İnternet’te inçi santimetreye dönüştürmek için birçok araç bulunur ve bunların hepsi de sana 1 inç = 2,54 cm der. Ancak akademik ortamlarda bu bilgi bazen yetersiz kalır çünkü birçok öğretmen, bu sonuca nasıl vardığını görmek isteyecektir. Neyse ki cebir adımlarını ve birim sadeleştirmeyi kullanarak inçi santimetreye çevirmek gayet kolay bir iştir. Eğer elindeki kaynak ölçümler inç cinsindense tek yapman gereken kendi değerlerini bu makalede verilen basit formüldeki boşluklara yazman ve hesaplamaları yapman. Başlamak için 1. Adım'a bak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Basit İşlemle Dönüştürmek

 1. 1
  Değeri inç cinsinden yaz. Ya sana verilen değeri kullan (örneğin ödevdeki problemde) ya da bir mezura veya cetvel kullanarak dönüştürmek istediğin uzunluğu ölç.
 2. 2
  Elindeki değeri 2,54 ile çarp. Bir inç kabaca 2,54 santimetredir, o yüzden inçten santimetreye dönüşüm yapmak inç cinsindeki değeri 2,54 ile çarpman gerekir.
 3. 3
  Yeni değeri santimetre olarak işaretle. Yeni birim için doğru etiketi kullanmayı unutma. Okulda yanlış birim kullanmak yanıtından puan düşürülmesine veya hatta yanıtın yanlış olarak işaretlenmesine yol açabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Detaylı İşlemle Dönüştürmek

 1. 1
  Ölçüm değerinin inç cinsinden olduğuna emin ol. Bu basit bir şey gibi görünebilir ama özellikle de tırnak işaretleriyle belirtilen fut ve inç gibi ölçü birimleri bir arada kullanıldığında (örneğin 6'2") bunu hatırda tutman gerekir. Unutma ki bu ölçümlerde tek kesme işaretiyle gösterilen, 12 inçe tekabül eden fut birimidir.
  • Örneğin yukarıdaki 6'2" örneğinde 6 fiti 12 inçle çarparak toplamda 72 inç rakamını elde edersin. Buna ölçümümüzdeki ekstra 2 inçi de eklersek son değer olan 74 inçe ulaşırız.
 2. 2
  Değeri (inç cinsinden) aşağıdaki inçten santimetreye dönüşüm faktörüne yaz.
  ____ inç *   2,54 cm  
        1 inç
  =  ? cm
  Bu dönüşüm faktörü sana santimetre cinsinden doğru bir yanıt verir ve eğer öğrenciysen "sonuca nasıl ulaştığını göster" sorularının da birçoğunu yanıtlar. Sadece dönüşüm faktörünün başındaki boşluğa elindeki değeri inç cinsinden gir ve çarpım işlemini yap.
  • Bu dönüşüm faktörü sana aynı zamanda doğru birimleri de verecektir. Unutma ki dönüşüm faktörünün paydasındaki "inç" etiketi, girdiğin değerdeki "inç" ile birbirini götürerek sadeleşir ve geriye yalnızca son yanıt için dönüşüm faktörünün payındaki "santimetre" kalır.
  • Örnekteki 74 inçi dönüşüm faktörüne yerleştirelim.
   • (74 inç × 2,54 santimetre)/(1 inç)
   • (187,96 inç × santimetre)/(1 inç)
   • Hem payda hem de paydada bulunan "inç" birimlerini silebiliriz ve bu durumda geriye son yanıt olarak 187,96 santimetre kalır.
 3. 3
  Hesaplamayı göstermen gerekmiyorsa hesap makinesi kullanabilirsin. Eğer akademik amaçlarla kendi hesabını göstermen gerekmiyorsa tüm yapman gereken inç değerini bir hesap makinesinde 2,54 ile çarparak inçi santimetreye çevirmek. Bu, yukarıdaki formüldeki hesaplamaları yapmakla temelde aynıdır ve santimetre cinsinden aynı sonucu verir.
  • Örneğin 6 inçin santimetre cinsinden değerini öğrenmek istersen sadece 6 × 2,54 = 15,24 cm işlemini yapman yeterli olur.
 4. 4
  Ayaküstü, akıldan yapılan hesaplamalar için dönüşüm faktörünü daha kolay bir değere çevir. Elinin altında bir hesap makinesi yoksa akıldan çarpmayı kolaylaştırmak için inç-santimetre dönüşümünü daha fazla yuvarlatılmış bir değerle yaklaşık olarak yapmak mümkündür. Hassas bir dönüşüm faktörü olan 2,54 cm/1 inç yerine 2,5 cm/1 inç değerini kullan. Unutma ki bu, son yanıtın biraz sapmasına yol açacaktır. Yani bu yöntemi sadece yaklaşık tahminlerin kabul edilebildiği durumlarda uygulamalısın.
  • Örneğin bu hızlı tahmin yöntemini kullanarak 31 inçi santimetreye çevir:
   • 2,5 × 30 = 75. 2,5 × 1 = 2,5
   • 75 + 2,5 = 77,5 santimetre.
   • Eğer hassas olan 2,54 cm/1 inç dönüşüm faktörünü kullanacak olsan yanıt 78,74 santimetre olacaktı. Bu iki yanıt arasındaki fark ise 1,24 santimetre ya da yaklaşık %1,5.
  Reklam

İpuçları

 • 1 inç = 2,5399999 cm, yani 2,54 cm = 1 inç hesabı şu temele göre gayet doğrudur:
  • 1 cm = 0,39370079 inç, "her 0,39370079 inçte" 1 cm olduğunun bir oran olarak ifadesidir. Daha kaba bir hesapla 4/10 inç = 1 cm.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 966 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam