Az önce aldığın, yüzünü güldürüp yanaklarını pembeleştiren bir kısa mesaja nasıl yanıt verirsin? Ya da bir iş ortamında patronun seni övdüğünde nasıl tevazu ve minnettarlık gösterirsin? Profesyonel, flörtöz ya da komik görünmek isteyebilir veya ne diyeceğini bilemeyebilirsin. Her durumda bu makalede aradıklarını bulacaksın. Gönderilen mesajı sırf “beğenmekle” kalma ve bu yanıtlardan biriyle mesaj konusunda bir adım öne geç.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 10:
“Günümü aydınlattın. Teşekkürler!”

 1. 1
  “Teşekkürler” sözcüğünü kısa ve tatlı bir cevaba dâhil et.[1] Mesaj attığın insanı çok iyi tanımadığın durumlarda içten cevaplar en iyisidir. Artı, diğer kişiye müteşekkir ve samimi olduğunu göstermek için basit bir “teşekkür ederim” yeterlidir.[2] 😊, 🥰 gibi emojiler ya da sana doğru gözüken başka emojiler eklemekten çekinme. Bu iltifatlar niteliklerin, özelliklerin ya da başarılarınla ilgili olabilir. Her durumda bu cevapları kullanabilirsin:
  • “Teşekkür ederim! Çevremdeki insanlar telefonuma neden yüzümde bu kadar büyük bir gülümsemeyle baktığımı merak ediyorlardır.”
  • “Teşekkürler! Bu şekilde hissetmen beni çok mutlu ediyor.”
  • “Teşekkürler, bunun benim için anlamı çok büyük.”
  • “Teşekkürler. Bu çok hoş.”
  • “Böyle söylemen büyük kibarlık! Teşekkür ederim!”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 10:
“Senin için de geçerli!”

 1. 1
  Sen de o kişiye iltifatla karşılık ver! İltifat almak bazen zor olabilir çünkü bütün dikkatler senin üzerindeymiş gibi gelir. Ama aslında övgüleri kabul etmek ve iltifatlara hediye muamelesi yapmak, öz saygın için önemlidir.[3] Yine de iltifatlar seni biraz mahcup ediyorsa diğer kişiye iltifatla karşılık vererek sohbeti ona doğru yönlendir. [4] Sadece basitçe teşekkür etme ve o kişide hoşuna giden bir şeyi ekleme formülünü kullan.[5]
  • “Teşekkür ederim! Sahnede çaldığın parçaya bayıldım.”
  • “Teşekkürler. Ben de senin gözlerini beğeniyorum :)”
  • “Vay canına, ne kadar kibarsın. Ben de senin futbolculuk yeteneğine hayranım.”

Yöntem 3
Yöntem 3 / 10:
“Bunu sensiz yapamazdım!”

 1. 1
  Başkalarının da katkısını kabul et. Bu stratejiyi, birisi bir becerine, yeteneğine ya da başarına iltifat ettiğinde kullan. Diğer insanları —özellikle mesajlaştığın kişiyi— işin içine katmak, gerçekçi ve dürüst olduğunu gösterecektir. Bu iltifatların karşılığını niye vermeyesin?[6]
  • “Teşekkürler! Öğretmenim en iyisiydi.”
  • “Minnettarım. Bunda arkadaşlarımın katkısını da kabul etmeliyim!”
  • “Teşekkür ederim! Ama aslında bunun olmasını sağlayan Jale ve Didem.”
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 10:
“Fark ettiğin için teşekkürler. Bunu duymak harika!”

 1. 1
  Eğer bağlam işle ilgiliyse iltifat eden kişinin sözlerini takdir ettiğini bilmesine izin ver. Aşırı karmaşık bir cevap vermene gerek yok. Tek yapman gereken mesajın kısa olmasını sağlamak ve övgü hak eden diğer kilit isimlerin hakkını vermeyi hatırlamak.[7] İşten birisi işteki performansına ya da yeteneklerine iltifat ettiğinde şunları dene:
  • “Zaman ayırıp bunu söylediğin için çok teşekkür ederim!”
  • “Bu geri bildirim benim için gerçekten önemli!”
  • “Takımımız bunun üzerinde çok çalıştı. Teşekkürler!”

Yöntem 5
Yöntem 5 / 10:
“Vay canına, muhteşem bir zevkin olmalı 😉.”

 1. 1
  Flörtöz iltifatlar için bir emojiyle birlikte şakacı bir mesaj gönder. Diğer kişi dış görünüşüne iltifat ettiğinde ya da yanaklarını pembeleştirecek şekilde iltifat ettiğinde bu yaklaşım çok işe yarar. Mesajın sonuna 😊 ya da 😘 gibi sevdiğin tatlı bir emoji ekleyerek flörtöz bölgede bir adım daha ilerle.[8] Eğer sana “Bu kıyafet sana çok yakışıyor” ya da “Bu gece muhteşem görünüyorsun” gibi bir şey söylerse şunları dene:
  • “Sırf senin için giyindim! 😘”
  • “Hep doğru şeyleri söylüyorsun 😍🥺”
  • “Teşekkürler, sen de pek fena değilsin 😏”
  • “Anlamadım. Tekrarlar mısın? 😉😂”
  • "1’le 10 arasında kaç puan verirsin? 😏"
  • Karşındaki kişiye bir ilgi alanıyla ya da geçmişiyle ilgili, neşeli biçimde takıl: “Çok kibarsın! Bir Türk erkeğinden daha azını beklemezdim 🤣”
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 10:
“Bilmez miyim?”

 1. 1
  Alaycı bir espri ya da GIF/mem’le cevap ver. Bu tür bir yaklaşımı, sohbetin çok ciddileşmesini istemediğinde kullan. Bu yöntemi hoşlandığın kişiler, arkadaşların ve şakalaşmayı sevdiğin kişiler için kullan. Herhangi bir iltifata kolay ve alaycı cevaplar vermek için şunları dene:
  • “Bir şey değil!”
  • “Bunun ekran görüntüsünü alıp çerçeveleteceğim.”
  • “Arkadaki insanlar için biraz daha yüksek sesle söyle lütfen.”
  • Birisi belirli bir özelliğe ya da eşyaya iltifat ederse “Beğenmene sevindim. En çok sevdiğim şey bu.” demeyi dene. Ya da “Sonunda birisi bunun değerini anladı. Bu kadar tatlı olmak çok çaba gerektiriyor.” de.
  • Birisi güzel, yakışıklı, komik vs. olduğunu söylerse şunu gönder: “Annem de öyle düşünüyor.” Ya da “Ama bunun kadar hoş/tatlı değilim.” de ve bunu komik bir hayvan GIF’iyle birleştir.
  • Omuz silken ya da yanakları kızaran ünlü bir televizyon ya da sinema karakterinin GIF’ini gönder.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 10:
“Teşekkürler! Bunun arkasında çılgın bir hikâye var.”

 1. 1
  İltifata ilişkin ekstra bir detay paylaş ya da bir soru sor. Bazen “teşekkür ederim” demek, sohbetin duraksamasına neden olabilir. “Teşekkür ederim” dedikten sonra, diğer kişinin iltifat etmek için seçtiği şeyle ilgili biraz daha fazla şey paylaşarak mesajlaşmanın devam etmesini sağla. Diğer kişiye cevap vereceği net ve ilginç bir konu vermek için açık uçlu bir soru da ekle.[9]
  • Örneğin, birisi ayakkabılarına iltifat ederse “Teşekkürler! Aslında bunlar yılbaşı hediyemdi. Senin aldığın en güzel hediye ne?” de.
  • Birisi dış görünüşüne iltifat ederse “Teşekkürler. Gülümsememi ben de seviyorum. Senin kendinle ilgili en sevdiğin şey ne?” gibi bir şey demeyi dene.
  • Birisi yaptığın bir harekete iltifat ederse “Haha aslında öyle olmasını planlamamıştım. Sen bu etkinliğin en çok hangi yanından hoşlandın?" demeyi dene.
  • Giydiğin bir şeyle ilgili bir iltifat için, "Teşekkürler! Bunu bulmak için bir yıl ikinci el giyim mağazalarını gezdim. Senin bulduğun en iyi kelepir kıyafet neydi?" gibi bir şey söyle.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 10:
“Bununla ne demek istiyorsun?”

 1. 1
  Kinayeli iltifatları samimi olarak kabul et ya da incitici kısmını belirt. Kinayeli iltifatları karşılaştırmalarla (“Yeni saç kesimin eskisinden çok daha iyi gözüküyor!”) ve niteleyicilerle/gereksiz detaylarla (“Yaşına göre harika gözüküyorsun”) saptayabilirsin. O kişi sana kinayeli bir iltifat ettiğini fark etmeyebilir, o yüzden basitçe “teşekkürler” deyip geçmek çoğunlukla daha kolaydır.[10]
  • İltifatı samimi olarak kabul et: “Teşekkürler!”
  • Aşağılamayı belirt. Örneğin, birisi “Saçların boyalıyken çok daha iyi gözüküyorsun,” derse “Hadi ya? Bence daha önce de iyi gözüküyordum. Yine de teşekkürler!” de.
  • Açıklama iste: “‘Bir kız için zeki’ olduğumu söylerken ne demek istiyorsun?”

Yöntem 9
Yöntem 9 / 10:
“Çok tatlısın ama ilgilenmiyorum.”

 1. 1
  İstenmeyen flörtöz iltifatlar için, iltifat eden kişiye ilgilenmediğini ya da bir ilişkin olduğunu söyle. İltifata hâlâ “teşekkür ederim” diye cevap vermekte bir sakınca yok, o yüzden bir sınır çizdiğin için hem kibar hem de katı ve dolaysız ol.[11] Partnerinden bahset ya da duygusal bir ilişki aramadığın konusunda net ol.[12] Bir daha görünüşünle ilgili istenmeyen bir iltifat (ya da flörtöz bir mesaj) aldığında şunlardan birini dene:
  • “Teşekkürler! Kız arkadaşım da yakışıklı olduğumu düşünüyor.”
  • “Vay canına, bu çok şirin. Ama şu anda bir şey aramıyorum.”
  • “Teşekkür ederim! İyi ki arkadaşız.”
  • “Koltuklarım kabardı ama bir kız arkadaşım var” ya da “Koltuklarım kabardı ama ilgilenmiyorum.”
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 10:
“Bu yorum beni çok rahatsız etti.”

 1. 1
  Ürkütücü ya da rahatsız edici iltifatlar alırsan cevap verme ya da o kişiye rahatsız olduğunu belirt. Bir yabancıdan mesajlar alırsan o kişiyi görmezden gel ya da blokla. Mesajlar bir arkadaşından ya da tanıdığın birinden geliyorsa görmezden gelmeyi ya da cevap verip net sınırlar çizmeyi seçebilirsin.[13]
  • “Yalan söylemeyeceğim, bu beni aşırı rahatsız ediyor. Lütfen yapma.”
  • “Bu şeylerden hiç hoşlanmıyorum. Lütfen bana böyle mesajlar gönderme.”
  • “Bak. Bu hiç hoşuma gitmedi. Lütfen benimle bir daha bağlantı kurma.”

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lynda Jean
Ortak yazarlar :
Sertifikalı İmaj Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Lynda Jean. Lynda Jean, bir imaj danışmanıdır ve Lynda Jean Image Consulting şirketinin sahibidir. 15 yılı aşkın tecrübesiyle Lynda, renk ve vücut/stil analizi, gardırop düzenlemeleri, kişisel alışveriş, sosyal ve profesyonel görgü kuralları ile kişisel ve ticari markalaşma konularında uzmanlaşmıştır. Sosyal ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla müşterilerinin imajlarını, öz güvenlerini, davranışlarını ve iletişim becerilerini geliştirmek için onlarla birlikte çalışmaktadır. Lynda; Sosyoloji ve Sosyal Hizmet alanında lisans derecesine, Klinik Sosyal Hizmet alanında yüksek lisans derecesine ve Sertifikalı İmaj Danışmanı (CIC) sertifikasına sahiptir. Toronto, Kanada'daki International Image Institute ve International Academy of Fashion and Technology'de İmaj Danışmanlığı alanında eğitim almıştır. Lynda Toronto, Kanada'daki George Brown College'da İmaj Danışmanlığı dersleri vermiştir. 'Profesyonel Görgü Kurallarının Gücü' konusundaki bilgilerini paylaştığı “Business Success With Ease” kitabının ortak yazarıdır.
Bu sayfaya 194 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam