İncir, hafif tatlı bir tada ve oldukça tatlı bir aromaya sahiptir. En çok kurutulmuş hâliyle sevilir, ama taze incir de bayağı lezzetlidir. İnciri doğrudan afiyetle yiyebilir ye da süt ürünleri, baharatlı şarap veya pasta gibi diğer yiyeceklerle birlikte tüketebilirsin. Bu wikiHow makalesinde, en iyi incir yeme şekilleri üzerine bazı öneriler bulacaksın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İncirleri Seçmek ve Hazırlamak

 1. 1
  İncirleri taze veya kuru olarak ye. İncir düşük hava sıcaklıklarına karşı hassastır ve incirin nakliyesini yapmak zordur. Bu yüzden daha soğuk iklimlerde, özellikle yaz dışındaki mevsimlerde taze incir bulmak zor olacaktır. Ancak kuru incir tüm yıl boyunca çoğu markette bulunur.
  • Nasıl tüketirsen tüket incir sağlıklı bir yiyecektir. Her 50 gr incirde 37 kalori vardır ve aynı miktarda ortalama 1,45 gr lif, 116 mg potasyum, 0,06 mg manganez ve 0,06 mg B6 vitamini bulunur.[1]
 2. 2
  Taze tüketirken olgun incirleri tercih et. Olgun bir incirin tam boyutu ve rengi çeşidine göre değişir, ama tüm incir çeşitleri olgunlaştığı zaman yumuşak olur. Olgun bir incirin oldukça keskin, tatlı bir kokusu vardır ve parmakla bastırıldığında içeri çöker.
  • Sert olan ya da üzerinde derin yarıklar veya ezikler olan incirleri yeme. Meyvenin tadını veya kalitesini etkilemeyeceği için birkaç küçük çizik sorun olmaz.
  • Üzerinde küf olan ya da ekşi veya çürük gibi kokan incirleri de yeme.
  • Olgun incirler yeşil, kahverengi, sarı veya koyu mor olabilir.
  • İncirleri mümkün olduğunca tazeyken tüketmelisin. İncirler toplandıktan sonra 2-3 gün buzdolabında tutulabilir ama bu süre geçince bozulmaya başlayacaktır. İncirleri daha uzun süre bozulmadan tutman gerekirse onları dondurarak veya konservesini yaparak koruyabilirsin.
 3. 3
  Taze incirleri yemeden önce temizle. İncirleri soğuk suyun altına tutup yıka ve temiz kâğıt havlularla nazikçe silerek kurula.[2]
  • İncir çok hassas bir meyve olduğu için onu sebze fırçasıyla asla ovmamalısın. Gözüne çarpan herhangi bir kalıntıyı parmaklarınla nazikçe ovarak çıkar.
  • İncirleri yıkarken parmaklarını kullanarak saplarını nazikçe kıvırıp kopar.
 4. 4
  Şeker kristallerini yok et. Yarım su bardağı incir, bir tatlı kaşığı suyla ıslatılıp mikrodalga fırının yüksek ayarında 1 dakika ısıtıldığında şeker kristalleri yok olabilir.
  • Çoğu zaman, olgun incirlerin dış yüzeyine, kristalize olabilen şekerli bir şurup sızar. Bu incirler hâlâ yenilebilecek kadar iyidir, ama sunum veya doku ile ilgili sebeplerden dolayı bu kristaller genellikle yok edilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Taze İncir Yemek

 1. 1
  Bütün şekilde ye. İncirin hafif tatlı bir tadı vardır. Taze olarak ve tek başına afiyetle yenebilir.
  • İncirin kabuğu yenilebilir. Bu yüzden yemeden önce incirin kabuğunu soymana gerek yoktur. Yalnızca sapını kıvırıp kopar ve inciri kabuğuyla birlikte bütün olarak ye.
  • Kabuğun dokusunu sevmiyorsan inciri yemeden önce kabuğunu soyabilirsin. Sapı kıvırıp kopardıktan sonra, açıkta kalan tepe kısmından başlayarak kabuğu soyup atmak için dikkatli bir şekilde parmaklarını kullan.
  • Kabuğu çıkarmadan iç kısmının tadını çıkarmak için, inciri basitçe ikiye böl. İnciri bir elinle nazikçe tut ve uzunlamasına ikiye bölmek için keskin bir bıçak kullan. Bu, tatlı iç kısmı açığa çıkarır ve böylece yer yemez incirin tadına varmanı sağlar.
 2. 2
  İncirleri ekşimsi bir peynir ürünüyle servis et. Taze incirleri servis etmenin yaygın bir yolu olarak, incirlerin üzerine biraz peynir veya başka bir süt ürünü ekleyip onları çiğ şekilde afiyetle yiyebilirsin. Süt ürünü keskin değil, tatlı ve ekşimsi bir tada sahip olmalıdır.
  • İncirleri ikiye böl ve her bir parçanın üzerine bir top krem peynir koy.[3] Sade veya aromalı krem peynirlerden kullanabilirsin. Bu, atıştırmalık veya basit bir aperitif olarak servis edilebilir.
  • İncirin içinde bir parça rokfor peyniri erit. İncirlerin saplarını kopar ve tepe kısmına "x" şeklinde küçük birer kesik at. Kesikten içeri birazcık rokfor peyniri doldur ve 10 dakika kadar 200 derecedeki fırında pişir.
  • Maskarpon ve taze krema gibi zengin süt ürünleri de incirin tadıyla gayet iyi gider.
 3. 3
  İncirleri haşla. İncirler ocakta veya bir elektrikli tencere kullanarak haşlanabilir. Her 8 adet incir için 2 su bardağı kadar sıvı malzeme kullan.
  • Tarçın, karanfil veya yıldız anason gibi sıcak baharatlarla ağır ateşte kaynatılmış şarap veya güçlendirilmiş şarap kullanabilirsin. Ayrıca meyve suyu veya balzamik sirke gibi aromalı sirkeler de kullanabilirsin
  • İncirleri 10-15 dakika kadar ocakta kısık ateşte haşla.[4]
  • İncirleri 2-3 saat boyunca düşük ısıya ayarlı bir elektrikli tencerede pişir.[5]
  • Haşlanan incirler genellikle yoğurtla, zengin süt ürünleriyle veya dondurulmuş tatlılarla servis edilir.
 4. 4
  Reçel olarak kullan. 450 gr kadar doğranmış inciri 1 su bardağı şekerle derin bir tavanın içinde karıştır. Koyu reçel kıvamı oluşana kadar 30 dakika kadar düşük ısıda pişir.[6]
 5. 5
  Unlu mamullerin içinde kullan. İncir; ekmeklerde, pastalarda, keklerde ve diğer hamur işlerinde kullanılabilir.
  • Diğer meyvelerle karıştır. Mesela en sevdiğin şeftalili turta tarifine doğranmış incir ekleyebilir ya da ahududu, limon veya portakal aromalı turtalara ve tatlılara incir ilavesi yapabilirsin.
  • İncirleri ilgi odağı hâline getir. İncirleri başka meyvelerle eşleştirmek yerine tamamen incir aromasına sahip hamur işleri yapabilirsin. İncirli tart yapabilir ya da pound keki veya yoğurtlu keki içine doğranmış incir katarak pişirebilirsin.
  • Süs malzemesi olarak kullan. İkiye veya dörde bölünmüş incirler, pasta ve benzeri tatlılar için ilgi çekici bir süs malzemesi olabilir. Özellikle labneli krema gibi zengin süsleme kremalarıyla yapılan pastalara veya bademli pasta gibi kuru yemişlerle lezzet katılan pastalara çok iyi gider.[7]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kuru İncir Tüketmek

 1. 1
  Olduğu gibi afiyetle ye. Kuru incir; kuru üzüm ve diğer kuru meyveler gibi sade şekilde yenilebilir. Bu, meyveyi atıştırmalık gibi keyifle yemenin en basit yollarından biridir.
 2. 2
  İncirleri tekrar sulu hâle getir. Tariflerinde kuru incir kullanırken daha sulu ve dolgun olması için incirlerin tekrar içine su çekmesini faydalı bulabilirsin.
  • Kuru incirleri ıslanması için suyun veya meyve suyunun içinde gece boyunca bekletebilirsin.
  • İncirleri tekrar sulu hâle getirmenin en akıllıca yolu, onları kısık ateşte birkaç dakika boyunca suyun veya meyve suyunun içinde haşlamaktır.
  • İki yöntemi de kullanırken yalnızca incirlerin üzerini kapatacak kadar sıvı ekle.
 3. 3
  Hamur işlerinde kullan. Hem kuru incirler hem de tekrar sulu hâle getirilmiş olanlar hamur işi tariflerinde kullanılabilir.
  • Turta veya tarttan ziyade ekmeklere, pastalara, keklere ve kurabiyelere yönel. Bu unlu mamulleri pişirmeden önce hamurlarına kuru incir karıştır.
  • Diğer kuru meyvelerin yerine kuru incir koy. Yulaflı kuru üzümlü kurabiye yapmak yerine, yulaflı incirli kurabiye yap. Kek hamuruna mayhoş kuru vişne eklemek yerine, kuru incir ekle.
 4. 4
  Yulaf ezmesine veya yulaf lapasına ekle. Kuru incirin tadını çıkarmanın bir diğer basit yolu da, birkaç parça kuru inciri sıcak kahvaltılık gevreğin üzerine gelişigüzel serpmektir. İncir, hafif tatlı bir lezzet katkısı yapacaktır.
 5. 5
  Süzme peynire veya yoğurda biraz kuru incir karıştır. Hafif bir öğle yemeği için, bir porsiyon süzme peynire veya yoğurda bir avuç dolusu kuru incir karıştırabilirsin. Bu zengin, ekşimsi süt ürünleri, incirin tadını çok daha iyi tamamlar.
  Reklam

Uyarılar

 • Geçmişte ciddi böbrek sorunları yaşadıysan incir yemeden önce doktoruna danış. İncirin içinde, kanda birikme yaptığı zaman vücuda zararlı hâle gelebilen doğal bir madde olan oksalat vardır. Böbrekler bu maddeyi genelde filtreleyerek dışarı atar, ancak sağlıksız böbrekler bunu yerine getiremez.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kâğıt havlu
 • Bıçak

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 1.162 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 1.162 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam