Çoğu insan tek bir ruh eşi fikrini severken aynı anda birden fazla kişiye karşı sevgi duymak da mümkündür. Bu, özellikle hâlihazırda bir ilişkin varsa kafa karıştırıcı olabilir. İki kişiye âşık olduğunu hissedersen hislerini değerlendir. Her birine karşı hissettiğin sevgiyi ve tek eşlilikle ilgili kişisel duygularını düşün. Bir ilişkin varsa duygusal ihanete doğru giden hislerle nasıl başa çıkacağını hesapla. İhtiyaçlarını ve isteklerini anladıktan sonra nasıl devam edeceğine bak. Şu anda bir ilişki içindeysen gelecek için kesin sınırlar belirlemelisin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Hislerini Değerlendirmek

 1. 1
  Her bir kişiye karşı hissettiğin sevgilerin arasındaki farklara bak. İki kişiye âşık olmuşsan bu kişiler farklı duygusal ihtiyaçlarını karşılıyor olabilir. Her birini neden sevdiğini belirlemek nasıl ilerleyeceğini anlamanda sana yardımcı olabilir.[1]
  • Her birinden ne alıyorsun? Şu anki erkek arkadaşın veya kız arkadaşın sana istikrar sağlıyor olabilir ancak ona karşı sevgin arkadaşlık sevgisi gibi olabilir. Şu anki ilişkinde eksik olan tutkuyu bir başkası için hissediyor olabilirsin.
  • İki farklı türde sevgi hissediyorsan bunu yönlendirmenin yolları vardır. Bir ilişkinin başlangıcında birine karşı daha tutkulu olabilirsin. Örneğin, yeni birine karşı tutku hissediyorsan o kişiyle iletişimini sohbetle sınırlandırabilirsin. Şu anki sevgiline fiziksel olarak sadık kalırken biriyle ilgili yeni şeyler öğrenebilir ve romantizmin duygusal tutkunluğunu yaşayabilirsin.
  • Yine de dikkatli ol. İki tarafa da neler olduğunu söylemek konusunda rahat olmalısın. Sevgilinden bir şey gizliyorsan onu duygusal anlamda aldatıyor olabilirsin.
 2. 2
  İhtiyaçlarını ve isteklerini düşün. Bizim kültürümüz hem duygusal hem de fiziksel anlamda tek eşliliğe değer verme eğilimindedir. Ancak sen bir ilişkiden farklı şeyler istiyor ve bekliyor olabilirsin. Romantik ilişkilerden ne istediğini ve beklediğini sadece sen belirleyebilirsin. İlerlemeden önce bunun ne olduğunu bilmen gerekir.[2]
  • Duygusal anlamda bir kerede bir kişiye bağlı olman gerektiğini mi hissediyorsun? Bazı insanlar bir kerede bir kişiye odaklanmak isterler. Çoğu insan romantik veya başka türlü sevme kapasitelerinin sonsuz olduğunu düşünür.
  • İki kişiyi sevmenin seni nasıl hissettirdiğini düşün. Bu seni yoruyor mu yoksa canlandırıyor mu? Bu seni suçlu mu hissettiriyor yoksa iki farklı kişiyi seviyor olman konusunda kendini rahat mı hissediyorsun?
  • Neye ihtiyacın olduğunu belirle. Sadece tek bir kişiyle yaşayacağın bir ilişkiye mi ihtiyacın var yoksa aynı anda iki kişiyi sevmeye açık mısın?
 3. 3
  Duygusal tek eşliliğe karşı tavrın üzerinde düşün. Bazıları için aşkın olabilmesi için tek eşlilik şarttır. Bir kişiye karşı fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da sadık olman gerekebilir. Diğerleri için duygusal tek eşlilik gerekli değildir. Birine fiziksel olarak sadık olabilirsin ancak ilişkinin dışındaki insanlara karşı hislerin olabilir. Konuyla ilgili hislerini ve iki kişiye âşık olmanda sorun olup olmadığını düşün.[3]
  • Bazıları için bir kerede bir kişiyi sevme yeteneği mutlu bir ilişki için büyük önem taşır. Bazı insanlar, aşk sadece bir kişiyle kurulan yakın bir bağlantı gerektirdiği için iki kişiye gerçek anlamda âşık olunamayacağına inanır. Herkes bu düşünceye katılmaz. İki kişiye âşıksan iki kişiyle eşit derecede derin ve anlamlı yakın bir bağlantı kurabilirsin.
  • Aşkın sınırlı miktarda olduğuna inanmıyor olabilirsin. Eğer durum buysa tek eşlilik senin yararına olmayabilir. Beklentilerini açık tutarak iki tarafla aynı anda bir ilişki sürdürmeyi düşün. Gelişigüzel flört etmek, seçeneklerini keşfetmeni sağlayabilir. Sonunda bir kişide karar kılabilirsin.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Şimdiki İlişkini Yönlendirmek

 1. 1
  Sevgilini duygusal anlamda aldatıp aldatmadığını düşün. Hâlihazırda bir ilişkin varsa iki kişiyi sevmek sorun oluşturabilir. Sen ve sevgilin açık bir ilişkiyi kabul etmediyseniz başka birine âşık olmak duygusal anlamda aldatma sayılabilir. Bu, şimdiki sevgilinin acı ve ihanet edilmiş hissetmesine sebep olabilir. Sevgilini duygusal anlamda aldatıp aldatmadığının belirtilerine bak.[4]
  • Örtülü suçluluktan dolayı davranışlarını haklı çıkarma ihtiyacı hissedebilirsin. Örneğin, sürekli seninle bu kişinin "sadece arkadaş" olduğunuza dair kendi şüphelerini gidermeye çalışıyor veya onunla zaman geçirmek için gerekçeler düşünmen gerekiyor olabilir.
  • Ayrıca izlerini kapatma ihtiyacı da duyabilirsin. Sevgilinden bir şey gizliyorsan yanlış bir şey yapıyor olabilirsin. Örneğin, mesajları siliyor veya sevgiline diğer kişiyle zaman geçirmenle ilgili yalanlar söylüyor olabilirsin.
  • Bu kişiyi takıntılı bir şekilde düşünüyor veya onunla ilgili hayaller kuruyor musun? Bu kişiyi göreceğini bildiğinde heyecan hissediyor musun? Eğer öyleyse bu duygusal ihanetin kesin bir belirtisidir.
 2. 2
  Sevgiline karşı hislerinin azalıp azalmadığını değerlendirmeye al. İki farklı kişiye âşıksan bu şu anki ilişkinle ilgili bir uyarı işareti olabilir. Geleneksel olarak sadece bir kerede bir kişiyi sevebiliyorsan şu anki sevgiline karşı hislerini kaybediyor olabilirsin.[5]
  • Şimdiki ilişkinde ne kadar mutlusun? Bir süredir sorunlarınız varsa diğer kişiye karşı olan bağlılığın bir uyarı işareti olabilir. Bu kişiye sevgilinle ilgili yakınıyor musun? Başkalarından saklayacağın ilişki ayrıntılarını paylaşıyor musun?
  • Kendini bu kişiyi sevgilinle karşılaştırırken buluyor musun? Bu kişinin sevgilinde eksik olan özelliklere sahip olduğunu düşünüyor olabilirsin. Bu kişi şu anki sevgilinden çok mu farklı? Eğer öyleyse şu anki ilişkin yolunda gitmediği için tamamen farklı birine bağlanıyor olabilirsin.
 3. 3
  Duygularını bir terapistle ele al. Başkasına karşı olan hislerinle mücadele ediyorsan bir terapist faydalı olabilir. Sevgilin duygusal sadakat bekliyorsa başka birini sevmek bir sorundur. Bir terapist sana duygularını nasıl anlayacağın ve ilişkine nasıl devam edeceğin konularında yardımcı olabilir.
  • Şu anda bir terapistle görüşmüyorsan düzenli görüştüğün doktorundan sevk alabilirsin. Ayrıca hangi terapistlerin sağlık sigortan dâhilinde olduğunu da öğrenebilirsin. Öğrenciysen okulun vasıtasıyla ücretsiz danışma hakkın olabilir.
  • Dış etkenli duygulardan dolayı ilişkinde büyük sorunlar olduğuna inanıyorsan bu sorunları konuşmak için sevgilinle birlikte bir çift danışmanıyla görüşmeyi düşün.
 4. 4
  Konuşma konusunda kendini rahat hissediyorsan sevgilinle konuş. Bazı durumlarda sevgilinle hislerinle ilgili konuşman iyi olabilir. Hislerinin şu anki ilişkine karşı bir tehdit oluşturduğuna inanıyorsan oturup sevgilinle nasıl devam edeceğinize dair konuşmalısın.[6]
  • Konuşmak için doğru zamanı seç ve konuşmayı yaparken dikkatinizi dağıtacak şeyleri ortamdan çıkart. Telefonları ve bilgisayarları kapattığından emin ol. Ayrıca senin de sevgilinin de dışarıda bir sorumluluğunuz olmadığı bir zamanda konuşmaya çalışmalısınız.
  • Empati yap. Sevgilinin senin başka birine âşık olduğunu duyması ona acı verebilir, onun acısını en aza indirmeye çalışma. Sevgilinin bu hissi yaşamasına izin ver. Örneğin, "Birçok insan senin yaşadığını yaşayıp üstesinden geliyor." gibi bir şey söyleme. Bu ona saygısızca gelebilir.
  • Birlikte bir plan oluşturun. En iyisinin ilişkiyi bitirmek olduğuna veya ilişkiyi açmaya karar verebilirsiniz. Sevgilin bir şeyleri kurtarmak için diğer tarafla bağlantını azaltmanı isteyebilir. Neye karar verirseniz verin hem senin hem de sevgilinin katıldığınız ve tam anlamıyla anladığınız belli sınırlar koyduğunuzdan emin olun.
 5. 5
  Duygusal anlamda aldatmayla başa çık. Sevgilini duygusal anlamda aldattıysan iyileşmek için zamana ihtiyacın olabilir. Fiziksel olmasa bile sadakatsiz olduğun gerçeğini kabullenmen zor olabilir. Kendine ilişkiden vazgeçmek ve diğer kişidense şimdiki sevgiline odaklanmak için zaman vermelisin.[7]
  • Diğer kişiyi düşünmek için zaman planlaması yapmaya çalış. Kulağa tuhaf gelebilir ancak her gün belirli bir süre için sevgi duyduğun varlıkla ilgili hayal kurup onu takıntılı bir şekilde düşünmek aslında faydalı olabilir. Bu kişiyi hiç düşünmemeye çalışmak geri tepebilir. Kendine günde bir kere biraz zaman vermen bu kişiyi uzun vadede unutmanı sağlayabilir.
  • Kendine ilişkinin yasını tutmak için zaman ver. Fiziksel olmayan bir ilişki fiziksel olanı kadar yakın olabilir. İlişkiyi bitirmen konusunda kendini daha iyi hissetmen biraz zaman alacaktır. Sonrasında o kişiyi özlemen normaldir. Bir şeylerle meşgul olmaya ve etrafında arkadaşlarının olmasına çalış.
  • Şu anki ilişkine yatırım yap. Şu anki sevgilinle devam etmeyi seçtiysen duygusal aldatmanın sebep olduğu hasarları tamir etmek için zaman harcaman gerekir. Sevgilinle bol bol baş başa zaman geçir. Seks, sarılma ve dokunma aracılığıyla fiziksel olarak yakın olmaya çalış. Kendine neden ilk başta sevgiline âşık olduğunu ve ilişkinizin neden buna değdiğini hatırlat.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bir Kişiyi Seçmek

 1. 1
  Bir seçim yap. Şu anda biriyle tek eşli olarak birlikte değilsen aynı anda iki kişiyle çıkıyor olabilirsin. İki kişiye karşı da aşk hissediyor ancak tek eşli bir ilişki istiyor olabilirsin. Hangi tarafı seçeceğine karar ver. Kimin senin için en iyisi olduğuna karar vermen için kullanabileceğin birkaç etmen vardır.[8]
  • Hedeflerini düşün. Uyumlu sevgililerin hedefleri ve değerleri birbirine benzer. Hedefleri seninkilerle daha fazla uyuşan kişiyi seç. Sen ve bu kişinin ahlaki değerleri birbirine benzeyecektir ve gelecek için benzer şeyleri istiyor olacaksınızdır.
  • Her birinin seni ne kadar etkilediğini düşün. Romantik bir ilişkide diğer kişiden çok etkilenirsin. Kendini onun zevklerini ve ilgi alanlarını benimserken bulursun. Birinin senin kişiliğini daha fazla etkilediğini görürsen o kişi senin için doğru kişi olabilir.
  • Ayrıca kişi için olan hislerini de göz önünde bulundurmalısın. İnsanlar uyumlu oldukları sevgili adaylarına karşı daha fazla hayranlık duyma eğiliminde olur. Kendini bir kişiyi göklere çıkarırken bulabilirsin. Bir kişinin iyi özelliklerinin üzerinde biraz daha fazla duruyor olabilirsin.
 2. 2
  Seçmediğin kişiye onunla konuşmak istediğini söyle. Bir seçim yaparsan bunu diğer kişiye söylemelisin. Bu konuda kendini rahat hissediyorsan konuşmayı yüz yüze yapmak en iyisidir, bu yüzden kişiye onunla ciddi bir konuşma yapmak istediğini haber ver.[9]
  • Örneğin, "Bir süredir aklımda olan bir şey var. Seninle gerçekten en kısa zamanda konuşmak istiyorum. Yarın bir kahve içmek için zamanın var mı?" gibi bir mesaj gönderebilirsin.
 3. 3
  İlişkiyi net bir şekilde bitir. Bunu temiz bir şekilde bitirmelisin. Ayrılırken geride belirsizlik bırakma. Her şeyin bittiğini net bir şekilde söylemeye dikkat et. Örneğin, "İlişkimizin duygusal kısmını bitirmek istediğime karar verdim." diyebilirsin.[10]
  • "Bence biz..." ve "Bence..." gibi ifadelerden kaçın. Bu tür ifadeler emin olmadığın anlamını verebilir.
 4. 4
  Bu konuda rahat hissediyorsan özel bir sebep belirt. Çoğu kişi ayrılıktan sonra bir kapanış ister. Bir sebep belirtme konusunda kendini rahat hissediyorsan bunu yap. Ancak bu onu başkası için terk ediyorsan zor olabilir. Bu bilgiyi vermemenin daha iyi olacağını düşünüyorsan açıkça başka birinin olduğundan bahsetmeden diğer kişiyi seçmene katkıda bulunmuş olan diğer sebeplerden bahset.[11]
  • Diğer kişiden bahsetme konusunda kendini rahat hissediyorsan "Bildiğin gibi aynı zamanda Hakan ile de çıkıyordum. Seninle geçirdiğim zamana değer versem de uzun vadede Hakan'ın benim için daha uyumlu bir eş olacağını düşünüyorum. Sadece onunla görüşmeye başlamak istiyorum." gibi bir şey söyle.
  • Birçok sebepten dolayı diğer kişiyi konuşmanın dışında tutmayı tercih edebilirsin. Başka birini seçtiğinden açıkça bahsetmek yerine seçimine katkıda bulunan etmenlerden bahset. Örneğin, "Uzun vadede aynı hedef ve değerlere sahip olmadığımızı düşünüyorum. Aynı yolda olan birileriyle birlikte olmak ikimiz için de daha iyi olur." diyebilirsin.
 5. 5
  Diğer kişiyle yoluna devam et. Diğer tarafla ayrıldıktan sonra ileriye bak. Sevdiğin kişiyle yeni bir ilişki kurmak için uğraş. Diğer kişi için bitmemiş olan hislerin olabilir ancak yeni ilişkine odaklanırken diğer kişiyle olan iletişimini sınırla. Zaman ve mesafeyle bu hisler yok olacaktır.

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Çok Aşklı Bir İlişki Kurmak

 1. 1
  Çok aşklılık hakkında bilgi edin. Çok aşklı olan insanlar, tüm taraflar bu tür bir ilişkiye razı oldukları sürece genelde aynı anda birden fazla duygusal ilişkilerinin olmasına açıklardır. Çoğu kişi çok aşklı olduğunu fark eder ve açık ya da yarı açık ilişki yanlısı olan insanlarla çıkmaya çalışır.[12]
  • Çok aşklı olan insanlar mutlu ve tatmin edici bir ilişki için tek eşliliğin gerekli olduğunu düşünmezler. Çok aşklılık bir seçim değildir. Bunun çoğu senin duygusal rahatlık seviyene ve aşk ve duygusallıkla ilgili hislerine bağlıdır. Eğer aynı anda iki kişiye âşık olabiliyorsan çok aşklı olabilirsin.
  • Çok aşklı olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır. Geçmiş ilişkilerine bak. Tek kişiyle tatmin olabiliyor musun yoksa kendini sık sık ilişki dışı aşk ya da seks isterken mi buluyorsun? Cevabın ikincisiyse çok aşklı olabilirsin. Aynı anda iki kişiye âşık ve bağlı olabileceğini olabileceğini düşünüyorsan çok aşklı olabilirsin.
  • Çok aşklılığa karşı bir ayıp algısı vardır ancak sen bu görüşü reddetmeye çalış. Konu ilişkiler olunca herkes aynı kalıba girmez. Çok eşliysen suçluluk hissetmeden konuyla ilgili hislerini keşfetmekte kendini rahat hissetmelisin.
 2. 2
  Net sınırlar belirle. Bir ilişkide sınırlar her zaman önemlidir; özellikle iki kişiye âşıksan daha da önemlidir. Tüm ilgili tarafların mevcut durumla ilgili kuralları bildiğinden ve plandan herkesin memnun olduğundan emin ol.[13]
  • Açık veya yarı açık bir ilişkiye başlıyorsan herkesin nelerin sorun olduğunu ve olmadığını bildiğinden emin ol. İki tarafla da fiziksel olarak yakınlık kurabilir misin? Sevgililerin seninle olan ilişkilerinin dışında başkalarıyla da ilişki kurabilirler mi? Bir tarafın diğer tarafa göre önceliği olmalı mı? Bunlar, açık ilişkiye başlarken sorman gereken sorulardır.
  • Şu anki sevgilin tam açık bir ilişki istemezse diğer kişiyle olan iletişimini azaltmanı isteyebilir. Eğer durum böyleyse ne tür bir iletişim kurmana izin verildiğini ve ne tür bir iletişimin sevgilinin güvenini zedeleyeceğini bildiğinden emin ol.
 3. 3
  Bir ilişkide yeni kurallara kendini yavaş yavaş alıştır. Biriyle açık bir ilişki yaşamak istiyorsan yeni rutine kendini yavaş yavaş alıştırmalısın. Tek eşlilikten çok aşklılığa geçiş zor olabilir. Geçişi hızlandırmak için bir sebep yoktur.[14]
  • Sevgilin ilişkiniz dışında ilişkiler yaşaman konusunda rahatsa bunu hemen yapıp yapmaman gerektiği üzerinde düşün. Çok aşklılıkta acele etmene gerek yoktur. Herhangi biriniz eyleme geçmeden önce hem sevgiline hem de kendine açık ilişki fikrine alışmanız için zaman vermen iyi olabilir.
  • Gerginliğe hazır ol. Çok aşklı veya açık ilişkiler sağlıklı ve sevgi dolu olabilir. Bu, başlangıçta bazı şeylerin biraz karmaşık gibi gelmeyeceği anlamına gelmez. İletişim konusunda açık ol. Uzlaşmaya ve ortaya çıkan fikir farklılıklarını tatlıya bağlamaya istekli ol.
 4. 4
  Devam ederken iletişimi açık tut. Nasıl devam etmeye karar vermiş olursanız olun sen ve sevgilin iletişimi açık tutmalısınız. Sevgilinle düzenli olarak hislerinle ilgili konuş. Aynı anda iki kişiyle görüşüyorsan gelecekte herhangi bir noktada onlara karşı olan hislerin değişirse bunu iki tarafa da söyle.
  • İki kişiye âşık olman ilişkide çok fazla gerginliğe sebep oluyorsa bir çift danışmanıyla konuşabilirsin. Nitelikli bir danışman sana ve sevgiline daha iyi iletişim yollarını anlamanızda yardımcı olabilir.

İpuçları

 • Çok aşklı olduğunu düşünüyorsan yaşadığın bölgede bir araya gelen bir çok eşlilik tartışma grubu olup olmadığına bak. Ayrıca gelecekte ilişki kurmak için çok eşli insanlar için oluşturulmuş tanışma sitelerine de bakabilirsin.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kelli Miller, LCSW, MSW
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Kelli Miller, LCSW, MSW. Kelli Miller, Los Angeles, Kaliforniya’da yaşayan bir psikoterapist, yazar ve televizyon/radyo sunucusudur. Kelli şu anda özel muayenehanesinde çalışmaktadır ve birey ve çiftlerin ilişkileri, depresyon, kaygı, cinsellik, iletişim, ebeveynlik ve benzeri daha birçok konuda uzmanlaşmıştır. Ayrıca öfke kontrolü gruplarının yanı sıra alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele eden gruplara da yardım etmektedir. Bir yazar olarak, "Thriving with ADHD: A Workbook for Kids" adlı kitabıyla Next Generation Indie Kitap Ödülü'nü kazanmıştır ve "Professor Kelli's Guide to Finding a Husband" adlı kitabın da yazarıdır. Kelli, LA Talk Radio’nun sunuculuğunu yapmış, The Examiner için ilişki uzmanı olarak çalışmış ve uluslararası konuşmalar yapmıştır. Yaptığı işler YouTube’da: https://www.youtube.com/user/kellibmiller, Instagram’da @kellimillertherapy, ve İnternet'te : www.kellimillertherapy.com adresinde görülebilir. MSW (Sosyal Hizmetler Uzmanlığı Yüksek Lisans) derecesini Pennsylvania Üniversitesinden ve Sosyoloji/Sağlık alanındaki lisans derecesini Florida Üniversitesi'nden almıştır. Bu makale 11.082 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 11.082 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?