en az bir kez virüs taraması yap. Virüsler, bilgilerini ve kimliğini tehlikeye sokmanın yanı sıra, bilgisayarının kaynaklarını tüketebilir ve bağlantı hızını azaltabilir. Bilgisayarını virüssüz tutmak, bağlantını hızlandırma açısından yararlı olacaktır.
  • Özellikle İnternet kullanıyorsan her zaman yüklü ve etkin bir antivirüs programın olmalıdır. Antivirüs programlarını ücretsiz de edinebilirsin. Aynı bilgisayarda sadece bir tane antivirüs yazılımı yüklü olmalıdır (aksi halde birbirleriyle çakışırlar).
 2. 2
  Kötü amaçlı yazılımları ve reklam yazılımlarını düzenli olarak tarattır. Çoğu antivirüs programı reklam yazılımlarını ve casus yazılımları bulma konusunda iyi değildir. Bunlar potansiyel olarak tehlikeli programlardır ve sürekli olarak diğer sunuculara bağlandıkları için bağlantı hızını büyük ölçüde azaltabilir. Bunları kaldırmak zor olabilir, ancak istilacı programları hedefleyen ve kaldıran özel programlar da bulunur. Antivirüs programlarının aksine, birden çok kötü amaçlı yazılım koruma programına sahip olabilirsin ve olmalısın da:
  • Malwarebytes Antimalware
  • Adw Cleaner
  • HitMan Pro
 3. 3
  Fazla araç çubuklarını kaldır. Tarayıcına çok sayıda araç çubuğu yüklemek bağlantını önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bu araç çubuklarını kaldırmak, tarayıcını hızlandırmanın yanında özel bilgilerinin korunmasına da yardımcı olabilir.
  • Bazı araç çubuklarını kaldırmak zor olabilir ve önceki adımda bahsedilen kötü amaçlı yazılım programlarından birini kullanman gerekebilir.
 4. 4
  Tarayıcı değiştir. Eğer eski tarayıcın kaldırması zor araç çubukları tarafından istila edilmişse ve oldukça yavaş çalışıyorsa yeni bir tarayıcıya geçmeyi düşünebilirsin. Firefox gibi daha hızlı bir tarayıcıya geçmek hem yavaş bilgisayarlarda hem de yavaş ağlarda faydalı olacaktır.[2]
 5. 5
  Sabit diskini temizle. İyi optimize edilmemiş bir sabit disk, İnternette gezinmek de dâhil olmak üzere yaptığın her şeyi etkileyerek bilgisayarının hızını düşürebilir. Sabit sürücünü optimize etmek sadece birkaç dakika sürer ve İnternette gezinme deneyimini önemli ölçüde artırabilir.
  • Düzenli olarak disk birleştirme yap. Windows’un en son sürümleri bu işlemi senin için otomatik olarak yapar.
  • Tarayıcını yavaşlatabilecek olan geçici dosyaları temizlemek için Disk Temizleyicisini çalıştır.
  • Sabit diskinin en az %15’ini boş tutmaya çalış. Sabit diskin çok dolu olursa programların yüklenmesi ve değişiklik yapması daha uzun sürer ve bu da tarayıcını önemli ölçüde yavaşlatabilir.
 6. 6
  Önbelleğini optimize et. İnternet tarayıcıları, sonraki ziyaretlerinin daha hızlı olmasını sağlamak için ziyaret ettiğin İnternet sitelerinden gelen verileri depolar. Ancak önbelleğin çok büyürse, performansını olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Kullandığın tarayıcıya bağlı olarak önbelleği nasıl temizleyeceğini öğrenmek için bu rehbere bak.
 7. 7
  Hangi programların bant genişliğini etkilediğini kontrol et. Çoğu zaman diğer programların kullanması nedeniyle bağlantı hızın düşer. Antivirüs ve diğer güncellemeler gibi programların bilgin haricinde İnternete girip girmediğini test etmek için Komut İstemi'ni açman gerekir. Çalıştır kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına bas. cmd yaz ve Enter tuşuna bas. (Win 7, Başlat>Tüm programlar>Donatılar>Komut istemine sağ tıkla, 'Yönetici olarak çalıştır' seçeneğine tıkla).
  • netstat -b 5 > activity.txt yaz ve Enter’a bas. İnterneti kullanan programların bir listesini görmeye başlayacaksın. Bir dakika kadar sonra, taramayı durdurmak için Ctrl + C tuşlarına bas. Böylece İnternet bağlantını kullanan programların bir listesi oluşturulur.
  • Dosyayı açmak ve program listesini görüntülemek için activity.txt yaz ve Enter’a bas.
 8. 8
  İhtiyacın olmayan programları kapat. Ctrl + Alt + Delete tuşlarına aynı anda bas ve Görev Yöneticisi’ni aç. İşlemler menüsüne git ve değerli bant genişliğini sömüren işlemleri kapat (NOT: Bilmediğin dosya adlarının işlemlerini sonlandırmak bilinen programların düzgün çalışmamasına neden olabilir).
  • İşlemler sekmesindeki "Kullanıcılar" sütununa bak. İşlem "Sistem" Kullanıcısı altındaysa bu işlemin kapatılması diğer programların başarısız olmasına sebep olur ve bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektirebilir. Kullanıcı senin adınsa programı kapatmak o program dışında muhtemelen bir soruna neden olmaz. Sistem genellikle gerekli sistem programlarının kapatılmasına veya yeniden açılmasına izin vermez.
 9. 9
  İnterneti sömüren gereksiz programları kaldır. İnterneti kullandığını fark ettiğin ve artık kullanmadığın veya yüklediğini hatırlamadığın programları kaldırmak tarayıcının erişebileceği bant genişliğini artırmaya yardımcı olabilir.
  • OS X’te programları kaldırmak için bu rehbere gözat.
 10. 10
  Wi-Fi kanalını değiştir. Binadaki birçok kişi aynı kanalı kullanıyorsa İnternet hızında büyük bir yavaşlama olduğunu fark edebilirsin. Dolu olmayan kanalları taramak için Windows’ta inSSIDer ve Mac’te KisMAC veya Wi-Fi Scanner gibi bir program kullan. Bu kanallardan birine geçmek paraziti azaltır ve muhtemelen İnternet hızını artırır.
  • Daha açık bir kanal görürsen İnternet hızını artırmak için kanalları değiştir. Modeme erişmeyi ve kablosuz kanalını değiştirmeyi öğrenmek için modemin kullanma kılavuzuna veya destek sitesine bakman gerekecektir.
 11. 11
  Modemin aygıt yazılımını (firmware) yükselt. Modemin aygıt yazılımını indirmek için üreticinin İnternet sitesini kontrol et. Sayfadaki sürümü modeminin sürümüyle karşılaştır ve gerekirse yükselt. Modemlerin çoğu, yapılandırma sayfalarını açtığında ürün yazılımı güncellemelerini otomatik olarak kontrol eder.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Donanımını Yükseltmek

 1. 1
  Bilgisayarını yükselt. Bilgisayarın yavaşsa İnternet bağlantının ne kadar hızlı olduğu önemli değil; her şey yavaş görünecektir. İnternete bilgisayarının izin verdiği kadar hızlı erişebilirsin.
  • İnternet tarayıcının performansını artırmak için gerçekleştirebileceğin en hızlı ve en kolay işlemden biri, bilgisayarına daha fazla veya daha iyi RAM takmaktır.
 2. 2
  Modemini yükselt. Modemin eskiyse modern İnternet trafiğine ayak uydurmakta zorlanabilir. Eski kablosuz modemler ayrıca zayıf antenlere sahiptir ve bu da bilgisayarının ağa düzgün bağlanmasına engel teşkil edecektir. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde internette gezinirken yetersiz hızlara neden olacaktır.
  • Netgear, D-Link, Cisco ve Belkin gibi güvenilir firmaların modemlerini tercih et. Dâhilî antenin ihtiyacın olan her yere ulaşacak kadar güçlü olduğundan emin ol.
  • Kablosuz ağın geniş bir alanı kapsıyorsa bir sinyal güçlendirici kullanman gerekebilir. Bu, kablosuz sinyalini evinin veya ofisinin başka bir yerinde yeniden yayınlar ve kablosuz ağının menzilini büyük ölçüde artırır.
 3. 3
  Eski kablolu modemini değiştir. Herhangi bir katı hal elektroniği, biriken ısı hasarı nedeniyle zamanla bozulur. Geniş bantlı modemin yaşlandıkça iyi bir bağlantı kurma konusunda daha da zorlanacaktır (sinyal gürültü oranları azalır ve aynı paket için tekrar gönderme istekleri artar). Piyasadan alınan bir modem, İnternet şirketinin verdiği modemin aksine daha iyi bir bağlantı sunar.
  • Haricen satın aldığın modemin mevcut servis sağlayıcınla çalışacağından emin ol.
 4. 4
  Kablosuz yerine kablolu kullanmayı dene. Mümkünse, cihazlarını kablo ile bağlamayı dene. Bu, bağlı cihazlar için daha yüksek hızların yanı sıra, tabletler ve telefonlar gibi kablosuz cihazlar için daha az parazite neden olacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • DNS (Alan Adı Sistemi), alan adlarını (wikihow.com gibi) bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmak için kullanabilecekleri IP adreslerine çeviren hizmettir. Eğer bu arama servisi yavaşsa İnternet sitelerine erişim de yavaş olabilir. Bununla başa çıkmak için seçeneklerden biri DNS sunucusunu değiştirmektir. Namebench hangi sunucuların en hızlı olduğunu belirleyen popüler bir araçtır. Bilgisayarının veya modeminin DNS sunucusunu değiştirmek için özel talimatlara bakman gerekebilir.
 • Çevirmeli bağlantının veya orta hızlı servislerin hızlı olmasını bekleme. İnternet öncelikle yaklaşık 512kbps veya daha yüksek olan genişbant bağlantılarına yöneliktir. Bazen biraz beklemen gerekir.
 • Uzaktaki sunuculara (uluslararası sınırların ve okyanusların ötesindeki gibi) biraz daha yavaş hızlarda bağlanmak normaldir.
 • İSS’nın "Genel" DNS sunucularından Google DNS (8.8.8.8, 8.8.4.4) veya Cloudflare DNS (1.1.1.1, 1.0.0.1) gibi daha istikrarlı olanlarına geç.
 • Sabit sürücünü bir SSD ile değiştir. SSD’ler 10 kat daha hızlı olabiliyorlar.
Reklam

Uyarılar

 • İnternet siteleri üzerinde bilgisayarının veya İnternetinin ne kadar hızlı olabileceğini ücretsiz olarak kontrol ettiğini iddia eden dolandırıcılara dikkat et. Bunlar çoğu zaman sadece "sorunları" bildiren tarayıcılardır, ancak genellikle vaat ettikleri "çözümler" için (para verip) kaydolana veya pro sürümünü alana kadar bu hataları düzeltmezler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam