İngilizce konuşmayı öğrenmek zor olabilir ama sakın vazgeçme! Yeterli alıştırma yaparak ve doğru kaynakları kullanarak kendinden emin bir şekilde İngilizce konuşmaya başlayabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İngilizce Konuşma Becerini Geliştirme

 1. 1
  İngilizce kursuna ya da bir tartışma grubuna katıl. Günlük rutinine birkaç ekstra İngilizce konuşma aktivitesi dahil etmenin müthiş yollarından biri, bir kursa kayıt olmak ya da tartışma grubuna katılmaktır.
  • İngilizce kursuna katılmak İngilizce konuşmada biraz da dilin kurallarına odaklanmak için çok iyi bir yoldur. Kursta dil bilgisi açısından doğru bir şekilde konuşmayı öğrenirsin. Kursta düzgün cümle yapısı ve fiil çekimini öğrenmek dil öğreniminde genel olarak sağlam bir zemin oluşturacaktır.
  • Bir tartışma grubuna katılmak İngilizce öğrenmenin gayet kuralsız ve rahat hâlidir. Bu gruplar "doğru" İngilizce konuşmaktansa daha çok iletişim ve ilişki kurma üzerinedir. Böyle bir ortamda İngilizce konuşmak başka insanların karşısında konuşurken daha rahat hissetmeni sağlayabilir.
  • Dil öğrenmek için katıldığın bu her iki ortamın da kendine özgü artıları ve eksileri var dolayısıyla her iki ortama birden katılmak en iyisi!
 2. 2
  Her gün biraz zaman ayırıp İngilizce konuş. Yeni bir dil öğrenmenin mutlak en iyi yolu öylece o dili konuşmaktır. Sadece beş İngilizce kelime biliyor ya da dili akıcı konuşuyor olabilirsin. Bunun bir önemi yok. Bir başkasıyla İngilizce konuşmak dili geliştirmenin en hızlı ve en etkili yöntemidir.
  • İngilizce konuşmak için "daha rahat hissedeceğin" zamanı bekleme. Muhtemelen bu rahat hissedeceğin aşamaya gelmen uzun zaman alacak dolayısıyla rahatlık alanından çıkıp bugün İngilizce konuşmaya başla. Dil becerilerinin ne kadar da hızlı geliştiğine şaşıracaksın.
  • Ana dili İngilizce olan ve seninle İngilizce konuşmak için zaman ayırmaya gönüllü olabilecek birini bul. Seninle 30 dakika İngilizce konuşanlar için 30 dakika senin kendi ana dilinde konuşma teklifinde bulunabilirsin. Böylece sen de onların yabancı dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olursun.
  • İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsan tanıştığın insanlarla küçük sohbetler kurarak dilini geliştirmeye başlayabilirsin. Mesela bir satıcıya “hello (merhaba)” diyebilirsin ya da bir yabancıya yön sorabilirsin.
 3. 3
  Kelimeleri telaffuz edişin üzerine çalış. İngilizce diline iyice vakıfsan, dil bilgisi konusunda iyi düzeydeysen ve geniş bir kelime haznen varsa bile ana dili İngilizce olanlar, eğer telaffuzunu geliştirmemişsen seni anlamakta güçlük çekebilir.
  • İngilizce seviyeni geliştirmek istiyorsan kelimeleri doğru ve anlaşılır telaffuz etmek çok önemlidir. Ana dili İngilizce olanların çeşitli kelimeleri ve sesleri nasıl telaffuz ettiklerini dikkatle dinle ve aynı şekilde telaffuz edebilmek için elinden gelenin en iyisini yap.
  • Alışık olmadığın ya da ana dilinde olmayan bir ses duyduğunda tüm dikkatini ona ver. Örneğin bazıları "r" sesini telaffuz ederken zorluk çeker çünkü bu ses onların ana dilinde yoktur. Bazıları da "th" gibi ünsüz kümesinden oluşan sesleri telaffuz etmekte zorluk çeker.
  • Bazı İngilizce kelimelerin telaffuz şekli dünya üzerinde konuşulduğu bölgeye bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir. Mesela Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesinden çok farklıdır. İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat etmek istersen ya da orada yaşamak istersen belirli kelimeleri nasıl telaffuz edeceğini öğrenirken bunu göz önünde bulundurmalısın.
 4. 4
  Kelime hazneni genişlet ve deyimlerin geçtiği ifadeler kullan. Kelime haznen ne kadar geniş olursa ve ne kadar İngilizce ifade öğrenirsen İngilizce konuşmak da bir o kadar kolaylaşır.
  • Aynı şekilde ana dili İngilizce olanlarla vakit geçirmek yaygın kelimeleri ve ifadeleri doğal hâlleriyle öğrenmene yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra İngilizce bir şeyler okumak, İngilizce televizyon kanallarını izlemek ve İngilizce haber dinlemek de faydalı olacaktır.
  • Yeni bir kelime ya da ifade öğrendiğinde bunu cümle içinde kullanmaya çalışmalısın. Böyle yapmak öğrendiğin şeyi hafızaya kazımanın en iyi yoludur.
  • Yeni kelimeleri hafızaya kazımanın diğer bir kolay yolu da evin veya dairenin etrafındaki gündelik eşyalar için etiketler hazırlayıp bunları eşyaların üzerine yapıştırmaktır. Ne zaman su ısıtıcısını kullansan üzerine yapıştırdığın İngilizce kelimeyi göreceksin ya da aynaya baktığında hemen arkandaki bir eşyanın üzerinde İngilizce kelimeyi göreceksin.
  • İçinde İngilizce konuşanların sürekli kullandığı deyimlerin olduğu bir not defteri hazırlayabilirsin. Bu deyimlerin bazıları şunlar olabilir: "it's raining cats and dogs" (yağmurun çok miktarda yağması), "be on cloud nine" (çok mutlu olmak) ya da bir şey için "piece of cake" (bir iş çok kolay olduğunda) ifadesini kullanmak. Konuşmanın arasında bunlara benzer ifadeleri kullanmak İngilizce seviyeni daha iyi bir hâle getirecektir.
 5. 5
  Yanında bir sözlük taşı. Sürekli yanında taşıdığın bir İngilizce sözlüğün olursa senin için gayet kullanışlı olur (ister bir kitap ister bir telefon uygulaması olarak).
  • Yanında sözlük bulunması bir kelimeye takılıp kalmayacağın anlamına gelir. İngilizce konuşan biriyle muhabbet ediyorsan ve cümlenin tam da ortasında bir kelimeyi unuttuysan sözlük seni yaşayacağın büyük utançtan kurtarabilir. Yapman gereken tek şey bir saniyeliğine o kelimeye bakmak!
  • Böyle bir aksilik durumunda seni kurtarmasının yanı sıra bilmediğin kelimeye sözlükten bakmak ve onu hemen cümle içinde kullanmak o yeni kelimeyi hafızana kazımana yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca sözlük edindiğinde gün içinde yalnız kaldığın zamanlarda, mesela trende otururken, caddede karşıdan karşıya geçmek için beklerken ya da bir fincan kahve içerken onu alıp eline inceleyebilirsin. Bu tekniği kullanırsan günde fazladan 20 ila 30 İngilizce kelime öğrenebilirsin!
  • Başlangıç aşamasında biri olarak edineceğin İngilizce sözlükte senin ana dilinde açıklamalar da bulunmalı. Ancak dil becerilerin geliştiğinde İngilizce kelimeler için İngilizce açıklamalar bulunan İngilizce-İngilizce bir sözlüğe geçiş yapabilirsin.
  • Eğer sadece bir mağazaya gidiyorsan ve yanında büyük bir sözlük taşımanın zaman kaybı olacağını düşünüyorsan içinde sözlük uygulaması bulundurabileceğin telefonunu ya da tabletini de yanında götürebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yazma, Okuma ve Dinleme Becerilerini Geliştirme

 1. 1
  İngilizce radyo veya yayınları (podcast) dinle. İngilizce dinleme becerini geliştirmek için en iyi yollardan biri cep telefonuna ya da MP3 çalarına İngilizce yayınlar ya da radyo uygulamaları indirmek.
  • Bu yayınları ya da radyo programlarını dinlemek için günde en az 30 dakika ayırmaya çalışmalısın. Spor salonunda, işe giderken ya da bilgisayar başında otururken dinle.
  • Söylenen şeyi anlamak için çaba sarf et. İngilizcenin seni etkilemesine izin verme. Çok hızlı olduğunu düşünsen bile konuşmanın genel olarak ne ile ilgili olduğunu anlamak için anahtar kelimeleri ve ifadeleri yakalamaya çalış.
  • Mümkünse anlamadığın kelimeleri ve ifadeleri not alıp daha sonra sözlükten anlamlarına bak. Ardından yayını ya da programı tekrar dinleyip içerikle ilgili yeni kelimeleri veya ifadeleri duymaya çalış.
 2. 2
  İngilizce filmler ya da televizyon programları izle. İngilizce dinleme becerini geliştirmenin diğer bir eğlenceli yolu da İngilizce filmler ve televizyon programları izlemektir.
  • İzlerken eğleneceğin filmler veya televizyon programları seçmeye çalış. Bu şekilde yaptığın alıştırma daha az angarya bir iş gibi gözükecektir. Mümkünse zaten bildiğin filmler ya da programlar seç. Mesela çizgi filmler ya da gişe rekorları kıran filmler olabilir. Eğer genel olarak hikâyeyi biliyorsan dili de daha kolay anlaşılır bulursun.
  • Fakat filmleri ya da televizyon programlarını ana dilinde alt yazı ile izlememelisin. Alt yazı yalnızca dikkatini dağıtacaktır ve İngilizce söyleneni anlamaya odaklanma isteğini azaltacaktır ki yaptığın alıştırmanın bütün meselesi de bu.
 3. 3
  İngilizce kitap, gazete ya da dergi oku. Okumak yeni bir dil öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Öyleyse bunu uygulamayı unutma!
  • Gerçekten merak duyduğun bir şey seç. Bu ünlü bir İngilizce roman olabileceği gibi The New York Times ya da bir moda dergisi de olabilir. Öyleyse bu doğrultuda ilerlemeye başla. Eğer metnin içeriğini sıkıcı bulursan devam etme konusunda daha az istekli olursun.
  • Yine de okuduğun şeyi tam olarak anlamak için aktif bir şekilde çaba göster, öylece üstün körü okuma. Anlamadığın kelimelerin ya da ifadelerin altını çiz, sonra da sözlükten anlamlarına bak.
  • Yalnızsan yüksek sesle okumayı deneyebilirsin. Bu şekilde hem telaffuz üzerine çalışıp hem de okuma becerini geliştirebilirsin.
 4. 4
  İngilizce günlük yaz. Okuma ve dinleme becerisinin yanı sıra İngilizce yazma konusuna da zaman ayırmalısın.
  • Dil öğrenmenin en zor taraflarından biri olabilir ama önemli bir konu. İngilizce yazmak cümle yapısı, dil bilgisi ve imla konuları üstünde çalışmana yardımcı olacaktır.
  • Her gün birkaç cümle yazdığın bir İngilizce günlük tutmaya çalış. Son derece kişisel olmasına gerek yok. Hava durumu, akşam yemeğinde ne yediğin ya da gün içinde ne yapacağına dair de yazabilirsin.
  • Eğer senin için bir mahsuru olmayacaksa ana dili İngilizce olan birinin yazdıklarına bir bakmasını ve hata olup olmadığını söylemesini isteyebilirsin. Bu sayede aynı hataları tekrar ve tekrar yapmazsın.
 5. 5
  İngilizce konuşan bir mektup arkadaşı edin. Yazma konusunda dil becerilerin geliştiğinde İngilizce konuşan bir mektup arkadaşı edinmeyi düşünebilirsin!
  • İngilizce konuşan mektup arkadaşı edinmek İngilizce yazma alıştırmanı bir mektup ya da e-posta almanın heyecanı ile birleştirir!
  • Mektup arkadaşın da senin gibi İngilizce öğrenen biri olabilir ya da ana dili İngilizce olup senin ana dilinde sana yazarak yabancı dil becerisini geliştirmek isteyen biri olabilir.
  • İngilizce konuşulan bir ülkede yaşayan (örneğin Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda ya da Güney Afrika gibi) mektup arkadaşı edinmek oranın kültürü ve dünyanın o bölümündeki yaşamla ilgili daha fazla bilgi edinmeni de sağlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yeni Öğrendiğin Dile Bağlı Kalma

 1. 1
  Motivasyonunu kaybetme. Yeni bir dil öğrenirken motivasyonunu korumak ve akıcı konuşma hedefinden hiçbir zaman vazgeçmemek önemlidir.
  • Kendine dil öğrenme hedefini başarmayı ne kadar çok istediğini hatırlatarak bu hedefe bağlı kal. İngilizceyi tam olarak öğrendiğinde önüne çıkacak harika deneyimleri ve fırsatları düşün.
  • Dünya genelinde İngilizce konuşan herkesle muhabbet edebileceksin ve yeni heyecan verici ilişkiler kuracaksın. İngilizce konuşanların kültürüyle hiç olmadığı kadar sıkı bağlar kurabileceksin ve yeni dil becerilerin sayesinde kariyerini olanak dâhilinde daha ileri taşıyabileceksin.
 2. 2
  Her gün alıştırma yap. Eğer hemen akıcılık kazanmak istiyorsan her gün alıştırma yapma şartına bağlı kalmalısın.
  • Yeni bir dil öğrenmek tekrara bağlıdır. Çalışma zamanların arasında çok ara bırakırsan önceden öğrendiğin her şeyi unutursun ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsın, değerli zamanını boşa harcarsın.
  • Fakat İngilizceden gına gelecek kadar çok uzun süreler çalışmamalısın. Her gün farklı bir alıştırma yaparak öğrendiklerini ilgi çekici bir durumda tutmaya çalış. Bir gün okuma yapabilirsin, diğer gün dinleme becerini geliştirebilirsin, bir günü yazma alıştırmasına ayırabilirsin, diğer bir günde dil bilgisi çalışabilirsin vs.
  • Ancak İngilizce konuşma imkânı bulduğun hiçbir fırsatı kaçırmamalısın çünkü bu, akıcılık kazanma konusunda yapabileceğin en önemli şey.
 3. 3
  İngilizce düşünme konusunda kendini eğit. İngilizcede çok iyi seviyesinden akıcı seviyesine geçmenin bir yolu beynini tam olarak İngilizce düşünmek konusunda eğitmektir.
  • Zihninde sürekli olarak ana dilini İngilizceye ya da İngilizceyi ana diline çevirmeye çalıştığında hem enerjini hem de zamanını harcarsın. Her dilin kendine özgü ayrıntıları ve özellikleri vardır bu da bazı durumlarda bir dilden diğer dile tam olarak çeviri yapmayı olanaksız hâle getirir.
  • Sonuç itibarıyla beynini İngilizce düşünme konusunda eğittiğinde daha doğal ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşup, yazabilirsin. Bunu bir anahtar gibi düşün; İngilizce iletişim kurman gerektiğinde İngilizce beynini açacaksın ve ana dil beynini kapatacaksın!
 4. 4
  İngilizce konuşanlarla arkadaşlık kur. Bir insanın ikinci dilini akıcı konuşup konuşmadığını test etmenin en iyi yollarından biri onu ana dili İngilizce olan bir grup kişinin olduğu bir odaya koyup onun konuşmayı takip edip edemediğini ve konuşmaya katılıp katılamadığını gözlemlemektir.
  • Bu düzey bir akıcılığa ulaşmak için en iyi yol İngilizce konuşan arkadaşlar edinmektir ve kafe ya da bar gibi sosyal bir ortamda onlarla takılmaktır.
  • Böylelikle eğer akranlarınla iletişim kurmak istiyorsan mecburen İngilizce konuşmak zorunda kalacaksın. Tabii bunu bir iş ya da çalışma eylemi olarak görmeyeceksin çünkü çok eğleniyor olacaksın!
 5. 5
  Hata yapmaktan korkma. Yeni bir dil öğrenirken en büyük engel hata yapma korkusudur.
  • Bu korku hiçbir amaca hizmet etmez. Akıcı konuşma hedefine ulaşmanı engelleyen bir engeldir sadece.
  • Hata yapmaktan korkma ve utanma! Tabii ki yeni bir dili ilk başta mükemmel bir şekilde konuşamazsın. Yine de güç de olsa kendini ifade etmeye çalış.
  • Yeni bir dil öğrenirken herkesin hata yaptığını unutma. Bu bir dönüm noktasıdır. Kazara kaba ya da yanlış bir şey söylediğinde çok büyük ihtimalle mahcup olduğun ya da utandığın anlar yaşayacaksın ama bunların hepsi eğlencenin bir parçası.
  • İngilizce konuşmayı öğrenirken mükemmele ulaşmayı hedeflemediğini unutma, senin amacın ilerleme kaydetmek. Hata yapmak tamamen öğrenme sürecinin bir parçası, yaptığın hatalar o dilde daha iyi düzeye gelmene yardımcı olur. Bu yüzden hatalarını kabullen!
  Reklam

İpuçları

 • Fonetik alfabeyi öğren (telaffuz sembolleri). Bu sayede kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edebilirsin. Ana dili İngilizce olan bir arkadaş edinmek istiyorsan doğru tonda konuşmak gerekir. Ana dili İngilizce olmayanlar için büyük bir mesele bu.
 • Dikte, dinleme ve imla becerilerini geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Bir arkadaşından kitaptan ya da gazeten bir paragraf okumasını iste. Duyduğun şeyi kâğıda yaz. Yazdığını asıl metinle karşılaştır.
 • İngilizce konuşulan ülkelerin kültürünü öğren.
 • Sadece ana dili İngilizce olan biri değil aynı zamanda onu öğretebilecek birini bul. Görsel, işitsel ve sözlü yöntemleri kullanarak dil bilgisi ve kelime öğren. Bu döngüyü devam ettir ve bu döngüyü ilgi çekici durumda tut.
 • İngilizcedeki tüm fiil zamanlarını ve kiplerini öğren. Hızlıca bir İnternet araştırması yaparak doğruca aradığını bulabilirsin. Özne yüklem uyumunu doğru bir şekilde öğrenmek de önemli. Ana dili konuşanlar konuşma dilinde neredeyse hep düzgün bir şekilde fiil çekimi yaparlar. Sen bunu yanlış yaptığında kulağa çok uyduruk gelir. Oysa doğru bir şekilde fiil çekimi yaparsan ana dili İngilizce olanları etkilersin.
 • Eğer ABD’ye gitmeyi hedefliyorsan o bölgedeki okuryazarlık programlarını araştır, bu programlar genellikle ücretsizdir. Bir iş öğren ve İngilizce konuşan arkadaşlar edinmek için elinden geleni yap.
  • Amerikalılar "Yapabilirim!" yaklaşımına sahip insanları severler. İngiltere’de ise kullanabileceğin bir yetenek ve biraz da alçakgönüllülük önemlidir.
 • Yaşadığın yerdeki bir eğitim kurumundan ESL (İkinci Dil Olarak İngilizce) kursu al.
 • İngilizce ya da iki dilli gazeteler oku.
 • İngilizce bir şarkı bestele. İngilizce kısa öykü yaz.
 • İngilizce şarkılar dinle. Böylelikle becerilerini geliştirebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • İngilizlerin eski durum komedyalarının çoğunda güçlü bir aksan (bazen de iki anlamlıdır) ve dil kullanılmıştır. Ana dili İngilizce olan bazı insanların bile bunları anlaması zor olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Referanslar

 1. http://effortlessenglishclub.com/how-to-learn-english-very-fast
 2. http://www.antimoon.com/how/howtolearn.htm
 3. http://www.englishclub.com/learn-english/learn-english-how.htm
 4. http://www.teacherjoe.us/Learn.html Suggestions and exercises to help students become fluent in English
 5. http://news.bbc.co.uk/ For the BBC news site.
 6. http://www.bbc.co.uk/radio4/ For the BBC Radio 4 site, offering 'listen live' and 'listen again' options (down the right hand side).
 7. http://www.bbc.co.uk/worldservice/ For the BBC World (Radio) Service site (there's no point visiting it if you don't view it in English).
 8. http://www.loecsen.com/travel/0-en-67-2-2-free-lessons-english.html Useful expressions.

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 172 kişi çalıştı. Bu makale 75.442 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 75.442 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam