İki Günde Nasıl Kilo Verilir?

Ortak yazar: Alyssa Chang

Bu Makalede:İki Günlük Bir Diyet Planlamakİki Günde Kilo Vermek İçin Egzersiz YapmakYaşam Tarzında İki Günlük Değişiklikler Yapmak15 Referans

İnsanların çok hızlı kilo vermek istemelerinin çeşitli nedenleri vardır. Yakında deniz kıyısında tatile çıkacak olabilirsin ya da önemli bir tarih yaklaşıyor olabilir. Kısa zamanda çok kilo vermek mümkün olmasa da 500 gram ila 1 kilo vermek makul olabilir.[1] Ayrıca fazla sudan kaynaklanan kiloyu vermene yardımcı olması için beslenmende değişiklik yapabilirsin. Bu, vücutta biriken suyu azaltıp kendini daha ince hissetmene yardım edebilir.[2] Dikkatlice kısıtlanmış bir diyet, egzersiz ve birkaç yaşam tarzı değişikliği kilo vermene ve kendini o özel olay için daha hazır ve iyi hissetmene katkıda bulunabilir.

Kısım 1
İki Günlük Bir Diyet Planlamak

 1. 1
  Karbonhidratı sınırlandır. Kilo vermenin ve ödemi azaltmanın kolay bir yolu, her gün tükettiğin karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerin miktarını sınırlandırmaktır. Çalışmalar bunların vücudundaki su moleküllerine tutunduğunu, bunun da kilo artışına ya da şişkinliğe yol açabildiğini göstermektedir.[3]
  • Karbonhidratların bulunduğu yiyecekler arasında şunlar vardır: süt ürünleri, meyveler, nişastalı sebzeler ve baklagiller.
  • Bu besinlerin hepsini yemeyi kesmek önerilmez. Genel olarak bu tür yiyecekleri azalt ve pek besin değeri taşımayan karbonhidratları kesmeye odaklan. Örneğin, karbonhidratı meyvelerden ve tahıllardan değil de sebzelerden ve süt ürünlerinden al. Hem sebzeler hem de süt ürünleri, beslenmen için gereken birçok gerekli besin maddesi içerir.
  • Kiloda, şişkinlikte ve karın bölgesinin genel olarak boyutunda bir azalma görmenin en hızlı yolu budur.
 2. 2
  Çoğunlukla proteine ve sebzelere odaklan. Hem kaloriye hem de karbonhidratlara dikkat ederken öğünlerden ve atıştırmalıklardan maksimum fayda sağlaman gerekiyor. Yağsız proteinleri ve nişasta içermeyen sebzeleri dene.
  • Protein içeren ve nişasta içermeyen sebzeler beslenmenin çok değerli bir parçasını oluşturur. Bu iki yiyecek grubunu azaltmak sağlıklı ya da akıllıca değildir. Her iki grubu da bütün ana ve ara öğünlere dâhil et.
  • Düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli ve sebze içeren yemek fikirleri arasında şunlar vardır: peynirli ve ıspanaklı omlet, yanında kara lahana salatasıyla ızgara somon, biberli tavuk sote, soğan ve bezelye, bademle birlikte yağsız yoğurt ya da iki adet haşlanmış katı yumurta.
 3. 3
  Gaz yapan sebzeleri kes. Gaz yapan belirli sebzeleri kesmek kilo vermene yardım etmese de şişkinliği azaltabilir.[4]
  • Gaz yapan sebzeler arasında şunlar vardır: fasulyeler, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana ve soğan.[5]
  • Şunlar gibi az lifli sebzeleri ye: yeşil fasulye, biber, patlıcan, pancar, havuç, enginar, domates, mantar ya da salatalık.
 4. 4
  Daha az tuz tüket. Tuz, vücudunun su tutmasına, kilonun artmasına ve şişkinliğinin kötüleşmesine neden olabilir. Daha az tuz kullanarak sodyumdan kaynaklanan su tutulumunu azalt ve tuzlu gıdalardan uzak dur.
  • Sodyum vücuttaki suyu kendine çeker ve tutar. İşte bu yüzden tuzlu bir yemek yedikten sonra kendini şişmiş hissedersin.
  • Şu tür tipik tuzlu yiyeceklerden uzak dur: işlenmiş etler, donmuş yemekler, konserve gıdalar, hazır yemekler ya da restoran yemekleri, çok tuzlu çeşniler (örneğin, ketçap, salata sosu ya da salsa) ve hazır gıdalar.
  • Yemeklerine eklediğin ya da yemek pişirirken attığın tuzu sınırlandır ya da kes.
 5. 5
  Kalorileri takip et. Beslenmene dikkat ettiğin bu birkaç günde kaloriler çok önemli olacaktır. Amacına ulaşmanı sağlamak için epey sıkı bir şekilde takip edilmeleri gerekecektir.
  • Herkesin kalori hedefi yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve aktivite seviyesine göre değişir.
  • İşe günde 500 kalori keserek başlayabilirsin. Bu çoğunlukla güvenli olarak kabul edilir ve makul bir kilo kaybı sağlayabilir. Diyet ve egzersizle birleştirince sadece birkaç günde inceldiğini hissedebilirsin.[6]
  • Ek olarak asla günde yaklaşık 1200 kaloriden daha az alınmaması tavsiye edilir. Daha az kalori alırsan beslenme yetersizliği, bitkinlik ve kas kütlesinde kayıp yaşayabilirsin.[7]
  Alyssa Chang

  Alyssa Chang

  Sağlıklı Yaşam + Beslenme Koçu ve Eğitmeni
  Alyssa Chang San Francisco Bay Bölgesi’nde bir beslenme koçu ve eğitmendir. Beyin tabanlı kapsamlı sinirbilim geçmişini, iyileşmek, hedeflere ulaşmak ve ağrısız hareket etmek için beyinleriyle bedenlerinin bağlantısını geliştirmeleri konusunda müşterileriyle çalışmakta kullanır. East Bay, California State Üniversitesi’nden Kinezyoloji ve Egzersiz, Beslenme ve Sağlıklı Yaşam alanlarında Lisans derecesine sahiptir. Precision Nutrition ve Z-health Performance sertifikalıdır ve Güçlendirme ve Zindelik Konseyi (National Council for Strength and Fitness) onaylıdır.
  Alyssa Chang
  Alyssa Chang
  Sağlıklı Yaşam + Beslenme Koçu ve Eğitmeni

  Aşırı miktarda kalori azaltmaktan kaçın. Hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün olsa da bunun metabolizmanın sağlığını, vücudunun sıcaklığını dengeleme, yiyecekleri metabolize etme ve enerji üretme kabiliyetini bozabileceğini unutma. Gelecekte kilonda dalgalanmalar ve yiyecekle ilgili saplantılı düşünceler gibi uzun vadeli sonuçlar da görebilirsin.

Kısım 2
İki Günde Kilo Vermek İçin Egzersiz Yapmak

 1. 1
  Egzersizlerini aynı tempoda sürdür. Kalorileri ya da belirli yiyecekleri azaltıyor olabilirsin ama günlük egzersiz rutinini düzenli bir şekilde sürdürmen önemlidir.
  • Egzersiz, kilo vermeyi desteklemenin harika bir yoludur ve vücuttaki fazla sıvının ter yoluyla atılmasına da yardım eder. Bu, kendini daha ince hissetmen ve şişkinliğinin azalması için faydalı olabilir.
  • Günde 10.000 adım yürü. Genel olarak doktorlar tarafından tavsiye edilen aktivite miktarı budur. Günde genellikle kaç adım yürüdüğünü bilmiyorsan bir adımsayar al ve bunu gün boyu tak.
 2. 2
  Sıkılaştırıcı egzersizler yap. Büyük olayın olacağı gün ya da öncesinde hafifçe güç antrenmanı yapmak da fit görünmeni ve hissetmeni sağlayabilir.[8]
  • Daha belirgin ve sıkı bir görünüm için karın kasları, kollar ve bacaklar için de egzersiz ekle. Bu egzersizleri bulunacağın etkinlikten önceki gün yap. Vücudunun kısa vadede o belirgin görünümü koruduğunu fark edeceksin.
  • Deneyebileceğin egzersizler: mekik, barfikste bacak kaldırma, öne adım, çömelme, biseps bükme, kolları yana açma ve triseps dalma. Bu egzersizler temel kas gruplarını kapsar ve hatırı sayılır bir sıkılaşma sağlar.
  • "Özel gününde" belirli bir şey giyeceksen vücudunun hangi bölgelerinin görüneceğini düşün. Örneğin, kolsuz bir elbisede kolların gözükecekse bu bölgeyi sıkılaştırmaya diğerlerinden daha çok önem verebilirsin.
 3. 3
  Aralıklı antrenmanı diyetinin birinci gününe dâhil et. Aralıklı antrenman, çok fazla kalori yakan yüksek yoğunluklu bir kardiyo egzersizidir. Aşırı suyu terle atmana ve daha hızlı kilo vermene yardımcı olur.[9]
  • Aralıklı antrenman şunlardan biri olabilir: bir dakika boyunca deparın ya da çok hızlı koşmanın ardından 3 dakika yavaş tempolu koşmak. Bu döngüyü toplamda 15-20 dakika olacak şekilde birkaç kez tekrarla.
  • Aralıklı antrenmanın metabolizmayı hızlandırdığı ve egzersizi bitirdikten sonra 24 saate kadar vücudunun kalori ve yağ yakma kabiliyetini arttırdığı gösterilmiştir. Bu yüzden, bunu diyetinin birinci gününe dâhil etmek harikadır.[10]

Kısım 3
Yaşam Tarzında İki Günlük Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Sakızı ve gazlı içecekleri bırak. Sakız, düzenli olarak daha fazla hava yutmana neden olur. Bu, şişkinliğe neden olabilir ya da şişkinliği kötüleştirebilir. Gazlı içecekler de şişkinlik hissetmene neden olabilir.
  • Sakız yerine, nane şekerini dene ya da nefesini tazelemek için dişlerini fırçala veya ağız çalkalama suyu kullan.
  • Gazlı içecekler yerine içebileceğin gazsız ve su ihtiyacını gideren sıvılar şunlar olabilir: su, aromalı su, kafeinsiz kahve ya da kafeinsiz çay.
 2. 2
  Yeterince uyu. Yeterince dinlenmek de hızlı sonuçlar için çok önemlidir. Her gece en az 7 ila 9 saat uyumayı hedefle.[11] Uyku, vücudun stresini alıp enerjisini yenilemekle kalmaz, aşırı karbonhidrat isteğini yok etmeye yardım eder.
  • Her gece erken yat. Bütün ışıkları, elektronik cihazları ve dikkat dağıtıcı ses çıkaran her şeyi kapat. Bunları yapmak deliksiz ve dinlendirici bir uyku çekmeni sağlayabilir.[12]
  • Uyku da gevşemene ve stresini atmaya yardım eder. O yüzden, o olay hakkında gergin ya da stresliysen yeterince uyumak duygularını daha iyi kontrol etmene yardımcı olabilir.[13]
 3. 3
  Stresi azalt. Sadece birkaç günde fazla kilolarını vermeye çalışıyorsan biraz stresli ya da endişeli olabilirsin. Ama, stresin artması kendini daha yorgun ve bitkin hissetmene ya da muhtemelen stresten yemek yemeye daha yatkın olmana yol açabilir.[14]
  • Kortizol stresli olduğunda salgılanan bir hormondur. Bu hormon vücudundaki düzeyi düşükse kilo vermede daha çok zorlanabilirsin.[15]
  • İki günlük diyetinin her gününde kendin üzerine düşünmek ve dinlenmek için zaman ayır. Birkaç dakika rahatlatıcı bir müzik dinle, kitap oku, meditasyon yap ya da dinlendirici bir yürüyüşe çık.

Makale Bilgisi

Alyssa Chang bu makalenin ortak yazarıdır. Alyssa Chang San Francisco Bay Bölgesi’nde bir beslenme koçu ve eğitmendir. Beyin tabanlı kapsamlı sinirbilim geçmişini, iyileşmek, hedeflere ulaşmak ve ağrısız hareket etmek için beyinleriyle bedenlerinin bağlantısını geliştirmeleri konusunda müşterileriyle çalışmakta kullanır. East Bay, California State Üniversitesi’nden Kinezyoloji ve Egzersiz, Beslenme ve Sağlıklı Yaşam alanlarında Lisans derecesine sahiptir. Precision Nutrition ve Z-health Performance sertifikalıdır ve Güçlendirme ve Zindelik Konseyi (National Council for Strength and Fitness) onaylıdır.

Kategoriler: Spor ve Fitness

Diğer dillerde:

English: Lose Weight in 2 Days, Русский: похудеть за два дня, Español: bajar de peso en 2 días, Deutsch: In zwei Tagen Gewicht verlieren, Português: Perder Peso em Dois Dias, Français: perdre du poids en deux jours, Italiano: Perdere Peso in 2 Giorni, Bahasa Indonesia: Menurunkan Berat Badan dalam 2 Hari, Nederlands: In twee dagen gewicht verliezen, العربية: خسارة الوزن في يومين, Tiếng Việt: Giảm cân trong 2 ngày, 한국어: 이틀 안에 체중감량 하는 방법, 日本語: 2日で体重を落とす, ไทย: ลดน้ำหนักใน 2 วัน, हिन्दी: दो दिन में वज़न कम करें, 中文: 在两天内减肥

Bu sayfaya 1.112 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?