İmitasyon takılar kıymetli mücevherlerden yapılmamış olsa bile çok güzel olabilir. Ancak bu takıları güzel tutmak uğraş gerektirebilir. İmitasyon takılar kaliteli takılar kadar dayanıklı değildir. Suya, havaya, hatta kremlere ve losyonlara maruz kaldıklarında kararırlar. O yüzden takılarına, mümkün olduğunca uzun süre güzel kalması için bakmayı öğrenmek, özellikle de gelecek yıllarda da kullanmayı istiyorsan çok önemlidir.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
İlk Adımlar

 1. 1
  Temizlenmesi gereken takıları bir araya getir. Takıların ne zaman temizlenmesi gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Genelde takıyı ne kadar çok kullanırsan o kadar sık temizlemen gerekir. Takıyı birkaç ayda bir ya da donuk görünmeye başladığında temizle.
  • Unutma ki imitasyon takılarda gerçek altın, gümüş ya da değerli taşlar kullanılmaz. Gerçek gümüş de kararır ama imitasyon takıların ya da kostüm takılarının temizlendiği biçimde temizlenmemesi gerekir. "Gerçek" altın zaten kararmaz.
  • Eğer neyin gerçek neyin imitasyon takı olarak sınıflandırıldığına karar vermede zorlanıyorsan şunu bil ki kaplama takılar "gerçek" sayılır. Metalin üst katmanı gerçek gümüş ya da altından oluştuğu için, takının tamamı som altın ya da gümüş olmasa da "gerçek" takı kapsamına girer. Yani altın ya da gümüş kaplama takıları burada anlatılan yöntemlerle değil de normal takı temizleyicileri kullanarak temizleyebilirsin.[1]
  • Bir takının gerçek ya da imitasyon olduğundan emin değilsen bir kuyumcuya götürerek metal kısmını ve taşları kontrol ettirebilirsin.[2]
 2. 2
  Takıyı gözden geçir. Üstünde taş olup olmadığına bak. Eğer varsa bu bölgeye uygulayacağın sıvı miktarı konusunda dikkatli olmalısın.
  • Sıvı, taşların altına girerek yapıştırıcının gevşemesine yol açabilir ve bu da daha sonra taşların düşmesine neden olabilir. Aynı zamanda fazla su, sahte taşların parlak görünmesine yol açan folyo kaplamayı bozabilir.
  • Suyun taşların altında birikmesine izin verme ki onları yerinde tutan yapıştırıcı gevşemesin.[3]
 3. 3
  Takıları bir pamuklu çubukla ya da diş fırçasıyla temizle. Evlerde yaygın olarak bulunan bu ürünler taşların etrafını ya da ulaşması zor girintileri temizlemede iyidir. Sihirli silgi süngeri de kullanabilirsin.
  • Pamuklu çubuğun ucunda kir ve pislik izleri görmelisin. Çubuğun ucu kirlenmeli.
  • Diş fırçasının yeni ve daha önce kullanılmamış olduğundan emin ol. Eski diş fırçasındaki materyalleri takının üstüne taşıman iyi olmaz. Elbette takı temizlemede kullandığın diş fırçasını sonradan diş fırçalamak için kullanmaman gerekir.[4]
  • Kuru diş fırçasını ya da kulak pamuğunu kullanarak takıdaki yeşil pası gider. Yeşil pas kimi imitasyon takıların üstünde biriken yapışkan, yeşil bir maddedir. Pamuklu çubuk ya da diş fırçası kuruyken kullanıldığında daha aşındırıcıdır. O yüzden bu, yapışkan maddeyi daha iyi kazıyabilir. Eğer hâlâ çıkaramadıysan bir kürdan kullanabilirsin.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Ev Çözümleri

 1. 1
  İmitasyon takılarda limon kullanmayı dene. Limon çok uzun süredir, zamanın geçişiyle metallerin üstünde oluşan oksit tabakasını gidermede kullanılıyor. Limona biraz da karbonat ekleyebilirsin.
  • Limon doğal bir asittir ve yarıya kesilmiş limonla takıyı ovalamak temizlik sürecini hızlandırabilir. Gümüş takıları içinde biraz da tuz bulunan bir bardak limon suyunda bir gece bekletebilirsin. Limon özellikle de gümüşlerin temizliğinde çok etkilidir.[6]
  • Bir limonun suyunu küçük bir tabağa sıkabilir, sonra temizlemek istediğin takının üzerini bu sıvıyla kaplayabilir ve kaba dokulu bir bez (ya da temizlik süngeri) kullanarak takıyı güçlü şekilde ovabilirsin.
 2. 2
  Takıyı beyaz sirke ve su solüsyonuyla temizlemeyi dene. Takıyı bu solüsyona batır, sonra yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla her girinti ve çıkıntıyı temizle.[7]
  • İmitasyon takıları sirkeyle temizlemek zincirlerin ışıl ışıl olmasını sağlayabilir. Yumuşak kıllı diş fırçası özellikle de takıda taşlar varsa girintilere girerek temizliği kolaylaştırır. Sirke döktüğün bir süngeri de takı temizliğinde kullanabilirsin.
  • Takı temizlemede kullanabileceğin bir diğer doğal ürün de zeytinyağıdır. Zeytinyağı takıları parlatır ama yıkamayı unutmamalısın. Diş protezlerinin temizliğinde kullanılan tabletleri de suda eritebilirsin. Sonra takıyı bunun içinde biraz beklet ve bir diş fırçasıyla nazikçe temizle.
 3. 3
  El sabunu ve ılık su kullanmayı dene. Bu sadece takının güzel görünmesini değil hoş kokmasını da sağlar. Fakat takının üstüne olabildiğince az su döküp suyla temasını kısıtlamalısın. Su, takının üstünde uzun süre kalırsa kararmaya ve paslanmaya yol açabilir.
  • Takıyı bir bezle nazikçe temizle. Genelde imitasyon takıları uzun süre suda bırakmak iyi bir fikir değildir çünkü bu, takının görünümüne ya da yüzeyine zarar verebilir. Bu yaklaşım özellikle de üstünde taşlar bulunan altın mücevherlerde işe yarayabilir.
  • Sıcak suyu bir kâseye dök. İçine su, karbonat ve bulaşık deterjanı koy. Mücevheri bir folyonun üzerine yerleştir ve kâsenin içine koyup 5 ila 10 dakika beklet. Mücevheri soğuk suyla durula ve yumuşak bir bezle tamamen kurula.
  • Kolye, bilezik, yüzük ve diğer imitasyon takılarda pas görürsen zararı kontrol altına almak için hemen ek adımlar atman gerekir.
 4. 4
  Takıları bebek şampuanıyla temizle. Bebek şampuanı daha yumuşak bir şampuandır, o yüzden imitasyon takıları temizlemede iyi olabilir. Şampuan özellikle incilerin temizlenmesinde de iyi olabilir.[8]
  • Bir damla bebek şampuanıyla bir damla suyu karıştır. Yumuşak bir diş fırçası ya da pamuklu çubuk kullanarak erişmesi zor kısımları temizle. Karışımı koyu bir çorba kıvamına gelene kadar karıştır. Eğer fazla yoğun olduysa birkaç damla daha su ekle.[9]
  • Bebek şampuanını soğuk suda hemen durula ve yumuşak, temiz bir el havlusuyla ya da mikrofiber bezle takıyı kurula.
 5. 5
  Lens temizleyici ya da diş macunu kullan. Evde, imitasyon takı temizliğinde kullanabileceğin birçok temizlik ürünü vardır. Lens temizleyici ve diş macunu bazı imitasyon takıların temizliğinde etkili olabilir.
  • Çok dikkatli ol! Talimatları ve uyarı etiketlerini oku. Lens temizleyiciyi değerli metallerde kullanma ve boyanın ya da kaplamanın sökülebileceğinin farkında ol. Bunu hassas ciltte ve küpelerde de kullanma.
  • Takıları temizlemede diş macunu daha az sorun çıkarır. Sadece bir fırçaya biraz diş macunu sık ve bunu takının yüzeyine ovalayarak sür. Bu yöntemi farklı türden imitasyon takılarda, örneğin bilekliklerde de kullanabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Daha Tesirli Ürünler

 1. 1
  Özellikle takılar için yapılmış takı cilası satın al. Doğru cilayı kullanmazsan saf olmayan ya da imitasyon metaller hızla zarar görecektir.
  • Birçok kuyumcudan ya da mağazadan altın ya da gümüş parlatıcı satın alabilirsin. Unutma ki gerçek takılarda kullanılmak üzere yapılmış bazı takı temizleyiciler imitasyon takılarda kullanılmayacak kadar tesirlidir.
  • Takıyı 30 saniyeyi geçmeyecek biçimde parlatıcıya batır sonra çıkarıp dikkatlice sil ki çizilmesin ya da zarar görmesin. Solüsyona batırdıktan sonra bir diş fırçası kullanmak en iyisi olur.
 2. 2
  Eczaneden ya da mağazadan bir şişe ispirto satın al. Sonra küçük bir kâseye bu alkolü dök. Takıyı yarım saatliğine bunun içinde beklet.
  • Takıyı çıkar ve üstündeki alkolün fazlasını sil. Kuruması için 15 dakika beklet.
  • Her parça temizlenmediyse takıyı alkollü bir mendille sil ya da işlemi tekrarla. Küpelerini perokside batırıp en aşağı 2-3 dakika beklet. Peroksit köpürebilir ya da tıslayabilir, bu da küpelerinin çok kirli olduğu ve muhtemelen daha uzun süre bekletmen gerektiği anlamına gelir.
  • Eğer kirden fazlasını kazıyormuşsun gibi görünüyorsa dur. Fazla sert ovalıyor olabilirsin. Yavaşça ovala ki takının yüzeyine zarar verme.
 3. 3
  İyice durula. Karışımı uygulayıp her şeyi temizledikten sonra takıyı hemen soğuk suyla durula. Sabunlu su solüsyonunu takının üstünden giderecek kadar durulaman yeterli.
  • Saç kurutma makinesiyle kurut. Takıyı duruladıktan hemen sonra bir havlunun üstüne koy ki suyun fazlasını emsin. Fazla suyu havluyla sil. Ardından saç kurutma makineni soğuk ayara getir ve takıyı hemen kurut.
  • Saç kurutma makinesini takının etrafında hareket ettirerek havayı dağıt. Takıyı hemen kurutmak paslanması ve su lekeleri oluşması riskini azaltır. Takı tümüyle kuruyana kadar saç kurutucuyla kurutmaya devam et.[10]
  • Saç kurutma makinesini taşların bulunduğu bölgelere uzun süre tutma, özellikle de sıcak ayarda çalıştırıyorsan. Saç kurutucudan gelen sıcak havanın taşları yerinde tutan yapıştırıcıyı eritmesi hiç iyi olmaz.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Bakım

 1. 1
  Parfümünü, saç spreyini ve losyonunu takı takmadan önce uygula. Su bazlı her şey imitasyon takılara potansiyel olarak zarar verebilir; hatta parfümler ve losyonlar bile bunların kararmasına yol açabilir.[11]
  • Eğer parfümü ve losyonu önceden sürersen bunların takıları kaplama riskini azaltırsın. Vücudun kuruyana kadar bekle. Takılarını sonra tak.
  • Bu, imitasyon takıların donuk görünmesine ve sık sık temizleme gerektirmesine yol açan birikimin bir kısmını önleyecektir.
 2. 2
  Takılarını her gün sil. Eğer her kullanımdan sonra takılarını temiz bir mikrofiber bezle silersen çok da sık temizlemen gerekmez.
  • Aynı zamanda takıların daha uzun süre yeni görünecektir.
  • Takıları her gün silmek, suya ya da o gün sürdüğün diğer şeylere maruz kalmaları riskini azaltacaktır.
 3. 3
  Takılarını düzgün biçimde sakla. Takılarını ağzı kilitli naylon torbada saklayabilirsin. Her parça için bir torba belirle. İçine takıyı koy. Torbanın tüm havasını boşalt. Sonra ağzını kapat.
  • Torbanın havası boşalınca metal, havaya maruz kalma nedeniyle oksitlenmez ya da yeşile dönüşmez.[12] Böylece daha uzun süre temiz ve yeni gözükür.
  • Takılarını, kapağı kapanan ve içi kadife astarlı bir takı kutusuna koyarak takının hem havaya maruz kalmasını hem de çizilmesini engelleyebilirsin. [13]
  Reklam

İpuçları

 • Egzersiz yapmadan önce takını çıkar ki ter cildinin yeşil ya da kirli görünmesine yol açmasın.
 • İmitasyon takıların dışına şeffaf tırnak cilası sürerek takıları yeşile dönmeye karşı koru.
 • Takılarını suya sokma. Üstünde imitasyon takı varken bulaşık yıkama, duş alma ya da arabanı yıkama. Takıların hepsini çıkart.
 • Takının aşırı sıcak veya soğuk yerlerde uzun süre beklemesine izin verme.
Reklam

Uyarılar

 • Takıyı hemen kurula yoksa su lekesi ya da paslanma meydana gelebilir.
 • Takıyı uzun süre su içinde bekletirsen kararabilir.
 • Takının zarar görmesini önlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 16 kişi çalıştı. Bu makale 6.529 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.529 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam