İyi iletişim becerilerine sahip olmak önemlidir. Derslerde sunum yapman gerektiğinde, iş mülakatlarında, bir konu hakkında tartışırken ve başka birçok durumda iyi iletişim becerilerine sahip olmak işine yarar. Neyse ki iletişim becerilerini geliştirmek ve dolayısıyla öz güven sahibi ve arkadaş canlısı gözükmek için kullanabileceğin bazı numaralar var.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İletişim Becerilerinin Temel Prensiplerini Anla

 1. 1
  İletişimin ne anlama geldiğini kavra. İletişim, gönderici ve alıcı arasında çeşitli yöntemlerle (yazıyla, beden diliyle, konuşarak) sinyal/mesaj alışverişi sürecidir. Aynı zamanda ilişki kurmak ve kurduğumuz ilişkileri yönlendirmek için kullandığımız mekanizmadır.
 2. 2
  Düşüncelerini söylemek konusunda cesur ol. Sohbete kayda değer katkılar yapabileceğinin bilincinde ol ve bu konuda öz güvenli ol. Her gün ne tür düşüncelerin ve duyguların olduğunu düşünerek bunlardan emin ol ki başkalarına bu düşünce ve duyguları etkin bir şekilde aktarabilesin. Söyleyecekleri şeylerin bir önemi olmayacağını düşünerek konuşmak konusunda çekingen davrananların hiç korkmalarına gerek yok, çünkü birine önemli olan bir şey başka birisi için önemli olmayabilir ya da bir başkası için çok daha önemli olabilir.
 3. 3
  Pratik yap. Gelişmiş iletişim becerilerine sahip olmak için küçük etkileşimlerle başlamalısın. Sosyal ortamlardan profesyonel ortamlara kadar çeşitli ortamlarda iletişim becerilerin üzerinde çalışabilirsin. Yeni becerilerin tam olarak oturması zaman alabilir, fakat iletişim becerilerini her kullandığında yeni fırsatlara ve olası ortaklıklara açık olduğunu göstermiş oluyorsun.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Karşındaki Kişinin İlgisini Çek

 1. 1
  Göz teması kur. Sohbette konuşan mı dinleyen mi olduğun fark etmez, sohbet ettiğin kişinin gözlerine bakmak etkileşimin her zaman daha başarılı olmasını sağlar. Göz teması kurarak ilgili olduğunu gösterirsin ve konuştuğun kişiyi de seninle ilgilenmek konusunda cesaretlendirirsin.
  • Bu konuda işine yarayacak bir teknik, bilinçli olarak dinleyicinin önce bir gözüne sonra diğer gözüne bakmaktır. Karşındaki kişinin sırayla iki gözüne de bakmak kendi gözlerinin parlamasını sağlar. Başka bir numara da dinleyicinin yüzünde bir “T” harfi olduğunu hayal etmektir. Harfin yatay çizgisinin karşındaki kişinin kaşlarına, dikey çizgisinin de burnuna denk geldiğini hayal et ve bu çizgileri gözlerinle takip et.
 2. 2
  Jest ve mimiklerini kullan. Bunlar ellerin ve yüzünle yaptığın hareketleri kapsar. Bütün vücudunla konuş. Tek bir kişiyle veya küçük gruplarla iletişim kuruyorsan daha küçük hareketler kullan. Hitap ettiğin grup büyüdükçe hareketlerin de büyümeli.
 3. 3
  Tutarsız mesajlar gönderme. Kelimelerin, hareketlerin, yüz ifaden ve ses tonun birbiriyle uyuşsun. Birini disiplinin altına almaya çalışırken gülümsersen tutarsız bir mesaj göndermiş olursun ve bu yüzden etkili olamazsın. Negatif bir mesaj göndermen gerekiyorsa kelimelerinin, yüz ifadenin ve ses tonunun bu mesajla tutarlı olmasına dikkat et.
 4. 4
  Vücudunun ne söylediğinin farkında ol. Vücut dili kelimelerden fazla şey ifade edebilir. Kolların yanlarda olarak açık bir duruş sergileyerek verdiğin mesaj, etrafındakilere sana yaklaşabileceklerini ve söyleyecekleri şeyleri dinleyeceğini söyler.
  • Kollarının birleşik ve omuzlarının düşük olması ise sohbet etmekle ilgilenmediğin ya da iletişim kurmak istemediğin hissi verir. Vücut dilinin insanlara konuşmak istemediğini söylemesi, çoğunlukla iletişimin daha başlamadan bitmesine neden olur.
  • Uygun ve insanların sana yaklaşmasına olanak veren bir duruş sayesinde zor ilerleyen bir sohbetin bile kolayca ilerlemesini sağlayabilirsin.
 5. 5
  Yapıcı tavırlar ve düşünceler ortaya koy. İletişim sırasında takındığın tavırlar, kendini sakinleştirme ve diğerleriyle etkileşim kurma şeklini etkiler. Tercihin dürüst, sabırlı, iyimser, samimi, saygılı ve anlayışlı olmaktan yana olsun. Diğer insanların duyguları konusunda duyarlı ol ve kabiliyetlerine inandığını belli et.
 6. 6
  Etkili dinleme becerileri geliştir. Etkili bir şekilde konuşmanın yanı sıra, karşındakini dinlemeli ve söylediklerine karşılık vererek sohbete dâhil olmalısın. Karşındaki kişi konuşurken onu dinlemenin tek nedeni, bir an önce konuşmayı bitirmesi ve böylece kendi düşüncelerini ve hikayelerini anlatmak olmasın.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kelimelerini Doğru Kullan

 1. 1
  Sözlerini açıkça belirt. Mırıldanmadan anlaşılır bir şekilde konuş. Eğer insanlar senden sürekli söylediklerini tekrar etmeni istiyorlarsa kendini daha iyi ifade etmeye özen göstermeye çalış.
 2. 2
  Söylediklerini doğru telaffuz et. İnsanlar becerilerin hakkında fikir sahibi olmak için kullandığın kelimelere bakarlar. Bir kelimenin nasıl söyleneceğini bilmiyorsan, o kelimeyi kullanmamaya çalış. Her gün düzenli olarak yeni kelimeler öğrenerek kelime hazneni geliştir. Yeni bir kelimenin nasıl telaffuz edileceğini öğrenmek için sözlük kullan.
 3. 3
  Doğru kelimeleri kullan. Kullanacağın kelimenin anlamından emin değilsen kullanmamaya çalış. Bir sözlüğün olsun ve her gün yeni bir kelime öğrenmeyi kendine alışkanlık edin, öğrendiğin yeni kelimeyi o gün içerisinde konuşmalarında kullanmaya çalış.
 4. 4
  Çok hızlı konuşma. Eğer hızlı konuşursan insanlar seni gergin ve kendinden emin olmayan biri olarak görürler. Ama yine de sırf söylediğin şeyi bitirmene yardım etmek için insanlar senin cümlelerini tamamlar hale gelecek kadar da yavaş konuşmamaya dikkat et.
 5. 5
  Ses tonun üzerinde çalış. Yüksek ve tiz bir ses tonu otorite sahibi biri olarak algılanmanı engeller. Aslında ses tonunun çok yüksek veya çok yumuşak olması, agresif bir iş arkadaşının seni bir hedef olarak görmesine veya insanların seni ciddiye almamalarına neden olabilir. Sesinin perdesini düşürmek için denemeler yapmakla başla. Şarkı söyleyerek bunu yapmayı deneyebilirsin, sevdiğin şarkıların tonunu normalden bir oktav düşük ayarlayarak söylemeyi dene. Bunu denemeye başladıktan bir süre sonra ses tonun alçalmaya başlayacak.
 6. 6
  Sesine canlılık kat. Ses tonunun monoton değil de canlı olmasına dikkat et. Sesin belli aralıklarla yükselip alçalsın. Radyo DJ’lerini buna örnek olarak alabilirsin.
 7. 7
  Sesinin derecesini iyi ayarla. Sesinin derecesi konuştuğun ortama uygun olsun. Birisi ile yalnızsan ve yakın mesafeden konuşuyorsan daha alçak sesle konuş. Büyük bir grup önünde konuşuyorsan ya da konuştuğun kişilerle aranda fazla mesafe varsa daha yüksek sesle konuş.
  Reklam

İpuçları

 • Akıcı bir şekilde konuş ve insanların seni duyabildiklerinden emin ol.
 • İyi bir konuşmacı aynı zamanda iyi bir dinleyicidir.
 • Ses tonunu konuştuğun ortama göre ayarla.
 • Konuşurken kendine güven, başkalarının ne düşündüğüne takılmana gerek yok.
 • Dil bilgisi kurallarına uyduğundan emin ol.
 • Dinleyiciler karşısında kendini aşırı övme.
 • Konuşurken ve karşındakini dinlerken göz teması kur.
 • Pratik yaparak iletişim becerilerinin gitgide daha iyi hale gelmesini sağlayabilirsin.
 • Vücut dilini geliştirmek için söyleyeceğin şeyleri ayna önünde tekrarlayarak pratik yap.
 • Topluluk önünde konuşma konusunda pratik yap.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gale McCreary
Ortak yazarlar :
SpeechStory'nin Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Gale McCreary. Gale McCreary, gençlerde iletişim becerilerini geliştirmeye odaklanan kâr amaçsız bir kuruluş olan SpeechStory’nin kurucusudur. Daha önce Silikon Vadisi’inde Toastmasters International şubesinde CEO’luk ve Başkanlık yapmıştır. Bu makale 39.297 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 39.297 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam