Ayak parmağındaki enfeksiyon tırnak batmasından ya da tırnak mantarından kaynaklanan hafif bir enfeksiyon olabileceği gibi, daha ciddi deri enfeksiyonları da olabilir (apse ya da selülit gibi). Hatta ayak parmağı iltihabı çok ciddi hâle gelebilir ve eklemlerde ya da kemikte bir enfeksiyona yol açabilir. Yüzeysel enfeksiyonlar genellikle nispeten hafiftir ve evde kolayca tedavi edilebilir ama ciddi bir enfeksiyonun tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır. Bu ikisini birbirinden ayırt etmeyi öğrenmen gerekir çünkü ciddi bir enfeksiyonun daha da ciddi hâle gelmesini ya da yayılmasını engellemek için, bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ayak Parmağı Enfeksiyonunu Değerlendirmek

 1. 1
  Belirtilerini değerlendir. Bazen ayak parmağında ne tür bir enfeksiyon olduğunu ve bunun ciddi olup olmadığını anlamak zor olabilir. Basit bir batık ayak tırnağı olabileceği gibi, vücudunun geri kalanına yayılabilecek daha ciddi bir enfeksiyon da olabilir. Aradaki farkı anlamak için belirtilerini değerlendirmen gerekir.
  • Hafif bir enfeksiyonun işaretleri ve belirtileri arasında şunlar bulunur: ağrı ve/veya hassasiyet, şişme, kızarıklık ve o bölgedeki sıcaklığın artması.[1]
  • Daha ciddi bir enfeksiyonun belirtileri arasında şunlar vardır: irin oluşması, yaranın başlangıç noktasından uzanan kırmızı çizgiler ve ateş.
 2. 2
  Ciddi bir enfeksiyonun belirtilerini gösteriyorsan tıbbi yardım al. Tekrarlamak gerekirse bu belirtiler arasında irin, yaradan yayılan kırmızı çizgiler ve ateş vardır. Bunlardan birini gösteriyorsan danışmak için hemen doktorunu ara.[2]
  • Ciddi bir enfeksiyon, ayak parmağından vücudunun geri kalanına yayılabilir. Gerçekten kötü bir enfeksiyon bünyeni şoka sokup hayatını tehdit bile edebilir. Bu durumun ciddiyeti yüzünden, ciddi enfeksiyonların bir an önce bir sağlık uzmanı tarafından incelenmesi çok önemlidir.
 3. 3
  Yüzeysel bir ayak parmağı enfeksiyonunun evde tedavi edilip edilemeyeceğine karar ver. Ciddi belirtilerin hiçbirini göstermiyorsan ama biraz rahatsızlık hissediyorsan enfeksiyonu evde tedavi edebilirsin. Diğer küçük yaralanmalarda olduğu gibi, enfeksiyon bölgesini temizleyerek, bir antibiyotik sürerek ve o bölgeyi birkaç gün bandajla kapalı tutarak enfeksiyonu tedavi etmek mümkün olabilir. Durum böyle gözüküyorsa yarayı bu şekilde tedavi et.
  • Bu bölgeyi iyice temizlediysen, iyi bir antibiyotik sürdüysen ve bandajla kapalı tutup temiz kalmasını sağladıysan ama hâlâ canın acıyorsa ya da ağrı veya yangı artıyorsa o zaman bir tıp uzmanına baktırma zamanı gelmiştir.
  • Enfeksiyon hafifse ve sağlığın için ciddi bir risk oluşturmuyor gibiyse yine de bir bakılması için bir randevu alabilirsin. Kendi sağduyunu kullan ve unutma ki sağlamcı olmakta her zaman fayda vardır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Tıbbi Tedavi Görmek

 1. 1
  Küçük enfeksiyonlar için doktorunun tavsiyelerini uygula. Bu tedavi, enfeksiyona neyin sebep olduğuna göre değişecektir. Doktorun ağızdan alınan ya da topikal antibiyotikler verebilir ama çoğu zaman sadece ayak parmağını ½ ılık su ve ½ antibakteriyel sıvı sabun solüsyonunda her gün 3 ila 4 kez 15 dakika bekletmeyi ve bu bölgeyi temiz tutmanı tavsiye eder.[3]
  • Ayağını suda bekletmek enfeksiyona iyi gelir ve deriyi yumuşatarak enfeksiyonun “baş vermesini” sağlar.
  • Ayak parmağında mantar enfeksiyonu olması durumunda doktorun oral bir mantar giderici ilaç ya da mantar giderici bir tırnak cilası yazabilir.[4]
 2. 2
  Ciddi bir enfeksiyon için tıbbi tedavi gör. Enfeksiyon derin ve ciddiyse doktorun bunu küçük bir operasyonla tedavi etmeyi önerebilir.[5] Bu, enfeksiyonun hızlı bir operasyonla boşaltılması anlamına gelir ve genellikle apse için kullanılır.
  • Doktor önce ayak parmağını lidokainle uyuşturabilir, sonra da enfeksiyonu bir neşterle yarıp irini akıtabilir. Sonra, enfeksiyonun ne kadar derin olduğuna bağlı olarak daha fazla irin boşalmasını sağlamak için yaranın içine bir fitil yerleştirilebilir.
  • Sonra yara, gazlı bezle sarılıp 24 ila 48 saat öyle bırakılır. Bu süre geçtikten sonra gazlı bez çıkarılır ve yara tekrar incelenip gazlı bandajla yeniden kapatılır.[6]
  • Oral antibiyotikler de verilebilir.
 3. 3
  Yüzeysel bir enfeksiyonu tedavi etmek için ilaç kullan. Ayak parmağındaki yüzeysel enfeksiyonlar çeşitli yollarla tedavi edilebilir. Bu yöntemlerin arasında şunlar bulunur:
  • Suda bekletmek: Tıpkı daha ciddi bir enfeksiyondaki gibi, ayak parmağını ½ ılık su ve ½ antibakteriyel sıvı sabun solüsyonunda bekletmek genellikle tavsiye edilir. Günde 1 kez, yaklaşık 15 dakika bekletmen gerekir.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar için reçetesiz satılan antibiyotikli kremler ve merhemler: Bunlara örnek olarak Terramycin, Bactroban ve Bacoderm verilebilir.
  • Mantar enfeksiyonları için mantar giderici kremler: Bunların arasında Lotrimin, Canesten, Travogen ya da başka mantar giderici ilaçlar vardır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ev Çözümleri Kullanmak

 1. 1
  Enfeksiyon için çay ağacı yağı kullan. Çay ağacı yağını bakteri ya da mantar enfeksiyonuna sür. Çay ağacı yağı doğal olarak antibakteriyeldir ve enfeksiyonları gidermeye yardım edebilir.[7]
  • Örneğin, klinik çalışmalarda çay ağacı yağının ayak mantarını azalttığı gösterilmiştir.[8]
 2. 2
  Ayak tırnağını elma sirkesinde beklet. Bunu her gün 15 dakika yapmalısın. Elma sirkesi ılık ya da soğuk olabilir. Senin için hangi sıcaklık en rahatıysa onu kullan.[9]
  • Elma sirkesinin mikrop öldürücü özellikleri olduğu kanıtlanmıştır. Bu, kısmen asitli olmasından kaynaklanmaktadır. Genel olarak sirke enfeksiyon giderici özellikleri için yüzyıllardır kullanılmaktadır.[10]
 3. 3
  Enfeksiyona bir sarımsak macunu sür. 2 ila 3 diş soyulmuş sarımsağı ez ve zeytinyağıyla, Hint yağıyla ya da diğerleri gibi mikrop öldürücü özellikleri olan manuka balıyla karıştır.[11] Bunu enfeksiyonun üzerine koy ve bir bandajla ört.[12]
  • Sarımsağı her gün değiştir.
  • Sarımsağın, stafilokok gibi cilt enfeksiyonlarıyla savaşmasını sağlayan doğal antibiyotik özellikleri vardır.[13]
 4. 4
  Ayak tırnağını her gün Epsom tuzunda beklet. Yaklaşık ½ su bardağı Epsom tuzunu 3 su bardağı ılık suya ekle. Ayak tırnağını suda 15 dakika ya da su çok soğuyana kadar beklet.
  • Yüksek tuz içeriği, bakterileri ve mantar enfeksiyonlarını öldürebilir.
 5. 5
  Listerine ağız yıkama suyunu ılık suyla seyrelt ve ayak tırnağını bu suda beklet. Eşit ölçülerde Listerine’le ılık suyu karıştır ve ayak tırnağını her gün bu suda beklet. Listerine, basit enfeksiyonlar için faydalı olabilir çünkü mentol, timol ve ökaliptol içerir ve bunların hepsi doğal antibiyotik kaynaklarından elde edilir.[14]
  • Ayak tırnağında bir mantar enfeksiyonu varsa ayağını yarı yarıya Listerine ve beyaz sirke karışımında bekletmek enfeksiyonu gidermeye yardımcı olabilir.[15]
 6. 6
  Ev çözümlerinin faydası olmazsa doktoruna git. Enfeksiyon, ev çözümlerini kullandıktan sonraki birkaç gün içinde iyileşmezse ya da daha kötüye giderse o zaman tedavi için bir doktora gitmen gerekir. Bu çözümler işe yaramazsa bunları kullanmaya devam etme.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam
 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/
 2. Jenkins, Rowena, Aled Roberts, and Helen Louise Brown. "On the antibacterial effects of manuka honey: mechanistic insights." Research and Reports in Biology 6 (2015): 215-224.
 3. Gupta, Shivani, Suman Kapur, and Apoorva Verma. "Garlic: An Effective Functional Food to Combat the Growing Antimicrobial Resistance." Pertanika Journal of Tropical Agricultural Science 38.2 (2015).
 4. http://www.staph-infection-resources.com/treatment/alternative/garlic/
 5. http://www.listerine.com/active-ingredients?icid=subnav
 6. http://www.peoplespharmacy.com/2013/12/02/listerine-soaks-proved-effective-against-toenail-fungus/

Bu wikiHow makalesi hakkında

Troy A. Miles, MD
Ortak yazarlar :
Ortopedi Cerrahı
Bu makaledeki ortak yazarlar Troy A. Miles, MD. Dr. Troy Miles Kaliforniya’da Yetişkinlerin Eklem Yenilenmesi konusunda uzman bir Ortopedi Cerrahı’dır. Doktorluk derecesini 2010 yılında Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden almış, sonrasında uzmanlığını Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde tamamlamış ve UC Davis’de görev yapmıştır. Bu makale 43.750 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 43.750 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam