İki kısacık haftada 10 kilo vermek aşırı derecede zordur ve bu kadar çok kiloyu bu kadar hızlı vermek çoğunlukla güvenli değildir. Bu kadar kısa zamanda bu kadar fazla kilo vermek için çoğu insanın kullandığı yöntemler arasında ameliyat ve kilo verdiren haplar yer alıyor. Fakat beslenmende ve hayat tarzında değişiklikler yapmak, kilo verme hedeflerine ulaşmanda yardımcı olabilir ve doğru şekilde yapıldığında daha sağlıklı bir uzun vadeli seçenektir. Bu kadar çok kilo verdiren bir diyetin son derece alışılmadık olduğunu aklından çıkarmamalı ve devam etmeden önce bu planını bir doktorla konuşmalısın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yediklerini Değiştirmek

 1. 1
  Sadece su içmeye geçiş yap. Su, gereksiz toksinleri vücuttan atarak sistemini temizler ve kilo vermeyi daha kolay hale getirir. Ayrıca, suda kalori yoktur, bu da onu şekerli içeceklerden daha iyi bir seçenek haline getirir. Hatta sudan başka hiçbir şey içmezsen kilo verme şansın artar. Arada bir canın aromalı bir şeyler isterse şekersiz çayı tercih et.
  • Egzersizden hemen öncesi hariç, 7/24 suyu tercih et. Egzersizden önce bir kupa sade (ya da birazcık yağsız sütle) kahve içmekten çekinme. Kafeinin enerji verdiği ve biraz daha yoğun çalışmanı sağladığı düşünülüyor.[1]
  • Su içmek de tokluk hissi vermesinin yanı sıra metabolizmanı hızlandırır. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, iki bardak soğuk su içmenin 15-20 dakika boyunca metabolizmayı yaklaşık %40 hızlandırdığını göstermiştir. Bu kilo verme araştırmalarındaki katılımcıların büyük oranda sadece su içerek üç ay içinde 7,5 kilo verdikleri bildirilmiştir.[2]
 2. 2
  Beslenmenden abur cuburu çıkar. Abur cuburu tamamen kes. Standart bir diyet uygulayan birisi genellikle büyük sonuçlarla karşılaşmadan bir iki kez abur cubur kaçamağı yapabilir. Ama bunun gibi daha uçlarda ve kısa süreli kilo verme programında abur cuburdan tamamen uzak durulmalıdır.
  • Yağlı ve şeker içeriği yüksek olan yiyeceklerden uzak dur. Unlanmış, kızartılmış, çikolata kaplı, ambalajlı, dolgulu ve şekerle dolup taşan her şeyden şiddetle kaçınmalısın.
  • Etiketleri mutlaka oku. Yoğurt ya da tahıl bar gibi şeyler bile şeker kaynağı olabilir. Çoğu insan bunların sağlıklı olduğunu düşünse de aslında değil.
 3. 3
  Beyaz karbonhidratları kes. Makarnadan tut da kurabiyelere kadar hepsi aslında kılık değiştirmiş şeker olan basit karbonhidratlar. Bu küçük hainler insülin seviyemizi aniden yükseltir, yağ depolarımızı arttırır ve sonuçta bize kilo aldırır. İnsülin düzeyindeki bu ani artışlardan kurtulmak için, işlenmiş karbonhidratları, yani pirinç, ekmek, patates, kurabiye, pasta, donat, cips, çubuk kraker ve dondurmayı kes.[3]
  • Karbonhidratları tümden kesersen daha kârlı çıkarsın. Şununla yüzleşmelisin: 2 haftada 10 kilo inanılmaz derecede zor bir iş. Vücudu, glikojen depolarından değil de (bunlar boşaldığı için) yağ depolarından harcadığı ketosis durumuna sokmak için, karbonhidratı ya çok azaltmalı ya da hiç tümden kesmelisin. Tatlı şeyleri tamamen kesmenin yanı sıra nişastalı sebzeler (patates, balkabağı, havuç), tam tahıllar (kinoa ve esmer pirinç dahil) ve muz, portakal ve elma gibi tatlı meyveleri de hiç yememen gerek.
  • Dahası, aç olmak eski alışkanlıklarına yenik düşmeni kolaylaştırır. Düzenli olarak senin için faydalı ve sağlıklı şeyleri yersen bu isteği kontrol edebilirsin. Karnın tokken daha iyi kararlar verirsin.
 4. 4
  “Negatif kalorili yiyecekler” ye.[4] Negatif kalorili yiyeceklerin gerçekten negatif olup olmadıkları tartışma konusu. Teoriye göre, bazı yiyecekleri sindirmek için o kadar çok enerji gerekiyor ki bunları yemek, yiyeceklerin içerdiği kaloriden daha fazla kalori yaktırıyor. Bunları yediğin için kalori yakmasan bile, yediğin için pek bir kalori de almayacaksın.
  • Sebze olarak daha çok kuşkonmaz, pancar, brokoli, lahana, karnabahar, kereviz, salatalık, sarımsak, taze fasulye, marul, soğan, turp, ıspanak, şalgam ve kabak ye..
  • Meyve olarak yabanmersini, kantalup kavunu, turna yemişi, greyfurt, kış kavunu, limon, misket limonu, portakal, mango, papaya, ahududu, çilek, domates, mandalina ve karpuza yönel.
 5. 5
  Daha yağsız proteinleri tercih et ve sebzeye yüklen. Dana eti ya da koyun eti yerine tavuk ya da balık gibi daha yağsız etleri tercih et. Balık tüketmek özellikle faydalıdır çünkü balıktaki yağ asitleri vücuduna ihtiyaç duyduğu faydalı yağları sağlar ve yağlı, şişmanlatıcı yiyecekleri yeme isteğini bastırmaya yardım eder.[5]
  • Sebzelere gelince, çekinmeden ye. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde ye yiyebildiğin kadar. Sebzeler besleyicidir ve genellikle kalori ya da şekerle dolu değildir (hatırlatalım, patates yok) ve seni tok tutarlar. Kilo vermenin en kestirme yolu sebzelerdir.
 6. 6
  Şok diyetleri çok dikkatli düşün. İşin gerçeği şu ki kısa vadede şok diyetler işe yarayabilir. Amacın çok hızlı kilo vermekse ve bu verdiklerini geri alıp almamayı umursamıyorsan o zaman şok diyetler sana uygun olabilir. Sadece şunun farkında ol: Bunlar sağlıklı değil ve etkileri uzun sürmüyor.
  • Şu anda en yaygın şok diyetlerden biri “juicing” yani sırf meyve / sebze suyuyla beslenme. Buna rakipse Master Cleanse yani limonata diyeti. Her iki diyet de sıvı bazlı. Bunlar hızlı sonuçlar almayı sağlıyor ama bağlı kalınmaları zor ve uzun süre devam ettirilmeleri akıllıca değil. Çaresizsen bunlara bir bak ama tavsiyelerine kuşkuyla yaklaş.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Nasıl Yediğini Değiştirmek

 1. 1
  Mutlaka bütün öğünlerini ye. Kahvaltıyı atlamak ya da bütün gün hiçbir şey yememek sana cazip gözükebilir ama bu isteklere karşı koymalısın. Uzun süreli açlık, kas kaybına ve başka sağlık sorunlarına yol açmakla kalmayıp vücudunun kilo kaybetmesini de zorlaştırabilir. İnsan vücudu yeterince besin maddesi almadığında otomatik olarak kalorileri daha yavaş yakarak muhafaza etmeye başlar. İlk birkaç günden sonra ciddi bir kilo kaybı yaşayabilirsin ama iki haftanın sonunda muhtemelen bunun önemli bir kısmını geri alırsın.[6]
  • Bunun tek istisnası bölümlere ayrılmış bir aralıklı oruç diyetinde olmak. Bu diyette günde sekiz ila yirmi dört saat boyunca hiçbir şey yemiyor, ardından planlanmış miktarda kaloriyi (genelde bundan fazlasını) alıyorsun.[7] Bu, etkili bir yöntem olabilir ama doktorunun onayı olmadan bunu yapma. Doğru şekilde yapmazsan vücudunun yağ depolama eğilimini arttırabilirsin bile.[8]
 2. 2
  Belli bir saatten sonra bir şey yeme. Çoğu insan süreli planla başarıya ulaşırlar. Yani çoğunlukla akşam 7 ile 8 arası gibi bir saatten sonra hiçbir şey yememeye karar verirler. Gece atıştırmaları genellikle çoğu insan için en kötü zamandır çünkü televizyon açıktır ve arkadaşlar da alışıldığı şekilde bir şeyler atıştırırlar. Bu duygusal açıdan zor olabilir ama işe yarayabilir.
  • Kendine karşı makul olman gerekebilir. Bu kuralı haftada sadece beş ya da altı gün uygula. Kendine, arkadaşlarınla dışarı çıkmak için biraz serbest zaman ver ama bu, kendini kaybedeceğin anlamına gelmiyor. Bir kadeh kırmızı şarap içip birkaç lokma bir şey atıştırabilirsin ama her şeyi silip süpürme.
 3. 3
  Kalorilerini planla. Bütün meselenin kalorilerle ilgili olduğu düşüncesi yavaş yavaş geçerliliğini yitiriyor. İşin gerçeği, herkesin vücudu farklıdır ve bütün kaloriler aynı değildir. Hem, kalori saymak berbat bir şey. Bununla beraber, kaloriler genel olarak yön gösterir. Bu diyet için kalorilerini gün boyu planla. Eğer gerçekten çok iyi iş çıkardıysan o bir parça bitter çikolatayı ya da o ekstra yarım tavuk göğsünü ye. Aşırıya kaçma ama kendini açlığa da mahkûm etme.
  • Yaktığın kalorileri aldığın kalorilerle dengelemen gerek. Başka bir deyişle, ne kadar çok egzersiz yaparsan o kadar çok yiyebilirsin. Kilo vermek çoğunlukla aldığından fazla kalori yaktığında gerçekleşir. Ortalamada (yine, ortalamada) yarım kilo vermek için bir insanın aldığından 3500 kalori fazlasını yakması gerekir.[9] 2 haftada 10 kilo vermek için her gün 750 gramdan biraz az vermen gerekiyor. Bu da her gün, aldığının 5000 kaloriden biraz fazlasını yakmak demek. Evet, çok ama çok zor iş.
 4. 4
  Porsiyon kontrolünde ustalaş. Konu, sadece ne yediğinle değil ne kadar yediğinle de ilgili. En sağlıklı yiyecekler bile ölçülü tüketilmelidir. İşe daha küçük tabaklar ve daha küçük çatal bıçak kullanarak başla ve ikinci tabağı alma. Etiketlerde bulunan kalori tablolarındaki porsiyonlara bağlı kal ve emin olmadığın her şeye bak.
  • İş atıştırmalıklara gelince porsiyon kontrolü zorlaşır. Bir avuç fındık diye başlayıp koca paketi mideye indirmek istemiyorsan atıştırmalıklarını önceden ölç. Sonra da acıkınca doğru porsiyon olan küçük bir paket ya da kap al; işte bu kadar. Artık tam olarak ne kadar yediğini biliyorsun.
 5. 5
  Kaçamak yapmayı düşün. Aralıklı oruç ya da kalori döngüsü git gide daha popüler oluyor. Bu uygulamalara göre, bazen bol bol kalori almak iyi bir şey çünkü vücudunun kendini duruma göre ayarlamasına engel oluyor (böyle bir durumda, vücut kalori yakmayı bırakıyor). Diyetinde bir hafta dolunca, biraz eğlenceli bir şeyler yemeyi düşün – bu, diyetinin yolunda gitmesini sağlar.[10]
  • Eğer diyet daha uzun sürerse tüm gün kaçamak yapabilirsin. Canın ne istiyorsa yiyebilirsin. Ancak, bu on dört günlük süreçte kendini bir ya da iki saatle sınırlamak en iyisi olabilir. O yüzden haftada bir gün kullanacağın o 60 dakikada hovardalık et. Ama bunun dışında, planına sadık kalman gerek.
 6. 6
  Daha sık ye. Bu üç sözcüğü okuduğundan emin ol – daha sık ye, daha çok ye değil. Şöyle düşün: Günde yiyebileceğin sadece beş parça kerevizin varsa (tavsiye edilmez; bu sadece bir örnek) hepsini kahvaltıda yemek istemezsin. Aç kalmamak için aralarında boşluk bırakman gerekir. O yüzden, daha az ye ama daha sık ve daha az ye. Bu, midenin aç olduğunu düşünmesine engel olur.
  • Çoğu sağlıklı diyet atıştırmayı savunur ve bu konuda haklıdır da. Atıştırmak, metabolizmanı hızlandırır ve daha sonra tıkınmana engel olur. Yemeklerde porsiyonlarını küçük tut ki atıştırma zamanında araya birkaç ekstra kalori sıkıştırabilesin. İki hafta içinde vücudun ve motivasyonun sana bunun için teşekkür edecek.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yaşam Tarzını Değiştirmek

 1. 1
  Yemek yapmaya başla. Vücuduna giren her besin maddesini ve kaloriyi gerçekten kontrol etmenin tek yolu, kendi yemeğini yapmandır. Günümüzde her restoran daha sağlıklı seçenekler sunma eğiliminde olsa da salata sosunun içinde ne olduğunu ya da sebzeler için ne tür yağ kullandıklarını asla bilemezsin. Kendi yemeğini pişirmen ve yediğin her lokma üzerinde bütünüyle kontrol sahibi olman senin yararına olacaktır.
  • Bu şekilde, zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağlar, daha az tereyağı, daha az şeker, daha az tuz (şişkinliğin baş sorumlusu tuzdur) kullanabilirsin ve porsiyonlarını da kontrol edebilirsin. Hem, daha iyisi ne biliyor musun? Cebinden de daha az para çıkar.
 2. 2
  Yediklerinin ve egzersizinin kaydını tut. Bu kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği olacaksa kayıt tutmak şevk kırıcı olabilir. Ama bu sadece 14 günlüğüne olduğu için tamamen yapılabilecek bir şey. Kayıt tutmak, muhtemelen nerede hata yaptığını ve gösterdiğin gelişmeyi görmene (ve bu harika bir duygudur) yardımcı olabilir. Bir işin başarıyla yapıldığının kanıtıdır.
  • Bunu, eski usul bir kalem ve kağıtla yediklerini kaydederek yapabileceğin gibi teknolojiden yararlanıp çok sayıda bulunan kilo verme uygulamalarından birini de indirebilirsin. Çoğu, kalorileri, karbonhidratları, yağları ve proteinleri saymana ve egzersizleri de hesaba katmana yardım eder.
 3. 3
  Hedefinden şaşma. Bu kulağa bariz geliyor ama kilo vermek konusunda başarılı olmayı garantileyen en önemli şeylerden biri, amacına bağlı kalmaktır. Bu, özellikle de bu tür kısa vadeli diyetler için önemlidir. Diyet ya da egzersiz programını aksatırsan bir gün "kaçamak" yapamazsın. Bu yolda ilerlemeye karar verdin mi bunu başarmaya kararlı olman gerekir.
  • Başkalarına planından bahsedersen ya da seninle birlikte rejim yapmalarını sağlarsan işin kolaylaşır. Onlara karşı kendini sorumlu hissedersin, birlikte sağlıklı yiyecekler yiyip egzersiz yaparsınız ve durumdan karşılıklı şikayet edersiniz.
 4. 4
  Her gün birkaç saat orta tempoluyla yüksek tempolu arası egzersiz yap.[11] Egzersiz, en iyi kalori yakma yöntemidir. Vücudun orta tempolu fiziksel aktiviteye zaten alışkınsa seviyeyi bir tık yukarı çıkartıp gün boyu orta tempoluyla yüksek tempolu egzersizler arasında gidip gelebilirsin. Öte yandan, yoğun fiziksel aktiviteye alışkın değilsen yalnızca orta tempolu egzersizler yapmalısın. Her iki durumda da bol bol ara vermeyi ve düzenli bir şekilde bol su içmeyi ihmal etme.
  • Yüksek tempolu egzersiz saatte 400 ila 600 kalori yaktırır ve yapabileceğin egzersizler arasında koşu, bisiklet, yüzme, aerobik, basketbol, yüksek ağırlıklar kaldırmak ya da bahçe işleri yapmak vardır.
  • Orta tempolu egzersizlerse saatte 200 ila 400 kalori yaktırır ve orta tempolu egzersizler arasında doğa yürüyüşü, hafif bahçe işleri, dans etmek, golf, bisiklete yavaş binmek ve yavaş yürüyüş bulunur. Haftada 2-3 kez en az 30 dakika egzersiz yap.
 5. 5
  Egzersiz yapmak için küçük fırsatları da değerlendir. Sevdiğin programı izlerken reklam arası olursa yere uzanıp birkaç şınav çek. Tabakları yerlerine dizerken dans et. Koridorda koş. Kulağa aptalca gelebilir ama bu küçük şeyler bir araya gelince kaslarının sıkılaşmasını ve belinin daha ince olmasını sağlar.
  • Programın çok sıkışık olsa bile bir taşla iki kuş vuracak yollar bul. Köpeğini yürüyüşe çıkardığında uzun yoldan git, arabanı alışveriş merkezinin giriş kapısından uzağa park et, evini enerjik bir şekilde temizle ya da arabanı kendin yıka. Hayatın kendisi, egzersiz için fırsattır.
 6. 6
  Gece deliksiz bir uyku çek. İnsan vücudu uyumadan düzgün bir şekilde işleyemez. Uyku vücuda dinlenmesi için bir şans verir, en iyi çalışacak hale getirir ve böylece vücudunun kalori yakıp kilo vermesini kolaylaştırır. Kısa zamanda bir sürü kilo vermek için her gece 7-8 saat uyuman gerekir.
  • Burada sağduyudan daha fazlası var. Uyku, hormonlarını düzenler ve açlığı engelleyebilir. [12] Yani, uyku kalori yakıp yemene engel olmakla kalmaz, uyanıkken bile seni yemek yemekten alıkoyabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yemeklerini planla.
 • Sürekli nasıl görünmek istediğini düşün ve seni motive etmesi için egzersiz yaparken fotoğraflarını çek.
 • En dinç olduğun zamanlarda egzersiz yap!
 • Su alımını kaydetmene, egzersizlerini takip etmene ve yemeklerini yazmana yardım edecek cep telefonu uygulamaları satın alabilirsin ya da indirebilirsin. Bu, kilo verme hedefine odaklanmana ve diyetinde ve aktivite düzeyinde geliştirmek istediğin noktaları bulmana yardımcı olur.
 • Dolaplara, buzdolabına, hatta abur cubur kutularına kafandaki ideal vücut tipine sahip ünlülerin ya da modellerin fotoğraflarını koy. Bu şekilde, ne zaman atıştırmalık dolabındaki o cips paketine uzansan daha zayıf insanların resmini göreceksin. Böylece, cipsi yerine koyup bir bardak su almayı isteyeceksin.
 • Bu kadar çok kiloyu böyle kısa bir sürede vermek için başka önerileri var mı diye bir doktorla ya da kişisel antrenörle konuş. Piyasada çeşitli diyet takviyeleri var ve bir kilo verme uzmanı, bu takviyelerin sana faydası olur mu yoksa belirli bir çözüm daha faydalı mı olur diye fikir verebilir.
 • Kardiyo muhteşem bir egzersiz türüdür. Günde birkaç saat koşmak ya da dans etmek harikalar yaratır.
 • Sonuçların görülmeye başlaması için bol bol egzersiz yapman gerek. İlk başta zor gelebilir ama bir kez çıkıp yapınca gözüktüğü kadar kötü gelmez.
 • İlerleme kaydettikçe bunu gösteren fotoğraflar çek. Aynada kendine baktığında büyük bir fark görmeyebilirsin ama resimlere bakıp karşılaştırınca farkı görebilirsin.
 • Kendini aç bırakma çünkü vücudun zayıf düşer ve tekrar yemeye başlar başlamaz deli gibi kilo alırsın! O yüzden sağlıklı bir diyet uygula. Kilo vermek için yemelisin.
Reklam

Uyarılar

 • Doktorlar genellikle haftada yarım kiloyla 1 kilo arası vermeyi tavsiye ediyorlar. Bundan çok daha fazlasını vermene yol açacak aşırı bir kilo verme programı uygulamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşup böyle bir programın senin için sağlıklı olup olmadığını ve ne gibi riskler taşıdığını öğrenmelisin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pouya Shafipour, MD, MS
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Aile Hekimliği Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Pouya Shafipour, MD, MS. Dr. Pouya Shafipour, Santa Monica, Kaliforniya ‘da faaliyet gösteren bir aile hekimliği uzmanı, birinci basamak hekimi ve kilo verme uzmanıdır. Dr. Shafipour, obezite ve aşırı kilo alımı veya kaybıyla ilgili tıbbi durumları yönetmek için diyet, beslenme, davranış ve egzersiz danışmanlığında uzmanlaşmıştır. Dr. Shafipour, Berkeley'deki California Üniversitesi'nden Moleküler ve Hücre Biyolojisi alanında lisans, Georgetown Üniversitesi'nden Fizyoloji ve Biyofizik alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamış olup Loma Linda Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. Genel cerrahi stajını UC Irvine'de ve aile hekimliği asistanlığını Los Angeles California Üniversitesi'nde tamamlamış ve 2008 yılında aile hekimliği alanında board onayı almıştır. Bu makale 184.410 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 184.410 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam