Başkalarını manipüle etmek, patronunu zam vermesi için kandırmak olsun ya da eşini seni romantik bir tatile götürmesine ikna etmek olsun, istediğini elde etmenin bir yoludur;[1] . Çoğu kimse bunun ahlâka aykırı ve yanlış olduğuna inanır. Birini manipüle etme nedenin ne olursa olsun kartlarını doğru oyna ve manipülasyon becerilerini geliştir. Çeşitli manipülasyon tekniklerini dene ve çeşitli durumlarda insanları nasıl manipüle edeceğini öğren. Eğer insanları olabildiğinden daha hızlı manipüle etmeyi öğrenmek istiyorsan sahte bir gözyaşı dök, ardından aşağıdaki adımları takip et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Manipülasyon Becerilerini Bilemek

 1. 1
  Oyunculuk eğitimi al. Manipülasyonun büyük bir kısmı duygularına hükmetmeyi ve diğer insanlara sahte duygularını kabul ettirmeyi öğrenmektir. Eğer olduğundan daha fazla üzüntülü görünmeyi öğrenmek istiyorsan ya da istediğini yaptırmak için diğer duygusal teknikleri kullanmak istiyorsan oyunculuk dersi almak ikna gücünü geliştirmek için mükemmel bir yoldur.
  • Eğer oyunculuk dersini sadece insanları manipüle etmeyi öğrenmek için alıyorsan oyunculuk dersi aldığını kimseye söyleme. Aksi takdirde sana inanmak yerine taktiklerinden şüphe duyacaklardır.
 2. 2
  Münazara ya da hitabet dersleri al. Oyunculuk dersleri duygularına hükmetmene ve insanları istediğini elde etmek için ikna etmene yardımcı olurken münazara ya da hitabet dersleri senin insanları nasıl ikna edeceğini öğrenmene yardımcı olur. Sadece düşüncelerini daha yapıcı bir şekilde düzenlemeyi ve sunmayı değil, aynı zamanda ihtiyaçlarını kulağa çok daha ikna edici hâle getirecek teknikleri de öğreneceksin.
 3. 3
  Benzerlikler yarat. Bunu, vücut dillerini, tonlama düzenlerini vb. yansıtabileceğin 'adımlama' adı verilen yöntemle yapabilirsin.[2]
  • Sakin ve ikna edici yöntem, patronunu ya da iş arkadaşlarını bir şeyi yapmaları için ikna etme konusunda harikadır. Profesyonel bir ortamda duygusal davranmak işe yaramayabilir.
 4. 4
  Karizmatik ol. Karizmatik insanlar istediklerini elde etmede doğal bir yatkınlığa sahiptir. Eğer insanları manipüle etmek istiyorsan karizman üzerinde çalışman gerekir. Gülümseyebilmeli ve çevrendekileri neşelendirebilmeli, insanları seninle konuşmak istetecek cana yakın bir vücut diline sahip olmalısın. Dokuz yaşındaki kuzeninden tarih öğretmenine kadar neredeyse herkesle muhabbeti sürdürebilmelisin. Karizmatik olmak için bazı yollar şunlardır:
  • İnsanlara kendilerini özel hissettir. Konuşurken onlarla göz teması kur ve onlara duygularını ve ilgi alanlarını sor. Öyle olmasa bile, onları tanımayı gerçekten önemsediğini göster.
  • Özgüvenini yansıt. Karizmatik insanlar kendilerini ve yaptıklarını severler. Ve eğer kendine inancın varsa insanlar seni daha çok ciddiye alır ve ihtiyaçlarına boyun eğer.
  • Kendinden emin ol. İster gerçek, ister senin ürettiğin bir şey söylediğinde, bunu emin bir şekilde yap. Meramını dile getirirken akıcı olmaya çalış.
 5. 5
  Ustalardan öğren. Eğer uzman manipülator olan bir arkadaşın, yakının veya hatta bir düşmanın varsa, bu kişiyi çalışmalı ve hatta notlar almalısın. İstediklerini nasıl her zaman elde ettiklerini gözlemle. Bu sana, süreç içerisinde oyuna gelecek olsan bile insanları nasıl manipüle edeceğinle ilgili yeni içgörüler kazandıracaktır.
  • Eğer insanları nasıl manipüle edeceğini öğrenmeye gerçekten kararlıysan kendini çalıştığın insanlardan birini manipüle etme becerisiyle donatılmış olarak bile bulabilirsin.
 6. 6
  İnsanları okumayı öğren. Her insanın duygusal ve psikolojik yaradılışı farklıdır ve bu nedenle farklı şekillerde manipüle edilirler. En son manipülasyon entrikalarını gerçekleştirmeye başlamadan önce manipüle etmek istediğin kişiyi çalışmak için vakit ayır. Onu harekete geçiren şeyi anla ve bu kişiyi ihtiyaçlarına inandırmak için en iyi yaklaşımı belirle. İnsanları okurken bulabileceğin bazı farklı şeyler şunlar olabilir:[3]
  • Çoğu kişi duygusal tepkilere karşı duyarlıdır. Bu kişiler duygusaldır, filmlerde ağlarlar, yavru köpekleri severler, sempati ve empati duyguları güçlüdür. Onlara istediğini yaptırmak için sana üzülene ve istediğini verene kadar onların duygularıyla oynamalısın.
  • Başka insanların güçlü suçluluk refleksleri vardır. Bazı insanlar kısıtlayıcı bir ailede büyümüşlerdir; en ufak hatalarında cezalandırılmış ve şimdi de yaşamları sırasında yaptıkları her şeyde suçluluk hissederler. Bu kişiler için cevap çok açıktır; onlar pes edene kadar sana istediğini vermedikleri için onları suçlu hissettirmek.
  • Bazı insanlar mantıklı yaklaşımlara karşı daha fazla açıktır. Eğer bir arkadaşın mantıklı düşünmeye duyarlıysa, haberleri sık sık okuyorsa ve bir karar vermeden önce daima gerçeklere ve kanıtlara ihtiyaç duyuyorsa, o zaman onu manipüle etmek için duygularını kullanmak yerine istediğini elde etmek içi sakin ikna gücünü kullanmak zorundasın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Çeşitli Manipülasyon Tekniklerini Kullanmak

 1. 1
  Mantıksız bir talebin peşinden mantıklı bir talepte bulun. Bu, gerçekten istediğin şey elde etmek için zaman içinde kendini kanıtlamış bir taktik. Çok basit. Eğer birini manipüle etmek istiyorsan önce mantıksız bir talepte bulunmalı, o kişinin seni reddetmesini beklemeli ve ardından daha mantıklı bir şey talep etmelisin. Bu, ilk talebe kıyasla kurbanına çok daha cazip gelecektir. Bu, satış elemanlarının da kullandığı bir yöntemdir.[4]
  • Örneğin; eğer çalışanının ertesi gün erken gelmesini istiyorsan ona, “Yeni projenin başında yer almak ister misin? Sadece önümüzdeki birkaç ay işe iki saat erken gelmen gerekecek.” de. Eğer çalışanın başını hayır anlamında sallarsa ona, “Pekâlâ. Peki bu raporu toparlamama yardım etmek için yarın erken gelebilir misin?” de. Çalışanın, ilk isteğinin ardından çok daha anlayışlı olacaktır.
 2. 2
  Gerçek talebinden önce alışılmamış bir talepte bulun. Birinden senin için bir şey yapmasını istemenin başka bir yolu da ondan, onu hayır diyemeyecek kadar gafil duruma düşürecek alışılmadık bir talepte bulunmaktır. Eğer hemen alışıldık bir talepte bulunursan -para, bir yere bırakması, ödeve yardım- insanlar bu gibi işlerden kaçınmaya şartlandıkları için sana hayır demeleri daha olasıdır.[5]
  • Örneğin, eğer sokaktaki birinden bir dilekçeyi imzalamasını rica edeceksen önce ona sırtını incittiğin için eğilemediğini söyle ve ayakkabını bağlamana yardım etmesini iste. Bu, o kişiyle aranda bir ilişki kuracaktır ve ondan dilekçeyi imzalamasını istediğinde seni geri çevirme ihtimali daha düşüktür.
 3. 3
  Ölümü gösterip sıtmaya razı et. İstediğini elde etmek için önce kişiye en kötüyü göster, sonra onu rahatlat ve ardından onu istediğine rıza göstermeye yetecek kadar mutlu et. Bu biraz alçak bir numaradır fakat sonuç verir.[6]
  • Örneğin; arkadaşına, “Arabanı sürerken çok fena bir ses duydum ve herhalde motor patladı dedim. Ama sonra sesin radyodan geldiğini fark ettim, ne komik değil mi?” Arkadaşının kendine gelmesini bekledikten sonra, “Sözü açılmışken; acaba hafta sonu arabanı tekrar ödünç alabilir miyim?” diye sor.
 4. 4
  Kişiyi suçlu hissettir. Eğer doğru kişiyi manipüle ediyorsan istediğini elde etmede mükemmel taktiklerden biri de suçluluktur. Önce, suçlu hissetmeye yatkın birini seç. Sonra istediğini -ne kadar saçma olursa olsun- vermediği için o kişinin kötü bir baba, arkadaş veya eş olduğunu hissetmesini sağla.[7]
  • Eğer anne-babanı suçlu hissettirmek istiyorsan onlara, yeterince deneyim kazanmana izin vermedikleri için hayatının ya da çocukluğunun sıkıntılarla geçtiğini hissettir.
  • Eğer arkadaşının suçlu hissetmesini istiyorsan ona onun için yaptıklarını hatırlat ya da sürekli seni yüzüstü bıraktığından bahset.
  • Eğer sevgilinin suçlu hissetmesini istiyorsan ona sadece, “Peki, bunu bekliyordum zaten.” diyerek ona seni hep hayal kırıklığına uğrattığını hissettir.
 5. 5
  Rüşvet kullan. Rüşvet, istediğini elde etmenin başka bir yoludur. Hedefine ulaşmak için bu numarayı kullanırken birisine şantaj yapman gerekmez. Hatta kişiye rüşvet olarak çok cazip olmayan bir mükâfat ya da normalde de yapacağın bir şeyi teklif edebilirsin. Örneğin, arkadaşından matematik sınavına çalışmana yardım etmesini isteyebilir ve normal zamanda da yapıyor olmana ve senin için önemli olmamasına rağmen bunun karşılığından onu okula aracınla götürmeyi teklif edebilirsin.
  • Kişinin ne istediğini tespit et ve bunu ona vermeye çalış. Eğer arkadaşın okula gelen yeni çocukta hoşlanıyorsa, senin istediğini yapması karşılığında o çocuğun numarasını almaya çalışacağına söz ver.
  • Rüşvet verdiğini çok belli etme. Bunu, karşılık olarak o kişiye gerçekten hoş bir şey yapmak istiyormuşsun gibi göster.
 6. 6
  Mağduru oyna. Çok abartmadığın sürece mağduru oynamak istediğini elde etmek için harika bir yoldur. Bu, tedbirli bir şekilde kullanılması gereken süper bir taktiktir, fakat doğru şekilde yapıldığı takdirde kurbanın kalbi parçalanacaktır. Sadece harika, fedakâr bir insan olduğunu göster ve evrendeki tüm fenalıklar bir şekilde seni bulmuş gibi davran.[8]
  • Aptalı oyna. “Sürekli neyi yanlış yaptığımı bilmiyorum.” de. Bunu, işlerinin sürekli ters gitmesinden şaşkına dönmüşsün gibi söyle.
  • ”Sorun değil, buna alışkınım.” de. Etrafında sana hiç yardım etmeyecek kişilerin olduğunu ima ederek kişiyi suçlu hissettir.
  • Acınası ol. Eğer arkadaşın seni şehrin öbür tarafına götürmüyorsa “Önemli değil, yürürüm. Biraz egzersiz iyi gelir.” de.
 7. 7
  Mantığını kullan. Hayatındaki akılcı insanlar için mantık en iyi ikna edici araçtır. İstediğin şeyin sana ve hatta bunu istediğin kişiye neden fayda sağlayacağına dair en az üç sonuç odaklı sebep bul. Meramını anlatırken sakin ve mantıklı bir şekilde konuş ve soğukkanlılığını yitirme. Akılcı bir insana ulaşmak için duyguları devre dışı bırakmazsan istediğini elde edemezsin.
  • İstediğin şey yapılacak tek mantıklı şeymiş gibi davran. Sen söylemeden senin dediğin gibi göremediği için kişinin kendisini gülünç hissetmesini sağla.
 8. 8
  Rolden çıkma. Yöntemin ne olursa olsun, eğer arkadaşın, iş arkadaşın ya da hayat arkadaşın senin manipülatif taktikler kullandığını ya da olduğundan daha fazla üzgün gözükmeye çalıştığını dile getirirse asla bunun doğru olduğunu kabul etme. Aksine, daha da incinmiş görün ve, “Böyle düşündüğüne inanamıyorum.” de. Bu, o kişinin sana karşı daha suçlu ve üzgün hissetmesine neden olacaktır.[9]
  • Bir kez manipülatif taktikler kullandığını kabul edersen aynı kişiyi yeniden manipüle etmek zor zordur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hayatındaki Birini Manipüle Etmek

 1. 1
  Arkadaşlarını manipüle et. Arkadaşların blöfünü anlayacak kadar seni iyi tanıyordur, bu nedenle eğer manipülasyon becerin yeterli değilse arkadaşlarını manipüle etmek biraz zor olabilir. Fakat endişelenme, yine de arkadaşlarına istediğin her şeyi yaptırabilirsin. Önce, arkadaşını pohpohlamalısın. Büyük bir iyilik isteyeceğin zamanın bir hafta öncesinde ona karşı nazik davran, küçük iyilikler yap ve onun ne kadar iyi bir arkadaş olduğundan bahsetmeye çalış. Aşırıya kaçmadan örnek bir arkadaş olmak için ne yapman gerekiyorsa yap.
  • Duygularını kullan. Arkadaşların seni önemser ve seni üzgün görmek istemezler. Oyunculuk yeteneklerini kullanarak olduğundan çok daha fazla üzgün gözük.
  • Arkadaşına ne kadar harika bir arkadaş olduğunu hatırlat. Arkadaşlığınız hatırına yaptığın harika şeylerle ilgili örnekleri hazırda tut.
  • Suçlu hissettir. “Kötü arkadaş” kartını kullanmak zorunda değilsin, fakat gelişigüzel biçimde arkadaşının seni yüzüstü bıraktığı zamanlardan bahsedebilirsin. Fazla suçlayıcı olmadan arkadaşının bu tür ilgisiz davranışlarına alışkın olduğunu dile getir.
 2. 2
  Hayat arkadaşını manipüle et. Hayat arkadaşını istediğini elde etmek için manipüle etmek zor olmamalı. Bunu yapmanın en temiz yolu onu baştan çıkarmak, sonra ondan bir iyilik istemek ve seni elde edebilmesi için istediğini sana vermesini ima etmektir. Fakat eğer bu aşırı yoldan gitmek istemezsen hayat arkadaşını manipüle edebileceğin birkaç ince yol daha var.
  • Yaklaşımın ne olursa olsun, talepte bulunurken seksi göründüğünden emin ol. Hayat arkadaşına senin ne kadar sevimli ya da ateşli olduğunun hatırlatılması istediğini elde etme şansını artıracaktır.
 3. 3
  İnsanları ne kadar kolay avucunun içine düşürebileceğin, onlar üzerinde bıraktığın izlenime de bağlıdır. Görüntünü yansıtma konusunda seri ve esnek ol (yanıltıcı ol).
  • Duygularını kullan. Hayat arkadaşın seni ağlarken ya da üzgünken görmek ister mi? Tabii ki hayır.
  • Eğer istediğini gerçekten elde etmek istiyorsan insanların içinde gözyaşı yöntemini kullan. Çocuğu insanların içinde sinir krizi geçiren bir çocuğun anne-babasının teslim olması gibi, senin adamın da insanların içinde ağladığında sana teslim olacaktır. Bu tekniği tedbirli bir şekilde kullan.
  • Küçük rüşvetler kullan. Eğer gerçekten romantik bir pikniğe gitmek istiyorsan ertesi gün erkeğinle futbol maçına gitmeyi teklif et. Hem bu, manipülasyondan daha çok sıradan bir uzlaşı olacaktır.
 4. 4
  Patronunu manipüle et. Patronun üzerinde en iyi akılcı ve mantıksal yöntem işe yarayacaktır. Eğer patronunun odasına gidip ağlar ya da kişisel problemlerinle ilgili konuşursan istediğini elde etmen yerine kovulman daha muhtemeldir. Bunu yerine, patronunun karşısında dayanıklı ve mantıklı durarak ona istediğini elde etmenin neden gerekli olduğu ile ilgili somut gerekçeleri ilet.
  • Talepte bulunacağın haftadan bir hafta önce örnek bir çalışan olmaya çalış. Biraz daha geç saatlere kadar kal, yüzünden gülümsemeyi eksik etme ve hatta sabahları “öylesine” simit ya da poğaça getir.
  • Planlanmamış gibi sor. Patronuna, “Size sormak istediğim gerçekten önemli bir şey var.” demek yerine sanki çok önemli bir şey değilmişçesine talebini gelişigüzel bir şekilde yap. Böyle yapmazsan istediğin şeyin çok mühim bir şey olduğunu düşünebilir.
  • Günün sonunda ya da ara verdiğiniz bir sırada sor. Patronunla mesainin başında, yapması gereken işlerin stresiyle dolduğu sırada konuşma. Onunla öğlen yemeğine ya da günün sonunda evine gitmek üzere olduğu sırada konuşursan boş zamanını seninle tartışmakla harcamaktansa istediğini vermesi daha olasıdır.
 5. 5
  Öğretmenini manipüle et. Öğretmenini manipüle etmek için profesyonelliği biraz duygu ile karıştır. İstekte bulunacağın gün örnek öğrenci olmaya çalışmalısın. Sınıfa erken gel, ödevlerini yaptığını göster ve sınıfta aktif ve katılımcı ol.
  • Yalakalığa varmadan öğretmenine ne kadar harika olduğunu söyle. Gelişigüzel bir şekilde onun ne kadar ilham verici olduğunu ya da ders konusunu çok sevdiğini söyle.
  • ”Evde işlerin karışık olduğundan” bahset. Bu, işleri garipleştirecek ve öğretmenin daha fazlasını bilmek istemeden üzgün hissedecektir.
  • Kişisel hayatınla ilgili konuşmaya devam ederken öğretmeninin rahatsız olmasını ve sana ek süre vermesini ya da ödevini tekrar yazmana müsaade etmesini bekle. Eğer bu olmazsa olumsuz taraftan başla. “Normalde ek süre vermediğinizi biliyorum…” derken sesini kıs, gözlerini buğulandır ve hasretle camdan dışarı bak.
  • Eğer bu da işe yaramazsa yüreğini cız ettir. “Evdeki işler” ile ilgili gizemli kalarak ağlamaya başla ve öğretmenin rahatsız olup sana istediğini vermek zorunda hissedene kadar bekle.
 6. 6
  Aileni manipüle et. Anne ve baban seni koşulsuz severler ve bu nedenle manipülasyona daha yatkındırlar. Sevgi ve destek olduktan sonra tek yapman gereken şey talepte bulunana kadar örnek bir evlat olmaktır. Eve gelme zamanını geçirme, çalışmaya zaman ayır ve elinden geldiğince ev işlerine yardımcı ol. Ardından hamleni yap.
  • Talebini son derece mantıklıymışçasına belirt. Eğer okulun olduğu bir gece konsere gitmek istiyorsan bunu oturup önemli bir mevzu gibi konuşmak yerine hazırlıksız bir şekilde söyle. Bunu, ailenin hayır demesi için bir neden yokmuş gibi aksettir.
  • Hatta bunu, çamaşırları katlarken ya da bulaşıkları yıkarken sormayı denebilirsin. Bu, ailene senin ne kadar harika bir oğul ya da kız olduğunu hatırlatır.
  • Buna arkadaşlarının da gideceğinden, ailelerinin onay verdiğinden bahset. Meseleyi büyütme.
  • Aileni suçlu hissettir. Eğer bir konsere gitmek istediysen sadece, “Mühim bir mesele değil. Arkadaşlarıma söylerim, gösteriden sonra bana tişört vs. alırlar” de. Onlara seni büyük bir sosyal deneyimden alıkoyduklarını hissettir. “Hayatımı mahvediyorsunuz!” deme. Eğer kartlarını doğru oynarsan onlar bu sonuca kendileri varacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Başka bir harika ipucu da, manipüle etmek istediğin bir kişiyi onun yapmasını istediğin bir şeyi yaptırarak kandırmak sonra da “tesadüfen” işi zorlaştırmaktır. Fakat sana gelip işin ne kadar zor olduğundan yakındığında, "Bu kadar zorlandığın için üzgünüm. Böyle olacağını hiç düşünmemiştim." de. Ve bunun senin hatan olmadığını belirt. Ancak buna girişmeden önce bu işin cayamayacağı bir şey olmasını sağladığında emin ol.
 • Duygularına hükmetmene yardımcı olması için oyunculuk dersi al.
 • Bazı insanlar için bu doğal bir yetenek gibidir, bu nedenle çok zorlama ve çok belli etmemeye çalış.
 • Kişiye ilgi göstermeye çalış ve sonra bir şeye ihtiyacın varmış gibi yap. Sana yardım etme eğiliminde olacaklardır.
 • İnsanları manipüle ettiğini bildiğin bir kişiyi manipüle etmeye çalışma! Senin kendisini manipüle ettiğini genellikle anlayabilir.
 • Eğer aileni ya da bir arkadaş grubunu manipüle etmeye çalışıyorsan en zayıf halkaya git. Örneğin, eğer aileni bir şeyi yapmana izin vermeleri için manipüle etmeye çalışıyorsan daha kolay boyun eğeceğini düşündüğün kişiye git ve sadece bir diğeri odada olmadığında girişimde bulunduğundan emin ol.
 • İnsanlara iltifatta bulun ve mantıksız olmadığı ya da seni yalaka göstermediği sürece söylediklerinin çoğunu kabul et.
Reklam

Uyarılar

 • Bu tekniği kullanırken bir uzman gibi dikkatli olmazsan sürekli insanları manipüle etmek arkadaş kaybetmene neden olmanın yanında öğretmenlerinin, patronlarının ya da iş arkadaşlarının sana olan saygısını yitirmene de neden olabilir.
 • Akıllı insanlar onları veya başkalarını manipüle ettiğini fark edebilirler, bu nedenle onları bu konuda uzmanlaştığında manipüle etmek en iyisidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Ayda Nasıl Karın Kası YapılırBir Ayda Nasıl Karın Kası Yapılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Bandana Nasıl Bağlanır?
Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl YıkanırÇamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır?
Kalça Nasıl BüyütülürKalça Nasıl Büyütülür?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Batık Kıllar Nasıl ÇıkarılırBatık Kıllar Nasıl Çıkarılır?
Östrojen Seviyesi Nasıl ArtırılırÖstrojen Seviyesi Nasıl Artırılır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Linux'ta Nasıl Root (Kök Kullanıcı) OlunurLinux'ta Nasıl Root (Kök Kullanıcı) Olunur?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Beyaz Giysilerdeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 57 kişi çalıştı. Bu makale 74.653 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 74.653 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam