Hoşlandığın, hatta bayıldığın biriyle tanıştıysan dünyayı toz pembe görüyor olabilirsin ve karnında kelebekler uçuşuyor olabilir. Onu düşündüğünde gülümsemeye ve giydiklerin konusunda endişelenmeye başlıyorsun. Bu kişiyle ilişkini bir sonraki seviyeye taşımayı düşünmeye başlıyorsun ama tabii ki işlerin sorunsuz ilerlemesini istiyorsun. Birisi için duyguların ne kadar yoğunsa gergin hissetmen ve yanlış bir şey yapmaktan veya söylemekten endişelenmen o kadar olasıdır. İlk adımı atmak zor olabilir ancak ister erkek ister kız ol bunu başarabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Zemin Hazırlamak

 1. 1
  Beden dili ipuçlarına dikkat et. Bu eski ama gerçek bir klişedir: Eylemler her zaman sözlerden daha çok şey gösterir. Günlük iletişimimizin sadece %7'si sözlüdür. İletişimimizin %55'ini beden dili oluşturur.[1] Harekete geçmeden önce olumlu bir yanıt alıp almayacağını anlamana yardımcı olacak, uzun süreli göz teması ve olumlu yüz ifadeleri gibi beden dili ipuçları ara.
  • Bir kadın boynu veya bilekleri gibi, vücudunun belirli bölgelerini gösterebilir ve saçıyla oynayabilir.[2]  Sana dokunabilir veya yaslanabilir. Belki de kolları açık ve bağlanmamış hâlde sana doğru döner.[3]
  • Bir erkek daha açık ve cesur sinyaller verebilir. Kolunu sandalyenin arkasına koyması, güçlü bir şekilde göz teması kurması ve sana yakın oturması veya yaslanması bu sinyallerdendir.
 2. 2
  Vücut dilinle iletişim kur. Doğru sinyalleri gönderdiğinden ve aldığından emin ol. Vücut dilin, hoşlandığın kişiye onunla ilgilendiğine dair ipuçları verebilir.
  • Gülümsemek ilgiye dair güçlü bir belirti olabilir. İlgini karşındaki kişiye göstermek için, gülümsediğinden de emin ol.
  • Karşındaki kişinin yaptıklarını taklit ettiğini fark edebilirsin ki bu, onun duruş şekillerinin ve hareketlerinin bilinç dışı bir şekilde kopyalanmasıdır. Biri sana gülümsediğinde sen de gülümseme eğilimi gösterirsin. Flört etmek kişilerin birbirlerinin hareketlerini yansıtmalarının bir yoludur. Bir hareket yap ve aynı dalga boyunda olup olmadığını anlamaya çalış. Karşındaki kişi senin yaptığını yaparsa harika. Yapmazsa bir bağ oluşturmak için onun hareketlerini taklit etmeye devam et.[4]
 3. 3
  Güzelce sohbet et. Flört etmenin fiziksel yolları olsa da konuşmak ve sohbet etmek de birini tanımanın ve muhtemelen ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşımanın harika bir yolu olabilir. İyi dinleme ve iletişim becerileri sergilemek, bir insandaki en çekici özelliklerden biri olan öz güveni gösterir. Erkekler eylemle daha çok motive olurken kadınlar partnerlerinin anlamlı sözlerine değer verme eğilimindedir.[5] Cinsiyete bakılmaksızın, çoğu kişi iyi sohbet eden kişileri sever. İşte güzelce sohbet etmek için bazı genel ipuçları:
 4. 4
  İlginç sorular sor. Hoşlandığın kişiyle konuşurken, hava durumu hakkındaki gözlemleri veya tek kelimeyle cevaplanabilecek (ve tuhaf sessizliklerle sonuçlanabilecek) soruları geç. [6]
  • Güncel olaylar, kişisel geçmişin, ortak ilgi alanlarınız ve hobilerinle ilgili açık uçlu sorular sohbeti doğru yere yönlendirebilir.
  • "Bu günlerde hangi kitapları okuyorsun? Son zamanlarda hiç iyi bir film izledin mi? Şehrin/kasabanın/mahallenin en sevdiğin yeri hangisi?" gibi sorular sohbeti sürdürmek için iyidir.
  • "O kitaptaki en sevdiğin karakter neydi? O filmin sonu hakkında ne düşündün? Şehrin o bölümünü neden bu kadar seviyorsun?" gibi takip soruları, partnerinin cevaplarına dikkat ettiğini ve ona ilgili bir şekilde tepki verdiğini gösterir.
 5. 5
  Dürüst ve açık sözlü ol. Tatlı dil ve hafif şakalar eğlenceli sohbetler açabilirken dürüstlük de çok işe yarar. Bu, özel hayatının tüm kişisel ayrıntılarını tek bir sohbet esnasında anlatman gerektiği anlamına gelmez ancak bir partnerde aradıkların, hayata bakış açın gibi konular hakkında direkt ve açık sözlü olmak, kendine güvenini ve kendini tandığını gösterir. Bu, partnerinin senin nereden geldiğini anlamasına ve kendi bakış açısını paylaşırken rahat hissetmesine de olanak tanır.[7]
 6. 6
  Olumlu ol. Olumlu konuşmak; yumuşak konuşma şeklini, ilgili duruşunu ve neşeli yüz ifadeni korumana yardımcı olur. Olumsuzluk seni gardını almış gibi gösterir ve bu, karşındaki kişinin ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Olumsuz şeyler hakkında konuşmak istiyorsan bunu olumlu, esprili bir şekilde yap. Bir şeyleri paylaşman ve dürüst olman iyidir ancak bu erken aşamada her şeyin her zaman basit ve eğlenceli kalmasını istersin.[8]
 7. 7
  Romantik bir ortam yarat. Özel, samimi bir alanda önceden, romantik bir randevu planla. Belki de sinemaya gitmek ya da dışarıda akşam yemeği yerine kendi evinde akşam yemeği pişirebilirsin ya da hoşlandığın kişiyi bir şeyler içmeye davet edebilirsin. Buradaki fikir, doğal ve romantik hissettiren güvenli, rahat bir atmosfer yaratmaktır.
 8. 8
  Rahat ol. Romantik bir ortam senin veya ilgilendiğin kişi için doğru hareket değilse daha rahat bir şeyler dene.
  • Ona numaranı ver. Bunu çaktırmadan yapabilirsin. En sevdiğin filmi veya kitabı tavsiye et, ardından "Sana numaramı vereyim, böylece bana ne düşündüğünü söylersin!" de.
  • Sosyal medya üzerinden sıradan bir mesaj gönder. Instagram'da resmine yorum yap, bir Facebook mesajı gönder veya ona Tweet at. Bir konuşma başlatmak için her zaman onun paylaşımlarını kullanabilir ve ona gelişigüzel bir şekilde çıkma teklif etme fırsatı bulabilirsin.[9]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
En İyi İlk Adımı Atmak

 1. 1
  Buluşmayı öner. İlk adımı, “Benimle çıkar mısın?” gibi bariz ve potansiyel olarak garip bir soruyla atmak zorunda değilsin. İkiniz de pizza seviyorsanız cuma günü en sevdiğin pizzacıya gitmeyi öner. Karşındaki kişi filmlerden hoşlanıyorsa ilk fırsatta bir filme gitmeniz gerektiğini söyle. Karşındaki kişi ilgi gösteriyorsa ilgiyi gerçek bir plana dönüştürdüğünden emin ol. Mesela teklifi "evet, bir ara sinemaya gidelim" şeklinde bırakmak yerine "Casablanca perşembe günü akşam saat 7’de bağımsız sinemada oynuyor; gidip izlemek ister misin?” demelisin.
 2. 2
  Birlikte vakit geçirdikten sonra iletişimi sürdür. Akşam yemeğine çıktıysanız ya da sinemaya gittiyseniz birlikte geçirdiğiniz vakitten keyif aldığını söylemek için ona bir mesaj at. Bu hâlâ ilgilendiğini gösterir.
  • Bir şaka veya ikinizin de yediği bir yemek gibi, buluşmada olan belli bir şeyden bahsetmeyi düşün. Bu, iletişimi ikiniz için de kolaylaştırabilir.[10]
 3. 3
  Cesur ol ve ona çıkma teklif et. Bazen dolaysız bir yaklaşım sergilemek en iyisidir. Karşındaki kişiden gelen işaretler karşılıklı ilgiyi gösteriyorsa ona çıkma teklif et.
  • Baskıcı veya agresif davranma. Rahat davranırken de dolaysız bir yaklaşım sergileyebilirsin. Çok ısrarcı görünürsen onu korkutabilirsin.
 4. 4
  Onu bir grup buluşmasına davet et. Hâlâ utangaçsan ona bir grup buluşması için çıkma teklif edebilirsin. Bu bir akşam yemeği, pub gecesi, spor etkinliği veya parti olabilir. Bu ikinize de konuşma ve takılma şansı verir ve baskıyı biraz azaltır.[11]
 5. 5
  Fiziksel bir hamle yapmadan önce izin iste. Bunun sözlü bir onay olması şart değil. Partnerin daha ileri gitmek istediğini göstermek için genellikle fiziksel ipuçları sergiler. Herkesin tepkisi değişebilir ama yüzüne ve vücudunun bazı kısımlarına dokunması gibi bir vücut dili sergilemesi, devam edebileceğin anlamına gelir. Partnerinin tepkilerine dikkat et ve hareketlerini buna göre ayarla.
  • Bu ilk hamleye ikinizin de sözlü veya fiziksel olarak onay vermeniz gerekir. Karşındaki kişinin daha önce ne söylediği veya yaptığı önemli değildir; rıza her zaman tam olarak o anla ilgilidir.[12]
  • İkiniz de tutarlı bir karar verebileceğiniz bir durumda olmalısınız: Bu, her ikinizin de ayık olması gerektiği anlamına gelir; özellikle de işler ilk kez fiziksel seviyeye geliyorsa.
 6. 6
  Öpüşmeyle başla ve işleri yavaşça ilerlet. Tıpkı birine çıkma teklif etmek gibi, birini ilk kez öpmek de cesaret ister! Rahatla ve kendinden emin ol ama aşırı agresif olma. Partnerinin de öpüşmek istediğinden emin olmak için, daha ileri gitmeden önce göz temasını sürdür, eğil ve yüzüne yaklaştığında biraz dur. Öpüşmeden sonra yavaşça daha fiziksel bir şeye yönel.
 7. 7
  Fiziksel bir ilk adımı atarken yavaş ol. Öpüşmeye başladın ama işleri biraz daha ilerletmek istiyorsun. Karşındaki kişinin seninle aynı fikirde olduğundan emin olmak için yavaş hareket et. Hafif dokunuşlar ve yakın bir vücut teması sadece niyetini göstermekle kalmaz, sana karşındaki kişinin ilgisi hakkında bir fikir de verebilir.
  • Karşındaki kişiye hayır demesi için zaman tanımak adına yeterince yavaş olduğundan emin ol. Birbirinizle eğlenceli, rızaya dayalı ve güvenli bir şekilde zaman geçirmek istiyorsunuz. Buna onu rahat ettirmek de dahildir. İşleri ilerletmeye senin kadar hazır değilse isteklerine saygı göster.
  • Korunduğundan emin olun. Bunu söylemeye gerek bile yok ama ilk hamleyi yapmaya hazırlanıyorsan her zaman hazırda prezervatif bulundur (cinsiyetin fark etmez; kadınların da kendi prezervatiflerini getirmesi gerekir!). İkinizin de hem güvende hem de rahat olmanızı sağlamak, birlikte eğlenceli vakit geçirmenin bir parçasıdır; bu nedenle her zaman koruma kullan.
  Reklam

İpuçları

 • İlk adımı bir kadının mı yoksa erkeğin mi atması gerektiği bir tartışma konusu. Her cinsiyet, ilgisini bir başkasına farklı şekilde gösterirken hangi cinsiyetin ilk adımı atması gerektiği konusunda bir fikir birliği yoktur. Yukarıdaki ipuçları tüm cinsiyetler için geçerlidir.
 • Herhangi bir noktada partnerin dur ya da yavaşla diyorsa daima dur ya da yavaşla. Unutma, hayır hayırdır.
 • Her ikinizin de rıza konusunda karar verme yeterliliğine sahip olduğunuzdan emin ol; fiziksel bir ilişkiye geçmeden önce uyuşturucu veya alkol kullanımından kaçın.
 • Başta her zaman yavaş olmayı ve karşındaki kişinin söylediklerini dinlemeyi unutma.
 • Bunu güvenemediğin hiç kimseye söylememelisin.
 • Güvende kalmayı unutma ve eğlenmene bak!
 • İnsanlar sana karşı olumsuzsa onlarla arkadaş kal.
 • Kendine güvenmeye çalış ama senin için yeni bir şeyse direkt öpüşmeye geçme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Connell Barrett
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Connell Barrett. Connell Barrett, bir İlişki Uzmanı ve 2017 yılında New York dışında kurduğu kendi ilişki danışmanlık işletmesi olan Dating Transformation’ın Yöneticisi’dir. Connell müşterilerine kendi A.C.E. (Sahicilik, Netlik ve İfade Etme) Flört Sistemi’nden yola çıkarak tavsiyelerde bulunur. Flört uygulaması The League’de de flört koçudur. Çalışmaları Cosmopolitan, Oprah Magazine ve Today’de yer almıştır. Bu makale 10.376 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 10.376 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam