Yeni insanlarla tanışmak hayatına değer katmak ve farklılık getirmek için harika bir yoldur. İnsanlarla konuşacak cesareti toplamak biraz ürkütücü olabilir fakat kişiyi tanımaya başladıkça bunu yaptığına sevineceksin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir Sohbet Başlatmak

 1. 1
  Yeni bir kişiyle konuş. Bazen insanlarla konuşmanın en zor kısmı konuşmaya nasıl başlayacağını bulmaktır. Bunu yapmak tanımadığın bir kişiyle konuşmak istediğinde özellikle göz korkutucu olabilir. Yeni bir kişiyle sohbet etmeye başlamak için ortak bir nokta bulmaya çalış.[1]
  • Örneğin, eğer mahalledeki kahve dükkânında sırada bekliyorsan önündeki kişiye, "Buranın hangi içeceği güzel? Daha önce özel içeceklerinden hiç denemedim." diyebilirsin.
  • Ayrıca durumla ilgili yorum yapabilirsin. "Hava ne kadar güzel değil mi?" demeyi deneyebilirsin. Eğer kişi olumlu bir tonda cevap verirse onun peşine farklı yorumlar yapabilirsin.
  • Sohbet başlatmanın başka bir yolu da konuşmak istediğin kişiyle ilgili yorum yapmaktır. "Çantanıza bayıldım." diyebilirsin.
 2. 2
  Yaklaşmak için doğru insanı bul. Başka bir meşguliyeti olmayan ve arkadaşça bir ifadesi olan birini ara. Örneğin, sırada bekliyorsan ve birisi seninle göz teması kurarsa ona gülümse ve bir açılış sorusu sor. Başka biriyle konuşan veya bir işle uğraşan biriyle sohbet etmeye çalışmaktan uzak dur.[2]
  • Bir partide, yemek masasının veya barın yanı konuşmaya başlamak için iyi bir yerdir. Bu tür yerler, "Ispanak sosu denedin mi?" ya da "Bana bu şarap açacağının nasıl kullanılacağını gösterebilir misin?" gibi doğal sohbet başlatıcı malzemeler sağlar.
  • Eğer bir partide ortama girmekte zorlanıyorsan mutfağa yol al. Burası çoğu zaman bir toplanma yeridir ve içeceklerin veya atıştırmalıkların hazırlanmasına yardımcı olarak kalabalığa karışabilirsin.
  • Bir iş arkadaşına ne zaman yaklaşacağına karar verirken aynı kurallar geçerlidir. Başka biriyle meşgul olmayıncaya kadar bekle. Öğle yemeği sohbet başlatmak için ideal bir zamandır.
 3. 3
  Tanıdığın birine yaklaş. Belki tanıdığın biriyle konuşmak istiyorsundur ama ortamı nasıl yumuşatacağını bilmiyorsundur. Etkili yaklaşımlardan biri o kişiye kendisi hakkında bir şey sormaktır. Sorular, sohbeti sürdürmek için harika bir yoldur.[3]
  • Yemekhanedeki bir iş arkadaşınla sohbet etmek istiyorsan soru sorarak başlayabilirsin. "Hafta sonun nasıl geçti? Güzel havanın tadını çıkardın mı?" demeyi dene.
  • Belki yeni kapı komşunla tanışmak istiyorsundur. Postasını aldığını gördüğünde, "Yeni mahallenize alışabildiniz mi? İyi bir pizzacı öğrenmek isterseniz haberim olsun." de.
 4. 4
  Basit düşün. Birisiyle konuşmaya başlamak için harika bir cümle kurman gerekmez. "Merhaba" veya "Nasılsın?" gibi basit bir şey söyleyerek başlayabilirsin. Karşındaki kişi genellikle sohbeti buradan devam ettirecektir.[4]
  • Kendinle ilgili basit bir şey söyleyebilirsin. Zorlu bir bisiklet egzersizinden sonra yanındaki kişiye "Eyvah, her yerim ağrıyacak." de.
  • Basit düşünerek sohbeti karşındaki kişinin sohbeti devam ettirmene yardımcı olmasını sağlayarak başlatırsın. Bu ayrıca, üzerindeki akıllıca bir şey söyleme baskısının bir kısmını azaltacaktır.
 5. 5
  Fazla bilgi paylaşmaktan kaçın. Bir sohbet başlatmaya çalışırken karşındaki kişiye kendini garip hisettirmemek önemlidir. Birçok kişi küçük sohbetler yaparken gevezelik etme ya da gergin bir şekilde sohbet etme eğilimindedir. Bu, fazla bilgi paylaşmak olarak bilinen yaygın sosyal bir probleme yol açabilir.[5]
  • İyi tanıdığın biriyle özel olarak konuşmadığın sürece, kendinle ilgili mahrem bilgileri paylaşmaktan kaçınmak en iyisidir. Örneğin, bir tanıdığına kadın doktorundaki muayenenin sonuçlarını söyleyerek bir konuşma başlatmaya çalışma.
  • Özel bilgilerini paylaştığında insanlar çoğu zaman kendilerini rahat hissetmezler. Marketteki kasiyer muhtemelen senin kızının derslerinin iyi olmadığını duymak istemez. Bir sohbet başlatırken hassas konulardan uzak dur.
 6. 6
  Ne zaman konuşmaman gerektiğini bil. Bazen sessizlik garip hissettirebilir. Doğal eğilimin bu sessizliği çene çalarak bozma yönünde olabilir. Ancak, en iyisinin sessiz kalmak olduğu zamanlar vardır.[6]
  • Eğer uçakta sıkıldıysan yanında oturan kişiyle konuşarak kendini eğlendirmek isteyebilirsin. Fakat eğer bu kişi rahatsızlığını belli ediyorsa kendini eğlendirmek için başka bir yol bul.
  • Eğer birisi göz teması kurmaktan kaçınıyorsa bu, o kişinin konuşmak istemediğinin işaretidir. Bir şeyler okuyan ya da kulaklık takan bir kişi muhtemelen sessiz kalmak istiyordur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Diyaloğu Sürdürmek

 1. 1
  Sorular sor. Ortamı yumuşattıktan sonra sohbeti sürdürmek için yapabileceğin birkaç şey var. Soru sormak diyaloğu sürdürmek için harika bir yoldur. Karşındaki kişiden senin için basit bir şey yapmasını iste.[7]
  • Örneğin, eğer çocuğunu okuldan alıyorsan başka bir anneye, "Yarın kaçta çıkacaklarını bana hatırlatabilir misin?" diyebilirsin.
  • İş arkadaşından tavsiye isteyebilirsin. "Bülent, Powerpoint sunumların her zaman çok gösterişli duruyor. Bana biraz ipucu verebilir misin?" diyebilirsin.
 2. 2
  Açık uçlu sorularla devam et. Herhangi bir soru sormak sohbeti sürdürmek için harika bir yoldur. Fakat ucu açık sorular sohbetin akması için anahtardır. Evet ya da hayır gibi cevaplardan daha fazlasını gerektiren sorular sor.[8]
  • "Phoenix gezin nasıldı?" demek yerine, "Seyahate gideceğini söylediğini hatırlıyorum. Tatilde neler yaptın?" demeyi dene. Bu, sohbeti uzatmayı sağlar.
  • İlk cevaptan sonra soru sormaya devam et. Eğer karşındaki kişi, "Hep golf oynadık." derse sen, "Kaçınçı handikaptasın? İyi bir kurs tavsiye edebilir misin? Kendimi geliştirmek istiyorum." diyebilirsin.
  • Ayrıca iltifatı soruya çevirebilirsin. Örneğin, "Elbisen çok hoşuma gitti. Nereden buluyorsun böyle güzel şeyleri?" diyebilirsin.
 3. 3
  Sahici ol. Zorla konuşmaya çalışma. Bunun yerine, sahiden önemsediğin bir şey hakkında konuşmayı dene. Eğer numara yaparsan bu çok belli olacaktır.[9]
  • Bir akşam yemeği partisinde ilgilerini paylaşan biriyle sohbet etmeye başla. Örneğin, "Mehmet, yeni bisiklet aldığını duydum. Bisikletle gezmeyi çok severim." diyebilirsin.
  • Çocuğunun futbol maçına gittiğinde başka bir ebeveynle yeni antrenör hakkında konuşmayı dene. Örneğin, "Yapılan ilave idmanların Harun’a faydalı olduğunu hissediyorum. Murat’ın durumu nasıl?" diyebilirsin.
 4. 4
  Konuşmayı baltalamaktan kaçın. Bir süre sohbet ettikten sonra konuşmanın gidişatı hakkında kendini daha rahat hissedebilirsin. Fakat yine de konuşmanın pürüzsüz bir şekilde ilerlemesi için çaba göstermen gerekir. Hoşsohbet bir kişi olmak için karşındaki kişiyi rahatsız edecek şeyler söylemekten kaçınmayı bilmek gerekir.[10]
  • Büyüklerimiz sosyal ortamlarda siyaset veya din hakkında konuşmaktan kaçınmamız gerektiğini söylerler. Farklı insanların arasındayken bu tavsiyeye kulak vermek gerekir.
  • İnsanları sıkmaktan kaçın. Örneğin, en sevdiğin televizyon programı ya da kedinin sağlığı hakkında uzun ve karmaşık şeyler anlatma. Diğerlerine de sohbete katılma fırsatı ver.
  • Doğru tonda konuş. Esas itibarıyla, küçük konuşmalar neşeli olmalıdır. Sonuçta, birisine hoş gözükmeye çalışıyorsundur. Ve hepimiz doğal olarak olumlu insanlara yakın hissederiz. Karar veremediğinde söyleyecek iyimser bir şey bulmaya çalış.[11]
  • Örneğin, "Vay be, son günlerde ne çok yağmur yağdı. Ama en azından bahar çiçekleri muhteşem olacaktır!" diyebilirsin.
  • Rahatsız edici bir durum hakkında hislerini paylaşmak normaldir. Sadece konuya olumlu bir yön vermeye çalış. Örneğin, "Gece geç vakte kadar çalışıyor olmamız ne kötü. Geç kalmış bir akşam yemeği yemek ister misin? Harika bir pizzacı biliyorum." diyebilirsin.
 5. 5
  Konuyu değiştir. Birkaç dakikadan daha uzun süren muhabbetler sırasında muhtemelen birden fazla konu konuşulacaktır. Ortamı yumuşatan sorundan başka şeyler hakkında konuşmaya da hazırlıklı ol. Hazırlıklı olmanın iyi bir yolu da gündemle ve popüler kültürle ilgilenmektir. Daima bu şeylerle ilgili gözlemlerini aktarabilirsin.[12]
  • Örneğin, "En iyi film olmaya aday filmlerden izlediğin oldu mu? Spotlight filmini gerçekten çok beğendim." diyebilirsin.
  • Yeni konulara geçmeye hazırlıklı ol. "Sen anlatınca Yunanistan gezim aklıma geldi. Hiç oraya gittin mi?" gibi şeyler söylemeye çalış. Bu taktik, sohbetin doğal olarak akmasına yardımcı olur.
 6. 6
  Başka insanları dâhil et. Bir sohbete ne kadar fazla insan dâhilse senin üzerindeki baskı o kadar az olur. Grubuna başkalarını dâhil etme girişimlerinde bulun. Örneğin, eğer işteki yemekhanede bir şeyler yiyorsan oturmak için yer arayan bir iş arkadaşını davet et. "Leyla, Teoman ve bana eşlik etmek ister misin?" de.[13]
  • Bunu sosyal bir ortamda da yapabilirsin. Belki bir kokteylde bir tanıdığınla kısa bir sohbet yapıyorsundur. Eğer yakınında birisinin yalnız durduğunu görürsen onu da sohbete dâhil et. "Karides harika olmuş. Deneyebildin mi?" de.
  • Başkalarını sohbete dâhil etmek kibar bir davranış olmanın yanında sohbetin devam etmesine de yardımcı olabilir. Ne kadar fazla insan dâhil olursa konuşulacak o kadar fazla mesele olur.
 7. 7
  İyi bir dinleyici ol. Dinlemek konuşmak kadar önemlidir. Hoşsohbet bir insan olmak için aktif dinlemeye çalışmalısın. Sözlü olarak pür dikkat dinlediğini belirtebilirsin.[14]
  • "Enteresan." gibi nötr yorumlar yapmayı dene. Karşındaki kişiyi anlatmaya devam etmesi için cesaretlendirmek adına, "Sonra ne oldu?" diyebilirsin.
  • Dinlediğini göstermek için yansıtma adlı bir yöntem kullanabilirsin. "Vay canına, Avrupa'daki her ülkeye seyahat etmen harika." de.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Olumlu Vücut Dili Kullanmak

 1. 1
  Gülümse. Muhabbet ederken vücut dilin kullandığın kelimeler kadar önemli olabilir. İletişim kurmanın en etkili yollarından biri de karşındakine gülümsemektir. Bu özellikle çok iyi tanımadığın biriyle irtibat kurmak için harika bir yoldur.[15]
  • Köpek parkındaki birine gülümse. Eğer köpeklerinizin oynadığını fark edersen köpeğin sahibine gülümse. Bu senin ulaşılabilir olduğunu gösterir.
  • Gülümsemek desteği belirtmenin de etkili bir yoludur. İş arkadaşlarından biri bir hikâye anlatmak için senin masanın yanında durduğunda ona gülümsemek onun söylediklerine ilgi duyduğunu gösterir.
 2. 2
  Göz teması kur. Biriyle konuşurken o kişinin gözlerine bakmak önemlidir. Bu, konuşmaya dâhil olduğunu gösterir. Bu ayrıca, dinlediğini ve söylenenlere karşı saygılı olduğunu da gösterir.[16]
  • Göz teması ayrıca diğer kişinin tepkilerini ölçmene yardımcı olur. Gözler insanların can sıkıntısı, öfke veya muhabbet gibi duygularını yansıtır.
  • İnsanlara gözlerini dikme. Tamamen arkadaşının gözlerine odaklanmak şart değildir. Bakışlarını doğal olarak çevrene de yöneltebilirsin.
 3. 3
  Başını salla. Basit bir baş hareketi, kullanabileceğin en etkili sözsüz işaretlerden biridir. Başını sallamak birkaç anlama gelebilir. Örneğin, bir kişiye, söylediklerini anladığını anlatır.[17]
  • Başını sallamak ayrıca katıldığını gösterir. Ayrıca söylenenlere desteğini göstermenin de bir yoludur.
  • Sürekli kafa sallamaktan kaçın. Sürekli başını sallama, çünkü bu, hareketin samimiyetine şüphe düşürecektir.
 4. 4
  Öz güvenini geliştir. Vücut dilin genellikle siniri veya kaygıyı yansıtır. Özellikle utangaç biriysen insanlarla konuşmak göz korkutucu olabilir. Konuşma öz güvenini artırmanın en iyi yollarından biri birden çok senaryoya hazırlanmaktır. Örneğin, bir partide yeni insanlarla tanışacağını biliyorsan konuşacağın konuları önceden düşün.[18]
  • Eğer bovling oynanacak bir doğumgünü partisine gidiyorsan çiftler bovling ligine katıldığın zaman hakkında komik bir kısa hikâye anlatmaya hazır ol.
  • Becerilerini geliştir. Kendine her gün yeni biriyle konuşmak gibi bir hedef koy. Bu kişi sokaktaki ya da okuldaki biri olabilir. Sohbet başlatma ve devam ettirme alıştırmaları yap.
  • Duygusal ilgi duyduğun birine yaklaşırken öz güven önemlidir. İşine yarayan bir açılış cümlesi bulduğunda, bunu hoşlandığın kişi üzerinde dene.
  • Örneğin, "Bisiklet dersi sırasında çalan müzik beni hep dans ediyor gibi hissettiriyor. Buralarda canlı müzik yapılan iyi bir yer biliyor musun?" diyebilirsin. Bunu bir gülümseme ve göz temasıyla birlikte söyle.
  Reklam

İpuçları

 • Aklında muhabbet açıcı birkaç konu bulundur.
 • Yeni ortamlardan korkma. Yeni şeyler denemek yeni insanlarla tanışmana ve muhabbet becerin üzerinde çalışmana yardımcı olacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Cristina Morara
Ortak yazarlar :
İletişim Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Cristina Morara. Cristina Morara profesyonel bir çöpçatan, flört koçu, ilişki uzmanı ve hem ülke çapında hem tüm dünyada müşterilere hizmet veren, lüks bir çöpçatanlık hizmeti sunan Los Angeles kökenli Stellar Hitch Private Matcmaking’in kurucusudur. Eski bir casting direktörü olan Cristina, dünya çapındaki ayrıcalıklı iletişim ağı ve detaylı, sıcak yaklaşımı kanalıyla mükemmel partneri bulma konusunda uzmanlaşmıştır. Cristina’nın, Villanova Üniversitesi, İletişim ve Psikoloji bölümünden lisans derecesi vardır. Stellar Hitch, Huffington Post’a, Chelsea Handler’ın Netflix belgeseline, ABC News'a, the Tonight Show’a, Voyage LA’e ve the Celebrity Perspective’e çıkmıştır. Bu makale 23.770 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 23.770 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam